Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω νιώσει ακριβώς αυτό και σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω νιώσει ενοχή γιατί ψιλό συνειδητά ψιλό υποσυνείδητα έχω παρατήρησει κάποιες προκαταλήψεις σε ανάλογες φάσεις με τη δική σου αλλά πολύ λιγότερο τρομακτικές, όμως δεν είναι μισαλλοδοξία. Είναι κάτι σαν bias confirmation που άθελα μας, και δεν είναι κακό, μας συμβαίνει ακριβώς επειδή έχουν υπάρχει πολλά περιστατικά τρομοκρατίας που κολλούσαν στο προφίλ του φανατισμένου ισλαμιστή και όπως και να το κάνεις, η τόση κατάνυξη/προσευχή πάνω σε αεροπλάνο (ή σε μετρό και ταξί όταν το είχα νιώσει εγώ) σε κάνει να υποπτεύεσαι.

Και θα έπρεπε νομίζω να γίνει παρατήρηση, αναρωτιέμαι τώρα τι κανονισμοί/οδηγίες δίνονται στο πλήρωμα καμπίνας όταν κάποιος προκαλέι αναστάτωση μέσω θορύβου.
Σε καραβάκι από αυτά που κάνουν τις κρουαζιέρες στο Βόσπορο βλέπω τυπάκο ο οποίο σηκώνεται ανοίγει το χαλάκι του και πέφτει για προσευχή.....Δεν σταμάτησα να τον κοιτάω μεχρί που σηκώθηκε...Ο ανθρωπος εν τω μεταξύ στη χώρα του εξασκούσε η θρησκεία του αλλά η πρώτη μου σκέψη ήταν "ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ...ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ...." :shark1:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε καραβάκι από αυτά που κάνουν τις κρουαζιέρες στο Βόσπορο βλέπω τυπάκο ο οποίο σηκώνεται ανοίγει το χαλάκι του και πέφτει για προσευχή.....Δεν σταμάτησα να τον κοιτάω μεχρί που σηκώθηκε...Ο ανθρωπος εν τω μεταξύ στη χώρα του εξασκούσε η θρησκεία του αλλά η πρώτη μου σκέψη ήταν "ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ...ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ...." :shark1:
Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν έχεις ταξιδέψει εκτενώς σε μουσουλμανικές χώρες, αλλά το να στρώνουν το χαλάκι τους να προσευχηθούν εν ώρα επίσημης προσευχής όχι απλά δεν είναι παράνομο, αλλά υποτίθεται ότι είναι και υποχρέωση του σωστού μουσουλμάνου (άσχετα που οι περισσότεροι δεν το κάνουν καν πια, ή και να το κάνουν επιλέγουν να πάνε στο τζαμί ή σε ιδιωτικούς χώρους).
Αλλά καταλαβαίνω ότι αν κάποιος δεν έχει συνηθίσει σε τέτοια σκηνικά ίσως και να αγριευτεί.

Και θα έπρεπε νομίζω να γίνει παρατήρηση, αναρωτιέμαι τώρα τι κανονισμοί/οδηγίες δίνονται στο πλήρωμα καμπίνας όταν κάποιος προκαλέι αναστάτωση μέσω θορύβου.
Εγώ δεν το θέτω καν στο κομμάτι του θορύβου, αλλά και στο κομμάτι της έκφρασης της θρησκευτικής πίστης.
Στην Ελλάδα πχ από όσο ξέρω (αν κάποιος γνωρίζει το Νόμο και κάνω λάθος ας με διορθώσει) οι ψαλμωδίες κλπ επιτρέπονται είτε στην εκκλησία, είτε σε χώρους που έχουν οριστεί για αυτό το σκοπό. Δηλ ακόμα και τα δυνατά μεγάφωνα που έχουν κάποιες εκκλησίες (κατά βάση σε επαρχιακές περιοχές) είναι επί της ουσίας παράνομα κι απλά λαμβάνουν χώρα λόγω σιωπηρης ανοχής.

Και σκέφτομαι οτι αν μπουν σε ένα αεροπλάνο της aegean πχ ένας ορθόδοξος ιερέας και δύο ψαλταδες κι αρχίσουν τα δικά τους και πάλι αυτό δεν είναι εντάξει, ακόμα κι αν η Ορθοδοξία δεν έχει συνδεθεί με τρομοκρατικά χτυπήματα. Αφενος επιβάλλουν σε κόσμο που δεν το έχει επιλέξει να γίνει κοινωνός θρησκευτικών πρακτικών εκτός χώρου λατρείας, αφετέρου ίσως άνθρωποι από άλλες χώρες/αλλόθρησκοι να αγριευτουν/φοβηθούν.

Θεωρώ ότι το πλήρωμα οφείλει να είναι πολύ αυστηρό σε τέτοια σκηνικά, από την άλλη η αδερφή μου το περασμένο Μ. Σάββατο είχε μια ώρα καθυστέρηση (ενώ είχαν ήδη επιβιβαστεί) σε πτήση Αθήνα-Ηράκλειο επειδή το αεροπλάνο περίμενε να έρθει το Άγιο Φως για να το κατεβάσει Κρητη, οπότε δε θα μου έκανε εντύπωση να υπάρξει κι εδώ ανοχή αντίστοιχη με εκείνη που έδειξε το πλήρωμα στην πτήση μου στο Κιργισταν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν έχεις ταξιδέψει εκτενώς σε μουσουλμανικές χώρες, αλλά το να στρώνουν το χαλάκι τους να προσευχηθούν εν ώρα επίσημης προσευχής όχι απλά δεν είναι παράνομο, αλλά υποτίθεται ότι είναι και υποχρέωση του σωστού μουσουλμάνου (άσχετα που οι περισσότεροι δεν το κάνουν καν πια, ή και να το κάνουν επιλέγουν να πάνε στο τζαμί ή σε ιδιωτικούς χώρους).
Αλλά καταλαβαίνω ότι αν κάποιος δεν έχει συνηθίσει σε τέτοια σκηνικά ίσως και να αγριευτεί.


Εγώ δεν το θέτω καν στο κομμάτι του θορύβου, αλλά και στο κομμάτι της έκφρασης της θρησκευτικής πίστης.
Στην Ελλάδα πχ από όσο ξέρω (αν κάποιος γνωρίζει το Νόμο και κάνω λάθος ας με διορθώσει) οι ψαλμωδίες κλπ επιτρέπονται είτε στην εκκλησία, είτε σε χώρους που έχουν οριστεί για αυτό το σκοπό. Δηλ ακόμα και τα δυνατά μεγάφωνα που έχουν κάποιες εκκλησίες (κατά βάση σε επαρχιακές περιοχές) είναι επί της ουσίας παράνομα κι απλά λαμβάνουν χώρα λόγω σιωπηρης ανοχής.

Και σκέφτομαι οτι αν μπουν σε ένα αεροπλάνο της aegean πχ ένας ορθόδοξος ιερέας και δύο ψαλταδες κι αρχίσουν τα δικά τους και πάλι αυτό δεν είναι εντάξει, ακόμα κι αν η Ορθοδοξία δεν έχει συνδεθεί με τρομοκρατικά χτυπήματα. Αφενος επιβάλλουν σε κόσμο που δεν το έχει επιλέξει να γίνει κοινωνός θρησκευτικών πρακτικών εκτός χώρου λατρείας, αφετέρου ίσως άνθρωποι από άλλες χώρες/αλλόθρησκοι να αγριευτουν/φοβηθούν.

Θεωρώ ότι το πλήρωμα οφείλει να είναι πολύ αυστηρό σε τέτοια σκηνικά, από την άλλη η αδερφή μου το περασμένο Μ. Σάββατο είχε μια ώρα καθυστέρηση (ενώ είχαν ήδη επιβιβαστεί) σε πτήση Αθήνα-Ηράκλειο επειδή το αεροπλάνο περίμενε να έρθει το Άγιο Φως για να το κατεβάσει Κρητη, οπότε δε θα μου έκανε να υπάρξει κι εδώ ανοχή αντίστοιχη με εκείνη που έδειξε το πλήρωμα στην πτήση μου στο Κιργισταν.
Θυμάμαι και άλλη μία καθυστέρηση σε πτήση (ή Agean ή Sky ήταν) λόγω μεταφοράς μιας εικόνες...
Θέτεις πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα γιατί άλλο η φασαρία/θόρυβος που και αυτό είναι κάτι που πρέπει κάπως να ελέγχεται (είτε είναι ψαλμωδίες είτε επειδή του τη βάρεσε κάποιου να τραγουδά ή να γκαρίζει) και από την άλλη είναι η επιβολή σε μέσο μεταφοράς θρησκευτικής έκφρασης που για εμένα θα έπρεπε να απαγορεύεται δια ροπάλου και γιατί έχει συνδεθεί με τρομοκρατία αλλά όχι μόνο. Είναι θέμα προσυλητισμού, είναι θέμα όπως λες ότι ο διπλανός δεν έχει επιλέξει να είναι θεατής θρησκευτικών πρακτικών, είναι πολλά.

Αλλά δυστυχώς ζούμε κάπου που σε ξυπνάνε οι καμπάνες και ακούς λειτουργεία από μεγάφωνα, που είναι οκ να καθυστερείς να πετάξεις ενώ έχεις πληρώσει και όχι για ζήτημα ανωτέρας βίας αλλά για ένα κεράκι και μια ζωγραφιά.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Θυμήθηκα μία Ελληνίδα κυρία γύρω στα 60 σε πτήση με airfrance από Γαλλία που είχε μία γάτα μαζί στο κουτί και την έβγαζε έξω στην αγκαλιά της κατά τη διάρκεια της πτήσης. Της είπε η αεροσυνοδός και η επικεφαλής ευγενικά πόσες φορές ότι πρέπει να την έχει μόνιμα στο κουτί και τους έγραφε κανονικά, μόλις φεύγανε την έβγαζε πάλι έξω. Δε λέω το γατί ήρεμο ήταν, αλλά αυτό δε σήμαινε τίποτα, μπορούσε να φρικάρει ξαφνικά και να μας κόψει όλους φέτες ή να το κυνηγάνε μέσα στο αεροπλάνο, άσε αν κάποιος είχε αλλεργία. Της τα λέγανε, η κυρία έκανε ότι δε καταλάβαινε, τις έβριζε στα ελληνικά και τελικά κατέληξε ότι οι αεροσυνοδοί της airfrance είναι αγάμητες και δεν θα ξαναπετάξει ποτέ με αυτή την εταιρία. Διδάξαμε πολιτισμό πάλι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αρχές δεκαετίας του '90, δεν έχω κλείσει καν τα 20 και ταξιδεύω με μια φίλη με νυχτερινό τρένο από Βερολίνο για Βουδαπέστη. Έχουμε ένα κουπέ των έξι θέσεων μόνο για μας και χαιρόμαστε για τον ήσυχο ύπνο που θα κάνουμε... Λίγο πριν ξεκινήσουμε το διπλανό κουπέ γεμίζει με μια παρέα skinheads. Δεν πολυδίνουμε σημασία, το τρένο ξεκινάει λίγο πριν τα μεσάνυχτα και μεις την πέφτουμε για ύπνο. Σε λίγο αρχίζει το πανηγύρι. Οι διπλανοί είναι στον διάδρομο, φωνάζουνε, τραγουδάνε και ουρλιάζουν στα εντελώς άγνωστα για μας γερμανικά. Στο επόμενο μισάωρο αρχίζουν να ανοίγουν την πόρτα του κουπέ μας και να χαιρετάνε ναζιστικά. Περιττό να πω ότι έχουμε κάνει κακάκια επάνω μας... :cool:
Το "πάρτι" συνεχίζεται για ώρες, οι ελεγκτές δεν μπορούν να τους μαζέψουν με τίποτα. Εμείς φυσικά πού να κλείσουμε μάτι. Ευτυχώς, φτάνοντας στα σύνορα με Τσεχία, τους κατέβασαν όλους με το ζόρι και λίγο ανασάναμε.
Φυσικά τους τύπους δεν τους λες ακριβώς κακομαθημένους, άλλος χαρακτηρισμός θα τους ταίριαζε, αλλά είναι που τους θυμήθηκα τώρα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλέ μια μια τις θυμαμαι...πτήση απο Μάλτα για Αθηνα με πολλές αναταράξεις...παιδακι ετών 10 να φωνάζει "ΘΑ ΠΕΘΑΑΑΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕ"....Δεν ήξερα αν έπρεπε να κλάψω ή να γελάσω!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.922
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλέ μια μια τις θυμαμαι...πτήση απο Μάλτα για Αθηνα με πολλές αναταράξεις...παιδακι ετών 10 να φωνάζει "ΘΑ ΠΕΘΑΑΑΑΝΟΥΜΕΕΕΕΕ"....Δεν ήξερα αν έπρεπε να κλάψω ή να γελάσω!
... τι μου θύμισες, 20 χρόνια πριν με κάποιο χαισπινττζετ κάτι δεν θυμάμαι, είχε όντως παλιόκαιρο, για Νάξο, 7χρονο 8χρονο δεν ξέρω απλά υπολογίζω, ανάμεσα σε κόσμο που ξέρναγε, έκανε τον σταυρό του κλπ κλπ, τρέχοντας να τραγουδάει τύπου, Η ΒΑΡΚΑ ΒΟΥΛΙΑΑΑΖΖΖΕΕΕΙΙΙΙ Η ΒΑΡΚΑ ΒΟΥΛΙΑΑΑΑΖΖΖΕΕΕΙΙΙΙ.....και φυσικά τα απίθανα σχόλιο ότι το παιδάκι κάτι ξέρει, έχει προαίσθημα ! απ' το γνωμικό, Από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Ούτε καν μόνο ελληνικό φαινόμενο, υπάρχουν και αλλού φελλοί.
Επιβεβαιώνω και εγώ. Απλά πολλές φορές συμβαίνει και λίγο ασυναίσθητα ανάλογα τη περίσταση. Όταν πχ υπάρχουν έντονες αναταράξεις στο short final, λίγο πριν την Π/Γ δλδ , ασυναίσθητα ο κόσμος θεωρεί ένα επίτευγμα την ασφαλή προσεδάφιση.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ούτε καν μόνο ελληνικό φαινόμενο, υπάρχουν και αλλού φελλοί.
Προσωπικά πια σπάνια βλέπω Έλληνες να χειροκροτούν.
Το βλέπω όμως σχεδόν πάντα από τους Ιταλούς.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσωπικά πια σπάνια βλέπω Έλληνες να χειροκροτούν.
Το βλέπω όμως σχεδόν πάντα από τους Ιταλούς.
Αργεντινή πέρυσι συνέβη σε όλες τις 4 εσωτερικές πτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom