Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

L33T

Member
Μηνύματα
59
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Εγω θα σταθω σε προσφατο ταξιδι που συνταξιδεψα με Ασιατικη οικογενεια που συνοδευε παιδι με μαλλον βαρυ αυτισμο χωρις να εχει κατακτησει λογο. Σταθηκαν μπροστα μου στην ουρα χωρις να ζητησουν ειδικη μεταχειριση για την αναπηρια του παιδιου τους που φαινοταν λογω βαρυτητας απο χιλιομετρα και το παιδι εδειξε υπομονη ενηλικα σε ολη τη διαδικασια, μεσα στο αεροπλανο ηταν ενας μικρος κυριος.
Τιποτε αλλο.
να πω ότι έχω δει αντίστοιχες περιπτώσεις; και νιώθω πόσο "πίσω" είμαστε σε κάποια πράγματα. (έχουμε καλά κακά όπως όλοι) αλλά από ότι βλέπω, οι περισσότεροι φοβόμαστε μη πετύχουμε παιδιά σε πτήση ή οτιδήποτε... (δηλαδή το βλέπεις και σαν στερεότυπο στο τέλος).
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
να πω ότι έχω δει αντίστοιχες περιπτώσεις; και νιώθω πόσο "πίσω" είμαστε σε κάποια πράγματα. (έχουμε καλά κακά όπως όλοι) αλλά από ότι βλέπω, οι περισσότεροι φοβόμαστε μη πετύχουμε παιδιά σε πτήση ή οτιδήποτε... (δηλαδή το βλέπεις και σαν στερεότυπο στο τέλος).
Όπως εχουν πει αρκετοι προλαλήσαντες είναι ξεκάθαρα θεμα γονέα... Μου έκανε πολύ θετικη εντύπωση η συμπεριφορά και η διαχείριση των παιδιών μιας μαμας με δυο παιδάκια γύρω στα 9 με 11 σε πτήση όπου πετούσα καθισμένη ακριβώς μπροστά τους.
Τα εχε προετοιμάσει από την πύλη λεγοντας τους "τωρα θα μπουν αυτοί πριν απο εμας γι αυτο και γι αυτο το λόγο....Μεσα θα μας περιμένουν οι αεροσυνοδοι και θα κανουμε αυτο κι αυτο...." καθως και σε όλη τη διάρκεια της πτήσης του εξηγουσε τα παντα από τις οδηγίες ασφαλέιας, τις ανατράξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ....Τα παιδιά δε ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΑ. Ευγενεστατα, ρωτούσαν, παρακολουθούσαν τα παρακίνησε δε να ζητήσουν μονα τους απο την αεροσυνοδό ενα χυμο που ήθελαν....
Την χάρηκα τόσο που της το είπα οταν προσγειωθηκαμε. Ηταν τοσο focused και χαλαρή που μεχρι την δική μου φοβία για την πτήση άμβλυνε...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όλες κοντές είναι σε σχέση με σένα
:haha:
Ναι, αλλά τι μου ξαπλώνουν τη θέση 11 από τις 12 ώρες στην economy; Τον πίσω που δε χωράει να κουνηθεί δε τον σκέφτονται;

Έπιασες το θέμα ακτοπλοϊα τώρα όμως που πραγματικά δεν έχω χειρότερο μέσο μεταφοράς και σπανίως επιλέγω. Έχω να μπω πολλά χρόνια εκτός από τα μικρά με τις συγκεκριμένες θέσεις που πάνε Αργοσαρωνικό. Θυμάμαι τραγικές καταστάσεις, να πιάνει ο καθένας θέσεις για πέντε, να στήνονται τσαντίρια, οι καναπέδες γίνονταν κρεβάτια, δεν έβρισκες πού να κάτσεις στον εσωτερικό χώρο. Και μετά φασαρία σαν αυτή που λες. Δεν είπα να είμαστε κ σε μοναστήρι αλλά όχι αυτό που γίνεται, έστω γινόταν τότε, δεν έχω ιδέα αν συμβαίνει πια. Και το θέμα είναι ότι ήταν η πλειοψηφία σε αυτό το στυλ.
Έπιασα ένα θέμα από το οποίο μόνο τραγικές ιστορίες ταξιδιωτών μπορούμε ν' αλλιεύσουμε!
Δε θα ξεχάσω τη Μεγάλη Παρασκευή του '14 στο δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος που την είχαμε βγάλει 2 ώρες όρθιοι μιας και οι πανέξυπνοι είχαν πιάσει από ένα καναπέ όλοι. Καμία ενσυναίσθηση, κανένας σεβασμός στον συνταξιδιώτη. Δε πα να φώναζε το πλήρωμα, το χαβά τους...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έπιασα ένα θέμα από το οποίο μόνο τραγικές ιστορίες ταξιδιωτών μπορούμε ν' αλλιεύσουμε!
Δε θα ξεχάσω τη Μεγάλη Παρασκευή του '14 στο δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος που την είχαμε βγάλει 2 ώρες όρθιοι μιας και οι πανέξυπνοι είχαν πιάσει από ένα καναπέ όλοι. Καμία ενσυναίσθηση, κανένας σεβασμός στον συνταξιδιώτη. Δε πα να φώναζε το πλήρωμα, το χαβά τους...
Φέτος το καλοκαίρι, επιστρέφοντας τέλος Αυγούστου από Ηράκλειο, καμπίνα δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Μπαίνουμε στο καράβι κανένα 2ωρο πριν...κ επίσης δεν υπήρχε καρέκλα ούτε για δείγμα. Πέρα από ότι είχαν απλωθεί, όσο δεν έπαιρνε & αφού καταλήξαμε να κάτσουμε σε μια σκάλα για κανένα 3ωρο, ξαφνικά το καράβι άρχισε κάπως να αδειάζει κατά τις 12...συνειδητοποιώντας πως όλοι όσοι είχαν καμπίνες είχαν αράξει στα σαλονάκια νωρίτερα για την θέα...Λίγη ενσυναίσθηση ρε φίλε, όταν το καράβι έχει 2000 άτομα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
259
Likes
530
:haha:
Ναι, αλλά τι μου ξαπλώνουν τη θέση 11 από τις 12 ώρες στην economy; Τον πίσω που δε χωράει να κουνηθεί δε τον σκέφτονται;



Έπιασα ένα θέμα από το οποίο μόνο τραγικές ιστορίες ταξιδιωτών μπορούμε ν' αλλιεύσουμε!
Δε θα ξεχάσω τη Μεγάλη Παρασκευή του '14 στο δρομολόγιο Ραφήνα - Άνδρος που την είχαμε βγάλει 2 ώρες όρθιοι μιας και οι πανέξυπνοι είχαν πιάσει από ένα καναπέ όλοι. Καμία ενσυναίσθηση, κανένας σεβασμός στον συνταξιδιώτη. Δε πα να φώναζε το πλήρωμα, το χαβά τους...
Η ενσυναισθηση ειναι αγνωστη λεξη για πολύ κοσμο..Και κατά βαση αυτος που ειναι ετσι στο ταξιδι ειναι και στην υπολοιπη ζωη του.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ πάντως έχω πετύχει k ελληνικές οικογένειες που τα παιδιά συμπεριφέρονται μια χαρά, αλλα k ξένες οικογένειες που λες "αποκλείεται...δικοί μας είναι"

K χωρίς να θέλω να ακουστώ ρατσιστής, τα χερότερα τα έχω δει από Ολλανδούς...αλλα είναι γενικό το θέμα...σε όλα...μικροί μεγάλοι....ένα εντελώς ότι η ναι..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το έχω πετύχει και σε πτήσεις που δεν ήταν από/προς Ελλάδα, σε περιπτώσεις πολύ έντονων αναταράξεων.
Mόνο τις τελευταίες 2 εβδομάδες το πέτυχα σε πτήσεις που ουδεμία σχέση δεν έχουν με την Ελλάδα. Οι λατίνοι μάλιστα υπερενθουσιάζονται, σα να μπήκε τρίποντο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω ταξιδεψει Σκανδιναβια και δεν ειδα καμια ουσιωδη διαφορα με τις υπολοιπες πτησεις. Και μωρο μπορει να κλαψει κ νηπιο να κανει φασαρια χωρις να σημαινει οτι ο γονιος του ειναι αναισθητος κ δεν του εμαθε τροπος. Το να υπομνησει η αεροσυνοδος οτι προκειται για ΜΜΕ δεν ειναι διατησια! Δεν ειπα να κανει την Τσαρουχα στο Ολυμπιακος - Παναθηναικος!
Πόντος για τη μπασκετική αναφορά στην annoula
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom