Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα υπόλοιπα περί παράγκας, εγκληματικής οργάνωσης κλπ τα ψιλοπαρακολουθώ αλλά θα τα κρίνουν άλλοι. Πάντως δεν είναι αθλητισμός και δεν με αφορούν.
Αυτά που ψιλοπαρακολουθείς διαμορφώνουν τον ''αθλητισμό'' για τον οποίο μιλάς και δεν επιτρέπουν σε όποιες ομάδες είναι αντίθετες με το σύστημα και δεν υποκύπτουν να πρωταγωνιστήσουν.

Δυστυχώς έχουμε φτάσει όλοι οι υπόλοιποι να ασχολούμαστε με όσα ψιλοπαρακολουθούν οι ολυμπιακοί και έχουμε ξεχάσει πόσο ωραία είναι όλα φτιαγμένα στον αθλητισμό τους.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Αυτά που ψιλοπαρακολουθείς διαμορφώνουν τον ''αθλητισμό'' για τον οποίο μιλάς και δεν επιτρέπουν σε όποιες ομάδες είναι αντίθετες με το σύστημα και δεν υποκύπτουν να πρωταγωνιστήσουν.

Δυστυχώς έχουμε φτάσει όλοι οι υπόλοιποι να ασχολούμαστε με όσα ψιλοπαρακολουθούν οι ολυμπιακοί και έχουμε ξεχάσει πόσο ωραία είναι όλα φτιαγμένα στον αθλητισμό τους.
Φίλε μου από τη Λάρισα, φιλικά εντελώς. Δεν έχεις καταλάβει καθόλου μα καθόλου το πνεύμα των όσων είπε ο dik-7. Και, κακώς κατά τη γνώμη μου, απλά συμμετέχεις κι εσύ σ' αυτό το παιχνίδι εξουσίας μεγαλοεπιχειρηματιών με το να δίνεις αξία σε καταστάσεις που σε χαλάνε. Ή νομίζεις πώς αν αύριο ο Κούγιας γίνει το νούμερο ένα λαμόγιο της χώρας και έχει τη δυνατότητα η Λάρισα να επωφεληθεί αυτού, θα βγουν όλοι οι "υγιείς" και θα πούνε "δε θέλουμε". Άστο φίλε, είναι στην ανθρώπινη φύση. Αφού σε χαλάει να βλέπεις ελληνικό πρωτάθλημα, δες γιαπωνέζικο, ή ό,τι άλλο σε φτιάχνει. Να το πω κι εγώ μια φορά ακόμη, μπας και βάλουμε κάποια πράγματα στη ζωή μας πιο ψηλά από τη μπάλα. Από τη στιγμή που ο αθλητισμός -σε κάθε έκφανσή του- είναι επαγγελματικός, θα έχεις διαφθορά, παράγκες, πολυκατοικίες, εκβιασμούς, ντόπα, χορηγίες κάτω από το τραπέζι, ατελείωτο ξέπλυμα μαύρου χρήματος κ.ο.κ. Αν τα δέχεσαι, παρακολουθείς το "θέαμα" και περνάς καλά. Όπως στα μπαλέτα οι χορευτές περνάνε τα πάνδεινα σωματικά και ψυχικά, υπάρχει βρωμιά, εκμετάλλευση και αλητεία, αλλά ο καθένας μας απλά βλέπει το τελικό αποτέλεσμα. Να το βλέπεις εάν και εφόσον σου αρέσει και νιώθεις καλά με τα φιλαράκια σου. Αν δε σου αρέσει, δεν πας γήπεδο, δεν πληρώνεις συνδρομητική, δεν συμμετέχεις εκούσια στη διαφήμιση των προϊόντων τους, χρησιμοποιείς όσα μέσα έχεις σαν καταναλωτής και απολαμβάνεις άλλα πιο σημαντικά πράγματα στη ζωή :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φίλε μου από τη Λάρισα, φιλικά εντελώς. Δεν έχεις καταλάβει καθόλου μα καθόλου το πνεύμα των όσων είπε ο dik-7. Και, κακώς κατά τη γνώμη μου, απλά συμμετέχεις κι εσύ σ' αυτό το παιχνίδι εξουσίας μεγαλοεπιχειρηματιών με το να δίνεις αξία σε καταστάσεις που σε χαλάνε. Ή νομίζεις πώς αν αύριο ο Κούγιας γίνει το νούμερο ένα λαμόγιο της χώρας και έχει τη δυνατότητα η Λάρισα να επωφεληθεί αυτού, θα βγουν όλοι οι "υγιείς" και θα πούνε "δε θέλουμε". Άστο φίλε, είναι στην ανθρώπινη φύση.
Είναι στην ανθρώπινη φύση των ολυμπιακών, για τη δικιά μας να σου θυμίσω, γιατί μάλλον δεν ξέρεις και πολλά για την ΑΕΛ και την ιστορία της και τους φιλάθλους/οπαδούς της, πως έχουν διώξει από την προεδρία μέχρι και των πρωταθλητή πρόεδρο όταν αυτός άρχισε να κάνει διάφορα περίεργα στην ομάδα.

Δεν μιλάω καν για όταν είχαν έρθει να πάρουν την ομάδα κάποιοι σαν τον σαμαρά, μπατατούδη, πλεξίδα, που έφυγαν με συνοπτικές διαδικασίες.
Ακόμα και ο Πηλαδάκης που έφτιαξε το γήπεδο, με την υποστηριξή μας, όταν το γύρισε το γράμμα έγινε αγώνας να φύγει, από τον οποίο αγώνα η ομάδα μέχρι και σήμερα δεν μπορεί να συνέλθει. Οπότε χωρίς να ξέρεις, και μιλώντας πόσο μάλλον υποθετικά, για τη στάση που ΘΑ κρατήσουμε απέναντι στον Κούγια, δεν μπορείς στηρίξεις το επιχείρημά σου.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις έχουμε ήδη πει ''δεν θέλουμε'', είναι στην ανθρώπινη φύση του φιλάθλου της ΑΕΛ.

Το πνεύμα του dik-7 μια χαρά το έχω καταλάβει αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να τιμωρηθούν όλοι όσοι έχουν στήσει, δωροδοκήσει ή γενικότερα έχουν επηρεάσει αποτέλεσμα.
Αλλά ας δώσω τόπο στην οργή, τι και αν μου παρουσιάζεις σαν ομάδα πρότυπο τον αστέρα που σώθηκε όπως σώθηκε και γω εκείνη τη χρονιά έπεσα με όλες τις συνομιλίες να μιλάνε ξεκάθαρα για κουμπωμένα παιχνίδια κτλ κτλ. Γιατί να σκάσω, ας απολαύσω τον ''αθλητισμό'' που ανεβάζει και ρίχνει ομάδες σύμφωνα με τα αθλητικά ιδεώδη.

Και απλά ενημερωτικά φυσικά και δεν βλέπω σουπερ λιγκ, όχι φέτος αλλά γενικά ζήτημα να έχω δει τα τελευταία χρόνια 10 παιχνίδια(και πολλά λέω) συνολικά.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ωραία, άρα τσάμπα συζητάμε..Δίκιο έχεις. Απλά μια ερώτηση. Οι φίλαθλοι της ΑΕΛ τι ακριβώς έκαναν με τον φίλαθλο της ΑΕΛ που πέταξε τη φωτοβολίδα ευθείας προχθές; Φαντάζομαι τον παρέδωσαν στην αστυνομία, ή περιμένουν τον Κούγια που όπως λέει ξέρει ποιος είναι, να τον αποκαλύψει; Αν πραγματικά υπήρξε εξέλιξη, συχώρα με αλλά έχω χάσει επεισόδια. Είμαι στη φάση να πείσω κάποιους γνωστούς μου περί του αγροτικού ζητήματος κτλ :cool:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οι φίλαθλοι της ΑΕΛ τι ακριβώς έκαναν με τον φίλαθλο της ΑΕΛ που πέταξε τη φωτοβολίδα ευθείας προχθές; Φαντάζομαι τον παρέδωσαν στην αστυνομία, ή περιμένουν τον Κούγια που όπως λέει ξέρει ποιος είναι, να τον αποκαλύψει;
Τι θα ήθελες εσύ να κάνουν; Ή μάλλον οι δικοί σας τι έχουν κάνει με τους δικούς σας φιλάθλους με τα ραντεβού με άλλους κτλ κτλ. Αλήθεια αυτή την ερώτηση την έκανες ποτέ σε συνοπαδό σου; Την έκανες σε κάποιο σύνδεσμο του ολυμπιακού; Ή μήπως στη διοίκησή σου;

Να τον παραδώσουν στην αστυνομία πάντως δεν είναι η δουλειά τους, αυτή είναι η δουλειά της αστυνομίας.Ούτε δουλειά της Παε είναι να τον παραδώσει. Μπορούν αν θέλουν να του δώσουν μία δεύτερη ευκαιρία ή να τον αποβάλλουν οριστικά από τους αγώνες της ομάδας τους, όχι όμως να τον καταδώσουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Τελικά οι φίλοι του Ολυμπιακού έχουν φτιάξει ένα "ρόζ σύννεφο " και ζούνε ευτυχισμένοι μέσα σε αυτό με τους τίτλους τους...΄Άλλη εξήγηση δεν υπάρχει..

Τους λες ότι οι πρόεδροι τους έχουν σχέση με κυκλώματα,παράγκες,στησίματα κτλ απαντούν ότι δεν υπάρχουν τελεσίδικες αποφάσεις ή ότι δεν υποστηρίζουν τους παράγοντες τους αλλά από την άλλη καμαρώνουν και χαίρονται για τους τίτλους τους.

Επιπλέον υποστηρίζουν ότι και οι άλλοι τα ίδια έκαναν η θα κάνουν,τους απαντάς ότι ποτέ κανείς άλλος δεν έκανε τα ίδια σε ποσότητα και διάρκεια χρόνου,απαντούν ¨εμείς έχουμε φτιάξει και ομαδάρα",λές και κανείς άλλος δεν είχε ποτέ καλή ομάδα όλα αυτά τα χρόνια ή δεν έριξε λεφτά και αναγκάστηκε να φύγει όταν είδε πως έπαιρναν τα αποτελέσματα οι παράγκες.

Και στο τέλος ότι τα ίδια γίνονται παντού(όπου παντού κρατάνε και κάποια προσχήματα...) και αν δεν μας αρέσει να παρακολουθούμε κάτι άλλο.

Εντάξει λοιπόν ας τους αφήσουμε να ζουν το όνειρο τους..Μόνο που υπάρχουν και αυτοί οι Ευρωπαϊκοί αγώνες που τα όνειρα γίνονται εφιάλτες....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.417
Ο Κούγιας νύχτα θα φύγει απο τη Λάρισα .... να το θυμάστε... αλλά μπροστά στους τιτάνες της διαφθοράς αυτός είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά που λένε στο χωριό μου...
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Τι θα ήθελες εσύ να κάνουν; Ή μάλλον οι δικοί σας τι έχουν κάνει με τους δικούς σας φιλάθλους με τα ραντεβού με άλλους κτλ κτλ. Αλήθεια αυτή την ερώτηση την έκανες ποτέ σε συνοπαδό σου; Την έκανες σε κάποιο σύνδεσμο του ολυμπιακού; Ή μήπως στη διοίκησή σου;

Να τον παραδώσουν στην αστυνομία πάντως δεν είναι η δουλειά τους, αυτή είναι η δουλειά της αστυνομίας.Ούτε δουλειά της Παε είναι να τον παραδώσει. Μπορούν αν θέλουν να του δώσουν μία δεύτερη ευκαιρία ή να τον αποβάλλουν οριστικά από τους αγώνες της ομάδας τους, όχι όμως να τον καταδώσουν.
Τα είπες όλα, ευχαριστώ πολύ ;)
Εγώ ανήκω στα πρόβατα - οπαδούς του Ολυμπιακού φίλε, με πληρώνει ο χοντρός και τα σχετικά. Οι άσπιλοι, αμόλυντοι καθαροί οπαδοί της Λάρισας θα έπρεπε να είναι διαφορετικοί.
Συγνώμη για το ειρωνικό της τοποθέτησής μου, αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Οι αγρότες σήμερα τον συνέλαβαν και τον έδωσαν στους μπάτσους το κωλόπαιδο (ασφαλίτης ή στημένος για προβοκάτσια) που άρχισε πετροπόλεμο στην Αθήνα. Δεν είναι κακό να πεις "Κύριοι, δε γουστάρουμε εν δυνάμει δολοφόνους, δεν είμαστε σαν τους άλλους που κοροϊδεύουμε". Τέλος πάντων, έχουμε και διαφορετική άποψη περί "ρουφιανιάς"..αν η φωτοβολίδα είχε καρφώσει κάποιον στο κεφάλι, αυτός που δε γίνεται ρουφιάνος γίνεται "συνεργός".
Τώρα, σοβαρά. Σε σύνδεσμο του Ολυμπιακού δεν έχω μπει ποτέ. Όσες φορές πήγα γήπεδο δε μου πέρασε καν από το μυαλό να πετάξω κάτι μέσα, να φτύσω κτλ. Ναι έβριζα :) Επίσης, από τότε ειδικά που φύγανε οι άρρωστοι της 7 από το μπάσκετ προσπαθώ να πηγαίνω. Όπως επίσης και σε εκτός έδρας ματς του Ολυμπιακού στο Champions League, να συνδυάσουμε και κανένα ταξίδι ;)
Προσπάθησε, όχι εσύ προσωπικά αλλά όλοι, να βλέπετε αυτό το δευτερεύον προϊόν ψυχαγωγίας πιο χαλαρά, με πιο ανοιχτό μυαλό.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@jimp Δηλαδή ο Κούγιας είναι καθαρός και για αυτό τον δεχεστε οι έντιμου Λαρισαιοι;

http://www.sdna.gr/podosfairo/dikastikes-apofaseis/article/37940/sto-edolio-gia-dorodokia-o-koygias
Αθωώθηκε, αλλά πέρα από αυτό τι συζητάμε; Αμφισβητεί κανένας την τιμιότητά μας; Και την βάζουμε στην ίδια συζήτηση με εγκληματική οργάνωση και παράγκα;
Εδώ έχουν βγει χιλιάδες συνομιλίες και αποδείξεις αλλά και όλα όσα έχουμε δει τόσα χρόνια με τα μάτια μας και όλοι λέτε δεν ξέρετε και δεν ακούσατε τίποτα και μου βάζεις ένα λινκ για το οποίο δεν ξέρεις κάν τι μπορεί να έχει γίνει και τι συμφέροντα παίζονται από πίσω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Νομίζω Τσίγκοφ λέγανε τον παίκτη της Λάρισας που πιάστηκε ντοπέ.
Με την τότε νομοθεσία μηδενιζόταν η Λάρισα και της αφαιρούσαν και 2 βαθμούς.
Αυτή ήταν και η ποινή.Επειδή τα τρακτέρ,καλή ώρα όπως τώρα είχαν κλείσει τους
δρόμους την παραμονή της εκδίκασης της υπόθεσης στο εφετείο ο Βαλυράκης
άλλαξε τον νόμο.Και μια ημέρα μετά το εφετείο με την καινούρια νομοθεσία
αθωώνει την Λάρισα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τα είπες όλα, ευχαριστώ πολύ ;)
Εγώ ανήκω στα πρόβατα - οπαδούς του Ολυμπιακού φίλε, με πληρώνει ο χοντρός και τα σχετικά.
Αυτά τα λες εσύ για τον εαυτό σου, εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Τώρα, σοβαρά. Σε σύνδεσμο του Ολυμπιακού δεν έχω μπει ποτέ. Όσες φορές πήγα γήπεδο δε μου πέρασε καν από το μυαλό να πετάξω κάτι μέσα, να φτύσω κτλ. Ναι έβριζα :) Επίσης, από τότε ειδικά που φύγανε οι άρρωστοι της 7 από το μπάσκετ προσπαθώ να πηγαίνω. Όπως επίσης και σε εκτός έδρας ματς του Ολυμπιακού στο Champions League, να συνδυάσουμε και κανένα ταξίδι ;)
όσες φορές πήγες γήπεδο και είδες να πετάνε καπνογόνο πήγες να τους δώσεις στην αστυνομία;

Προσπάθησε, όχι εσύ προσωπικά αλλά όλοι, να βλέπετε αυτό το δευτερεύον προϊόν ψυχαγωγίας πιο χαλαρά, με πιο ανοιχτό μυαλό.
Μια χαρά ψύχραιμα το βλέπω και κάνω ήρεμη συζήτηση, Να δω εσένα όταν θα σε σφάζουν και θα σε ρίχνουν κατηγορία αν θα μπορείς να κάνει την ίδια συζήτηση.
Και φυσικά μπορώ να γίνω περισσότερο ανοιχτόμυαλος, να λέω δεν πειράζει με στήσανε αλλά έγινε για το καλό του αθλήματος και να μου το παίζουν οι αντίπαλοι πως έχουν ιδανικές ομάδες και κοιτάνε μόνο τον ''αθλητισμό''.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom