Παραλιοσυμπεριφορες

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
A...o Δήμος Καρπάθου έχει βγάλει κάτι χαρτονένια τασάκια μίας χρήσης που καρφώνονται στην άμμο (έχω δει παρόμοια σε καταστήματα απο σκληρό πλαστικό) και οι τουρίστες βάζουν εκεί τα αποτσίγαρα, μετά αυτό κλείνει για να μην πέφτουν έξω και το παίρνει μαζί του ο καπνιστής να τα πετάξει εκεί που πρέπει. Είχα πολλά εφέτος και εδινα σε φίλους, γνωστούς και τραβελφορουμίτες που έρχονταν. Του χρόνου δεν ξέρω αν θα μου έχουν μείνει... (το παίζω και δύσκολος! ):lol:
Λοιπόν, στην Πορτογαλία σε μια "ποταμίσια" παραλία είδαμε αυτά τα σταχτοδοχεία και πολύ μας άρεσε η ιδέα. Τα παίρνεις, πας στην παραλία, καπνίζεις, και μετά, φεύγοντας, τα επιστρέφεις.
aimg26.imageshack.us_img26_9996_dscn1718f.jpg
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
461
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Λοιπόν, στην Πορτογαλία σε μια "ποταμίσια" παραλία είδαμε αυτά τα σταχτοδοχεία και πολύ μας άρεσε η ιδέα. Τα παίρνεις, πας στην παραλία, καπνίζεις, και μετά, φεύγοντας, τα επιστρέφεις.
aimg26.imageshack.us_img26_9996_dscn1718f.jpg

το εχω δει και στην Ελλάδα σε καποιες παραλιες με πρωτοβουλία καποιων συλλόγων!!:clap:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Λοιπόν, στην Πορτογαλία σε μια "ποταμίσια" παραλία είδαμε αυτά τα σταχτοδοχεία και πολύ μας άρεσε η ιδέα. Τα παίρνεις, πας στην παραλία, καπνίζεις, και μετά, φεύγοντας, τα επιστρέφεις.
Ωραιότατα! Εδώ στην Ελλάδα όλοι θα τα βουτούσαν και δεν θα είχε πια για να τα πάρεις για να χρειαστεί να τα επιστρέψεις!
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Eγώ κάνω μπάνιο 1 ώρα τουλάχιστον, μετά διασχίζω την ακτή περπατώντας καμπουρωτά για να βρω γυαλάκια της θάλασσας (αυτά που ξεβράζει το κύμα μετά από χρόνια) και μετά διαβάζω ή ξανακάνω μπάνιο για καμιά ώρα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με το που παω στην παραλια αν ειναι οργανωμενη παραγγελνω ενα χυμο λεμονι χωρις ζαχαρη, συνηθως μου λενε πως δεν εχουν και τους λεω: "φερτε ενα νερακι τοτες". Μετα βουταω κατευθειαν στη θαλασσα, οταν βαρεθω (το λιγοτερο σε μιση ωρα) βγαινω. Παω στην ξαπλωστρα, πινω λιγο νερο (το φτυνω γιατι δεν πινεται), παραγγελνω αλλο, μολις μου το φερουν πινω λιγο. Μετα πεταω αμμο-λασπη στους υπολοιπους της παρεας και τους αναγκαζω να ξαναβουτηξουμε. Καθομαι αλλη μιση ωρα στη θαλασσα. Βγαινω, στεγνωνω γυρνοβολωντας στην παραλια αν δεν εχει πολυ κοσμο (αν ειναι τιγκα καθομαι στην ξαπλωστρα), μαζευω τα μπογαλακια μου και φευγω... Αν η παραλια δεν ειναι οργανωμενη κανω ακριβως τα ιδια πραγματα χωρις να παραγγειλω νερο και απλωνω μια πετσετα καταη στην αμμουδα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εμένα δεν μ' αρέσουν οι ξαπλώστρες! Έχω βρει την τέλεια καρέκλα, παίρνω και το βιβλίο μου και έναν παγωμένο καφέ και ψάχνω για παχύ παχύ ίσκιο για να την παλέψω. Όλα αυτά μετά από πολύ κολύμπι εννοείται!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με το που παω στην παραλια αν ειναι οργανωμενη παραγγελνω ενα χυμο λεμονι χωρις ζαχαρη, συνηθως μου λενε πως δεν εχουν και τους λεω: "φερτε ενα νερακι τοτες". Μετα βουταω κατευθειαν στη θαλασσα, οταν βαρεθω (το λιγοτερο σε μιση ωρα) βγαινω. Παω στην ξαπλωστρα, πινω λιγο νερο (το φτυνω γιατι δεν πινεται), παραγγελνω αλλο, μολις μου το φερουν πινω λιγο. Μετα πεταω αμμο-λασπη στους υπολοιπους της παρεας και τους αναγκαζω να ξαναβουτηξουμε. Καθομαι αλλη μιση ωρα στη θαλασσα. Βγαινω, στεγνωνω γυρνοβολωντας στην παραλια αν δεν εχει πολυ κοσμο (αν ειναι τιγκα καθομαι στην ξαπλωστρα), μαζευω τα μπογαλακια μου και φευγω... Αν η παραλια δεν ειναι οργανωμενη κανω ακριβως τα ιδια πραγματα χωρις να παραγγειλω νερο και απλωνω μια πετσετα καταη στην αμμουδα.
Βαζε βρε μια ψαθα και απο κατω και οχι την πετσετα κατευθειαν..
Οι παραλιες δε φημιζονται για την καθαριοτητα τους.:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βαζε βρε μια ψαθα και απο κατω και οχι την πετσετα κατευθειαν..
Οι παραλιες δε φημιζονται για την καθαριοτητα τους.:D
Τι λες βρε; Εδω συνηθως ξεχναω να παρω πετσετα, θα κουβαλαω και ψαθα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ελπιζω τουλαχιστον να θυμασαι να φερεις το μαγιο:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom