Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
E για να σου αρέσει η Πάτρα χρειάζεσαι μπόλικη...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έχεις και ωραίο γούστο.
Αυτό στο είπα;
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Οι 5 αγαπημένες μου πόλεις

1.Βερολίνο, απλά Βερολίνο!
2.Πράγα, μυθική πόλη, παρά λίγο πρώτη μου επιλογή...
3.Βενετία, ερωτική όσο καμία άλλη
4.Μόναχο, αρχοντιά, βαυαρικός αέρας, πολιτισμός
5.Τάλιν, μεγευτική πόλη ερχόμενη από το χθες
 

Phanton

Member
Μηνύματα
77
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
1. Σεβίλη
2. Chiang Mai
3. Γρανάδα
4. Συρακούσες
5. Μπρυζ
6. Νεα Υόρκη
7. Βιέννη

χωρις σχόλια....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1. Λονδινο (γιατι με κανει να νιωθω πως ειμαι σε αλλο πλανητη, κι αν θελετε και για την Καρεν)
2. Αβανα (γιατι εκει καταλαβα πως μπορεις να χαιρεσαι τη ζωη οταν δεν εχεις τιποτα)
3. Κοπεγχαγη (γιατι οι κατοικοι της ειναι απλα υπεροχοι)
4. Νεα Υορκη (cause there's nothing you can't do)
5. Βερολινο (γιατι το παρελθον ακουμπαει την πλατη του, αλλα εχει επιμονα το κεφαλι στραμενο προς το μελλον)
6. Κανκουν (γιατι συνδιαζει τιρκουαζ νερα, χλιδη και πολιτισμο των Μαγια, 3 σε 1)
7. Αθηνα (γιατι εζησα 6 υπεροχα φοιτητικα χρονια κι οτι και να λετε θα την αγαπω παντα)
8. Κωνσταντινουπολη (γιατι ειναι ο μονος λογος που με κανει να ζηλεψω τους Τουρκους. Ωρες ωρες συνειδητοποιω πως δεν ειναι ελληνικη... μα παλι ξεχνιεμαι)
9. Βαρκελωνη (γιατι η αγαπημενη μου ομαδα και η Barceloneta της δινουν ποντους)
10. Στοκχολμη (γιατι ειναι μια πολη διαμαντι)
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
1.Λονδίνο για την πολυπολιτισμικότητά του.(Παραβλέπω φυσικά τη μουντίλα της πόλης την οποία δεν αντέχω καθόλου)
2.Κωνσταντινούπολη ακριβώς για τον ίδιο λόγο που ανέφε ο tripakias..
3.Βαρκελώνη γιατί θεωρώ ότι μοιάζει με ελληνική πόλη - όμως δέκα Levels πιο πάνω...
4.Παρίσι για την "απλοχωρία" της πόλης, τις τεράστιες πλατείες τα τέλεια κρουασάν και το ατελείωτο shopping..Α και για τα τέλεια ατμοσφαιρικά και κουλτουριάρικα cafes..
5.Νέα Υόρκη -αν και δεν έχω πάει- γιατί συνδιάζει όλα τα παραπάνω (εκτός ότι μοιάζει με Ελλάδα...)όταν πάω -ελπίζω λίαν συντόμως- κάτι μου λέει οτι θα ανέβει 4 θέσεις στην κατάταξή μου :xmas_cheesygrin:.
6.Βερολίνο με διαφορά καλύτερο από το Μόναχο..χωρίς να θέλω να απαξιώσω το δεύτερο.Γενικά αγαπώ Γερμανία.
7.Εδιμβούργο.Πράσινο , Κάστρα και ρομαντική θέα από τον Calton Hill
8.Βουδαπέστη γιατί ήταν από τα πρώτα μου ταξίδια και με άφησε με το στόμα ανοιχτό.. παραμυθένια..
9.Αθήνα φυσικά..Γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ...και γιατί έχουμε τα στραβά μας (ουκ ολίγα) αλλά έχουμε και ένα Παρθενώνα που η θέα του από το πατρικό μου σπιτάκι δε μου αφήνει καμία αμφιβολία για τους λόγους που οδηγούν τόοοσο κόσμο από την άκρη του κόσμου να τον επισκευτεί..
10.Βιέννη γιατί αποπνέει μια ποιότητα.Οι Βιεννέζοι να λείπανε...
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Τώρα τελευταία ανακάλυψα την μαγεία των ταξιδιών αλλά σίγουρα έχω κάποια αγαπημένα μέρη που σίγουρα τα λάτρεψα
1) Βαρκελώνη (λόγω της αρχιτεκτονικής λόγω του Gaudi γενικότερα αυτήν την πόλη την λάτρεψα)
2) Σαντορίνη (πανέμορφο νησί. Γραφικό και πέρασα τέλεια με τις κολλητές)
3) Λευκάδα (Το Πόρτο Κατσίκι είναι η ποιο όμορφη παραλία που έχω δει ποτέ μου)
4) Κέρκυρα ( Τα καντούνια πανέμορφα. γραφικό νησί που έχει πάρα πάρα πολύ πράσινο.. Είναι τέλειο)
5) Αθήνα (γιατί είναι η πόλη μου και αν και την σνόμπαρα πολλά χρόνια. Φίλοι μου έδειξαν ότι κάνω μεγάλο λάθος. Υπάρχουν αξιοθέατα υπάρχει ιστορία σε αυτήν την πόλη και ας μην το πίστευα)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οι πιο αγαπημενες πολεις,που ακομα και τωρα που βλεπω τα βιντεο και τις φωτο,με κανουν περρισοτερο να αναπολω!Χωρις περαιτερω σχολια...

1.Παρισι
2.Βενετια
3.Ρωμη
4.Βουδαπεστη
5.Πραγα
6.Σαλτσμπουργκ
7.Λουκερνη
8.Φλωρεντια
9.Ρεγκενσμπουργκ
10.Ναυπλιο
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
5) Αθήνα (γιατί είναι η πόλη μου και αν και την σνόμπαρα πολλά χρόνια. Φίλοι μου έδειξαν ότι κάνω μεγάλο λάθος. Υπάρχουν αξιοθέατα υπάρχει ιστορία σε αυτήν την πόλη και ας μην το πίστευα)
Τι εννοείς δεν πίστευες ότι υπάρχει ιστορία στην Αθήνα? :xmas_rolleyes:
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Παλαιότερα όχι δεν γνώριζα ότι υπάρχουν τόσα αξιοθέατα στην Αθήνα γιατί κακά τα ψέματα τριγυρνούσα μόνο στην περιοχή που έμενα οπότε δεν είχα μία σφαιρική άποψη τώρα σαν φοιτήτρια που την γύρισα την έμαθα. :)))
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom