Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
berliner1 said:
Καλημέρα, δεν ξέρω αν έχει αφραγκείες (σσ αν και από όσο γνωρίζω η BVG που διαχειρίζεται μετρό, τραμ και λεωφορεία είναι ιδιωτική, μόνο η SBahn είναι κρατική ακόμα...), αλλά για το εύρος και την ποιότητα των συγκοινωνιών πάλι λίγα πληρώνουμε. Τέλος πάντων όπως και να έχει η τσέπη μας θα τα πληρώνει :D
Αν το εισιτήριο ήταν απεριοριστων διαδρομών, δηλαδή να σου καλύπτει και την επιστροφή εντός των 2 ωρών θα ήταν μια χαρα. Αλλα και πάλι, εγω σπάνια αγοραζα εισιτηρια, μηνιαία κάρτα και καθαριζεις
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εχω αρχίσει μαραθώνιο διάβασμα για Βερολίνο.

Το σπαστικό κομμάτι όπως πάντα που με κουράζει είναι το θέμα ξενοδοχείο.Αφού είδα αρκετά ας πούμε κατέληξα ανάμεσα σε δύο και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας ποιό να επιλέξω με βάση την περιοχή, τις συγκοινωνίες κτλ

Booking.com: Ξενοδοχείο Titanic Comfort Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 2629 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: fjord hotel berlin, Βερολίνο, Γερμανία - 436 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Εχω αρχίσει μαραθώνιο διάβασμα για Βερολίνο.

Το σπαστικό κομμάτι όπως πάντα που με κουράζει είναι το θέμα ξενοδοχείο.Αφού είδα αρκετά ας πούμε κατέληξα ανάμεσα σε δύο και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας ποιό να επιλέξω με βάση την περιοχή, τις συγκοινωνίες κτλ

Booking.com: Ξενοδοχείο Titanic Comfort Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 2629 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: fjord hotel berlin, Βερολίνο, Γερμανία - 436 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Φίλε μου εγώ θα προτιμούσα το Τitanic Comfort που είναι κοντά στη Spittelmarkt (U2) για 2 λόγους: είναι κοντά στην Αlexanderplatz πράγμα που συνεπάγεται πρόσβαση με τα πόδια σε πολλά τουριστικά αξιοθέατα και στο Kreutzberg που με τη σειρά του συνεπάγεται νυχτερινή βερολινέζικη ζωή. Πάντα όμως εξαρτάται από το τι τύπος τουρίστα είσαι.
Βεβαία δεν παίζει ρόλο που θα είναι το ξενοδοχείο γιατί τα ΜΜΜ είναι 24ωρα όλη τη βδομάδα, μόνο που τις καθημερινές τις γραμμές του μετρό τις εξυπηρετούν λεωφορεία, συνεπώς όπου και αν μείνεις υπάρχει τρόπος να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο και έτσι σου προτείνω να επιλέξεις βάσει ποιο σου αρέσει περισσότερο. Καλό ταξίδι!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε μου εγώ θα προτιμούσα το Τitanic Comfort που είναι κοντά στη Spittelmarkt (U2) για 2 λόγους: είναι κοντά στην Αlexanderplatz πράγμα που συνεπάγεται πρόσβαση με τα πόδια σε πολλά τουριστικά αξιοθέατα και στο Kreutzberg που με τη σειρά του συνεπάγεται νυχτερινή βερολινέζικη ζωή. Πάντα όμως εξαρτάται από το τι τύπος τουρίστα είσαι.
Βεβαία δεν παίζει ρόλο που θα είναι το ξενοδοχείο γιατί τα ΜΜΜ είναι 24ωρα όλη τη βδομάδα, μόνο που τις καθημερινές τις γραμμές του μετρό τις εξυπηρετούν λεωφορεία, συνεπώς όπου και αν μείνεις υπάρχει τρόπος να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο και έτσι σου προτείνω να επιλέξεις βάσει ποιο σου αρέσει περισσότερο. Καλό ταξίδι!
Σ'ευχαριστώ.Απλά όπου έχω πάει έχω μείνει στο κέντρο και πάντα ήταν βολικό οπότε μαλλόν κλείνω προς το Τitanic Comfort.Με ενδιαφέρει να έχει ας πούμε και σούπερ μάρκετ και γενικά μαγαζιά.
Οπώς λες βέβαια η συγκοινωνίες είναι άριστες αλλα πιστεύω όσο πιο κεντρικά τόσο το καλύτερο.Βρήκα και πολύ οιονομικότερες λύσεις στην περιοχή Schöneberg και κοντά στο εμπορικό KaDeWe και την εκκλησία του Κάισερ αλλά με τράβηξε περισσότερο το mitte.
 
Last edited by a moderator:

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Σ'ευχαριστώ.Απλά όπου έχω πάει έχω μείνει στο κέντρο και πάντα ήταν βολικό οπότε μαλλόν κλείνω προς το Τitanic Comfort.Με ενδιαφέρει να έχει ας πούμε και σούπερ μάρκετ και γενικά μαγαζιά.
Οπώς λες βέβαια η συγκοινωνίες είναι άριστες αλλα πιστεύω όσο πιο κεντρικά τόσο το καλύτερο.Βρήκα και πολύ οιονομικότερες λύσεις στην περιοχή Schöneberg και κοντά στο εμπορικό KaDeWe και την εκκλησία του Κάισερ αλλά με τράβηξε περισσότερο το mitte.
Το κεντρο του Βερολινου ειναι αχανες, και εκει που ειναι το KaDeWe κεντρο θεωρειται, δν ειναι μονο Mitte το κεντρο... Ισα ισα που εκει ειναι παρα πολυ καλη περιοχη να μεινεις, ειναι η αγορα της Ku'damm στα ποδια σου και συγκοινωνιες και μαγαζια για φαγητο κλπ... Σε καποια απο τα σημεια του κεντρου θα πας με συγκοινωνια, δεν γινεται αλλιως. Το μονο κριτηριο οταν επιλεγεις ξενοδοχειο στο Βερολινο ειναι να ειναι κοντα στο U2 που διασχιζει ολο το κεντρο ωστε να εχεις προσβαση παντου.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.664
Likes
12.514
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σ'ευχαριστώ.Απλά όπου έχω πάει έχω μείνει στο κέντρο και πάντα ήταν βολικό οπότε μαλλόν κλείνω προς το Τitanic Comfort.Με ενδιαφέρει να έχει ας πούμε και σούπερ μάρκετ και γενικά μαγαζιά.
Οπώς λες βέβαια η συγκοινωνίες είναι άριστες αλλα πιστεύω όσο πιο κεντρικά τόσο το καλύτερο.Βρήκα και πολύ οιονομικότερες λύσεις στην περιοχή Schöneberg και κοντά στο εμπορικό KaDeWe και την εκκλησία του Κάισερ αλλά με τράβηξε περισσότερο το mitte.
Και εγώ το πρώτο θα σου έλεγα. Το Μitte δεν θα σε απογοητεύσει.
 
Last edited by a moderator:

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ειναι πολυ κοντα και τα δυο κι αφου ειναι κοντα σε U2 δν εχει κανενα θεμα ποιο θα επιλεξει. Το ενα ειναι ακριβως στην μεση μεταξυ ανατολικου και δυτικου κεντρου, το αλλο πιο ανατολικα, δεδομενου οτι λογικα θα πας και στις δυο μεριες, μια η αλλη σου ερχεται...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ παιδιά.Βασικά έκλεισα στο Τitanic Comfort με δωρεάν ακύρωση οπότε αν βρώ κάτι πιο βολικό ή καλό σε σύγκριση με την τιμή θα το αλλάξω.

Μια ερώτηση ακόμα.Εκτός του Potsdam που το απορρίπτω και της Δρέσδης που την έχω στα υπόψιν,υπάρχει κάποιος ενδιαφέρον κοντινός προορισμός για ημερίσια?Κάποιο χωριό ίσως?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ευχαριστώ παιδιά.Βασικά έκλεισα στο Τitanic Comfort με δωρεάν ακύρωση οπότε αν βρώ κάτι πιο βολικό ή καλό σε σύγκριση με την τιμή θα το αλλάξω.

Μια ερώτηση ακόμα.Εκτός του Potsdam που το απορρίπτω και της Δρέσδης που την έχω στα υπόψιν,υπάρχει κάποιος ενδιαφέρον κοντινός προορισμός για ημερίσια?Κάποιο χωριό ίσως?
Η Λειψια βρισκεται στην ιδια αποσταση με τη Δρεσδη περιπου, γυρω στα 200χμ. Εμενα οι εντυπωσεις μου ηταν μετριες, μια Κυριακη ειχα παει κιολας κι ηταν ολα κλειστα. Παντως αποψη μου ειναι απο το να τρεχεις σε καποια επαρχιακη πολη που δεν λεει και πολλα, κατσε και δες ολο το Βερολινο. Βερολινο δεν ειναι μονο η Alexanderplatz και η Friedrichstrasse.

Αν θες να νιωσεις οτι εισαι σε αλλη πολη, παρε το U6 απο Spittelmarkt και κατεβα Alt-Tegel. Ειναι σαν μια αλλη επαρχιακη πολη το τοπιο, εχει και μια λιμνη εκει...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Λειψια βρισκεται στην ιδια αποσταση με τη Δρεσδη περιπου, γυρω στα 200χμ. Εμενα οι εντυπωσεις μου ηταν μετριες, μια Κυριακη ειχα παει κιολας κι ηταν ολα κλειστα. Παντως αποψη μου ειναι απο το να τρεχεις σε καποια επαρχιακη πολη που δεν λεει και πολλα, κατσε και δες ολο το Βερολινο. Βερολινο δεν ειναι μονο η Alexanderplatz και η Friedrichstrasse.

Αν θες να νιωσεις οτι εισαι σε αλλη πολη, παρε το U6 απο Spittelmarkt και κατεβα Alt-Tegel. Ειναι σαν μια αλλη επαρχιακη πολη το τοπιο, εχει και μια λιμνη εκει...
Aπλά να ειχα στα υπόψιν και εφόσον μας περίσευε χρόνος.Εννοείται πως το Βερολίνο θέλω να δω και όχι μόνο το Μitte.
Ευχαριστώ για την πρόταση.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Aπλά να ειχα στα υπόψιν και εφόσον μας περίσευε χρόνος.Εννοείται πως το Βερολίνο θέλω να δω και όχι μόνο το Μitte.
Ευχαριστώ για την πρόταση.
Αν εχεις πολυ χρονο, αυτο που αξιζει να εχεις προγραμματισει νωρις ειναι να πας στο Αμβουργο με το τρενο, το ICE κανει 1,5 ωρα νομιζω. Σε ενα ταξιδι να δεις τις δυο μεγαλυτερες πολεις της Γερμανιας. Αλλα θα σου βγει πιεσμενα αρκετα. Υπαρχουν και καποιες ωραιες πολεις στα βορεια, το Schwerin και το Luebeck, αλλα ειναι μακρια και δεν αξιζουν να πιεσεις τοσο το προγραμμα σου. Και δεν εχω ιδεα τι συγκοινωνια παει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.538
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom