Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.444
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
«Εγκυούλα» σε πτήση από Χίθροου την ώρα της τροχοδρόμησης απαίτησε να μπει στην τουαλέτα λίγα δευτερόλεπτα πριν την απογείωση γιατί «ξέρεις ποια είμαι εγώ». Η αεροσυνοδός έντρομη και με δικό της κίνδυνο σηκώθηκε από το μεσαίο τζαμπσιτ και την έπιασε από τον ώμο απαλά λέγοντας της να καθίσει γιατί απογειωνόμαστε. Η γαιδαρα αντί να τρέξει στο κάθισμα της μέσα σε όλο τον πανικό οι μόνες λέξεις που είπε ήταν «μη με αγγίζεις». Σε όλη την πτήση ο σύζυγος της ήταν όρθιος για να κάθεται αυτή σε δυο θέσεις. Δε μπορώ να σκεφτώ πώς είναι σήμερα αυτό το παιδί με τέτοιες συμπεριφορές γονιών…
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.715
Likes
11.290
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
«Εγκυούλα» σε πτήση από Χίθροου την ώρα της τροχοδρόμησης απαίτησε να μπει στην τουαλέτα λίγα δευτερόλεπτα πριν την απογείωση γιατί «ξέρεις ποια είμαι εγώ». Η αεροσυνοδός έντρομη και με δικό της κίνδυνο σηκώθηκε από το μεσαίο τζαμπσιτ και την έπιασε από τον ώμο απαλά λέγοντας της να καθίσει γιατί απογειωνόμαστε. Η γαιδαρα αντί να τρέξει στο κάθισμα της μέσα σε όλο τον πανικό οι μόνες λέξεις που είπε ήταν «μη με αγγίζεις». Σε όλη την πτήση ο σύζυγος της ήταν όρθιος για να κάθεται αυτή σε δυο θέσεις. Δε μπορώ να σκεφτώ πώς είναι σήμερα αυτό το παιδί με τέτοιες συμπεριφορές γονιών…
Με αφορμή αυτό να αναφέρω τους επικίνδυνους γραφικούς που σηκώνονται και ανοίγουν ντουλάπια την ώρα που το αεροπλάνο έχει μόλις προσγειωθεί και ακόμα κινείται με πολύ μεγάλη ταχύτητα στον αεροδιάδρομο.

Πόσες φορές έχω δει αυτό που λες, αεροσυνοδούς να σηκώνονται έντρομες-οι και μες στη φρίκη για να τους κάνουν να επιστρέψουν στις θέσεις τους.

Παντελής έλλειψη παιδείας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.030
Παραμονη Χριστουγεννων μεσανυχτα (προς ανημερα), ειμαστε απειρος κοσμος εξω απο τον Αγιο Στεφανο στην Βιεννη για να παρακολουθησουμε την Λειτουργια.
Μου κανει εντυπωση ποσο ησυχα περιμενουν οι βιεννεζοι να μπουν. Ανοιγουν οι πορτες, μπαινουμε, ολοι κατευθυνομαστε με απολυτη ησυχια στις θεσεις. Δεν ακουγεται κιχ. Ξεκιναει η Λειτουργια, αν και η εκκλησια ειναι καταμεστη επικρατει κατανυξη και ο κοσμος ειναι απολυτα σιωπηλος. Πραγματικα εχω εντυπωσιαστει μεχρι που την σιγη διακοπτει ο ηχος τηλεφωνου που ειναι και στο τερμα. Το ringtone ποπ mainstream! Σκεφτομαι απο μεσα μου «wtf» και απαντα ελληναρας ουρλιαζοντας «ελα μαμα, ναι ειμαστε εκκλησια, ναι φανταστικα ειναι, χρονια πολλα, φερε και τον μπαμπα» χωρις να αισθανθει ιχνος ντροπης και μην κανοντας καν κινηση να βγει εξω να μιλησει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μ εκνευρίζει απίστευτα το τεραστιο ποσοστό επιβατών που σηκώνεται και περιμένει όρθιο κάθε φορά για την αποβίβαση, κλάσματα δευτερολεπτων από τη στιγμή που θα σβήσει η φωτεινη ένδειξη για τη ζώνη (ή και ακόμα πιο πριν). Λες και θα αποβιβαστούν πιο γρήγορα έτσι!!

Τα ίδια και για τους επιβάτες που στήνονται από νωρίς όρθιοι στην πύλη επιβίβασης για να μπουν μέσα στο αεροπλάνο, λες και δεν έχει ο καθένας τη θέση του να τον περιμένει!

Α μα πια:bleh:
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Με αφορμή αυτό να αναφέρω τους επικίνδυνους γραφικούς που σηκώνονται και ανοίγουν ντουλάπια την ώρα που το αεροπλάνο έχει μόλις προσγειωθεί και ακόμα κινείται με πολύ μεγάλη ταχύτητα στον αεροδιάδρομο.

Πόσες φορές έχω δει αυτό που λες, αεροσυνοδούς να σηκώνονται έντρομες-οι και μες στη φρίκη για να τους κάνουν να επιστρέψουν στις θέσεις τους.

Παντελής έλλειψη παιδείας.
Εδώ δεν μπορούν στο μετρό να σταθούν πίσω από την κόκκινη γραμμή, θα κρατήσουν τη ζώνη μέχρι να δοθεί η σήμανση; Αλλά θα μου πεις σηκώνονται κανονικά, ποια ζώνη.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το πιο προσφατο...επιστροφή από βαρκελωνη... ειναι ενα παλικάρι ( ο θεος να το κάνει) στην μπροστινή μου θεση και μόλις αρχίζει να προσγείωνεται το αεροπλάνο (σε πτηση χωρις wi fi σημειωτέον)βγαζει το κινητό από τη λειτουργια πτησης και λεει με καμάρι στον αλλο παλίκαρο-φίλο του "ελα ρε μ&^$κα...Επιασα σημα!" και ΚΑΝΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΗΣΗ σε φιλαρακι του να κανονίσουν για ποτάκι το βραδυ στο Χαλάνδρι.... Αφου προσγειωθήκαμε, ανακοινώνει η αεροσυνοδός οτι για να μη γίνει της μουρλης θα αποβιβαζόμαστε ανα πέντε σειρες καθισματων....ο "φιλος" μου ή δε το καταλαβε ή δε το ακουσε και να λεει "ωωωωχου τωρα θα περιμενουμε κι αλλο?" και δωστου να φυσαει και να ξεφυσαει μεχρι που αποφάσισε οτι βαρέθηκε και "ΑΥΤΟΣ ΦΕΥΓΕΙ"...Σε παρατηρηση δε που το εκανε η αεροσυνοδος γιατι ειχε σηκωθει ενω δεν ηταν η σειρα του της λεει "αμα κατσουν οι μπροστινοι θα κατσω κι εγω" τους οποίους μπροστινούς σαφώς και είχε καλέσει προς αποβίβαση το πλήρωμα.... Και καπου εκει η υπομονη μου τελείωσε και ανεφωνησα "ΠΟ ΠΟ ΤΙ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ" 🥰🥰,σαφωςκαι με ακουσε σαφως και ημουν ετοιμη για καβγα αλλα δε μου έκανε τη χαρη....
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Το πιο προσφατο...επιστροφή από βαρκελωνη... ειναι ενα παλικάρι ( ο θεος να το κάνει) τύπου Σνικ- Light κι αλλα ττετοια κλασσικα εικονογραφημένα, στην μπροστινή μου θεση και μόλις αρχίζει να προσγείωνεται το αεροπλάνο (σε πτηση χωρις wi fi σημειωτέον)βγαζει το κινητό από τη λειτουργια πτησης και λεει με καμάρι στον αλλο παλίκαρο-φίλο του "ελα ρε μ&^$κα...Επιασα σημα!" και ΚΑΝΕΙ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΗΣΗ σε φιλαρακι του να κανονίσουν για ποτάκι το βραδυ στο Χαλάνδρι.... Αφου προσγειωθήκαμε, ανακοινώνει η αεροσυνοδός οτι για να μη γίνει της μουρλης θα αποβιβαζόμαστε ανα πέντε σειρες καθισματων....ο "φιλος" μου ή δε το καταλαβε ή δε το ακουσε και να λεει "ωωωωχου τωρα θα περιμενουμε κι αλλο?" και δωστου να φυσαει και να ξεφυσαει μεχρι που αποφάσισε οτι βαρέθηκε και "ΑΥΤΟΣ ΦΕΥΓΕΙ"...Σε παρατηρηση δε που το εκανε η αεροσυνοδος γιατι ειχε σηκωθει ενω δεν ηταν η σειρα του της λεει "αμα κατσουν οι μπροστινοι θα κατσω κι εγω" τους οποίους μπροστινούς σαφώς και είχε καλέσει προς αποβίβαση το πλήρωμα.... Και καπου εκει η υπομονη μου τελείωσε και ανεφωνησα "ΠΟ ΠΟ ΤΙ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ" 🥰🥰,σαφωςκαι με ακουσε σαφως και ημουν ετοιμη για καβγα αλλα δε μου έκανε τη χαρη....
Εχω δει δυστυχως αρκετες φορες λειτουργια κινητου σε κληση/βιντεοκληση κατα την απογειωση. Αλλα δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να γινει αμεσα αντιληπτο κ να πεσει lifelong ban απο καθε πτηση.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Σε πτηση με wifi μου εχει τυχει ο διπλανος μου να ειναι συνεχως σε κληση και να μιλαει νονστοπ κ δυνατα κιολας. Καταλαβαινω οτι καποιοι θελουν το wifi απο τη στιγμη που προσφερεται κ πληρωνεται για να συνεχιζουν να δουλευουν αλλα καπου ωπα, τι φταει ο διπλα.
Ή να ακουει μουσικη απο αθλια ακουστικα που ακουγεται σε ενα μετρο εμβελεια.
Η να συνομιλει με τον διπλανο του λες κ ειναι σε καφενειο γκαριζοντας.
 

fdara

Member
Μηνύματα
14
Likes
24
Τα ίδια και για τους επιβάτες που στήνονται από νωρίς όρθιοι στην πύλη επιβίβασης για να μπουν μέσα στο αεροπλάνο, λες και δεν έχει ο καθένας τη θέση του να τον περιμένει!
Ειχα κ εγω αυτη την αποψη παλια αλλα πλεον το κανω και εγω. Οχι μια ωρα πριν αλλα αν δω οτι μεγαλωνει αρκετα η ουρα κοιταω να ειμαι σχετικα μπροστα για να βρω σιγουρα θεση για την χειραποσκευη βαλιτσα πανω απο το θεση μου.
Αν μπεις προς το τελος ειναι πολυ πιθανο η βαλιτσα να μπει σε ακυρο σημειο του αεροπλανου και να περιμενεις να αποβιβαστουν ολοι για να πας να την παρεις.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Σε πτήση επιστροφής από Βουδαπέστη , ένας πιτσιρικάς γύρω στα 20 πήγε στην τουαλέτα του αεροπλάνου να κάνει ένα τσιγαράκι γιατί είχε χαρμανιάσει. Αφού γύρισε στην θέση του , οι αεροσυνοδοί μαζεύτηκαν από πάνω του και άρχισαν να τον μυρίζουν για να βεβαιωθούν ότι ήταν αυτός καθώς υποστήριζε ότι δεν κάπνισε ! Όταν προσγειώθηκε το αεροπλάνο , πριν αποβιβαστεί ο κόσμος μπήκαν αστυνομικοί και τον μάζεψαν
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειχα κ εγω αυτη την αποψη παλια αλλα πλεον το κανω και εγω. Οχι μια ωρα πριν αλλα αν δω οτι μεγαλωνει αρκετα η ουρα κοιταω να ειμαι σχετικα μπροστα για να βρω σιγουρα θεση για την χειραποσκευη βαλιτσα πανω απο το θεση μου.
Αν μπεις προς το τελος ειναι πολυ πιθανο η βαλιτσα να μπει σε ακυρο σημειο του αεροπλανου και να περιμενεις να αποβιβαστουν ολοι για να πας να την παρεις.
Σίγουρα υπάρχει χώρος για τις χειραποσκευες όλων μας, αρκεί να τηρούνται οι βασικοί κανόνες (βλέπε άνωθεν περί μπουφάν τσουρεκιων κλπ :lol:).
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Ειχα κ εγω αυτη την αποψη παλια αλλα πλεον το κανω και εγω. Οχι μια ωρα πριν αλλα αν δω οτι μεγαλωνει αρκετα η ουρα κοιταω να ειμαι σχετικα μπροστα για να βρω σιγουρα θεση για την χειραποσκευη βαλιτσα πανω απο το θεση μου.
Αν μπεις προς το τελος ειναι πολυ πιθανο η βαλιτσα να μπει σε ακυρο σημειο του αεροπλανου και να περιμενεις να αποβιβαστουν ολοι για να πας να την παρεις.
Αμα φερνουν κατι βαλιτσαρες γκουμουτσες που χωρανε μονο με το μηκος οριζοντια που να χωρεσουν ολων των επιβατων κ την πληρωνουν αυτοι που ειναι εντος επιτρεπτων διαστασεων που δεν χωνουν μπουφαν κ σακουλαρες.
Καποτε εκραζα το μετρημα κ το προστιμο στην πυλη αλλα τωρα πια συμφωνω απολυτως κ θα πρεπε σε καθε πτηση να γινεται. Δυστυχως δεν γινεται.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom