Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Ωραίο θέμα,με πολλές προεκτάσεις....Καταρχάς θα αναφέρω τις δικές μου αγαπημένες πόλεις με βάση όσες έχω επισκεφτεί κ όχι όσες ενδεχομένως είναι αγαπημένες μέσα απο λογοτεχνικά βιβλία ή ταινίες.Βασικά σιχαίνομαι τις μεγαλουπόλεις στυλ Λονδίνου ή Ν.Υόρκης που προβάλλουν έναν σύγχρονο ξεφτιλισμένο τρόπο ζωής χωρίς αξίες και συναισθήματα παρά μόνο ένα πρότυπο μεγαλομανίας, υπερκαταναλωτισμού κ Αμερικάνικης υποκουλτούρας.....Η σειρά προτίμησης είναι τυχαία:
1)Λιουμπλιάνα γιατί είναι η πόλη που θα ήθελα να ζώ,να εργάζομαι,να κινούμαι.Πράσινο,πολύ πράσινο μάλλον,καθαρή ατμόσφαιρα,ποδήλατα,ελάχιστα αυτοκίνητα,ποτάμι,καθόλου εγκληματικότητα,πανέμορφες γυναίκες,φτηνή κ καλή μπύρα.Τι άλλο να ζητήσει κανείς;Πλήρης αντιδιαστολή με την χειρότερη πόλη του κόσμου στην οποία δυστυχώς ζώ
2)Φλωρεντία,γιατί είναι το λίκνο της Αναγέννησης,ιστορία μου αμαρτία μου,αν δεν υπήρχαν κ όλοι αυτοί οι τουρίστες...
3)Βιέννη γιατί όποια λόγια κ να χρησιμοποιήσω θα χαλάσουν την εικόνα κ τη μεγαλοπρέπειά της πρωτεύουσας των Αψβούργων,εκεί που πριν απο 100 χρόνια τελειώνε η Δύση κ άρχιζε η Ανατολή
4) Μόναχο, γιατί γεωγραφικά είναι το κέντρο της Ευρώπης,γιατί γουστάρουμε Βαυαρούς να τρώνε σαν ζώα,να πίνουν κ να τραγουδάνε πάνω στα τραπέζια.Καλή η μεγαλοπρέπεια της Βιέννης κ η αυτοκρατορική χροιά,λίγο βλαχομπαροκ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν
5)Βέρνη,γιατί είναι η πιο όμορφη πόλη της Ελβετίας κ γιατί έχω βαρεθεί να ακούω οτι πρωτεύουσα της Ελβετίας είναι η Λωζάνη,η Ζυρίχη,η Γενεύη κ πάντα ξεχνάνε την υπέροχη Βέρνη
6)Χαιδελβέργη γιατί στους δρόμους της περπάτησαν παγκόσμια ''τέρατα'' των γραμμάτων κ των τεχνών
7)Μπρυζ,γιατί το παραμύθι έχει όνομα κ βρίσκεται στο βόρειο Βέλγιο ή μάλλον στη Φλάνδρα
8)Μαδρίτη γιατί είναι πιο όμορφη απο τη Βαρκελώνη(ναι είναι κ δεν σηκώνω κουβέντα!),γιατί εκεί βρίσκεται ο μεγαλλύτερος σύλλογος του κόσμου η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΡΕΑΛ κ γιατί η περσινή μου εμπειρία να δώ απο το Μπερνταμπέου το Ρεαλ Μπαρτσελόνα,ολοκλήρωσε μια απο τις μεγαλύτερες φαντασιώσεις μου(κ ας χάσαμε απο τον καμπούρη εξωγήινο Λίο)
9)Βερολίνο,γιατί έτσι!
10)Η Πόλη που είναι η μόνη Πόλη που δικαιούται να γράφεται με κεφαλαίο Π,η Πόλη των παππούδων μου,των αναμνήσεων,των ιστοριών της γιαγιάς,της συγκίνησης του παππού όποτε αναφερόταν στα Σεπτεμβριανά κ τον διωγμό απο τα σπίτια μας,τον ξεριζωμό.Η Πόλη που ξέρω κάθε γωνιά της χωρίς να έχω πάει ποτέ κ ούτε θέλω ποτέ να πάω ίσως γιατί οι αναμνήσεις κ τα όνειρα είναι πιο όμορφα απο την πραγματικότητα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.630
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1. Λονδίνο, για τις συνεχείς εναλλαγές, τα άπειρα πράγματα που μπορείς να κάνεις, την πολυπολιτισμικότητα, την ατμόσφαιρα, τα φαγητά, τα ρούχα.
2. Γλασκώβη, για τις αναμνήσεις, τις αρχιτεκτονικές εναλλαγές, την μυρωδιά, τα πάρκα, το ποτάμι, τα καταπληκτικά ινδικά, την αγορά, τους καταπληκτικούς ύπνους (δεν έχω ρίξει αντίστοιχους πουθενά αλλού).
3. Πράγα, επειδή αισθάνεσαι ότι μεταφέρεσαι σε άλλη εποχή.
4. Κάιρο, για την διαρκή κίνηση, το γέλιο, το χαρούμενο χάος, τον μουεζίνη που ακούγεται από διαφορετικούς μιναρέδες την ώρα που σουρουπώνει, τον πολιτισμό και φυσικά το Νείλο.
5. Κωνσταντινούπολη για την ποικιλία των εποχών που μπλέκονται μεταξύ τους, την αίσθηση οικειότητας, τον Βόσπορο, την ζωντάνια, το φαγητό, τους ανθρώπους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
1) Παρίσι (γιατί είμαι ρομαντική, τι να κάνουμε!)
2) Βερολίνο (μοντέρνα και ζωντανή πόλη)
3) Λονδίνο (γιατί είπαμε έχει τα πάντα)
4) Πράγα (ναι, παραείναι τουριστική αλλά εξακολουθεί να είναι και πανέμορφη)
5) Στοκχόλμη (για το αρχιπέλαγός της)
6) Κρακοβία (απλά κούκλα)
7) Λισσαβώνα (γραφική και τρισχαριτωμένη)
8) Σαν Σεμπάστιαν (για τις βραδινές βόλτες στην Playa de la Concha)
9) Νόβι Σαντ (μικρή, όμορφη και ήρεμη)
10) Βαρσοβία (είναι πάντα πρώτη στην καρδιά μου, αλλά θα μπει τελευταία στη λίστα!)


Όταν με το καλό δω τη Ρώμη και την Πόλη κάτι μου λέει ότι θα θέλει αλλαγές αυτή η λίστα..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
SHANGHAI. Η άλλοτε πόρνη της Ανατολής, τώρα απο τις ανερχόμενες μεγαλουπόλεις που τα έχει όλα!! πανύψηλους ουρανοξύστες,παραδοσιακές αγορές,gourmet εστιατόρια,τειοποτεία και πολυτελή ξενοδοχεία!!-Ενα κακό έχει,τους κινέζους που φτύνουν παντού!
ΗΟΙ ΑΝ. H πιο γλυκειά πόλη..πλουμιστή με χίλια χρώματα γεύσεις και εικόνες!!
UBUD. Απο τις πιο αγαπημένες μου..πρωτότυπη καλλιτεχνική,ήρεμη με στύλ και γούστο!!
SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS.Mε τα πιο όμορφα χτυπητά βαμμένα χρώματα, τους πεζόδρομους,τα τάκος ..ατμοσφαιρικό όσο δεν παίρνει!!
ΤANA ή ANTANANARIVO H πόλη με τις πασχαλιές, τα ανηφορικά σοκκάκια τα χαρούμενα γέλια των φτωχών παιδιών που πεντακάθαρα πανε στο σχολείο τους και μετά ξεχύνονται δίχως εννοιες στους δρόμους..
ΑLLEPO. Πολη μαγευτική παράξενη,με μοναδική κουζίνα και γλυκά,πλημυρισμένη απο αρώματα μπαχαρικών!! με τα καλύτερα σούκς και το ομορφότερο τζαμί..με ομορφοκαμωμένους ανθρώπους φιλόξενους και απλούς..

Εχω και άλλες πολλές αλλα έγραψα αυτές που θα ξαναπήγαινα ευχάριστα.
Απαραίτητη προυπόθεση για την αναφορά των παραπανω ήταν οτι με έκαναν να νιώσω το "ταξίδι" και το φευγιό σε κάτι εντελώς διαφορετικό σε εικόνες,αίσθηση και συναισθήματα..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Οι πόλεις δεν είναι με κάποια σειρά κατάταξης..

Cesky Krumlov: Γιατί είναι παραμυθένιο.
Irkutsk: Η Ευρώπη πήγε Σιβηρία.
Πεκινο: Η ποδηλατάδα σε μια χαώδης πόλη με ήρεμες γωνιές.
Σιδώνα: Η Ανατολή με βάρεσε κατα κούτελα.
Μόλυβος: Γιατί μου κάνει Ελλάδα
Μπέργκεν: Οι Μεσόγειοι στο Βορρά
Λισσαβώνα: Από τις πρώτες ανεξίτηλες ταξιδιωτικές εμπειρίες.
Βαλένθια: 6,5 μήνες αναμνήσεων
Γραναδα: Γιατί αν δεν πήγαινα Ερασμους Βαλένθια, θα πήγαινα με τα χίλια Γραναδα!
Λιουμπιάνα: Γιατί αν δεν πήγαινα Εράσμους Ισπανία, θα πήγαινα σίγουρα στην Λιουμπιάνα.
Μπρασόβ: 2,5 βδομάδες παραμονής ίσες σε συνάισθήματα με τους 6,5 μήνες στην Βαλένθια
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τριαδα απο εμενα:

Getxo, η πολη που μου εχει χαρισει αμετρητα χαμογελα με τις παραλιες της, τα φεστιβαλ της, τους αμετρητους περιπατους της, τις αμετρητες μπυροκαταστασεις στο παλιο λιμανι της, με τις φιεστας της, με το getxophoto της κτλ. Κριμα που ενδεχεται να το αφησω.

Στοκχολμη ειναι ισως η πιο ομορφη πρωτευουσα απο οσες πρωτευουσες εχω επισκεφτει. Ναι και αυτη με ηρεμει.

Queenstown, ακολουθωντας τα χναρια γνωστης διαφημισης: να πινεις μια ζεστη σοκολατα με το ταιρι εχοντας θεα The Remerkables δεν εχει τιμη!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
λοιπόν από αυτές που έχω επισκεφτεί:
1. με διαφορά ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...Η ΠΟΛΗ..
2. Νάπολη...λατρεία!
3. Λονδίνο..απλά κλασικό
4. Λισαβόνα...δεν είναι κάποιος συγκεκριμένος λόγος απλά το feeling..
5. νομίζω..Βερολίνο (αν και το σκέφτηκα 5-10 λεπτά πριν το γράψω..)

Νομίζω ότι αν και όταν πάω San Francisco, θα μπει και αυτό στην 5άδα μου..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
1) Βοστώνη (με τα γύρω)
2) Βαλτιμόρη (χωρίς τα γύρω)
3) Μαδρίτη (για πάντα)
4) Βερολίνο (υποχρεωτικά με τις λίμνες και το Πόσνταμ μέσα)
5) Λονδίνο (αφού δεν έβαλα ΝΥ ας είναι τουλάχιστον αυτό)
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
1. κωνσταντινούπολη (αγαπημένη πόλη της καρδιάς μου)

2. αβάνα (την αίσθηση του να περπατάς στους δρόμους της και να χαζεύεις τους ανθρώπους της και να ακούς τη μουσική της δεν την ξεχνάς εύκολα. γιατί πάντα ένας αναστεναγμός συνοδεύει το ακουσμά της?)

3. ρώμη (γιατί είναι η ρώμη, πως να το κάνουμε!)

4. πράγα (γιατί εκεί ο χρόνος έχει σταματήσει σε άλλες εποχές και γιατί είναι η πρώτη πόλη που γνώρισα στο εξωτερικό)

5. παρίσι - λονδίνο - Ν.Υόρκη(δεν έχω πάει ακόμα αλλά πιστεύω σίγουρα θα έμπαιναν στην λίστα αν πήγαινα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.696
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom