Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Το Σπανταου σαν περιοχη αξιζει?Εχει κατι το ενδιαφερον?
Εχω μια εξαιρετικη μπυραρια να σου συστησω. Προαστιο ειναι, μαλιστα ακριβο σχετικα. Πολυ ωραια περιοχη ειδικα να μενεις, πιστευω μαζι με το Steglitz απο τα ωραιοτερα... Απο το Rathaus Spandau πρεπει να υπαρχουν και λεωφορεια για το McArthur Glen αν ενδιαφερεσαι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα, δεν ξέρω αν έχει αφραγκείες (σσ αν και από όσο γνωρίζω η BVG που διαχειρίζεται μετρό, τραμ και λεωφορεία είναι ιδιωτική, μόνο η SBahn είναι κρατική ακόμα...), αλλά για το εύρος και την ποιότητα των συγκοινωνιών πάλι λίγα πληρώνουμε. Τέλος πάντων όπως και να έχει η τσέπη μας θα τα πληρώνει :D
H BVG ανήκει κατά 100% στην πολιτεία του Βερολίνου. S-bahn εταιρία δεν υπάρχει (είναι ένα δίκτυο που λειτουργείται από το Deutsche Bahn). Επίσης δεν έχω καταλάβει πως σχετίζεται το ιδιοκτησιακό καθεστώς μιας ανώνυμης εταιρίας με τα κόμιστρα του συγκοινωνιακού μέσου.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Aπότι διάβασα το Βερολίνο έχει δυο ζωολογικούς κήπους, έναν ανατολικά (Tierpark) και έναν δυτικά (Zoologischer Garten)
Ποιόν απ'τους δύο να προτιμήσουμε;
Επίσης σκέφτομαι να πάρουμε Berlin welcome card ΑΒC Museum Insel. Αν έχουμε τη κάρτα περνάμε απευθείας στο μουσείο Περγάμου ή και πάλι περιμένουμε σε ουρά;
Και κάτι ακόμα, στο Potsdam θέλουμε να πάμε στο Sanssuci palace, στο Neues Palais και στο Belvedere auf dem Pfingstberg . Η κάρτα (ΑΒC) μας καλύπτει για να κινηθούμε και στο Potsdam ή πρέπει να βγάλουμε άλλα εισητήρια; Πως θα πάμε απ΄το ένα αξιοθέατο στο άλλο;

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...2gkrEs9P6lqKevVjXdlppig&bvm=bv.41934586,d.d2k
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
echo2011 said:
Aπότι διάβασα το Βερολίνο έχει δυο ζωολογικούς κήπους, έναν ανατολικά (Tierpark) και έναν δυτικά (Zoologischer Garten)
Ποιόν απ'τους δύο να προτιμήσουμε;
Επίσης σκέφτομαι να πάρουμε Berlin welcome card ΑΒC Museum Insel. Αν έχουμε τη κάρτα περνάμε απευθείας στο μουσείο Περγάμου ή και πάλι περιμένουμε σε ουρά;
Και κάτι ακόμα, στο Potsdam θέλουμε να πάμε στο Sanssuci palace, στο Neues Palais και στο Belvedere auf dem Pfingstberg . Η κάρτα (ΑΒC) μας καλύπτει για να κινηθούμε και στο Potsdam ή πρέπει να βγάλουμε άλλα εισητήρια; Πως θα πάμε απ΄το ένα αξιοθέατο στο άλλο;

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...2gkrEs9P6lqKevVjXdlppig&bvm=bv.41934586,d.d2k
1) Zoologischer Garten
2) Αν πετάς για Schoenefeld τότε η κάρτα ABC θα σου χρειαστεί απο και προς το αεροδρόμιο εκτός απο το Potsdam. Ο,τι είναι εντός τον οριων της πόλης είναι ζώνη ΑΒ. Αν έχει μεγάλη διαφορα προτίμησε την ΑΒ και οταν θα πας Potsdam μπορείς να αγοράσεις απο τα μηχανήματα ένα συμπλήρωμα εισιτηρίου ώστε να καλύπτει η κάρτα σου και την ζώνη C
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Θα μας χρειαστεί και για schoenefeld οπότε ΑΒC συμφερει να βγάλουμε. Αν πάρουμε λεωφορείο ή τραμ μέσα στο Potsdam (δε ξέρω τι έχουν εκεί) πρέπει να βγάλουμε άλλα εισητήρια ή θα είμαστε οκ με τη καρτα;
Και γω για zoologischer έλεγα, αν και το άλλο βολεύει πιο πολύ από άποψη τοποθεσίας. Πάντως στο tripadvisor έχει καλύτερα σχόλια το Τierpark (ίσως επειδή πολλοί το μπερδευουν με το πάρκο Tiergarten και γράφουν σχόλια για πάρκο αντί για ζωολογικό κήπο)..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εννοείται Zoo. Εγω πήρα την απόφαση μετά απο πολυ καιρό να πάω αλλα άξιζε.

Με το ABC είστε οκ στο Ποτσνταμ. Αλλωστε εκεί κατεβαινετε στον κεντρικό σταθμό και όλα τα αλλα περπατιουνται.

Εντός Βερολίνου θα μετακινείστε με U, S και εγω θα έλεγα και λεωφορείο. Αν ανέβεις στον επάνω όροφο ειναι σαν να σου κάνουν ξενάγηση απλά ωρα αιχμής μπορεί να κολλησετε λίγο στην κίνηση.
 

Alkiviac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
θα παω βερολινο σε λιγες μερες και θελω να παω στους κηπους του κοσμου που ακουσα οτι ειναι πολυ ωραια...μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως θα παω εκει και που περιπου ειναι???επισης ποσο κοστιζουν οι καρτες απεριοριστων διαδρομων με τα μεσα μεταφορας της πολης?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Alkiviac said:
θα παω βερολινο σε λιγες μερες και θελω να παω στους κηπους του κοσμου που ακουσα οτι ειναι πολυ ωραια...μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως θα παω εκει και που περιπου ειναι???επισης ποσο κοστιζουν οι καρτες απεριοριστων διαδρομων με τα μεσα μεταφορας της πολης?
Το ημερήσιο κοστίζει 6,5€ και το εβδομαδιαίο 28€. Επίσης αν είστε 3-4 άτομα συμφέρει κάρτα "μικρού γκρουπ". Οι τιμές είναι για τις ζώνες ΑΒ
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Λεμε να κλεισουμε για 13-18 Αυγουστου, απλα περιμενουμε λιγο για αν το σιγουρεψουμε..
Εχω ηδη αρχισει να κοιταω ξενοδοχεια, θελουμε να ειναι κοντα στην alexanderplatz, απο το ξενοδοχειο ζηταμε σιγουρα δωρεαν wi-fi και θα θελαμε και πρωινο. Για 5 βραδυα θα θελαμε να δωουμε ιδανικα κανα 500 ευρω..
εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο?
εχω δει τοσα πολλα που εχω καταμπερδευτει!
Και κατι αλλο, επειδη θα παμε με ιζι και το φευγουμε αρκετα νωρις ξερετε αν υπαρχουν βανακια που τα κλεινεις μεσω νετ και σε πηγαινοφερνουν απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και πισω???
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
evie131284 said:
Λεμε να κλεισουμε για 13-18 Αυγουστου, απλα περιμενουμε λιγο για αν το σιγουρεψουμε..
Εχω ηδη αρχισει να κοιταω ξενοδοχεια, θελουμε να ειναι κοντα στην alexanderplatz, απο το ξενοδοχειο ζηταμε σιγουρα δωρεαν wi-fi και θα θελαμε και πρωινο. Για 5 βραδυα θα θελαμε να δωουμε ιδανικα κανα 500 ευρω..
εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο?
εχω δει τοσα πολλα που εχω καταμπερδευτει!
Και κατι αλλο, επειδη θα παμε με ιζι και το φευγουμε αρκετα νωρις ξερετε αν υπαρχουν βανακια που τα κλεινεις μεσω νετ και σε πηγαινοφερνουν απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και πισω???
Τις μοναδικές μέρες που χρειάστηκε να μείνω σε ξενοδοχείο έμεινα στο Novotel στον σταθμο Spittelmarkt. Είναι πάνω στο U2 και αν είσαι τουρίστας πιστεύω βολεύει αρκετα. Κοίτα το γιατί είναι καθαρό, έχει πολυ καλο πρωινό και το όνομα εγγυάται μια καλη ποιότητα.

Πόσο πρωί φεύγει η Easy? 7?
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
H BVG ανήκει κατά 100% στην πολιτεία του Βερολίνου. S-bahn εταιρία δεν υπάρχει (είναι ένα δίκτυο που λειτουργείται από το Deutsche Bahn). Επίσης δεν έχω καταλάβει πως σχετίζεται το ιδιοκτησιακό καθεστώς μιας ανώνυμης εταιρίας με τα κόμιστρα του συγκοινωνιακού μέσου.
Οκ συγνώμη γράψε λάθος η Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) διέπεται από το δημόσιο δίκαιο "Anstalt öffentlichen Rechts", την SBahn σωστά αναφέρεις τη διαχειρίζεται η DB Netz AG και αυτό εννοούσα κατουσίαν.
 

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Λεμε να κλεισουμε για 13-18 Αυγουστου, απλα περιμενουμε λιγο για αν το σιγουρεψουμε..
Εχω ηδη αρχισει να κοιταω ξενοδοχεια, θελουμε να ειναι κοντα στην alexanderplatz, απο το ξενοδοχειο ζηταμε σιγουρα δωρεαν wi-fi και θα θελαμε και πρωινο. Για 5 βραδυα θα θελαμε να δωουμε ιδανικα κανα 500 ευρω..
εχετε να προτεινετε καποιο ξενοδοχειο?
εχω δει τοσα πολλα που εχω καταμπερδευτει!
Και κατι αλλο, επειδη θα παμε με ιζι και το φευγουμε αρκετα νωρις ξερετε αν υπαρχουν βανακια που τα κλεινεις μεσω νετ και σε πηγαινοφερνουν απο το αεροδρομιο στο ξενοδοχειο και πισω???
Καταρχήν υπάρχουν ταξί σε στυλ βαν. Στα ξενοδοχεία συνήθως σταθμεύουν απ'έξω, οπότε μπορείς να κάνεις και απευθείας συνεννόηση. Παραυτα δες εδώ: Taxi in Berlin | Das Taxi-Portal aus Berlin: Start ή Taxi online bestellen - Taxi.de
Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, γενικά το ταξί το αποφεύγω όπως "ο διάολος το λιβάνι". Έλεγξε και την Aegean γιατί από 30/04 έως τον Οκτ. 2013 θα πετά ως εποχιακός προορισμός 3 φορές την εβδομάδα απευθείας και έχει πολύ καλά δρομολόγια.

Αν θες πάντως τη γνώμη μου είχα μείνει σε hostel που ήταν καλύτερο και από ξενοδοχεία, το πρωϊνό κοστίζει 5 ευρώ και μπορείς να κλείσεις αν είστε και πολλά ατομα και διαμέρισμα. Moντέρνο, πεντακάθαρο και η τοποθεσία του τέλεια: Singer109 – Hostel Berlin Mitte
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.470
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom