Παπούτσια για jungle trekking

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
19.000
Θα ήθελα να ρωτήσω απευθυνόμενος στους έχοντες περπατήσει ένα τροπικό δάσος: τα απλά Nike running shoes είναι κατάλληλα ή να πάμε σε κάτι ποιο εξειδικευμένο?
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Στον Αμαζόνιο

οι περισσότεροι φόραγαν ορειβατικά μποτάκια,
αλλά και κάποιοι με αθλητικά τύπου ΝΙΚΕ δεν είχαν
κανένα πρόβλημα.
Καλού κακού πάρε και ένα ζευγάρι στιβάνια για τα ερπετά.:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
19.000
οι περισσότεροι φόραγαν ορειβατικά μποτάκια,
αλλά και κάποιοι με αθλητικά τύπου ΝΙΚΕ δεν είχαν
κανένα πρόβλημα.
Καλού κακού πάρε και ένα ζευγάρι στιβάνια για τα ερπετά.:haha:
Ξέρεις τι με ανησυχεί λιγάκι Ντίνα? Μήπως τα κλασσικά μας Nike είναι συνέχεια μούσκεμα από την υγρασία.....αν λες όμως ότι δεν υπήρχε πρόβλημα, τότε γλυτώνω και από νέα έξοδα :haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.979
Likes
9.433
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εμειs στο Μπελιζ οταν πηγαμε για zipline στη ζουγκλα φοραγαμε οικογενειακωs τα απλα αθλητικα χωριs προβλημα παρολο που επιασε και μια ξαφνικη νεροποντη. Για το Taman Negara δεν ξερω , οταν εψαχνα εγω ομωs , ειδα οτι πολλοι προτιμουσαν μποτεs και γαλοτσεs αλλα μαλλον ηταν αυτοι που θα εκαναν κατι παραπανω απο απλο jungle trek.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
19.000
Κι εμειs στο Μπελιζ οταν πηγαμε για zipline στη ζουγκλα φοραγαμε οικογενειακωs τα απλα αθλητικα χωριs προβλημα παρολο που επιασε και μια ξαφνικη νεροποντη. Για το Taman Negara δεν ξερω , οταν εψαχνα εγω ομωs , ειδα οτι πολλοι προτιμουσαν μποτεs και γαλοτσεs αλλα μαλλον ηταν αυτοι που θα εκαναν κατι παραπανω απο απλο jungle trek.
Το βασικό πρόβλημα στο Taman Negara είναι όπως ξέρεις οι βδέλες, οι οποίες επιτίθενται από παντού (ντου από παντού δηλ.). Πρέπει λογικά να πουλάνε στην είσοδο του πάρκου ειδικές leech socks (έχω βάλει σχετική φωτό αλλού) για αυτό το πρόβλημα.

Εμένα με απασχολεί να μην νιώσω τελείως άβολα περπατώντας με βρεγμένα παπούτσια στη ζούγκλα....τώρα, αν ήμουν από αυτούς που πάνε βαθιά στη ζούγκλα και μένουν εκεί μέρες ολόκληρες (οι εκδρομές στο Taman Negara μπορούν να διαρκέσουν και 1 εβδομάδα!!!), τότε θα είχα ειδικά παπούτσια (GoreTex κτλ).

Αν πάλι τα Nike στεγνώνουν γρήγορα ή δεν έχουν κανά τρομερό πρόβλημα με την υγρασία, θα ξεχαρβαλώσω ένα ζευγάρι που έχω και είναι στα τελειώματα (τιμημένος θάνατος είναι η αλήθεια:bleh:).
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
οι περισσότεροι φόραγαν ορειβατικά μποτάκια,
αλλά και κάποιοι με αθλητικά τύπου ΝΙΚΕ δεν είχαν
κανένα πρόβλημα.
Καλού κακού πάρε και ένα ζευγάρι στιβάνια για τα ερπετά.:haha:
Ρε Ντίνα, sorry για την ασχετοσύνη αλλά τι είναι τα στιβάνια?
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Αγαπητέ ΤΕΝ ΤΕΝ

στιβάνια είναι οι μπότες που φτάνουν ως το γόνατο,
για να αποφεύγουν οι άνθρωποι της υπαίθρου
τα δαγκώματα από τα ερπετά.
Πληροφορίες από φίλους Κρητικούς.
Σε άλλες περιοχές ίσως να λέγονται αλλιώς.:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.362
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom