Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

berliner1

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
θα παω βερολινο σε λιγες μερες και θελω να παω στους κηπους του κοσμου που ακουσα οτι ειναι πολυ ωραια...μπορει καποιος να με βοηθησει για το πως θα παω εκει και που περιπου ειναι???επισης ποσο κοστιζουν οι καρτες απεριοριστων διαδρομων με τα μεσα μεταφορας της πολης?
Πράγματι είναι πανέμορφα ειδικά το Μάι, επίσης τέλεια είναι και στον Βοτανικό Κήπο. Μπορείς από Αlexenderplatz (μιας και δεν αναφέρεις τη στάση επιβίβασης) με την S7 Ahrensfelde στάση Mehrower ή με την U5 Hönow αποβίβαση στη U Elsterwerdaer Platz (Berlin) και από εκεί με λεωφορείο το Χ69 προς Marzahn στάση Kienbergstr./Gärten der Welt

Διαφορετικά έλεγξε από εδώ για το πως μπορείς να πας: BVG.de - Startseite

Βρίσκονται εδώ: Garten der welt marzahn - Χάρτες Google

Και η επίσημη ιστοσελίδα: Grόn Berlin | G

Τα εισήρια το 7ήμερο κοστίζει 34,6 για τις τρεις ζόνες (ABC) και 28 για τις Α,Β. Βέβαια εάν θες να πετύχεις και κάποιες εκπτώσεις σε τουριστικά αξιοθέατα Berlin WelcomeCard ή Berlin CityTourCard Δες και κρίνε αναλόγως τι σε εξυπηρετεί εδώ
BVG.de - Tickets & Fares - Fares Overview
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Τις μοναδικές μέρες που χρειάστηκε να μείνω σε ξενοδοχείο έμεινα στο Novotel στον σταθμο Spittelmarkt. Είναι πάνω στο U2 και αν είσαι τουρίστας πιστεύω βολεύει αρκετα. Κοίτα το γιατί είναι καθαρό, έχει πολυ καλο πρωινό και το όνομα εγγυάται μια καλη ποιότητα.

Πόσο πρωί φεύγει η Easy? 7?

Καλησπερα και ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση...6:05 φευγει...βαρβαρη ωρα!

Booking.com: Novotel Berlin Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 1317 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
απ οτι καταλαβαινω μου λες γι αυτο το ξενοδοχειο, αλλα δυστυχω χρεωνει το ιντερνετ που μας ειναι απαραιτητο και δεν εχει δωρεαν ακυρωτικα οταν στην τιμη περιλαμβανει πρωινο...

Εχω κανει μια λιστα με καμια 10-15 ξενοδοχεια αλλα δυσκολευομαι να καταληξω εστω σε 5 απ αυτα
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καταρχήν υπάρχουν ταξί σε στυλ βαν. Στα ξενοδοχεία συνήθως σταθμεύουν απ'έξω, οπότε μπορείς να κάνεις και απευθείας συνεννόηση. Παραυτα δες εδώ: Taxi in Berlin | Das Taxi-Portal aus Berlin: Start ή Taxi online bestellen - Taxi.de
Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, γενικά το ταξί το αποφεύγω όπως "ο διάολος το λιβάνι". Έλεγξε και την Aegean γιατί από 30/04 έως τον Οκτ. 2013 θα πετά ως εποχιακός προορισμός 3 φορές την εβδομάδα απευθείας και έχει πολύ καλά δρομολόγια.

Αν θες πάντως τη γνώμη μου είχα μείνει σε hostel που ήταν καλύτερο και από ξενοδοχεία, το πρωϊνό κοστίζει 5 ευρώ και μπορείς να κλείσεις αν είστε και πολλά ατομα και διαμέρισμα. Moντέρνο, πεντακάθαρο και η τοποθεσία του τέλεια: Singer109 – Hostel Berlin Mitte
Σ ευχαριστω για την βοηθεια! θα το κοιταξω για το ταξι..
Οσο για την κυρια αιγαιου μας βγαινει ακριβως 2πλασια τιμη στα 2 ατομα 300 με 600 ευρω, οποτε ουτε καν το συζηταω!!

Ευχαριστω και για το χοστελ θα το δω κι αυτο! απλα να εχει ιντερνετ θελουμε!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
evie131284 said:
Καλησπερα και ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση...6:05 φευγει...βαρβαρη ωρα!

Booking.com: Novotel Berlin Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 1317 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
απ οτι καταλαβαινω μου λες γι αυτο το ξενοδοχειο, αλλα δυστυχω χρεωνει το ιντερνετ που μας ειναι απαραιτητο και δεν εχει δωρεαν ακυρωτικα οταν στην τιμη περιλαμβανει πρωινο...

Εχω κανει μια λιστα με καμια 10-15 ξενοδοχεια αλλα δυσκολευομαι να καταληξω εστω σε 5 απ αυτα
Συμβουλή κάποιου που έχει κανει δεκάδες φορές το εν λόγω δρομολόγιο: μην πας με Easy. Αν η διαφορα δν είναι τουλάχιστον 80-100 ευρώ το άτομο, μην τους τα δώσεις. Κοιτά με Aegean που πετάει για Tegel Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο και αν δν βρεις εγω θα σου πρότεινα να πας και με ανταποκριση, είναι απλα μια ώρα επιπλέον, και πας επίσης Tegel που βολεύει πολυ περισσότερο απο θεμα συγκοινωνιών κατα την άποψη μου
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
evie131284 said:
Καλησπερα και ευχαριστω κατ αρχας για την απαντηση...6:05 φευγει...βαρβαρη ωρα!

Booking.com: Novotel Berlin Mitte, Βερολίνο, Γερμανία - 1317 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
απ οτι καταλαβαινω μου λες γι αυτο το ξενοδοχειο, αλλα δυστυχω χρεωνει το ιντερνετ που μας ειναι απαραιτητο και δεν εχει δωρεαν ακυρωτικα οταν στην τιμη περιλαμβανει πρωινο...

Εχω κανει μια λιστα με καμια 10-15 ξενοδοχεια αλλα δυσκολευομαι να καταληξω εστω σε 5 απ αυτα
6:05 να σκέφτεσαι ότι καλοκαίρι γινεται χαμός λίγο στο Schoenefeld, οπότε ένα δίωρο δια παν ενδεχόμενο είναι ο,τι πρεπει. Και απο το να πληρώσεις ξενοδοχείο ένα βράδυ τσαμπα ουσιαστικά, καλύτερα να δώσεις κατι παραπάνω στο εισιτήριο και να φύγεις βράδυ πχ απο το Βερολίνο
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
berliner1 said:
Καταρχήν υπάρχουν ταξί σε στυλ βαν. Στα ξενοδοχεία συνήθως σταθμεύουν απ'έξω, οπότε μπορείς να κάνεις και απευθείας συνεννόηση. Παραυτα δες εδώ: Taxi in Berlin | Das Taxi-Portal aus Berlin: Start ή Taxi online bestellen - Taxi.de
Δεν τα έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια, γενικά το ταξί το αποφεύγω όπως "ο διάολος το λιβάνι". Έλεγξε και την Aegean γιατί από 30/04 έως τον Οκτ. 2013 θα πετά ως εποχιακός προορισμός 3 φορές την εβδομάδα απευθείας και έχει πολύ καλά δρομολόγια.
Νομίζω θα το κρατήσει και το χειμώνα το δρομολόγιο και μακάρι γιατί δν γουστάρω το χειμώνα να τα δίνω στην Easy
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Συμβουλή κάποιου που έχει κανει δεκάδες φορές το εν λόγω δρομολόγιο: μην πας με Easy. Αν η διαφορα δν είναι τουλάχιστον 80-100 ευρώ το άτομο, μην τους τα δώσεις. Κοιτά με Aegean που πετάει για Tegel Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο και αν δν βρεις εγω θα σου πρότεινα να πας και με ανταποκριση, είναι απλα μια ώρα επιπλέον, και πας επίσης Tegel που βολεύει πολυ περισσότερο απο θεμα συγκοινωνιών κατα την άποψη μου
H διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στα 300 ευρω για 13-18 Αυγουστου, το ποσο ειναι μεγαλο για να προτιμισω την aegean

και απο skyscanner που εψαξα η καλυτερη τιμη που δινει ειναι 261 το ατομο με μια μετεπιβιβαση με την jat airways

οποτε καταλαβαινεις την επιλογη της easy

Aπλα σκεφτομαι πως ετσι οπως ειναι η ωρα του δρομολογιου να με συμφερει να κλεισω ταξι εκεινη την μερα για να ειμαι σιγουρη..

και λεω εγω τωρα, μηπως το τελευταιο βραδυ τσαμπα θα το πληρωσω το ξενοδοχειο αν πρεπει στις 3 να φυγω απο αυτο? τι αλλη εναλλακτικη εχουμε?

σορυ για τις πολλες απορειες απλα ειπα να εκμεταλλευτώ τις γνωσεις σου
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
και λεω εγω τωρα, μηπως το τελευταιο βραδυ τσαμπα θα το πληρωσω το ξενοδοχειο αν πρεπει στις 3 να φυγω απο αυτο? τι αλλη εναλλακτικη εχουμε?

σορυ για τις πολλες απορειες απλα ειπα να εκμεταλλευτώ τις γνωσεις σου
Σε ένα μήνα πάω στο Βερολίνο και επιστρέφω και γω με easyjet 6.05 το πρωί. Αυτό που έκανα είναι να κλείσω για το τελευταίο βράδυ σε αυτό το ξενοδοχείο:
Albergo
Είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και στη στάση s-bahn, και θα πάμε με τα πόδια το πρωί (περίπου 10 λεπτά) ως τα terminals. Ούτε ταξί, ούτε θα περιμένουμε το δωρεάν shuttle του ξενοδοχείου. Θα'χουμε κάνει web check in θα'χουμε μονο χειραποσκευές οπότε 50 λεπτά πριν την πτήση θα πάμε κατευθείαν στον έλεγχο..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
evie131284 said:
H διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στα 300 ευρω για 13-18 Αυγουστου, το ποσο ειναι μεγαλο για να προτιμισω την aegean

και απο skyscanner που εψαξα η καλυτερη τιμη που δινει ειναι 261 το ατομο με μια μετεπιβιβαση με την jat airways

οποτε καταλαβαινεις την επιλογη της easy

Aπλα σκεφτομαι πως ετσι οπως ειναι η ωρα του δρομολογιου να με συμφερει να κλεισω ταξι εκεινη την μερα για να ειμαι σιγουρη..

και λεω εγω τωρα, μηπως το τελευταιο βραδυ τσαμπα θα το πληρωσω το ξενοδοχειο αν πρεπει στις 3 να φυγω απο αυτο? τι αλλη εναλλακτικη εχουμε?

σορυ για τις πολλες απορειες απλα ειπα να εκμεταλλευτώ τις γνωσεις σου
Εγω βασικα για Lufthansa έλεγα, αυτή έχω χρησιμοποιήσει. Και τώρα που βλέπω παίζουν 250€. Που ναι οι εποχές που είχες τέσσερις πτήσεις με 150€ το άτομο...

Anyway, κοίτα να είσαι με τις αποσκευές έξω στην πόλη όλη μέρα δν βολεύει. Ούτε να πας στο αεροδρόμιο απο το βράδυ γιατί το Schoenefeld δεν έχει τ-ι-π-ο-τ-α. Είναι αεροδρόμιο χαμηλού κόστους έχει μόνο ένα μαγαζι με ποτά και σοκολάτες, ένα με κοσμήματα και γυαλιά ήλιου, μια Irish pub, ένα Burger King κι ένα σαντουιτσαδικο με σάντουιτς το ένα χειρότερο απο τ άλλο. Α έχει κι ένα με αναμνηστικά. Ούτε άνετα καθίσματα όπως στο Μόναχο ούτε τίποτα.

Οπότε θα πρότεινα και εγω την τελευταία νύχτα να κλείσεις σε ένα ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο... Σημείωση στις 3 που θα φύγεις νομίζω δν έχει μετρό οπότε να το έχεις υπόψιν σου. Αν δν κάνω λάθος σταματάνε 3 αλλά έχω φύγει απο τον Ιούνιο κι ίσως κάποια έχουν αλλάξει
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
πεταγομαι για να πω απλα οποιος παει βερολινο να μη χασει αυτο το γαματο μπαρ
Madame Claude Bar - Berlin οπως το εχασα εγω..!

a1.bp.blogspot.com__NDQNoP99GGc_S9HyD_vaJ6I_AAAAAAAAAGA_63LBbRQQikU_s400_DSC_0134.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.282
Μηνύματα
886.538
Μέλη
38.952
Νεότερο μέλος
barkoulis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom