Γαλλία Παρίσι - Μετακίνηση 4 ατόμων με ταξί

robotzoro

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Καλησπέρα, πρώτο μου μήνυμα στην υπέροχη αυτή κοινότητα. Έχω πάει άλλες δύο φορές αλλά αυτή τη φορά θα είμαστε 4 άτομα κ θέλουμε να αποφύγουμε τα ΜΜΜ.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε για μετακίνηση 4 ατόμων στο Παρίσι, από πιάτσα ταξί σε αεροδρόμιο/πόλη.
Γνωρίζω ότι συνήθως τα ταξί δέχονται έως 3 άτομα εκτός station wagon/vans κλπ. Ίσως στην πιάτσα να μας αναλάβει για κούρσα κάποιο station wagon πχ που θα είναι εκεί αναμονή;
Εννοείται υπάρχει η δυνατότητα κλήσης μέσω app G7 ή Free Now, αλλά έλεγα μήπως είναι καλύτερα από την κοντινή πιάτσα απευθείας ή έξω από το CDG προς την πόλη.

Κάθε βοήθεια από κάποιον που ίσως γνωρίζει είναι χρήσιμη. ευχαριστώ
 

robotzoro

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Καλύτερα καλέστε UberXL.
Από άποψη πληθώρας οχημάτων λες σωστά;
Να βασιστούμε όμως σε ερασιτεχνες οδηγούς για μεταφορά, ή είναι λίγο gambling η κατάσταση ;
Bolt έχει δοκιμάσει κανείς; Μου δείχνει οκ για 4 άτομα στο app κ έχει και καλές τιμές.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.415
Η εμπειρία μου πάντως από τα ταξί, πριν ένα χρόνο περίπου, είναι ότι ουδείς ταξιτζής με νορμάλ όχημα αρνήθηκε την επιβίβαση μας ακόμη και από το αεροδρόμιο στο κέντρο, παρά τους τότε περιορισμούς λόγω covid. Μόνο στην διαδρομή από την πόλη στο αεροδρόμιο μας παρέλαβε μεγάλο όχημα.
 

robotzoro

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
πολύ σημαντική αυτή η εμπειρία @STKF
νομίζω θα πάει οκ. Με λίγη έξτρα έρευνα σε εφαρμογές μου βγάζει ότι από Uber όλα δέχονται 4 άτομα και από Bolt επίσης. Μάλιστα το κόστος με Bolt από Charles de Gaulle σε Νότια Όχθη Σικουανα μου βγαίνει 44€ για 4 άτομα. Εξαιρετική τιμή τη θεωρώ.
Αν δεν κάνω λάθος με ταξι είναι στα 58 fixed η ίδια διαδρομή? Αλλά δεν ξέρω με τα 4 άτομα τι γίνεται με ταξι από την πιάτσα, αν επιβιβαζει. Κρατώ το λόγο σου όμως, που σας επιβίβασε.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.415
πολύ σημαντική αυτή η εμπειρία @STKF
νομίζω θα πάει οκ. Με λίγη έξτρα έρευνα σε εφαρμογές μου βγάζει ότι από Uber όλα δέχονται 4 άτομα και από Bolt επίσης. Μάλιστα το κόστος με Bolt από Charles de Gaulle σε Νότια Όχθη Σικουανα μου βγαίνει 44€ για 4 άτομα. Εξαιρετική τιμή τη θεωρώ.
Αν δεν κάνω λάθος με ταξι είναι στα 58 fixed η ίδια διαδρομή? Αλλά δεν ξέρω με τα 4 άτομα τι γίνεται με ταξι από την πιάτσα, αν επιβιβαζει. Κρατώ το λόγο σου όμως, που σας επιβίβασε.
Από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο στο 9ο κοντά στην Όπερα επιβιβαστήκαμε σε κανονικό όχημα, θυμάμαι κιόλας ότι καθόμουν στην θέση του συνοδηγού. Το ταξί το πήραμε από την πιάτσα έξω από το αεροδρόμιο. Είχε φιξ τιμή.
Το ταξί μας βόλεψε και σε κοντινές αποστάσεις χωρίς υπέρογκες χρεώσεις, για τα δεδομένα της πόλης, με την προϋπόθεση όμως να μην μποτιλιαριστείς, το οποίο μπορούσε να συμβεί αρκετά συχνά. ΟΙ δρόμοι είχαν αρκετή κίνηση. Γενικά πάντως μας βόλεψε και δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Πήραμε ταξί και από τον δρόμο, ο οδηγός αγχώθηκε αρχικά επειδή ήμασταν 4 αλλά τελικά επιβιβαστήκαμε. Δεν χρησιμοποιήσαμε κάποια εφαρμογή οπότε δεν έχω να σου πω κάτι σχετικά με αυτό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από άποψη πληθώρας οχημάτων λες σωστά;
Να βασιστούμε όμως σε ερασιτεχνες οδηγούς για μεταφορά, ή είναι λίγο gambling η κατάσταση ;
Bolt έχει δοκιμάσει κανείς; Μου δείχνει οκ για 4 άτομα στο app κ έχει και καλές τιμές.
Μια χαρά επαγγελματίες είναι οι οδηγοί της Uber. Full time job, και τρέμουν και τις εξιολογήσεις του πελάτη. Τα ίδια και η Bolt (που έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές ανά τον κόσμο, όχι όμως στο Παρίσι). Και οι δυο έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι επαγγελματίες χωρίς να είναι "επαγγελματίες" δηλαδή ταρίφες (και το λέει άνθρωπος που παίρνει 2-3 ταξί τη μέρα και στην Αθήνα και παντού).

Τέσσερα άτομα μπορεί να χωρέσουν στην καμπίνα του sedan οχήματος, οι αποσκευές τεσσάρων ατόμων στο porte-bagage του όμως, το βλέπω δύσκολο.
 

robotzoro

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
@taver είμαστε με 3 χειραποσκευες καμπίνας κ ενα μικρο σακ βουαγιαζ στο 1/2 της χειραποσκευης. Εκπαιδευμενοι σε minimal αποσκευές βλέπεις χρόνια 😁😁 οπότε νομίζω άνετα με το Sedan χωράνε.
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Μια χαρά επαγγελματίες είναι οι οδηγοί της Uber. Full time job, και τρέμουν και τις εξιολογήσεις του πελάτη. Τα ίδια και η Bolt (που έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές ανά τον κόσμο, όχι όμως στο Παρίσι). Και οι δυο έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι επαγγελματίες χωρίς να είναι "επαγγελματίες" δηλαδή ταρίφες (και το λέει άνθρωπος που παίρνει 2-3 ταξί τη μέρα και στην Αθήνα και παντού).

Τέσσερα άτομα μπορεί να χωρέσουν στην καμπίνα του sedan οχήματος, οι αποσκευές τεσσάρων ατόμων στο porte-bagage του όμως, το βλέπω δύσκολο.
Δυστυχώς εμείς πέσαμε στην εξαίρεση γτ μας έτυχε ένας που είχα κάνει κράτηση από το προηγούμενο βράδυ ώστε να είμαστε εξαφαλισμένοι ότι θα φτάσουμε νωρίς στο αεροδρόμιο και δεν εμφανίστηκε ποτέ, ούτε σήκωνε τηλέφωνα/απαντούσε σε μηνύματα. Χρεώθηκα σχεδόν ολόκληρο το κόστος αλλά έκανα μετά αναφορά στην Uber και μου ήρθε ειδοποίηση ότι θα ακυρωθεί η χρέωση. Γενικά ποτέ δεν είχα θέμα μέχρι σήμερα με την Uber πάντως σε καμμία χώρα, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδος.
 

robotzoro

Member
Μηνύματα
6
Likes
16
Καλησπέρα, παραθέτω την εμπειρία από τη μετακίνηση 4 ατόμων με ταξί στο Παρίσι.
Αεροδρόμιο - Βορεια/Νότια όχθη είναι fixed price από αεροδρόμιο και αν και μουτρωσε λίγο ο οδηγός μου έκανε νόημα αμέσως οκ.
Για όλες τις υπόλοιπες μετακινήσεις Bolt και UberX λύνουν το πρόβλημα! η Freenow δέχεται μέχρι 3 άτομα κ μετα το κόστος ανεβαίνει, οπότε δεν συμφέρει.
Με την εφαρμογή της Bolt κ της Uber όμως η μετακίνηση έγινε γρήγορη κ οικονομική (8-18€/διαδρομή από κέντρο προς όρια περιφερειακου κ πίσω ανάλογα την ώρα/κίνηση).
Μετακίνηση Παρίσι - Disneyland στα 40€/4 άτομα έρχεται επίσης πολύ καλά, όπως κ το Παρίσι Charles de Gaul στα 40€. Χρόνος αναμονής συνήθως 1-4min κ βλέπεις στην εφαρμογή που είναι ο οδηγός σου.
Το καλύτερο όλων. Μπορεί να σου έρχεται κάτι παραπάνω από την Paris Visite, αλλά βλέπεις το Παρίσι ζωντανό και αποφεύγεις κίνδυνο πορτοφολαδων στο μετρό, στριμωξιδι και μυρωδιά ούρων κλπ όμορφα.
Οπότε consider it an option αγαπητοί φίλοι.
:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom