Παραδείγματα κακομαθημένων ταξιδευτών

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχω πετύχει δύο(!) φορές ,την ώρα που περιμένω σε πύλη αναχώρησης, ταξιδιώτες να κόβουν τα νύχια των ποδιών τους! Ευτυχώς μπορούσα να σηκωθώ και να καθίσω πιο μακριά. Αν συνέβαινε μέσα στο αεροπλάνο δεν ξέρω πώς θα το άντεχα.
Από όλα όσα έχουν εξιστορηθει με αυτό έχω σκαλώσει περισσότερο. Θα πήγαινα να τους ρωτήσω γιατί το κάνουν. Όχι για παρατήρηση, από απλή περιέργεια, για να καταλάβω τι συμβαίνει στο κεφάλι τους. Το κλάδεμα νυχιών είναι γρήγορη διαδικασία, δεν είναι ότι το κάνουν για να περάσει η ώρα. Πραγματικά το έχω περιέργεια γιατί το έκαναν. Άσε που νόμιζα ότι νυχοκοπτες και ψαλιδακια απαγορευονται στη χειραποσκευή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πραγματικά το έχω περιέργεια γιατί το έκαναν. Άσε που νόμιζα ότι νυχοκοπτες και ψαλιδακια απαγορευονται στη χειραποσκευή.
Ταξιδευω χρονια με πολυ μικρο ελβετικο σουγιαδακι με λαμα 4 εκατοστων που το χρησιμοποιω ως εργαλειο. Απαγορευεται απο 6 και πανω. Ο νυχοκοπτης ειναι αθωος συγκριτικα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Από όλα όσα έχουν εξιστορηθει με αυτό έχω σκαλώσει περισσότερο. Θα πήγαινα να τους ρωτήσω γιατί το κάνουν. Όχι για παρατήρηση, από απλή περιέργεια, για να καταλάβω τι συμβαίνει στο κεφάλι τους. Το κλάδεμα νυχιών είναι γρήγορη διαδικασία, δεν είναι ότι το κάνουν για να περάσει η ώρα. Πραγματικά το έχω περιέργεια γιατί το έκαναν. Άσε που νόμιζα ότι νυχοκοπτες και ψαλιδακια απαγορευονται στη χειραποσκευή.
Ισως μια απαντηση που θα εδινε και ο οπαδος της Τσελσι που βουρτσιζε τα δοντια πισω απο το παγκο κατα τη διαρκεια ενος αγωνα.... :haha:
 

Pilcher

Member
Μηνύματα
12
Likes
36
Από όλα όσα έχουν εξιστορηθει με αυτό έχω σκαλώσει περισσότερο. Θα πήγαινα να τους ρωτήσω γιατί το κάνουν. Όχι για παρατήρηση, από απλή περιέργεια, για να καταλάβω τι συμβαίνει στο κεφάλι τους. Το κλάδεμα νυχιών είναι γρήγορη διαδικασία, δεν είναι ότι το κάνουν για να περάσει η ώρα. Πραγματικά το έχω περιέργεια γιατί το έκαναν. Άσε που νόμιζα ότι νυχοκοπτες και ψαλιδακια απαγορευονται στη χειραποσκευή.
Οι νυχοκόπτες δεν απαγορεύονται αλλά έχεις δίκιο, κι εγώ αναρωτήθηκα για ποιο λόγο να το κάνουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Έχω πετύχει δύο(!) φορές ,την ώρα που περιμένω σε πύλη αναχώρησης, ταξιδιώτες να κόβουν τα νύχια των ποδιών τους! Ευτυχώς μπορούσα να σηκωθώ και να καθίσω πιο μακριά. Αν συνέβαινε μέσα στο αεροπλάνο δεν ξέρω πώς θα το άντεχα.
Το παράδειγμα που ανέφερες μου θύμισε ένα απίστευτο πολιτισμικό σοκ που βίωσα πριν 20 περίπου χρόνια στο αεροδρόμιο Ατατούρκ στην Κωνσταντινούπολη. Πριν το αναφέρω, να τονίσω ότι σέβομαι την πίστη όλων των ανθρώπων ανεξαρτήτως θρησκείας. Θα έλεγα μάλιστα πως κάποιες φορές ίσως και να ζηλεύω τους ανθρώπους που έχουν αυτή την ουσιαστικη πίστη στο θείο (χαρίζει ισως μια άλλη ηρεμία στην όλη βιοθεωρια κάποιου, αν δεν μπλέξει φυσικά με ρατσιστικές και μανιχαιστικες αντιλήψεις περί κακών αλλοθρησκων που πρέπει να "πολεμήσουμε"). Όταν όμως στο όνομα της πίστης καταστρατηγουνται απλοί κανόνες κοινωνικης συμπεριφοράς, εκεί μπορεί και "να τα πάρω στο κρανιο".
Βρίσκομαι λοιπόν στο αεροδρόμιο της Πόλης λίγο πριν την αναχώρηση μου για Αθήνα. Πηγαίνοντας προς τη θύρα αναχώρησης σταματάω σε μια τουαλέτα. Αφού κάνω την ανάγκη μου, βγαίνω στους νιπτηρες να πλυθω. Μπροστά στους 3 νιπτηρες στέκονταν αντίστοιχα 3 ιμαμηδες που πλενοντουσαν. Περιμένω λοιπόν από πίσω τους να τελειώσει κάποιος. Οι ιμαμηδες πλένουν σχολαστικά τα χέρια τους. Και συνεχίζουν να πλένονται..και να πλένονται...και αρχίζουν μετα να πλένουν προσεκτικά το πρόσωπο, τα γενιά τους και τα μαλλιά τους. Εγώ αρχίζω να κοιτάζω το ρολόι μου μην τυχόν ξεκινήσει η επιβίβαση. Και στη στιγμή βλέπω την "κινηση ματ". Ο ένας ιμαμης μετά τον άλλο σηκώνουν τα παντελόνια, βγάζουν κάλτσες, και με ευλυγισία που πραγματικά ζήλεψα σηκώνουν τα πόδια τους και αρχίζουν να τα πλένουν στο νιπτήρα της τουαλέτας του αεροδρομίου!!!! Αφού έκανα εκεινη τη στιγμή μια μικρή επίκληση στο δικό μου Θεό από μέσα μου, φεύγω από την τουαλέτα τρέχοντας χωρίς ποτέ φυσικά να πλύνω τα δικά μου χέρια!!! Λίγο πιο κάτω σε μια άλλη θύρα επρόκειτο να αναχωρήσει ένα αεροσκάφος της Saudia για Τζεντα και μάλλον οι ιμαμηδες πήγαιναν εκεί για προσκύνημα στη Μέκκα και μάλλον αυτό που έκαναν στην τουαλέτα ήταν κάποιου είδους "τελετουργικο".
Πίστη, ξε πίστη όμως, για μένα η στάση τους εδειχνε έλλειψη σεβασμού στον άλλον που λογικό είναι να μη θέλει να πλυθεί εκεί που εσύ έχεις ακουμπήσει τα πόδια σου!!! Και εννοείται το ότι ήταν ανδρική τουαλέτα δεν δικαιολογουσε απολυτως τίποτα!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το οτι καθονται στην θεση σου στο παραθυρο κανοντας τους ανηξερους το εχουμε θιξει?
Εντάξει, βρίστε με, αλλά έχω διώξει μικρό κοριτσάκι από τη θέση μου στο παράθυρο. Καθόταν ήδη όταν πήγα, έκανε ο πατέρας της τον ανήξερο και αφού του έδειξα το εισητήριό μου με ρώτησε αν είναι οκ να κάτσει η μικρή εκεί. Του είπα ένα ξερό όχι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το οτι καθονται στην θεση σου στο παραθυρο κανοντας τους ανηξερους το εχουμε θιξει?
"Αχ, νόμιζα ότι το C είναι το παράθυρο.. Είστε σίγουρος ότι Α είναι το παράθυρο και δεν είναι ο διάδρομος;"
Σε τελευταία μου πτήση συνέβη ακριβώς αυτό, είναι που το μελετήσαμε...
Κυρία αμέριμνη κάθεται στη θέση μου στο παράθυρο και κάνει το «παγώνι».
- Μπορώ να περάσω στη θέση μου;
- Αχ εσείς κάθεστε στο παράθυρο;
- Ναι εγώ
- Και θέλετε να κάτσετε όντως παράθυρο;
- (Όχι θέλω στη μεσαία από βίτσιο) ...🤬
 
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε τελευταία μου πτήση συνέβη ακριβώς αυτό, είναι που το μελετήσαμε...
Κυρία αμέριμνη κάθεται στη θέση μου στο παράθυρο και κάνει το «παγώνι».
- Αχ εσείς κάθεστε στο παράθυρο;
- Ναι εγώ
- Και θέλετε να κάτσετε όντως παράθυρο;
- (Όχι θέλω στη μεσαία από βίτσιο) ...🤬
Ή το άλλο που μου έχουν πει. Άχου, εσύ κάθεσαι εδώ; Ε αφού έκατσα τώρα, κάτσε κάπου αλλού, δεν πειράζει 🤬🤬
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Εντάξει, βρίστε με, αλλά έχω διώξει μικρό κοριτσάκι από τη θέση μου στο παράθυρο. Καθόταν ήδη όταν πήγα, έκανε ο πατέρας της τον ανήξερο και αφού του έδειξα το εισητήριό μου με ρώτησε αν είναι οκ να κάτσει η μικρή εκεί. Του είπα ένα ξερό όχι.
Πολυ φιλη μου! 😀
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Σε τελευταία μου πτήση συνέβη ακριβώς αυτό, είναι που το μελετήσαμε...
Κυρία αμέριμνη κάθεται στη θέση μου στο παράθυρο και κάνει το «παγώνι».
- Αχ εσείς κάθεστε στο παράθυρο;
- Ναι εγώ
- Και θέλετε να κάτσετε όντως παράθυρο;
- (Όχι θέλω στη μεσαία από βίτσιο) ...🤬
😂😂😂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom