Πολωνία Πανέμορφη Κρακοβία και πέριξ εν μέσω Euro

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δε λέγεται ακριβώς τελεφερίκ αυτό, τελεφερίκ είναι αυτό που ανεβαίνει στο Kasprowy Wierch.
Για πες μας λοιπόν πώς το λένε στα ελληνικά; :D Επειδή έχω την αίσθηση ότι την ίδια λέξη χρησιμοποιούμε και για τα δύο (funicular και cable car).
Έχω βάλει πάντως σε παρένθεση το αγγλικό funicular για να καταλάβει κάποιος για τι είδους τελεφερίκ μιλάω (σαν αυτό που ανεβαίνει Λυκαβηττό).
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
εγώ δοκίμασα γιατυτό ακριβώς λόγω της παράδοσης τους
και του μεθυσιού μου
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για πες μας λοιπόν πώς το λένε στα ελληνικά; :D Επειδή έχω την αίσθηση ότι την ίδια λέξη χρησιμοποιούμε και για τα δύο (funicular και cable car).
Έχω βάλει πάντως σε παρένθεση το αγγλικό funicular για να καταλάβει κάποιος για τι είδους τελεφερίκ μιλάω (σαν αυτό που ανεβαίνει Λυκαβηττό).
σχοινιοκίνητος σιδηρόδρομος :p
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
σχοινιοκίνητος σιδηρόδρομος :p
Εγώ πάντως όταν παίρνω τον "σχοινοκίνητο σιδηρόδρομο" για Λυκαβηττό λέω "παίρνω το τελεφερίκ"! Και κανείς δεν ενίσταται! :D

Πάντως μέχρι και οι μεταφραστές δυσκολεύονται με το ζήτημα:
funicular και cable car [Archive] - Lexilogia Forums
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Εγώ πάντως όταν παίρνω τον "σχοινοκίνητο σιδηρόδρομο" για Λυκαβηττό λέω "παίρνω το τελεφερίκ"! Και κανείς δεν ενίσταται! :D

Πάντως μέχρι και οι μεταφραστές δυσκολεύονται με το ζήτημα:
funicular και cable car [Archive] - Lexilogia Forums
όπως όταν παίρνεις το ασανσερ, πιλοτ, σακ βουαγιαζ, ορντεβρ :Ρ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για πες μας λοιπόν πώς το λένε στα ελληνικά; :D Επειδή έχω την αίσθηση ότι την ίδια λέξη χρησιμοποιούμε και για τα δύο (funicular και cable car).
Έχω βάλει πάντως σε παρένθεση το αγγλικό funicular για να καταλάβει κάποιος για τι είδους τελεφερίκ μιλάω (σαν αυτό που ανεβαίνει Λυκαβηττό).
Aπ' την ετυμολογία της γαλλικής λέξης τελεφερίκ, το τελεφερίκ είναι ένα μέσο μεταφοράς που χρησιμοποιεί εναέριο καλώδιο σε μεγάλες αποστάσεις (απ' το ελληνικό 'τηλέ', μακριά). Ο funicular είναι ένα είδος σιδηροδρόμου που χρησιμοποιεί κάποιο καλώδιο που βρίσκεται στη γη για τη μετακίνησή του.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Aπ' την ετυμολογία της γαλλικής λέξης τελεφερίκ, το τελεφερίκ είναι ένα μέσο μεταφοράς που χρησιμοποιεί εναέριο καλώδιο σε μεγάλες αποστάσεις (απ' το ελληνικό 'τηλέ', μακριά). Ο funicular είναι ένα είδος σιδηροδρόμου που χρησιμοποιεί κάποιο καλώδιο που βρίσκεται στη γη για τη μετακίνησή του.
Ναι βρε παιδί μου, αλλά γενικώς στην ελληνική καθομιλουμένη χρησιμοποιούμε τη λέξη τελεφερίκ και για τα 2. Κάπως έπρεπε να το διατυπώσω κι εγώ! Σε ελληνικό forum γράφω, δεν θα έλεγα απλά "μπήκα στο funicular"! Όχι άλλο ψείρισμα! :D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom