Γαλλία Παρισι-Disneyland

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τόσες μέρες μέσα στο πάρκο θα σιχαθείτε τη ζωή σας. 1 μέρα άντε 2 είναι αρκετές, είναι πολύ κρίμα να κάνετε τέτοιο ταξίδι και να μην δουν τα παιδιά σας το Παρίσι, είναι σε ηλικία που θα έχουν αναμνήσεις και εμπειρίες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Απορια.4 μερες 5 νυχτες αποκλιειστικα eurodisney ειναι πολλες μηπως? Πιστευετε οτι ενα 6χρονο και δυο 7χρονα κοριτσια και ενα 9χρονο αγορι ισως να βαρεθουν? Για μενα δε ρωταω δεν παιζει τετοιο σεναριο....:lol:
Μα είναι σε μια ηλικία που μπορείς να τους ρωτήσεις τι θέλουν και να σου το πουν. Αυτά είναι τα πιο αρμόδια να σου απαντήσουν για το πρόγραμμα της εκδρομής.

τις ηλικιες αξιζει να τις παμε και μια μερα Παρισι ετσι για την ιστορια? Ενα πυργο του Αιφελ μονο ή και Λουβρο? Μηπως παραειναι ακαταλαβιστικο για τοσο μικρα? Ή να μην τους παμε καθολου,να το αφησουμε για οταν μεγαλωσουν κι αλλο?]
Και τι πιστεύεις ότι θα μεσολαβήσει ώστε η αισθητική του Μίκυ Μάους να αντικατασταθεί ξαφνικά από του Λούβρου;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και τι πιστεύεις ότι θα μεσολαβήσει ώστε η αισθητική του Μίκυ Μάους να αντικατασταθεί ξαφνικά από του Λούβρου;
Δεν είναι θέμα αισθητικής, είναι θέμα ηλικίας. Κι εγώ αν πήγαινα στο δημοτικό στο Παρίσι θα ήθελα οπωσδήποτε να πάω disneyland. Βέβαια όσο περνάνε τα χρόνια, η αισθητική κάνει την παρουσία της πιο έντονη...

Εντάξει και εγώ πιστεύω ότι 4 μέρες στην disneyland μόνο, χωρίς επίσκεψη στο Παρίσι είναι υπερβολή. Και στον πύργο του Άιφελ πρέπει να τα πάτε και στο Λούβρο (πολλά από τα εκθέματα θα τα ενδιαφέρουν πχ τα αιγυπτιακά) και βόλτα στον Σηκουάνα και επίσκεψη στην Παναγία των Παρισίων. Αρχίστε να τους μιλάτε και για αυτά τα αξιοθέατα και θα δείτε ότι θα θέλουν οπωσδήποτε να τα δούνε.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα δώσετε τόσα χρήματα για να πάτε στο Παρίσι και αντί να δώσετε στα παιδιά σας τη χαρά να δουν μια ξένη πόλη και πώς ζουν ξένοι άνθρωποι, θα τα κλείσετε σε ένα τεχνητό πάρκο να παίζουν με το Μίκυ και τη Χιονάτη;
Μα αυτο ακριβως θελω να τους δωσω το ειπες και μονος σου.ΧΑΡΑ.Γι αυτο και θα τους παω στο Μικυ και τη Χιονατη. Το να δουν μια ξενη πολη στην ηλικια των 6 και 7 δεν τους δινει καμια απολυτως χαρα.Το εχω καρατσεκαρει.....;)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εντάξει και εγώ πιστεύω ότι 4 μέρες στην disneyland μόνο, χωρίς επίσκεψη στο Παρίσι είναι υπερβολή.
Τι θεωρεις υπερβολη τις 4 μερες disneyland ή το καθολου Παρισι? Αν παμε 4 μερες ντισνευλαντ και 2 Παρισι?

Α και πλιζ συνταξιδιωτες-ισσες διευκρινιστε μου οσοι παραθετετε τις γνωμες σας αν εχετε παιδια,γιατι προ παιδιων εγω θα ψηφιζα μια μερα μονο ντισνευλαντ....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ δεν έχω, οι από πάνω έχουν. 4 μέρες στην disneyland είναι πολύ και ταξίδι στο Παρίσι, χωρίς Παρίσι είναι κρίμα και περίεργο.
Έχω - δεν έχω παιδιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Τι θεωρεις υπερβολη τις 4 μερες disneyland ή το καθολου Παρισι? Αν παμε 4 μερες ντισνευλαντ και 2 Παρισι?

Α και πλιζ συνταξιδιωτες-ισσες διευκρινιστε μου οσοι παραθετετε τις γνωμες σας αν εχετε παιδια,γιατι προ παιδιων εγω θα ψηφιζα μια μερα μονο ντισνευλαντ....
Εγώ έχω παιδί, και συνιστώ μοίρασμα των ημερών και επαφή με τον κόσμο των ενηλίκων, χωρίς να στερηθούν τη χαρά. Θα μάθουν πάρα πολλά διαθέτοντας και λίγο χρόνο για να δουν τον πολιτισμό της χώρας και να ψάξουν να βρουν ενδιαφέροντα και σ' αυτό (που μπορεί να βρουν, τελικά). Αν δεν βρουν, θα μάθουν τουλάχιστον τους κανόνες του να ταξιδεύεις και να αποδέχεσαι το διαφορετικό και τους κανόνες των αμοιβαίων υποχωρήσεων ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι. Δεν είναι λίγο κι αυτό.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τα παιδιά ενδεχομένως και 7 μερες να τα αφησεις στην disneyland δε θα βαρεθούν, αλλα όπως είπαν και οι προηγούμενοι ειναι κριμα να αφιερώσεις ολες τις ημέρες σε ένα πάρκο και να μην πάρουν κι άλλα ερεθίσματα. Σε δυο ημέρες αν εκμεταλλευθείς ότι για τους ένοικους των ξενοδοχείων το παρκο ανοίγει νωρίτερα και τα fast pass θα το γυρίσετε ολο και θα πάρετε και τα αναμνηστικά σας.
Τις υπόλοιπες μέρες να πάτε Παρίσι να δουνε και κάτι άλλο, Αιφελ, Λούβρο, Παναγιά των Παρισίων (να τους μιλήσετε για την Εσμεράλδα και τον Κουασιμόδο), να κάνετς βόλτα στον Σηκούανα με τα μπατω μους, να πάτε Μονμαρτη και να κάνετε ίσως ένα πορτρέτο των παιδιών από τους υπαίθριους καλλιτέχνες.

Αυτά στα λέω, όντας κι εγώ γονέας.
 

manina71

Member
Μηνύματα
35
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Berlin
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα παιδιά ενδεχομένως και 7 μερες να τα αφησεις στην disneyland δε θα βαρεθούν, αλλα όπως είπαν και οι προηγούμενοι ειναι κριμα να αφιερώσεις ολες τις ημέρες σε ένα πάρκο και να μην πάρουν κι άλλα ερεθίσματα. Σε δυο ημέρες αν εκμεταλλευθείς ότι για τους ένοικους των ξενοδοχείων το παρκο ανοίγει νωρίτερα και τα fast pass θα το γυρίσετε ολο και θα πάρετε και τα αναμνηστικά σας.
Τις υπόλοιπες μέρες να πάτε Παρίσι να δουνε και κάτι άλλο, Αιφελ, Λούβρο, Παναγιά των Παρισίων (να τους μιλήσετε για την Εσμεράλδα και τον Κουασιμόδο), να κάνετς βόλτα στον Σηκούανα με τα μπατω μους, να πάτε Μονμαρτη και να κάνετε ίσως ένα πορτρέτο των παιδιών από τους υπαίθριους καλλιτέχνες.

Αυτά στα λέω, όντας κι εγώ γονέας.
Αντιγράφω!!! Μόνο που θα έκανα 3 τις νύχτες στη Disneyland και 2 στο Παρίσι...(Το ίδιο πρόγραμμα ακολούθησα με τις κόρες μου πριν 3 χρόνια, Χριστούγεννα 2009 όταν ήταν 11 και 8,5 ετών).
Όπως και να το μοιράστε σε καμία περίπτωση μην παραλείψετε έστω και μία βραδιά στο Παρίσι θα είναι πολύ κρίμα τα παιδιά να στερηθούν τη χαρά να "δουν", έστω και χωρίς να επισκεφτούν τα μουσεία, μία από τις ομορφότερες πόλεις..(ειδικά τη νύχτα!)
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Εγώ πήγα πριν 4 χρονιά με 2 παιδιά 10 και 6 ετών 3ημερες στη disneyland και 3ημερες στο Παρίσι.
Τα παιδιά θυμούνται τα πάντα και στα πάρκα αλλά και στο Παρίσι που τα εντυπωσίασε.

Εμείς είχαμε μείνει στο santafe και ήταν μια χαρά. Τέλος αν κλείσεις ξενοδοχείο με φαγητό βολεύει μια χαρά με τα παιδιά γιατί κλείνεις τραπέζι από ξενοδοχείο μες τη disneyland ότι ώρα θες και έτσι δεν έχεις άσκοπες μετακινήσεις και γκρίνια (πιστεύω ότι είναι και ποιο φτηνά )
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Διαβαζοντας σας σκεφτομαι να αυξησω τις μερες στο Παρισι και να αφησω ως εχει της ντισνευλαντ δηλαδη 3 νυχτες στο Παρισι και 3 στη ντισνευλαντ.Δεδομενου οτι οι πτησεις απο οτι το κοβω φτανουν μεσημερι και θα παμε πρωτα ντισνευλαντ θα ειναι 3 καθαρες μερες και μετα θα ξαναδω επιτελους την μαγικη Μονμαρτη μου θα ξαναδω την μαγικη Σακρκερ μου,θα ξαναδω τους πινακες στο Λουβρο και θα δω τον πυργο του Αιφελ νυχτα που δεν ειχαμε προλαβει την αλλη φορα....ω ναι θα προλαβουμε να τα κανουμε ολα αυτα με 4 παιδια στο Παρισι μη γελατε....το καλο ειναι οτι εμεις εχουμε ξαναπαει και οτι το ξενοδοχειο που θα μεινουμε ειναι διπλα στη Μονμαρτη οποτε το μισο σχεδιο ειναι ευκολο....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτες τις ηλικιες αξιζει να τις παμε και μια μερα Παρισι ετσι για την ιστορια? Ενα πυργο του Αιφελ μονο ή και Λουβρο? Μηπως παραειναι ακαταλαβιστικο για τοσο μικρα? Ή να μην τους παμε καθολου,να το αφησουμε για οταν μεγαλωσουν κι αλλο?
Ο Χριστος και Μικυ Μαους!

Εγω δεν εχω παιδια αλλα αν ειχα θα τα αφηνα ολες τις μερες disney μαζι με τη μανα τους κι εγω θα πηγαινα στο Παρισι. Βεβαια εσυ δεν μπορεις να το κανεις αυτο γιατι εσυ εισαι η μανα των παιδιων. Οποτε το ριχνεις σαν ιδεα στον αντρα σου και μπορει να του αρεσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom