Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Είναι υψηλή σεζόν..έχεις δει για διαμέρισμα καλύτερα μήπως;
για airbnb εννοείς;; προτιμώ ξενοδοχείο.

Οι σινεφίλ που πάνε Βερολίνο να δουν οπωσδήποτε τα "Η Ζωή των άλλων" και το "Goodbye Lenin", εκπληκτικά και τα δύο και θα προκαλέσουν dejavu.
Εκτός από αυτά ήθελα αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο που διαδραματίζεται στο Βερολίνο.
 
Last edited by a moderator:

nepyn

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Στο H+ Hotel4Youth έχει μείνει κανείς;!Πώς σας φαίνεται;
Είναι στο Mauerpark , να κοιτάξω καλύτερα κέντρο-κέντρο για πιο εύκολη μετακίνηση; :rolleyes-80:
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Καλησπέρα, πιστεύω ότι έχω διαβάσει όλα όσα λετε εδω και έχω απορίες:
1) Ο πύργος της τηλεόρασης: https://tv-turm-reservierung.de/booking?va=158
δεν καταλαβαίνω τι παίζει με τις τιμές. Πληρώνεις εισητήριο για να μπεις; και άλλο για να φας - καφέ κτλ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα, πιστεύω ότι έχω διαβάσει όλα όσα λετε εδω και έχω απορίες:
1) Ο πύργος της τηλεόρασης: https://tv-turm-reservierung.de/booking?va=158
δεν καταλαβαίνω τι παίζει με τις τιμές. Πληρώνεις εισητήριο για να μπεις; και άλλο για να φας - καφέ κτλ;
Το κανονικό εισιτήριο είναι 13€ το άτομο για να ανέβεις μέχρι το μπαρ. Εκεί μπορείς να δεις τη θέα και δεν είναι απαραίτητο να πάρεις και καφέ. Το premium που κάνει 23€ είναι για κράτηση στο εστιατόριο. Κανένα δεν περιλαμβάνει φαγητό, ποτό κτλ. Εισιτήριο πληρώνεις μόνο για την ανάβαση.
Ακριβώς 3 χρόνια πριν που πήγα δεν έκανα καμία κράτηση. Αγόρασα το εισιτήριο από το ισόγειο στον πύργο και δεν είχε και καθόλου κόσμο. Καμία αναμονή ή ταλαιπωρία.

Έχε υπόψιν πως αν έχετε τις Berlin WelcomeCard έχετε έκπτωση 25% στον πύργο τηλεόρασης δηλαδή θα πληρώσετε 9,75€ το άτομο.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Το κανονικό εισιτήριο είναι 13€ το άτομο για να ανέβεις μέχρι το μπαρ. Εκεί μπορείς να δεις τη θέα και δεν είναι απαραίτητο να πάρεις και καφέ. Το premium που κάνει 23€ είναι για κράτηση στο εστιατόριο. Κανένα δεν περιλαμβάνει φαγητό, ποτό κτλ. Εισιτήριο πληρώνεις μόνο για την ανάβαση.
Ακριβώς 3 χρόνια πριν που πήγα δεν έκανα καμία κράτηση. Αγόρασα το εισιτήριο από το ισόγειο στον πύργο και δεν είχε και καθόλου κόσμο. Καμία αναμονή ή ταλαιπωρία.

Έχε υπόψιν πως αν έχετε τις Berlin WelcomeCard έχετε έκπτωση 25% στον πύργο τηλεόρασης δηλαδή θα πληρώσετε 9,75€ το άτομο.
Διάβασα πολύ προσεκτικά το χρονικό σου :)
είμαι ακόμα σε αναζήτηση ποιας κάρτας θα μας βολέψει. Μένουμε στο ίδιο ξενοδοχείο, για τον ίδιο αριθμό ημερών και πάμε από το ίδιο αεροδρόμιο.
Βεβαια εσείς πήγατε καταχείμωνο ενώ εμεις Ανοιξη.
και τα μουσεία που πήγατε είναι πολλά για τα γούστα μας.
Οποτε δεν ξέρω αν θα βολεψει η κάρτα.
Επίσης αν δεν κανονίσουμε κάποιο γεύμα στο εστιατόριο στον πύργο της τηλεόρασης, αξίζει να ανεβούμε μονο για τη θέα;; αντε και ένα καφέ;;
Το θέμα "βλέπω την πόλη από ψηλά" καλύπτεται σε ένα από τα δύο κτίρια ; (αυτό και του κοινοβουλίου) ή πρέπει να πας και στα δύο
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Διάβασα πολύ προσεκτικά το χρονικό σου :)
είμαι ακόμα σε αναζήτηση ποιας κάρτας θα μας βολέψει. Μένουμε στο ίδιο ξενοδοχείο, για τον ίδιο αριθμό ημερών και πάμε από το ίδιο αεροδρόμιο.
Βεβαια εσείς πήγατε καταχείμωνο ενώ εμεις Ανοιξη.
και τα μουσεία που πήγατε είναι πολλά για τα γούστα μας.
Οποτε δεν ξέρω αν θα βολεψει η κάρτα
Καλά για τα μουσεία στο Βερολίνο ξεπέρασα τον εαυτό μου. Και για μένα ήταν πολλά για τα γούστα μου μη νομίζεις:p
Η WelcomeCard δεν είναι για τα μουσεία παντως αλλά για τα μέσα μεταφοράς και περιλαμβάνει και κάποιες εκπτώσεις σε ατραξιόν και εισόδους όπως στον καθεδρικό ναό.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Kι εγώ Φεβρουάριο είχα πάει και είχα μείνει στο Park Inn στην Alexanderplatz όπου είχα μετακινηθεί από το Schoenefeld. Στο πρώτο κεφάλαιο αναφέρω τον τρόπο μεταφοράς τα εισιτήρια κτλ και γενικά θα πάρεις κάποιες ιδέες
http://www.travelstories.gr/community/threads/berlin-in-ich-liebe-dich-Χειμωνιάτικο-Βερολίνο.45148/
Διαβασα κι με πολυ προσοχη την ιστορια σου και πραγματικα ειναι εξαιρετικη και κατατοπιστικη :) Ωστοσο εχω κι εγω καποιες αποριες, κυριως οσον αφορα στις καρτες αν μπορεις να με βοηθησεις. Εμεις φτανουμε μεσημερακι Πεμπτης και αναχωρουμε ξημερωματα Κυριακης. Ουσιαστικα 2,5 μερες..με συμφερει να παρω καποια καρτα απο τις δυο που αναφερεις? Η θα μας βολεψουν τα ημερησια εισιτηρια καλυτερα? Μενουμε κι εμεις στο Park Inn και πεταμε απο Schoenefeld. Απο τις εκπτωσεις για αξιοθεατα σκοπευουμε να χρησιμοποιησουμε μονο για τον πυργο της τηλεορασης. Για τον Καθεδρικο ναο δεν ειδα πουθενα να αναφερεται..Εκει θελουμε να παμε.
Και κατι αλλο επειδη εμεις θα εχουμε αρκετα περιορισμενο χρονο και δν προλαβαινουμε να παμε σε ολα (μουσεια κ αξιοθεατα). Ποια πιστευεις οτι πρεπει οπωσδηποτε να χωρεσουμε?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Σου προτείνω την Berlin WelcomeCard 72 ωρών για ζώνες ABC για απεριόριστες διαδρομές με τα μέσα μεταφοράς που περιλαμβάνει και τη μεταφορά από/προς Schoenefeld με κόστος 29,50€.
Στον πύργο τηλεόρασης θα έχεις έκπτωση 25% και στον Καθεδρικό 28%.

Από μουσεία βάλε της Περγάμου μόνο και το εξαιρετικό δωρεάν Topographie des Terrors (φωτογραφική έκθεση είναι).
Oπότε δεν σου προτείνω την 3ημερη κάρτα για δωρεάν εισόδους στα μουσεία που κάνει 24€.

Βέβαια η είσοδος στο μουσείο της περγάμου είναι 12€.
Δηλαδή 29,50 η WelcomeCard + 12 το Pergamon Museum=41,50€
Αν αγοράσεις την Berlin WelcomeCard Museum Island 72 ωρών ABC θα σου κοστίσει 44€ και θα μπορείς να επισκεφτείς δωρεάν και τα υπόλοιπα σημαντικά μουσεία στο Museum Island.

Και μη παραλείψεις να ανέβεις στον θόλο του Reichstag.
http://www.bundestag.de/htdocs_e/visits/
Αναφέρω πως γίνεται η κράτηση στην ιστορία μου.
 

euapap

Member
Μηνύματα
99
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Βιετνάμ, Ιράν
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:
1) Ο άντρας μου είναι ποδοσφαιρόφιλος και είμαι σίγουρη ότι θα ήθελε να δούμε κάποιο γήπεδο ή και αγώνα. Δεδομένουν ότι δε θα είμαστε εκεί Σαββατοκύριακο, πού να βρω αν παίζει κάποια ομάδα τους (η Χέρτα; ) καθημερινή;

2) Το East Side Gallery είναι στο τείχος που είναι στο δρόμο σωστά;; είναι οι τοιχογραφίες. Γιατί έχει opening hours?

3) Σε προηγούμενο ποστ που είπα δεν είμαι μουσειόφιλη, δεν εννοούσα ότι δε μου αρέσουν τα μουσεία. Απλώς δε θέλω να πηγαίνω αβέρτα σε όποιο βρω μπροστά μου, ή σε όποιο βολεύει η κάρτα. Στης περγάμου θα πάω γιατί είδα στις φωτογραφίες σου τα κομμάτια πόλεων που μεταφέρθηκαν αυτούσια, παρά για το μπούστο της Φενερτίτης. Το μουσείο έχει καλό audioguide?

4) Εχετε κατεβάσει κάποιον τουριστικό οδηγό σε app?

5) Μια από τις ημέρες θα πάρουμε αμαξάκι να πάμε στο Πότσνταμ
Είναι εύκολη η πρόσβαση-στάθμευση κτλ; Εκείνη την ημέρα που θα έχουμε το αυτοκίνητο μήπως είναι πιο εύκολο να επισκευτούμε τα πιο μακρινά σημεία της πόλης; ποιά;

6) Μια μέρα στο Βερολίνο (ή 2 ή 3) θα μπορούσαμε να πάρουμε ποδήλατα; ποια είναι η διαδικασία ; έχει αυτά του δήμου που τα παίρνεις από το δρόμο; ποια διαδρομή - αξιοθέατα - μουσεία μπορεί να γίνει με ποδήλατο; Μήπως να ξεχνάγαμε τα ΜΜΜ και να κάναμε όλες τις διαδρομές με το ποδήλατο; (ps: Μένουμε στην Alexanderplatz)

7) Κάπου διάβασα ότι η φιλαρμονική, κάποιες μέρες κάνει κάτι σα γιορτή που παίζουν μουσική στον κήπο (στο κτίριο της Φιλαρμονικής, σε κάποιο πάρκο δεν ξέρω). Πού θα μπορούσα να το βρω αυτό;
Είδα στο site της φιλαρμονικής για τα lunch concerts. Εχετε πάει; πώς είναι ; http://www.berliner-philharmoniker.de/en/concerts/lunch-concerts/

8) Σχετικά με τη βραδινή ζωή.
Αν βγάλουμε έξω από τη μια τα club και τα πολύ mainstream, και από την άλλη τα jazz και folk κτλ. Σε πιο ήσυχο στυλ μπαράκι μπορεί και μπυραρία, αλλά που να παίζει ροκ πιο παλιά, και σύγχρονα pop. Με κάποια μπάντα πιθανόν. Έχετε κάτι κατά νου;

Βέβαια η είσοδος στο μουσείο της περγάμου είναι 12€.
Δηλαδή 29,50 η WelcomeCard + 12 το Pergamon Museum=41,50€
Αν αγοράσεις την Berlin WelcomeCard Museum Island 72 ωρών ABC θα σου κοστίσει 44€ και θα μπορείς να επισκεφτείς δωρεάν και τα υπόλοιπα σημαντικά μουσεία στο Museum Island.
Δηλαδή η Berlin WelcomeCard Museum Island είναι και για μουσεία και για συγκοινωνία σωστά;; Δηλαδή με το πήγαινε - έλα στο αεροδρόμιο, με το Pergamon και ακόμα 1 μουσείο την αποσβαίνεις;

Θα επανέλθω
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.815
Μέλη
38.956
Νεότερο μέλος
MiklosAng

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom