Γαλλία Παρίσι ξανά!

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.143
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το κακο ειναι πως οι γονεις σου δεν μπορεσαν να δουν το επιβλητικοτερο εκθεμα στο Λουβρο. Τη Νικη της Σαμοθρακης.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ όμορφα echo μου...Μπράβο!!!:) Μου θυμίζει τα ταξίδια που κάναμε και εμείς...Είσαι πολύ τυχερή. Οι δικοί μου τώρα δύσκολα ξεκουβαλιούνται :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το κακο ειναι πως οι γονεις σου δεν μπορεσαν να δουν το επιβλητικοτερο εκθεμα στο Λουβρο. Τη Νικη της Σαμοθρακης.
Όντως δε την είδαμε! Ψάχναμε παντού, ήταν και μπέρδεμα οι χάρτες.. Εγώ την είχα δει την προηγούμενη φορά και ήταν σε περίοπτη θέση.. Την έχουν μεταφέρει για συντήρηση;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πολύ όμορφα echo μου...Μπράβο!!!:) Μου θυμίζει τα ταξίδια που κάναμε και εμείς...Είσαι πολύ τυχερή. Οι δικοί μου τώρα δύσκολα ξεκουβαλιούνται :p
Σ'ευχαριστώ πολύ Κανελίτσα! Aν μείνεις τελικά Αγγλία να δεις τι ωραία θα 'ρχονται και θα 'χετε ένα σωρό πανέμορφα μέρη να πάτε!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα μείνω, θα μείνω και περιμένω και εσένα :p
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ξυπνητήρι 8 το πρωί και παρά την κούραση της προηγούμενης μέρας σηκωθήκαμε πολύ εύκολα. Πήγαμε να φάμε πρωινό στη τραπεζαρία του ξενοδοχείου αλλά επειδή ήταν γεμάτη μας έστειλαν στην δεύτερη που έχουν στον πρώτο όροφο και είναι για οικογένειες με παιδάκια.. Είχε διασκεδαστές που έφτιαχναν ζωάκια με μπαλόνια, ή ζωγράφιζαν με τα παιδιά και έτσι ήταν πολύ ήσυχα.. Αφού απολαύσαμε το πλούσιο πρωινό μας ξεκινήσαμε τις βόλτες. Περπατήσαμε ως την πλατεία Βαστίλλης και από εκεί ως την place des vosges όπου βρίσκεται και το σπίτι του Victor Ηugo.





Στο σπίτι του Hugo δεν μπήκαμε αλλά για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται στον αριθμό 6. Έμενε στον δεύτερο όροφο του ξενοδοχείου Rohan-Guéménée από το 1832 ως το 1848, και έχει μετατραπεί σε μουσείο. Η μόνιμη συλλογή στον πρώτο όροφο είχα διαβάσει στο επίσημο site πως είναι δωρεάν για όλους αλλά όταν πήγαμε ήθελαν εισητήρια που έκοβες στην είσοδο στο ισόγειο (δεν περιλαμβάνεται στην museum pass). Δε μιλούσαν αγγλικά και απλά μου έδειξαν μια ταμπελίτσα που έλεγε 7 ευρώ νομίζω..
Mετά από εκεί πήραμε το μετρό και κατεβήκαμε σε μία στάση κοντά στην rue Mouffetard.. Πρόκειται για ένα πολύ γραφικό μέρος του Παρισιού (latin quarter) πολύ ζωντανό, γεμάτο μαγαζιά, εστιατόρια καφετέριες και με ανοιχτή αγορά τροφίμων.



St. Etienne du Mont


Περπατήσαμε αρκετά και φτάσαμε ως το Πάνθεον. Είναι εντυπωσιακό και μέσα και έξω.. Επισκεφτήκαμε και την κρύπτη που φιλοξενεί τα οστεοφυλάκια μεγάλων προσωπικοτήτων όπως ο Victor Hugo, ο Βολταίρος, o Rousseau, ο Jean Monnet, το ζεύγος Κιουρί, ο Εμίλ Ζολά.











Επόμενες στάσεις το πανεπιστήμιο της Σορβόννης και οι κήποι του Λουξεμβούργου!

place de la Sorbonne












Αν και τέλος φθινοπώρου οι κήποι ήταν πολύ όμορφοι και είχαν αρκετό κόσμο.. Στη συνέχεια προχωρήσαμε ως το συντριβάνι St Michel..



Mετά από μια σύντομη βόλτα στη συνοικία St Germain des pres και ενώ η ώρα πρέπει να ήταν 13.00+ ξεκινήσαμε για το παλάτι των Βερσαλλιών!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για να πάμε στις Βερσαλλίες έπρεπε να πάρουμε μετρό και μετά αλλαγή σε γραμμή RER. Θέλει όμως προσοχή γιατί η γραμμή που πάει ως εκεί σε κάποιο σημείο "σπάει" σε 2-3 άλλες διαδρομές άρα από την αρχή πρέπει να επιβιβαστείς στο σωστό τρένο. Στη στάση μετρό που κατεβήκαμε δεν είχε στις αποβάθρες τις οθόνες που σου λένε αναλυτικά ποια τρένα έρχονται (είχε μόνο στην είσοδο). Οπότε μόλις έφτασε το πρώτο τρένο ρωτάω μια κυρία αν αυτό πηγαίνει στο παλάτι. Γενικά δε μου αρέσει να ρωτάω και θέλω να τα έχω ψάξει όλα και να έχω τους χάρτες μου και να τα βρίσκω μόνη μου. Αλλά σε περιπτώσεις που δε βγάζω άκρη θα ρωτήσω κάποιον τυχαία (αφού έχω εξαντλησει κάθε περιθώριο να τα καταφέρω μόνη μου ή δεν υπάρχει κάποιος "ειδικός" εκεί κοντά.) Ρωτάω λοιπόν τη κυρία και μου λέει πως είναι το σωστό. Μπαίνουμε αλλά εγώ κοιτάω συνεχώς τις επόμενες στάσεις γιατί αν η κυρία έκανε λάθος θα φτάναμε αλλού γι'αλλού...

Μόλις πλησιάζαμε τη στάση που η γραμμή της διαδρομής φαίνεται να διακλαδίζεται σε 2 διαφορετικές λέω στους γονείς μου πως αν η επόμενη είναι η "τάδε" πάμε καλά, αν όμως είναι η "άλλη" τότε πάμε λάθος και να ετοιμαστουν να κατέβουμε.. Τελικά ήταν η "άλλη" οπότε κατεβήκαμε σε μια στάση που δεν είχε ψυχή και θα παίρναμε το τρένο μια στάση προς τα πίσω για να πάρουμε το σωστό τρένο. Έκανε κανένα 20λεπτο ναρθει, γυρνάμε μια στάση πίσω και πάμε απ'την απέναντι πλευρά. Ευτυχως εκεί είχε οθόνες που έλεγαν ποια τρένα έρχονται και τι ώρα. Αφού εντωπίσαμε το σωστό περιμέναμε κανένα τέταρτο.

Όσο περιμέναμε ακούμε πολύ φασαρία και γαβγίσματα.. Πάμε στα μηχανήματα ακύρωσης εισητηρίων και βλέπουμε δύο φύλακες του μετρό (ίσως και αστυνομικοί) που είχαν έναν εκπαιδευμένο σκύλο με φίμωτρο και είχαν σταματήσει μια παρέα από δύο νεαρούς και μια κοπέλα. Ο σκύλος είχε λυσσάξει! Γάβγιζε σα τρελός, έκανε να ορμήξει στα παιδιά και οι φύλακες τους μιλούσαν πολύ έντονα αλλά δε τους έψαχναν. Δε καταλαβαίναμε βέβαια τι έλεγαν αλλά προφανώς οι νεαροί είχαν κάποια ποσότητα παράνομης ουσίας, οι φύλακες δεν ήθελαν να δώσουν συνέχεια και ο σκύλος είχε λαλήσει! Είχε μαζευτεί πολύς κόσμος γύρω και έβλεπε το σκηνικό. Στο τέλος τους άφησαν να φύγουν σα να μη τρέχει τίποτα.. Το σκυλάκι θα σκεφτόταν τσάμπα η εκπαίδευση που του καναν! :p

M'αυτά και μ'αυτά ήρθε το τρένο και επιτέλους είμαστε στη σωστή πορεία για το παλάτι.
Όταν φτάσαμε και βγήκαμε απ'το σταθμό Rive Gauche δε βλέπαμε πουθενά το παλάτι και ξέραμε πως έχει 5-10 λεπτά περπάτημα. Ταμπέλες όμως δεν είχε να σε κατευθύνουν. Δε ρωτάω κανέναν, κοιτάω το χάρτη μου και λέω δε πάμε ούτε δεξιά ούτε αριστερά, ακριβώς απέναντι.. Για κάποιο λόγο δε με πολυπίστευαν αλλά να ρωτήσουν δεν ήξεραν οπότε με ακολούθησαν! :p
Έχει κάτι κτίρια και απ'τη μια και απ'την αλλη μεριά είναι δυο δρόμοι (ο δεξιά είναι κεντρικός, ο αριστερά που πήραμε εμείς πιο ήσυχος) όποιον και να ακολουθήσεις φτάνεις στο παλάτι.

Το παλάτι είναι τεράστιο! Φτάνοντας βλέπεις ένα μεγάλο πάρκινγκ και μπαίνοντας από την πύλη έχει μια αυλή. Στα δεξιά της αυλής υπάρχει μια είσοδος για όσους θέλουν να πάνε μόνο στους κήπους (που συνήθως η επίσκεψη είναι δωρεάν εκτός αν έχει κάποιο event). Στα αριστερά είναι η είσοδος και ο έλεγχος για να μπεις στο παλάτι. Δεν είχε καθόλου ουρά και μπήκαμε αμέσως! Τι να λέμε, το παλάτι ήταν εντυπωσιακό! Ακολουθούσαμε μια προκαθορισμένη διαδρομή και έτσι είναι εύκολο να δεις όλους τους χώρους.. Όταν πέφταμε σε δωμάτια με γκρουπ και ξεναγούς τα προσπερνούσαμε λίγο πιο γρήγορα γιατί αν κολλούσαμε με τα γκρουπ δε θα μπορούσαμε να δούμε τίποτα..











Η αίθουσα με τους καθρέφτες είναι απ'τα highlights!












Εξερευνήσαμε το παλάτι, περπατήσαμε πολύυυ στους κήπους, ήπιαμε και σοκολάτα στο Angelina που είναι μέσα στο παλάτι (η ποιότητα της σοκολάτας ήταν πολύ κατώτερη από αυτή που θυμόμουν από δύο χρόνια πριν) και κάτσαμε να ξεκουραστούμε χαζεύοντας τη λίμνη όπου πολλοί έκαναν βαρκάδα ή κωπηλασία με κανό..

(από το 2011)


Μόλις άρχισε να πέφτει το σκοτάδι φύγαμε.. Γύρω στις 7 είμασταν πίσω στο Παρίσι και θέλαμε να πάμε στο μουσείο μοντέρνας τέχνης Pombidou, όχι τόσο για τα εκθέματα αλλά γιατί είχα διαβάσει πως από τον τελευταιο όροφο έχει ωραία θέα και ήθελα να δούμε το Παρίσι από ψηλά το βράδυ. Υποτίθεται ότι έκλεινε μετά τις 9 εκείνη τη μέρα αλλά η κεντρική είσοδος ήταν κλειστή και δεν ξέρω αν υπήρχε πρόσβαση από αλλού (γιατί φεύγοντας είδαμε κόσμο στις εξωτερικές κυλιόμενες) οπότε δεν πήγαμε..



Αφού νυχτερινές φωτος δεν υπάρχουν θα βάλω και γω 1-2 από το πρώτο ταξίδι που είχαμε ανέβει στον Πύργο του Άιφελ βράδυ..



 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πολύ όμορφη η ιστορία σου με ωραίες φωτογραφίες και στυλ γραφής που μου αρέσει πάρα πολύ, γιατί περιγράφεις και τα λάθη σου αλλά και την αδυναμία σου να καταλάβεις κάποια πράγματα και αυτό μπορεί να προετοιμάσει καλύτερα κάποιον που θέλει να πάει σε κάποια μέρη αλλά είναι και πολύ συμπαθητικό κατά την γνώμη γιατί δείχνει μια πιο ανθρώπινη πλευρά σε αντίθεση με το ύφος που έχουν μερικοί στις ιστορίες τους που τα βρίσκουν όλα αμέσως και δεν κάνουν λάθη ποτέ.

Μου θύμισες το 2010 που είχα πάει και εγώ.Δεν ήξερα ότι η γέφυρα με τα λουκέτα ήταν τόσο κοντά στην Notre dam και επίσης το 2010 δεν μπορούσες να ανέβεις στους πύργους με την κάρτα των μουσείων κάτι που προφανώς το αλλάξανε.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Παντού είναι αυτά τα *#$*@* τα λουκέτα.
Στην pont des artes τα ξηλώσανε παλιά αλλά ξαναγέμισε. Εκεί νομίζω έγινε και το πρώτο μπαμ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μπορούσες να ανέβεις τώρα που το ξανασκέφτομαι απλά δεν είχες προτεραιότητα στην πολύ μεγάλη ουρά που υπήρχε και για αυτό δεν ανεβήκαμε:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom