Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
alkistismaria said:
a_nikos το τρένο που λές κάνει 66 ευρώ και δεν μας συμφέρει ενώ το λεωφορείο κάνει 36 άσε που το ICE είναι πανάκριβο.Επίσης θέλω πολύ να χιονίσει μιας που εδώ δεν βλέπουμε εύκολα χιόνι και ελπίζω να μην είμαι άτυχη.
Χίλιες φορές λεωφορείο. Μια φορα πήρα Regio και το μετανιωσα. Σταμάτησε σε όλα τα χωριά που πέρναγε. Το ICE πρέπει να το πετύχεις σε ευκαιρία.
Πολυ χιόνι έχει να ρίξει απο πρόπερσι. Μπορει να το φυλάει για φέτος.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μακάρι να μας το φυλάει για φέτος.Λέμε να δούμε το μουσείο της Περγάμου αξίζει κάτι άλλο με την έννοια οτι δεν θέλουμε ν'αναλωθούμε σε μουσεία γιατί είδαμε πολλά στη Βιέννη και όλα τα μουσεία έχουν ελληνικές και ρωμαικές αρχαιότητες.Ξέρεις ίσως μέρη που να σχετίζονται με τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο;Θα μας άρεσε να δούμε το Βερολίνο σαν ζωή και όχι να τρέχουμε σε όλα τα μουσεία!
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Μουσειο Περγαμου να πατε οπωσδηποτε!
Εγω πηγα και στη Gemaldegalerie στο Kulturforum.Αξιζει αν σ'αρεσουν τα εργα τεχνης.
 

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Ρίξε μία ματιά και στο Topographie des Terrors, εγώ το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον μουσείο. Έχει αρχείο και φωτογραφικό υλικό από την περίοδο του Χίτλερ στην εξουσία, ενώ στο εξωτερικό του υπάρχει ένα μέρος του τείχους του Βερολίνου παράλληλα σε ένα μέρος ενός αρχαίου τείχους.
Topographie des Terrors - Topography of Terror
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να πάτε οπωσδήποτε και στην κατάληψη του Tacheles για ποτό στο αυτοσχέδιο μπαράκι με καναπέδες από σπίτια κ καθίσματα αυτοκινήτου κ απίστευτη θέα! Καμιά φορά έχει κ αξιόλογες εκθέσεις τέχνης!Ένα από τα πιο γνωστά κ κεντρικά hostels είναι το wombad και το east 7, τα οποία έχουν φοβερή 70's διακόσμηση!Θα φάτε οπωσδήποτε στο white trash και θα πιείτε ποτό στο cafe burger!Καλά να περάσετε!!!
Δυστυχώς, μετά από 22 χρόνια, το Kunsthaus Tacheles (και όλη η κατάληψη) εκκενώθηκε σήμερα από την αστυνομία και τους ιδιοκτήτες του κτηρίου....
Free artists evicted from Berlin city centre icon - The Local
 

kistos

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κανονίσει ταξίδι στο Βερολίνο 27-31/12 και θέλω τη βοήθεια σας. Ψάχνω για ξενοδοχείο μέσω του booking που να είναι σχετικά κοντά στο κέντρο της πόλης και συγχρόνως φθηνό. Όλα όσα βλέπω και είναι φθηνά έχουν κοινό μπάνιο, κάτι που θέλω να αποφύγω. Όλα τα άλλα είναι είτε πολύ μακριά από την πόλη, είτε ξεφεύγουν στη τιμή. Ενδεικτικά για δίκλινο θέλω να βρω κάτι ανάμεσα σε 60-90 ευρώ τη βραδιά.

Εκτός αυτού θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: Έβαλα στο google maps να δω τι παίζει με τις οδούς και τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και το πρόγραμμα δεν μου βγάζει για Βερολίνο! Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Καλησπέρα παιδιά. Έχω κανονίσει ταξίδι στο Βερολίνο 27-31/12 και θέλω τη βοήθεια σας. Ψάχνω για ξενοδοχείο μέσω του booking που να είναι σχετικά κοντά στο κέντρο της πόλης και συγχρόνως φθηνό. Όλα όσα βλέπω και είναι φθηνά έχουν κοινό μπάνιο, κάτι που θέλω να αποφύγω. Όλα τα άλλα είναι είτε πολύ μακριά από την πόλη, είτε ξεφεύγουν στη τιμή. Ενδεικτικά για δίκλινο θέλω να βρω κάτι ανάμεσα σε 60-90 ευρώ τη βραδιά.

Εκτός αυτού θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο: Έβαλα στο google maps να δω τι παίζει με τις οδούς και τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και το πρόγραμμα δεν μου βγάζει για Βερολίνο! Είχε κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Νομιζω αυτο εδω καλυπτει τις απαιτησεις σου Booking.com: Hotel Prinzregent by Centro Basic, Berlin, Germany - 162 Guest reviews. Book your hotel now!
ειναι πανω στο U9 τρεις στασεις μεχρι την kU'DAMM. καλο θα ηταν να μπεις στο BVG.de - Startseite και να κατεβασεις τον χαρτη απευθειας των συγκοινωνιων. Δν θα εχεις κανενα προβλημα, υπαρχουν σχεδον παντου στασεις μετρο κι εκει που δεν υπαρχουν περνανε λεωφορεια που ολα κανουν στασεις σε σταθμους τρενων... ;)
 

kistos

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Απλά ενημέρωσε με λίγο αν μπορείς, η kU'DAMM είναι κάποια κεντρική πλατεία τους; Δηλαδή από το ξενοδοχείο τα αξιοθέατα της πόλης είναι εύκολα προσβάσιμα;
 

kistos

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Όντως είναι πολύ καλύτερο αυτό που έστειλες dimitrak. Το μόνο κακό είναι πως στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται το πρωινό. Ευχαριστώ πολύ!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Απλά ενημέρωσε με λίγο αν μπορείς, η kU'DAMM είναι κάποια κεντρική πλατεία τους; Δηλαδή από το ξενοδοχείο τα αξιοθέατα της πόλης είναι εύκολα προσβάσιμα;
η ku'damm ειναι η κυρια εμπορικη οδος, εχει απ'ολα τα μαγαζια, εκει ειναι η gedaechtniskirche, o zoo, και οπως προχωρας βγαινει στην wittembergplatz οπου βρισκεται το KaDeWe. Η πολη ειναι αχανης, δεν γινεται να δεις ολα τα αξιοθεατα με τα ποδια, απεχουν πολυ το ενα απο το αλλο. για αυτο το λογο, το κλειδι ειναι να εισαι κοντα σε μετρο;)
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
center

Παιδια κεντρο(mitte) θεωρειται η περιοχη γυρω απ την Under der linden του ανατολικου Βερολινου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.090
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom