Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.127
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Να εχουν υπο οψιν τους οποιοι ταξιδευουν σημερα για βερολινο υπαρχει κοκκινος
συναγερμος με ανεμους κατηγοριας 5(τυφωνας;) και;)κινδυνος για πλημμυρες.
Ελπίζω τα Χριστούγεννα να είναι καλός ο καιρός.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.908
Εχθες το βραδι ο αερας κοπασε,αλλα εριξε χιονι και η θερμοκρασια ηταν 0 βαθμους.
Απο δω και μετα μην περιμενετε καλο καιρο.Βερολινο ειναι και ειναι δεκεμβρης.
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Εχθες το βραδι ο αερας κοπασε,αλλα εριξε χιονι και η θερμοκρασια ηταν 0 βαθμους.
Απο δω και μετα μην περιμενετε καλο καιρο.Βερολινο ειναι και ειναι δεκεμβρης.
Εντάξει το χιόνι και οι 0 βαθμοί δεν μας πειράζουν. Ο τυφώνας ειναι το πρόβλημα :)
 

don

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους που γράφετε, βοηθάτε πολύ. Θα πάω το πρώτο μου ταξίδι Βερολίνο 12-16 Δεκεμβρίου αλλά με προβληματίζει το εξής.
16 Δεκεμβρίου πετάω από Schönefeld 6:20 το πρωί αλλά δεν ξέρω πως να πάω εκεί, τα μέσα είναι 24 ώρες??
Με τι θα φύγω από το ξενοδοχείο μου που είναι στο Friedrichshain-Kreuzberg και τι ώρα, για είμαι στην ώρα μου στο αεροδρόμιο?
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους που γράφετε, βοηθάτε πολύ. Θα πάω το πρώτο μου ταξίδι Βερολίνο 12-16 Δεκεμβρίου αλλά με προβληματίζει το εξής.
16 Δεκεμβρίου πετάω από Schönefeld 6:20 το πρωί αλλά δεν ξέρω πως να πάω εκεί, τα μέσα είναι 24 ώρες??
Με τι θα φύγω από το ξενοδοχείο μου που είναι στο Friedrichshain-Kreuzberg και τι ώρα, για είμαι στην ώρα μου στο αεροδρόμιο?
εδω μπορεισ να τσεκαρεις τα παντα... http://www.fahrinfo-berlin.de/Fahrinfo/bin/query.bin/en?ld=0.1&
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους που γράφετε, βοηθάτε πολύ. Θα πάω το πρώτο μου ταξίδι Βερολίνο 12-16 Δεκεμβρίου αλλά με προβληματίζει το εξής.
16 Δεκεμβρίου πετάω από Schönefeld 6:20 το πρωί αλλά δεν ξέρω πως να πάω εκεί, τα μέσα είναι 24 ώρες??
Με τι θα φύγω από το ξενοδοχείο μου που είναι στο Friedrichshain-Kreuzberg και τι ώρα, για είμαι στην ώρα μου στο αεροδρόμιο?
οταν με το καλο γυρισεις πες μας και μας πως τα καταφερες να πας στο αροδρομιο τελικα γιατι και εμεις ακριβως στην ιδια φαση θα ειμαστε οταν θα παμε.. Και απο θεμα περιοχης και ωρας...
 

kara hissar

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά, συγχαρητήρια σε όλους που γράφετε, βοηθάτε πολύ. Θα πάω το πρώτο μου ταξίδι Βερολίνο 12-16 Δεκεμβρίου αλλά με προβληματίζει το εξής.
16 Δεκεμβρίου πετάω από Schönefeld 6:20 το πρωί αλλά δεν ξέρω πως να πάω εκεί, τα μέσα είναι 24 ώρες??
Με τι θα φύγω από το ξενοδοχείο μου που είναι στο Friedrichshain-Kreuzberg και τι ώρα, για είμαι στην ώρα μου στο αεροδρόμιο?
τι λεει don; Εχεις να μας δωσεις καμια πληροφορια; και καμια προταση;
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Οι ημερομηνίες αναχώρησης πλησιάζουν!
Βρήκα αυτό το website, vayable.com και έκλεισα αυτό το tour !
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με αυτό το website ή tours γενικότερα στο Βερολίνο;
 

tpap

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
London
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Μόλις γύρισα από το Βερολίνο. Ο καιρός ήταν τέλειος, 5 με 8 βαθμούς κελσίου και με ήλιο πολλές φορές. Περπατήσαμε άπειρα χιλιόμετρα φάγαμε άπειρα λουκάνικα και ήπιαμε άπειρες μπύρες :D

Το Βερολίνο είναι ένα τεράστιο εργοτάξιο, που σου δίνει την εντύπωση πως αν το επισκεφτείς ξανά σε 1 χρόνο, θα είναι διαφορετικό. Παντού έργα, αλλά και παντού γκρίνια για το media spree, για τα τεράστια γυάλινα κτήρια που χτίζονται συνεχώς.

Το Βερολίνο μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι μια πόλη που αν δεν την επισκεφτείς όταν είσαι 20 χρονών, θα χάσεις. Με τα clubs να ξεκινούν στις 2 και μερικά να συνεχίζουν το ίδιο session για 2-3 μέρες, συνεχόμενα, μέσα σε παλιά ξενοδοχεία που το dance floor είναι πισίνα, parties σε εγκαταλειμμένα εργοστάσια και άλλα διάφορα περίεργα happenings που είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα εκτιμήσεις περισσότερο την δεκαετία των 20 σου.

Επίσης με έκανε να ντρέπομαι όταν είδα 2 διαφορετικά τρένα, u & S, tram, λεωφορεία και 4 λωρίδες πάνε - 4 έλα στους κεντρικούς του δρόμους, ενώ η Θεσσαλονίκη παλεύει για 5 χιλιόμετρα μετρό χρόνια τώρα και πιθανότατα θα συνεχίσει να παλεύει για άλλα τόσα.

Δεν μπορώ να πω ότι μαγεύτηκα από την ομορφιά του, αλλά μπορείς να νοιώσεις αυτή την "αλτερνατιβίλα" στον αέρα. Είναι απίστευτο το πως αυτή η πόλη έχει τραβήξει τόσο πολή νεολαία, τόσους πολλούς σύγχρονους καλλιτέχνες από τόσες πολλές διαφορετικές χώρες και αυτό είναι κάτι που το βλέπεις διαρκώς μπροστά σου, αρκεί να ξέρεις που να κοιτάξεις.

Είμαι σίγουρος ότι το Βερολίνο και οι Βερολινέζοι δεν έχουν καμία σχέση με την υπόλοιπη Γερμανία. Φαίνονται πιο ανοιχτοί άνθρωποι, πιο καλοσυνάτοι, πιο μεσογειακοί όλως περιέργως.

Από το ταξίδι αυτό επίσης έμαθα μερικά πράγματα για τον εαυτό μου. Π.χ. δεν θέλω να μάθω ποτέ Γερμανικά :p Αρκετά πόνεσαν τα μάτια μου!

Και μερικά tips, όπως τουλάχιστον εγώ είδα το Βερολίνο.

1. Ο ζωολογικός κήπος αξίζει με 1000 αν δεν έχεις δει ποτέ στη ζωή σου Ιπποπόταμο, ρινόκερο, καμηλοπάρδαλη, πιγκουίνους, Γορίλλα, Λιοντάρι, Τίγρη κτλ, όσο χρονων κι αν είσαι :)

2. Μείναμε στην Ku'damm που μου άρεσε πολύ σαν περιοχή, αλλά αν ξαναπήγαινα θα ήθελα να μείνω στην Friedrichstrasse γύρω από την unter den linden. Γιατί είναι πιο κοντά στα tourist sights και γύρω από καταπληκτικές μπυραρίες.

3. Ότι και να διαβάσεις πριν πας, το Βερολίνο είναι μια πόλη που αλλάζει τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις αυτό που θα γίνεται όταν θα είσαι εκεί και θα ήθελες να το κάνεις. Οπότε καλό είναι όταν είσαι εκεί να έχεις αυτιά και μάτια ανοιχτά :)

4. Αν είσαι fan του Hard Rock Cafe, το HRC του Βερολίνου είναι το χειρότερο που έχω δει :/

5. Αυτή εδώ η Μπυραρία τα σπάει http://www.staev.de/en/berlin.html :)

--

Αν και δεν μπορώ να συγκρίνω το Βερολίνο με τη Βαρκελώνη, το Λονδίνο και το Παρίσι ως συνολικές εμπειρίες, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι μια πόλη που επιβάλλεται να εξερευνήσετε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.127
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Χρόνια πολλά και Καλή χρονιά κι από μένα.
Ήμουνα κι εγώ στο Βερολίνο την περασμένη εβδομάδα (23 με 30 Δεκέμβρη). Ο καιρός, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν σε γενικές γραμμές καλός.
Επειδή πήγαινα για τρίτη φορά στο Βερολίνο, πέρασα τον περισσότερο χρόνο μου στις Χριστουγεννιάτικες αγορές. Επισκέφτηκα εφτά από αυτές και με εντυπωσίασαν. (Η πιο εντυπωσιακή στην Gentarmenmarkt).
Πολύ ωραίο το Μουσείο της Περγάμου, αν και λόγω έργων η είσοδος σ' αυτό γίνεται από μια μικρή πόρτα και όχι από την κεντρική είσοδο που είναι και πιο εντυπωσιακή.
Πολύ ωραία περιοχή η Nikolaiviertel.
Θαυμάσια στολισμένη η Kurfurstendamm και το Sony center.
Το Potsdam είναι πιο όμορφο το καλοκαίρι.
Πανέμορφη η East Side Gallery.
Στο Spandau καταπληκτική μπυραρία το Brauhaus.
Η σοκολατερί Fassbender & Rausch με τα σοκολατένια αξιοθέατα, ανεπανάληπτη.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες !!!
Εγω θα πάω τον μάρτη και ήδη μάζεψα μπόλικες πληροφορίες απο εδω μέσα , ετοιμάζω το πρόγραμμα !!!

tpap , ποση ώρα σου πήρε ο ζωολογικός για να τον γυρίσεις? γιατι φοβάμαι οτι θα φάμε πολλες ώρες εκει και δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου.Οποτε ίσως πάμε στου wuppertal που δεν ειναι σαν του βερολίνου βέβαια αλλα έχει κ εκεί αρκετα .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom