Γαλλία Παρισι-Eurodisney

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Καλημερα.
Αρχιζω την προετοιμασια και το ψαξιμο για μια 6μερη εκδρομη στο Παρισι (3 διανυκτερευσεις) μαζι με eurodisney (2 διανυκτερευσεις).
Ειμαστε οικογενεια με 3 παιδια ηλικιας απο 6 εως11 χρονων.
Η εκδρομη σχεδιαζεται για τον Ιουνιο αφου κλεισουνε τα σχολεια.
Και τωρα αρχιζουνε οι αποριες-ερωτησεις αφου οι εμπειριες σας θα μου ητανε ιδιαιτερα χρησιμες.
Απο τα οργανωμενα ταξιδια η τιμη που μου δωσανε τα γραφεια ειναι περιπου 5οοο ευρω.
Θα ηθελα να ρωτησω, αν παω ατομικο ταξιδι θα ειναι πολυ φθηνοτερα;
Θα μπορεσουνε να ανταποκριθουνε τα παιδια (π.χ. στις μετακινησεις) ή θα ειναι πολυ επιπονο και δυσκολο ολο αυτο κατα την γνωμη σας;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eπεσες στην περιπτωση το ιδιο ταξιδι σκεφτομαι να κανω κι εγω τον Ιουνιο με δύο παιδια.Η τιμη που σου ειπαν απο το πρακτορειο ειναι ακρως εξωφρενικη,μηπως καταλαβες λαθος? Τες πα επειδη το ψαχνω ενα χρονο τωρα οι τιμες για 2 διανυκτερευσεις στα ξενοδοχεια της eurodisney μαζι με τα εισιτηρια εισοδου στα παρκα ειναι συνηθως εκτός περιοδου εκπτωσεων 1.000 ευρώ. 3 διανυκτερευσεις στο Παρισι σε εξαιρετικο ξενοδοχειο διπλα στο σταθμό του μετρό (http://www.hotelmajesticparis.com/) που εχω ξαναμεινει 300 ευρω συνολικά απο το booking. Αεροπορικα αν πας με low cost δεν ξερω ποσο εχουν γιατι δεν ξερω απο που θα πεταξετε (απο Θεσσαλονίκη οταν ειχε easy jet ηταν γυρω στα 500 ευρω οι 4) αλλα σιγουρα μεχρι τα 5.000 ευρώ εχεις πολλαααααααααααα ευρω ακομα.

Τωρα οσον αφορα στις μετακινησεις απο ντισνευ για Παρισι πας με το μετρό σε 45 λεπτα χωρίς καμια ταλαιπωρια. Μεσα στο Παρισι κινεισαι μια χαρα με το μετρό. Με το πουλμαν κινεισαι πιο ανετα απο μνημειο σε μνημείο μεν,ΑΛΛΑ δεν τα βλεπεις απο κοντα αλλα μεσα απο το πουλμαν. Σαν σε ντοκιμαντερ. Το Παρισι ειναι πολυ ομορφο για να το δεις πισω απο τα τζαμια ενός πουλμαν.

Αν κανεις λιγη υπομονη και γραφτεις στο mail list της eurodisney,θα σε ενημερωσουν για την επομενη προσφορά. Αξιζει να περιμενεις,γιατι η προηγουμενη που ηταν μεχρι 2 Απριλη ηταν τα 4 ατομα για 2 διανυκτερευσεις 400 ευρω. Συνηθως τις βγαζουν εναμισυ μηνα πριν. Εγω αυτην περιμενω εναγωνίως για να κλείσω.

Ελπιζω να βοηθησα.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Στο πακετο των 5000 ευρω που ανεφερα ειναι τα αεροπορικα εισητηρια με airfrance μαζι με τους φορους αεροδρομιου, μεταφορες με το λεωφορειο και ξεναγησεις, οι 5 διανυκτερευσεις (3+2) με πρωινο, οι εισοδοι για την eurodisney 3 ημερων.
Επισης μια ημερα το προγραμμα εχει και παρκο αστεριξ, αξιζει αυτο να "σπαταλησουμε" μια ημερα;
Επισης υπαρχει και η σκεψη η εκδρομη να γινει με το αυτοκινητο μας.
Ουτως η αλλως μενω Ηγουμενιτσα κοντα και θα ειναι σαν να ξεκιναμε απο Ιταλια. Σκεφτομαι μονο τα παιδια αν θα βαρεθουνε τοση ωρα μεσα στο αμαξι. Απο την αλλη θα δουμε και τοσα μερη.
Ιδεες;
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Iδεες-προτασεις πλιιιιζ.
Αν κανονισω ατομικο ταξιδι με αεροπλανο σε ποιο αεροδρομιο βολευει;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Iδεες-προτασεις πλιιιιζ.
Αν κανονισω ατομικο ταξιδι με αεροπλανο σε ποιο αεροδρομιο βολευει;
Στο Σαρλ ντε Γκώλ θα πας απο Ελλάδα όπως και να έχει...
Τώρα για αυτά που γράφεις πιο πάνω να σου πω την γνώμη μου... Επειδή θα πας με 3 παιδιά και εφόσον δεν έχεις μεγάλη εμπειρία απο ταξίδια μόνος σου θα σε συμβούλευα να πας οργανωμένα... Το αν θα σου βγεί λιγότερα η όχι αυτό δεν μπορεί κανείς να στο πεί με ακρίβεια ούτε και θα έπαιρνε κανείς όρκο...
Οι μετακινήσεις για κάποιον εξοικειωμένο με τα ταξίδια δεν θα είναι κανένα πρόβλημα αν μετακινηθεί ατομικά γιατί γενικά οι συγκοινωνίες στο Παρίσι είναι πολύ καλές...
Απ' ότι κατάλαβα ο μεγάλος καημός είναι η Eurodisney για να ικανοποιήσεις τα παιδιά οπότε δεν θα σου πω εγώ ότι κάνεις λάθος (αν και οι περισσότεροι εδω μέσα θα διαφωνούσαν με αυτή σου την απόφαση) μια και κατά την διαμονή μου εκεί τόκανα πάνω απο 30 φορές για τα 3 τότε παιδιά μου....Όσον αφορά το παρκο αστεριξ θα σου έλεγα ότι ναι αξίζει με την λογική που αξίζει και η Eurodisney και ίσως και παραπανω ειδικά αν είναι και ηλιόλουστη μέρα....
Τώρα για το Παρίσι τι να πούμε έχει ένα κάρο σελίδες γραμμένες εδώ...

Αν θέλεις κάτι πιο ειδικό να ρωτήσεις και μπορώ να σε βοηθήσω εγώ η κάποιος άλλος μετά χαράς...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Στο πακετο των 5000 ευρω που ανεφερα ειναι τα αεροπορικα εισητηρια με airfrance μαζι με τους φορους αεροδρομιου, μεταφορες με το λεωφορειο και ξεναγησεις, οι 5 διανυκτερευσεις (3+2) με πρωινο, οι εισοδοι για την eurodisney 3 ημερων.
Επισης μια ημερα το προγραμμα εχει και παρκο αστεριξ, αξιζει αυτο να "σπαταλησουμε" μια ημερα;
Επισης υπαρχει και η σκεψη η εκδρομη να γινει με το αυτοκινητο μας.
Ουτως η αλλως μενω Ηγουμενιτσα κοντα και θα ειναι σαν να ξεκιναμε απο Ιταλια. Σκεφτομαι μονο τα παιδια αν θα βαρεθουνε τοση ωρα μεσα στο αμαξι. Απο την αλλη θα δουμε και τοσα μερη.
Ιδεες;
To αν τα δικά σου παιδια θα βαρεθουνε μεσα στο αυτοκινητο δεν νομιζω να μπορει να στο απαντησει καποιος αλλος εκτος απο εσενα που τα ξερεις. Εγω π.χ. θα σκυλοβαριομουν γι αυτο και δεν κανω ποτε οδικες εκδρομες. Αλλα αυτα ειναι προσωπικά γουστα.
 

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Καλημερα.
Αρχιζω την προετοιμασια και το ψαξιμο για μια 6μερη εκδρομη στο Παρισι (3 διανυκτερευσεις) μαζι με eurodisney (2 διανυκτερευσεις).
Ειμαστε οικογενεια με 3 παιδια ηλικιας απο 6 εως11 χρονων.
Η εκδρομη σχεδιαζεται για τον Ιουνιο αφου κλεισουνε τα σχολεια.
Και τωρα αρχιζουνε οι αποριες-ερωτησεις αφου οι εμπειριες σας θα μου ητανε ιδιαιτερα χρησιμες.
Απο τα οργανωμενα ταξιδια η τιμη που μου δωσανε τα γραφεια ειναι περιπου 5οοο ευρω...........
εκανα το ταξιδι με το γιο μου 6 ετων οργανωμενο 7 ημερων το 2007 με πρακτορειο γιατι ηταν το πρωτο ταξιδι μας στο εξωτερικο εκτος Ιταλιας που γνωρίζαμε καλα. Ειχε από όλα μεσα disneyland , asterix, Λουβρο και αλλα πολλα εκτος Παρισιου. Σιγουρα αν δεν εχεις παει ξανα ταξιδι στο εξωτερικο μονος , να το εχεις οργανωσει εσυ αξιζει να πληρωσεις τα παραπανω χρηματα που απαιτούνται για οργανωμενο μεσω πρακτορειου.Μονος είναι σιγουρο πως θα στοιχισει λιγοτερα. Τωρα πιστευω ότι με ένα οργανωμενο ταξιδι δεν βλέπεις όλα αυτά που πρεπει περπατώντας την πολη αλλα γυριζεις με το πουλμαν σε αλλα αξιοθετα. Να εχεις βεβαια στο νου σου , όταν σας επιστρεφουν στις 7 το απόγευμα στο ξενοδοχειο να ξαναβγητε για να δειτε όλα αυτά που δεν μπορουν να σας δειξουν.
Εμεις παντως το Μαιο εχουμε προγραμματισει ηδη να παμε 5 ημερες ξανα στο Παρισι να απολαυσουμε την πολη, να δουμε λιγα μουσεια και στη disneyland μιας και ο γιος μου 13 ετων το θελει.
Θα περασετε υπεροχα είναι σιγουρο!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έπειτα απο αναβολές χρόοοοοοοοοοοονων εμείς και οι κολλητοί μας κλείσαμε επιτέλους το ταξίδι όνειρο των 4 παιδιών μας ηλικίας 7 και 9 τα δικά μου και 9 και 11 τα δικά τους τον Οκτώβρη. Διάβασα ΟΛΑ τα σχετικά τόπικ στο φορουμ αλλα τα έχω κάνει ολίγον έως πάρα πολύ σαλάτα με το προγραμμα γι αυτο και ξανανοιγω νέο θεμα γιατι θέλω συγκεκριμένη βοηθεια συμφορουμίτες μου.

Θα μείνουμε 2 νύχτες-3 μέρες Eurodisney και 3 νύχτες- 3 ολόκληρες μέρες Παρίσι. Εγώ ήθελα να κάνω εξαργύρωση μιλίων με aegean οπότε η πτήση που βρηκα να εξαργυρωσω 2 εισιτηρια μαζεμενα ηταν μία και μοναδική και δεν είχα επιλογή. Άσχετο. Είχα μιλια για 4 δωρεάν εισιτηρια αλλά μάλλον δεν μπορεις να κλεισεις πανω απο 2 σε κάθε πτηση....

Φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Παρισιού 8 το απόγευμα. Χάλια ωρα το ξερω αλλα ηταν τα 2 δωρεαν εισιτηρια τι να κανω.... Αναγκαστικά θα μεινουμε εκτος πάρκου αυτη τη νυχτα γιατι τα ξενοδοχεια της ντισνευ δεν δινουν επιλογη μονο διαμονης χωρις εισιτηρια. Έχω ήδη κλεισει λοιπον από το αγγλικό site 2 νύχτες διαμονη σε ξενοδοχείο της Dιsney δίπλα στο παρκο. (Μια συμβουλη εδω μπορείς να κλεισεις απο οποιοδηποτε site σου προσφερει την καλυτερη τιμη και οι τιμές ειναι διαφορετικες απο χωρα σε χωρα π.χ. οταν εμπαινα μέσω του ελληνικού εδινε 960 ευρω με πρωινο ενω απο το αγγλικο εκλεισα 830 με ημιδιατροφη στο ιδιο ξενοδοχείο και σε άλλο ξενοδοχειο το γαλλικο εδινε 615 ευρώ με πρωινο όταν στο αγγλικό έδινε 915 ) .

Ανακεφαλαίωση γιατι σας μπερδεψα ίσως. Αφιξη αεροδρομιο Παρισιου Σαββατο απογευμα. Διαμονή εκτος παρκου. Πρωι Κυριακής αφιξη στο παρκο και διανυκτευρεσεις στο ξενοδοχειο της Disney Κυριακη και Δευτέρα βράδυ. Μένουμε στο παρκο Κυριακή Δευτέρα και Τρίτη. Αναχώρηση απο Eurodisney Τρίτη αργά το απόγευμα. Διανυκτερεύσεις ξανά στο Παρίσι Τρίτη και Τετάρτη βράδυ. Πετάμε απο Charles De Gaule απόγευμα Πεμπτης.

Να αλλαξει το προγραμμα και να παμε πρωτα Παρισι και μετα παρκο δεν γινεται γιατι η άλλη οικογενεια έχει λιγοτερες μερες στη διάθεση της θα μεινει μονο μια νυχτα Παρίσι και αυτη θα ειναι η πρώτη τους που φτανουν κι αυτοι μεσημερι.

Ερωτηση πρωτη. Τα εκτος παρκου βραδια να μεινουμε σε ξενοδοχειο στο la marne ή στο Παρισι? Δυσκολο προγραμμα 1 νύχτα Παρισι-2 Ντισνευλαντ- 2 ξανά Παρισι....

Ερώτηση δεύτερη. Έχετε κανενα ξενοδοχειο κοντα σε σταθμο μετρο να προτείνετε? Δεν με νοιαζει αν ειναι κοντα στο κεντρο αρκεί να είναι διπλα σε σταθμο μετρό.

Ερώτηση τρίτη. Τις μερες στο Παρίσι λέω να πάω τα παιδια Αιφελ-Νοτρ Νταμ-Λούβρο. Κατι άλλο αξιολογο παιδικό έχετε να προτείνετε?
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Με τα Γαλλικά πως τα πας ;
Cite des sciences
Έχω πάει 2 φορές, πολύ ενδιαφέρον και για παιδιά και για μεγάλους

Palais de la decouverte

Και δεν έχω ιδέα αν υπάρχει ακόμα το Atelier des enfants στο Pompidou.
Έξω απο το pompidou έχει συνεχώς τζέρτζελο, κάτι θα πετύχετε.

Εκτός αυτών, τα πάρκα είναι μια καλή λύση :)
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Για ξενοδοχειο τσεκαρε hotel du college de france. οχι κατι τρομερο,αλλα σε ιδανικη τοποθεσια μεταξυ δυο σταθμων μετρο. καλα να περασετε!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Το Πάρκο του Αστερίξ, το σκεφτήκατε; Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα θέλετε να πάτε μετά από 3 μέρες disneyland.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Εννοείτε να μείνετε Παρίσι. Θα βαρεθειτε τόσες μέρες στο μαρν λα βαλέ και θα χάσετε κι άλλο χρόνο.
Τελευταία φορά είχα μείνει στο timhotel Jardin des Plantes . Πεντακάθαρο, απλό σε πολύ καλή τοποθεσία, δίπλα σε δύο σταθμούς του μετρό. Βέβαια το κέντρο του Παρισιού έχει καλή κάλυψη, οπότε όπου και να μείνετε θα είστε σχετικά κοντά σε στάση. Εφόσον θα είστε με παιδιά ρίξε μια ματιά για ξενοδοχείο στη σελίδα των Accor hotels (Novotel, Sofitel, Pullman, ibis, mercure). Σε πολλά ξενοδοχεία τους, τουλάχιστον για το πρώτο παιδί, δεν πληρώνεις επιπλέον.
Το πάρκο Last villette στο οποίο βρίσκεται και το cite des sciences που αναφέρθηκε και πιο πάνω θα είναι ωραίο για τα παιδιά. Επίσης, μέσα στο Βοτανικό κήπο (Jardin des Plantes) βρίσκεται το μουσείο φυσικής ιστορίας. Στο palais de Chaillot υπάρχει και το ενυδρείο. Ενυδρείο θα βρείτε και στο marne la vallée βέβαια (sea life) Άποψή μου είναι ότι αφού θα περάσετε τόσες μέρες στο πάρκο τα παιδιά θα έχουν χορτάσει... Άρα κάντε και κάτι που θα ευχαριστήσει Κ εσάς... Απολαύστε την πόλη. Εννοείται θα δείτε τον πύργο και κάποια μουσείο. Στο Λούβρο και τίποτα να μην τους αρέσει, θα τους αρέσει τουλάχιστον το κτήριο :)
Υ. Γ. Εφόσον θα είστε στο μαρν, να πάτε οπωσδήποτε για ψώνια στο la vallée village ;)
Επιπλέον, είστε τυχεροί γιατί στις 10 Ιουλίου ανοίγει η νέα ατραξιόν του ratatouille στα στούντιο. Ήδη από χθες άνοιξε για τα ΜΜΕ περιορισμένα για κατόχους ετήσιας κάρτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom