Αυστρία Παρθενικό ταξίδι Ευρώπη - Βιέννη

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Εγώ είχα πάρει αυτή με τα 8 λωριδάκια (για 4 μέρες στη Βιέννη)!!

Η weekly card είναι για 7 μέρες, αλλά από Δευτέρα ως Κυριακή, αν δεν κάνω λάθος!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εμείς θα πάμε Τετάρτη και θα φύγουμε Κυριακή αρα η weekly card δεν μας κάνει γιατί πρέπει να την πάρουμε στην αρχή της εβδομάδας;Αυτή με τα λωριδάκια κόβατε κάθε μέρα κι απο ένα και πως επικυρώσατε την κάρτα και αν σου ζητήσει ο ελεγκτής την κάρτα δείχνεις τα λωριδάκια;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Για την weekly card έτσι είναι, από όσο θυμάμαι.
Το εισιτήριο με τα λωριδάκια είναι ως εξής: δεν τα κόβεις, απλά το διπλώνεις στο κατάλληλο σημείο και το επικυρώνεις στο μηχάνημα (όπως γίνεται με τα εισιτήρια εδώ). Έτσι, κάθε μέρα επικυρώναμε δύο λωριδάκια. Αν στο ζητήσει ο ελεγκτής, το δείχνεις απλά.
Μπορείς να αγοράσεις το εισιτήριο στο αεροδρόμιο, σε ένα κιόσκι τουριστικό που υπάρχει στο χώρο που παραλαμβάνεις τις βαλίτσες. Έτσι, αν το έχεις ήδη, με 1,70 (ή 1,80, δεν θυμάμαι ακριβώς) ευρώ επιπλέον χρησιμοποιείς και το τρένο ως το Wien Mitte, όπως δλδ έχει ειπωθεί και πιο πάνω.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Σ'ευχαριστώ ikarialover.Άρα δεν χρειάζεται να πάρω το airport bus αλλά μπορώ να πάρω το S-bahn με +1,80;
Πάρε S-bahn.

Αν θυμάμαι καλά απο το αεροδρόμειο προς το κέντρο θα χρειαστείς ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένα εισιτήριο περίπου 1,7? διότι ανήκει σε άλλη ζώνη.
Στο σύνολο πρέπει να είναι 3,5 με 4 ευρώ.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Κι εγω ειχα ρωτησει για το ποια καρτα πρεπει να παρω για 2 ατομα & για 4 μερες.Η bahari(αν διαβασει ας μας βοηθησει παλι)μου ειχε γραψει οτι με συμφερει καλυτερα να αγορασω απ το αεροδρομειο την 8days climate ticket με 28,80 ευρω & ισχυει για 2 ατομα για ολα τα ΜΜΜ ολες τις μερες που θα ειμαστε Βιεννη.Θα πρεπει να παρουμε ομως αλλα δυο εισιτηρια για την διαδρομη αεροδρομειο-wien mitte(1,80 το ενα απ οτι μου ειπαν),το οποιο δεν θυμαμαι πως θα το ζητησω(πως γραφεται).
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
η viennacard ποσο εχει?Αλλα & παλι,οσο & να εχει θα ισχυει για ενα ατομο.Τελικα ποια απ τις δυο συμφερει καλυτερα για 4 μερες?(απο Δευτερα μεχρι Πεμπτη)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Σ'ευχαριστώ ikarialover.Άρα δεν χρειάζεται να πάρω το airport bus αλλά μπορώ να πάρω το S-bahn με +1,80;
Ναι! Ακριβώς έτσι..

Πάρε S-bahn.

Αν θυμάμαι καλά απο το αεροδρόμειο προς το κέντρο θα χρειαστείς ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένα εισιτήριο περίπου 1,7? διότι ανήκει σε άλλη ζώνη.
Στο σύνολο πρέπει να είναι 3,5 με 4 ευρώ.
Αν κατάλαβα καλά αυτό που εννοείς, αν έχει ήδη τη κάρτα των 8 λωρίδων θα πληρώσει μόνο 1,80 επιπλέον για να πάει από το αεροδρόμιο ως το κέντρο..Από εκεί και πέρα όλες οι μετακινήσεις εντός της ζώνης 1 της Βιέννης καλύπτονται από την κάρτα (περιλαμβάνεται και το Σενμπρουν μέσα και γενικά όλα τα αξιοθέατα της Βιέννης).

η viennacard ποσο εχει?Αλλα & παλι,οσο & να εχει θα ισχυει για ενα ατομο.Τελικα ποια απ τις δυο συμφερει καλυτερα για 4 μερες?(απο Δευτερα μεχρι Πεμπτη)
Η vienna card αυτή τη στιγμή κάνει 19,90. Καλή μου maragiorgos επειδή σε βλέπω να ρωτάς τα ίδια και τα ίδια (και το λέω καλοπροαίρετα), το τι θα επιλέξει να πάρει ο καθένας εξαρτάται από το τι θέλει να δει.
Δλδ εγώ που είχα πάει για 4 μέρες Βιέννη (κ άλλη μία Μπρατισλάβα) θεώρησα ότι με συνέφερε καλύτερα το εισιτήριο με τα λωριδάκια. Αν όμως κάποιος θέλει να επισκεφτεί αρκετά από τα μουσεία που καλύπτει η vienna card, τότε παίρνει αυτή, η οποία όμως διαρκεί 72 ώρες.
Εμένα δεν μου πολυάρεσαν αυτά τα μουσεία που κάλυπτε και έτσι δεν τη διάλεξα..Απλά τα πράγματα,μην πελαγώνεις!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Τα ξαναβάζω εδώ μαζεμένα, έτσι ώστε μαζί με τα τελευταία ποστ της ikarialover να ξεδιαλύνουν κάθε απορία σχετικά με τα ΜΜΜ.

Λογικά τώρα δεν πρέπει να έχει μείνει κανένα σκοτεινό σημείο:lol:

Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου, σε συμφέρει αυτό που ανέφερε πιο πριν και η ikarialover, το 8-day Climate Ticket. Οπότε για 4 μέρες θα μπορείτε να μετακινείστε με όλα τα ΜΜΜ ελεύθερα. Θα το βγάλετε στο αεροδρόμιο, λίγο μετά την παραλαβή των αποσκευών, οπότε θα είστε οκ και για τη διαδρομή Wien Mitte - Karlsplatz. Άρα θα χρειαστείτε και από ένα εισιτήριο των 1.80 ο καθένας για τη διαδρομή Αεροδρόμιο - Wien Mitte.
Όπως λέει και η ikarialover, αν πάρεις εισιτήριο για όλα τα μέσα, βγάζεις ένα εισιτήριο (1,80 ευρώ) για τη διαδρομή αεροδρόμιο-Wien Mitte και από κει και μετά ισχύει το ημερήσιο/24ωρο/48ωρο/εβδομαδιαίο κλπ εισιτήριο.

Η διαδρομή αεροδρόμιο-Wien Mitte δεν περιλαμβάνεται σε αυτά τα είδους εισιτήρια. Πρέπει να βγάλεις έξτρα εισιτήριο για τη συγκεκριμένη διαδρομή
Αν και στα εξήγησε πολύ ωραία και η ikarialover, ας γράψω κι εγώ δυο πράγματα. Η Vienna Card εμάς δεν μας σύμφερε γιατί μείναμε στη Βιέννη σχεδόν 8 μέρες. Υπολόγισε πόσα μουσεία, στα οποία προσφέρει έκπτωση η συγκεκριμένη κάρτα, θέλεις και μπορείς να δεις μέσα σε 72 ώρες και μετά αποφασίζεις αν σου κάνει ή όχι. Πάντως, απ' ότι είχα δει, η έκπτωση που προσφέρει στα περισσότερα αξιοθέατα είναι πάρα πολύ μικρή.

Για όποιον μείνει στη Βιέννη αρκετές μέρες μια πολύ οικονομική λύση είναι το Vienna weekly ticket. Ισχύει από τα μεσάνυχτα της Δευτέρας μέχρι τις 9 το πρωί της επόμενης Δευτέρας. Ισχύει για όλα τα ΜΜΜ και κοστίζει 14 ευρώ.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι εγω ειχα ρωτησει για το ποια καρτα πρεπει να παρω για 2 ατομα & για 4 μερες.Η bahari(αν διαβασει ας μας βοηθησει παλι)μου ειχε γραψει οτι με συμφερει καλυτερα να αγορασω απ το αεροδρομειο την 8days climate ticket με 28,80 ευρω & ισχυει για 2 ατομα για ολα τα ΜΜΜ ολες τις μερες που θα ειμαστε Βιεννη.Θα πρεπει να παρουμε ομως αλλα δυο εισιτηρια για την διαδρομη αεροδρομειο-wien mitte(1,80 το ενα απ οτι μου ειπαν),το οποιο δεν θυμαμαι πως θα το ζητησω(πως γραφεται).
Τιμή, απ' ότι θυμάμαι, δεν είχα γράψει, το λινκ είχα παραθέσει, και απ' ότι βλέπω το 8-day ticket (8-Tage-Karte) κοστίζει 33,80 ευρώ.

Το εισιτήριο που πρέπει να πάρετε για τη διαδρομή Αεροδρόμιο-Wien Mitte κοστίζει πλέον 2 ευρώ (από αρχές Μαΐου οι τιμές άλλαξαν). Θα το ζητήσεις: single ticket. Δεν υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψεις με κάτι άλλο, είναι το μοναδικό με αυτήν την τιμή, αλλά ορίστε και ένα εισιτήριο για να μην αγχώνεσαι:lol:

Όπως σου είπε και η ikarialover παραπάνω, αλλά και εγώ σε παλιότερο ποστ (το οποίο και παρέθεσα ακριβώς από πάνω), το τι εισιτήριο θα πάρεις εξαρτάται από το τι θέλεις να δεις. Εγώ θεώρησα ότι η Vienna Card δεν με συμφέρει. Εσύ δες τι αξιοθέατα σε ενδιαφέρουν, τι έκπτωση έχεις σε αυτά με τη Vienna Card, κάνε την πρόσθεση και αποφάσισε. Έχε υπόψη σου μόνο ότι η Vienna Card ισχύει για 72 ώρες.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.294
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom