Περί Ποδοσφαίρου...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.891
Likes
26.961
μάλλον μερικοί το παίρνουν πολύ σοβαρά για ποδόσφαιρο...
Δεν πιστεύω να υπονοείς εμένα;Έχω πολλές φορές αναφέρει ότι κάνουμε χαβαλέ.
Κι ο Κώστας ακόμα πιο πολλές φορές ότι έχουμε πιο σημαντικές προτεραιότητες
στην ζωή μας.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.065
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Θα τα γράψω μια φορά και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Το ποδόσφαιρο και γενικά ο αθλητισμός είναι ένα όμορφο δευτερευων πράγμα στη ζωή μας και έτσι το αντιμετωπίζω...
Στα πλαίσια αυτά γράφω και στο τόπικ για χαβαλέ και για να αλληλοπειραζόμαστε, άτομα που "γνωριζόμαστε"
Απλά σας θυμίζω τι είχα γράψει πρόσφατα. Και το εχω γραψει και πιο παλιά, οπως και πολλα παιδια που γταφουμε συχχνα εδω.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.065
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Mετά τον Ηρακλή Τσικίνη στο contra gr και ο Παναγιώτης Βαρούχας στο Σκαι χθες για τις δύο " βουτιες" του Φορτούνη, όπως λέτε μερικοί εδώ αναφέρει ότι είναι πεναλτι. Μιλάει και για μια κόκκινη στον Μιλιβογεβιτς αλλά και για οριστική διακοπή στη ρίψη του αντικειμένου στον Σίλβα.



Και για να μην βγουν μερικοί πάλι και λένε ότι κλαίγομαι ότι ο Ολυμπιακός στο εν λόγω παιχνίδι αδικήθηκε, αυτό που θέλω να πω ότι σε ένα παιχνίδι που ένας κακός διαιτητής είχε κακές αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία εις βάρος και των δύο ομάδων, η μισή Ελλάδα απομονώνει μόνο την φάση του 86 για ευνόητους λόγους
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.543
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ο κλασικός οπαδός-προπαγανδογράφος είναι ο Κόλκας -- δυστυχως δεν υπάρχουν αθλητικογράφοι/δημοσιογράφοι στην Ελλάδα -- όλοι ειναι οπαδογράφοι και είναι της γραμμής "τα δικά μου δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου" και η μόνη τους αποστολή είναι να κάνουν το άσπρο μαυρο , να ευλογούν τα γένια τους, να αποθεώθουν τον "υπέροχο" λαο και να θυμίζουν οτι "ναι οκ, άλλα θυμάσαι τότε που είχε γίνει εκείνο και στην άλλη ομάδα ?? " οπου εκεινο = διαιτητικη εύνοια - επεισόδια κλπ ώστε να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

Στην ιδια κατηγορία φυσικά βάζω και τους αντίστοιχους "Κόλκες" που υπάρχουν σε κάθε ομάδα. Εραστές της νίκης με οποιονδήποτε τρόπο και "Μάρθες Βούρτση" όταν η εκάστοτε ομαδάρα χάνει
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Ο Τσίκινης λέει πως ήταν πέναλτυ αυτά του Φορτούνη... Ας θυμηθούμε σε παιχνίδι που σφύριξε αυτός, Ξάνθη-Ολυμπιακός για την περίοδο 2003-04, τι πέναλτυ δεν δίνει υπέρ της Ξάνθης. Ακριβώς ίδιο με αυτά που λέει τώρα πως είναι. Στη συνέχεια βέβαια θα δείτε και τι πέναλτυ δίνει υπερ του Ολυμπιακού...

Το πέναλτυ του Ανατολάκη στον Μπαικαρά είναι στο 0.20

 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ο Τσίκινης λέει πως ήταν πέναλτυ αυτά του Φορτούνη... Ας θυμηθούμε σε παιχνίδι που σφύριξε αυτός, Ξάνθη-Ολυμπιακός για την περίοδο 2003-04, τι πέναλτυ δεν δίνει υπέρ της Ξάνθης. Ακριβώς ίδιο με αυτά που λέει τώρα πως είναι. Στη συνέχεια βέβαια θα δείτε και τι πέναλτυ δίνει υπερ του Ολυμπιακού...

Το πέναλτυ του Αποστολάκη στον Μπαικαρά είναι στο 0.20

Ναι οκ, για εμένα μπενάλντι ήταν κι εκείνο. Από τη στιγμή που εκτός περιοχής θα δινόταν φάουλ πιστεύω, αυτό ήταν πέναλτυ. Και τι να κάνουμε τώρα; Να πούμε ότι ισοφαρίστηκε η αδικία μετά από 12 χρόνια; Οκ. Βρες μου τώρα κι ένα πέναλτυ της περιόδου 1987-88, σε ματς Πανσερραϊκός - Άρης, να δικαιολογήσουμε κάτι άλλο.
Νομίζω παιδιά, και το λέω και πάλι, ότι απευθύνεστε σε λάθος "Ολυμπιακούς" εδώ μέσα. Ξαναδιαβάστε τα κατά καιρούς μηνύματά μας για το πόσο θα έπρεπε να μετράει η μπάλα στη ζωή μας, αν γουστάρουμε (εγώ, ο Παναγιώτης, ο dik-7 και δεν ξέρω ποιον ξεχνάω) τις τακτικές Μαρινάκη κτλ. Δεν πιστεύουμε όλοι αυτά που λέει ο Πρωταθλητής, μην τρελαίνεστε. Και αν, όπως λέτε, αγαπάτε τη μπάλα και θέλετε καθαρό πρωτάθλημα κτλ κτλ, λυπάμαι χάσατε. Το ποδόσφαιρο είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ, αν χαλάει η ζαχαρένια οποιουδήποτε, απλά....ας προσπαθήσει να μη χαλάει;)
Αλλά Ζιοβάνι δεν είχε κανένας ακόμη, οπότε είμαστε οι καλύτεροι :haha: (Ξέρω, κι αυτός ήρθε γιατί ήταν μιλημένα τα λεφτά των επόμενων χρόνων του ΤσουΛου):cool:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.065
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
@jimp βαριέμαι ειλικρινά να γράψω άλλο για διαιτησία (πχ θα μπορουσα να ποσταρω το χθεσινο χερι του Μπεργκ) αλλά το να επιμένεις τουλάχιστον στην πρώτη φάση που προήλθε το γκολ, όπου ο παίκτης του ΠΑΟΚ τραβαει το σορτσάκι του Φορτούνη, αποκαλύπτει δε και τι χρώμα βρακί φοράει και ταυτόχρονα τον πετάει κάτω, ότι δεν υπάρχει παράβαση με ξεπερνάει.


Πάμε παρακάτω λοιπόν cl πότε έχει;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Ναι οκ, για εμένα μπενάλντι ήταν κι εκείνο. Από τη στιγμή που εκτός περιοχής θα δινόταν φάουλ πιστεύω, αυτό ήταν πέναλτυ. Και τι να κάνουμε τώρα; Να πούμε ότι ισοφαρίστηκε η αδικία μετά από 12 χρόνια; Οκ. Βρες μου τώρα κι ένα πέναλτυ της περιόδου 1987-88, σε ματς Πανσερραϊκός - Άρης, να δικαιολογήσουμε κάτι άλλο.
Νομίζω παιδιά, και το λέω και πάλι, ότι απευθύνεστε σε λάθος "Ολυμπιακούς" εδώ μέσα. Ξαναδιαβάστε τα κατά καιρούς μηνύματά μας για το πόσο θα έπρεπε να μετράει η μπάλα στη ζωή μας, αν γουστάρουμε (εγώ, ο Παναγιώτης, ο dik-7 και δεν ξέρω ποιον ξεχνάω) τις τακτικές Μαρινάκη κτλ. Δεν πιστεύουμε όλοι αυτά που λέει ο Πρωταθλητής, μην τρελαίνεστε. Και αν, όπως λέτε, αγαπάτε τη μπάλα και θέλετε καθαρό πρωτάθλημα κτλ κτλ, λυπάμαι χάσατε. Το ποδόσφαιρο είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ, αν χαλάει η ζαχαρένια οποιουδήποτε, απλά....ας προσπαθήσει να μη χαλάει;)
Αλλά Ζιοβάνι δεν είχε κανένας ακόμη, οπότε είμαστε οι καλύτεροι :haha: (Ξέρω, κι αυτός ήρθε γιατί ήταν μιλημένα τα λεφτά των επόμενων χρόνων του ΤσουΛου):cool:
Το ποδόσφαιρο είναι επαγγελματικό, συγνώμη αν σας χαλάει η ζαχαρένια, δεν είσαστε με τον Μαρινάκη αλλά στην τελική χάσατε ή ας γίνετε ολυμπιακοί.

Το βίντεο το έβαλα για να δείξω πως η κρίση του κάθε διαιτητή είναι διαφορετική και εξαρτάται από την ομάδα που έχει απέναντί του.
Επίσης κάθε μαρκάρισμα, που δεν έχουμε σε καμία των περιπτώσεων μαρκάρισμα, δεν είναι φάουλ, πόσο μάλλον πέναλτυ που μπορεί να κρίνει ένα παιχνίδι.
Περισσότερο σε μία διαιτησία όμως δεν παίζει ρόλο ένα μεμονωμένο σφύριγμα, στο οποίο μπορεί να κάνει και λάθος ο διαιτητής,γιατί άνθρωπος είναι, αλλά η συνολική του λογική με την οποία σφυρίζει.
Έτσι στον αγώνα παοκ-ολυμπιακός βλέπουμε σε φάση του παοκ να ανατρέπει ο βούρος έναν πάικτη του παοκ έξω από την περιοχή, με το σώμα, και εκεί ο διαιτητής να μην δίνει τίποτα, θυμίζω μαρκάρισμα μέσα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Στην αντίστοιχη περίπτωση υπερ του ολυμπιακού, αν και προσωπικά δεν υπάρχει μαρκάρισμα, να δίνει φάουλ(κακώς έπρεπε να δώσει πέναλτυ).

Επίσης επειδή διάβασα και για χέρι στον Μακ τη στιγμή που τον ανατρέπει ο Καπίνο. Για να δούμε από το πρόσφατο παρελθόν, Βέροια-Ολυμπιακός 0-2, στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, βρίσκει η μπάλα στο χέρι του Ιντέγιε και μετά καταλήγει στα δίχτυα. Είναι χέρι αυτό ή μήπως του Μακ; Ή κανένα από τα δύο γιατί και οι δύο πάνε να προστατευτούν επειδή βλέπουν πως πάει να γίνει κόντρα;

Δείτε το replay στο 0.20
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Το ποδόσφαιρο είναι επαγγελματικό, συγνώμη αν σας χαλάει η ζαχαρένια, δεν είσαστε με τον Μαρινάκη αλλά στην τελική χάσατε ή ας γίνετε ολυμπιακοί.

Το βίντεο το έβαλα για να δείξω πως η κρίση του κάθε διαιτητή είναι διαφορετική και εξαρτάται από την ομάδα που έχει απέναντί του.
Επίσης κάθε μαρκάρισμα, που δεν έχουμε σε καμία των περιπτώσεων μαρκάρισμα, δεν είναι φάουλ, πόσο μάλλον πέναλτυ που μπορεί να κρίνει ένα παιχνίδι.
Περισσότερο σε μία διαιτησία όμως δεν παίζει ρόλο ένα μεμονωμένο σφύριγμα, στο οποίο μπορεί να κάνει και λάθος ο διαιτητής,γιατί άνθρωπος είναι, αλλά η συνολική του λογική με την οποία σφυρίζει.
Έτσι στον αγώνα παοκ-ολυμπιακός βλέπουμε σε φάση του παοκ να ανατρέπει ο βούρος έναν πάικτη του παοκ έξω από την περιοχή, με το σώμα, και εκεί ο διαιτητής να μην δίνει τίποτα, θυμίζω μαρκάρισμα μέσα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Στην αντίστοιχη περίπτωση υπερ του ολυμπιακού, αν και προσωπικά δεν υπάρχει μαρκάρισμα, να δίνει φάουλ(κακώς έπρεπε να δώσει πέναλτυ).

Επίσης επειδή διάβασα και για χέρι στον Μακ τη στιγμή που τον ανατρέπει ο Καπίνο. Για να δούμε από το πρόσφατο παρελθόν, Βέροια-Ολυμπιακός 0-2, στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, βρίσκει η μπάλα στο χέρι του Ιντέγιε και μετά καταλήγει στα δίχτυα. Είναι χέρι αυτό ή μήπως του Μακ; Ή κανένα από τα δύο γιατί και οι δύο πάνε να προστατευτούν επειδή βλέπουν πως πάει να γίνει κόντρα;

Δείτε το replay στο 0.20
Φίλε αλήθεια, δε θα μπω στον κόπο, να με συγχωρείς. Μάλλον δεν καταλαβαίνετε σε τι ανθρώπους απευθύνεστε. Αν θες να σου δώσω στοιχεία επικοινωνίας από κάτι γνωστούς μου καμμένους εγκεφαλικά γαύρους να τα δούνε, να σου πούνε τα δικά τους και να συνεχιστεί μια ωραία ατμόσφαιρα. Εμένα όμως μη με λες τέτοιες ιστορίες τώρα.
Έχω γνωρίσει παιδιά ΠΑΟΚτσήδες εδώ στη Θεσσαλονίκη που μένω, που μιλάμε σαν άνθρωποι, κάποιους άλλους που κοντεύουν να πάθουν εγκεφαλικά γιατί ο Ρώσος δεν έχει καταφέρει να βάλει από κάτω επιχειρηματικά τον χοντρό (και κατά συνέπεια να δείξουν στους κακούς λιμανίσιους ότι την έχουν μεγαλύτερη την ομάδα) απλά τους έχω για να γελάω και να μου φτιάχνουν τη μέρα.
Ξαναλέω, δεν απευθύνεσαι στο σωστό κοινό ;)
ΥΓ.: Αν θες να διαβάζεις σωστά, το "λυπάμαι χάσατε" είχε να κάνει με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο και τα λοιπά συνοδευτικά, μη μου αλλάζεις το νόημα μεγάλε :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Φίλε αλήθεια, δε θα μπω στον κόπο, να με συγχωρείς. Μάλλον δεν καταλαβαίνετε σε τι ανθρώπους απευθύνεστε. Αν θες να σου δώσω στοιχεία επικοινωνίας από κάτι γνωστούς μου καμμένους εγκεφαλικά γαύρους να τα δούνε, να σου πούνε τα δικά τους και να συνεχιστεί μια ωραία ατμόσφαιρα. Εμένα όμως μη με λες τέτοιες ιστορίες τώρα.
Έχω γνωρίσει παιδιά ΠΑΟΚτσήδες εδώ στη Θεσσαλονίκη που μένω, που μιλάμε σαν άνθρωποι, κάποιους άλλους που κοντεύουν να πάθουν εγκεφαλικά γιατί ο Ρώσος δεν έχει καταφέρει να βάλει από κάτω επιχειρηματικά τον χοντρό (και κατά συνέπεια να δείξουν στους κακούς λιμανίσιους ότι την έχουν μεγαλύτερη την ομάδα) απλά τους έχω για να γελάω και να μου φτιάχνουν τη μέρα.
Ξαναλέω, δεν απευθύνεσαι στο σωστό κοινό ;)
ΥΓ.: Αν θες να διαβάζεις σωστά, το "λυπάμαι χάσατε" είχε να κάνει με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο και τα λοιπά συνοδευτικά, μη μου αλλάζεις το νόημα μεγάλε :)
Τέτοιες γενικότητες που λες εσύ λένε και οι καμμένοι εγκεφαλικά στους οποίους αναφέρεσαι. Εγώ σου παραθέτω επιχειρήματα, ίδιες φάσεις οι οποίες από τους ολυμπιακούς έχουν διαφορετική αντιμετώπιση αλλά εσύ δεν απαντάς. Κανένα πρόβλημα από εμενα, συνέχισε τις γενικότητες.

Υ.Γ: Αν ήθελες να το διαβάσω όπως σε βολεύει, θα έγραφες πως επειδή είναι επαγγελματικό το ποδόσφαιρο υπάρχουν κανόνες οι οποίοι είναι για όλους ίδιοι και δεν ερμηνεύονται κατά το δοκούν ή κατά το ποιος έχει τη δύναμη αυτή τη στιγμή.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Τέτοιες γενικότητες που λες εσύ λένε και οι καμμένοι εγκεφαλικά στους οποίους αναφέρεσαι. Εγώ σου παραθέτω επιχειρήματα, ίδιες φάσεις οι οποίες από τους ολυμπιακούς έχουν διαφορετική αντιμετώπιση αλλά εσύ δεν απαντάς. Κανένα πρόβλημα από εμενα, συνέχισε τις γενικότητες.

Υ.Γ: Αν ήθελες να το διαβάσω όπως σε βολεύει, θα έγραφες πως επειδή είναι επαγγελματικό το ποδόσφαιρο υπάρχουν κανόνες οι οποίοι είναι για όλους ίδιοι και δεν ερμηνεύονται κατά το δοκούν ή κατά το ποιος έχει τη δύναμη αυτή τη στιγμή.
Οκ έχεις δίκιο. Αλλά, ας προσπαθήσω μια τελευταία φορά. Επαγγελματικό ποδόσφαιρο σε χώρα χωρίς αξιοπιστία σε οποιαδήποτε άλλη έκφανση της κοινωνίας σημαίνει μεγαλύτερη διαφθορά, πιο εύκολος έλεγχος του παρασκηνίου κτλ κτλ. Το ότι εμείς δε μαθαίνουμε για τυχόν παρόμοια (λιγότερα) γεγονότα σε άλλες χώρες, δε σημαίνει πως δε γίνονται. Απλά, όπως εκεί ο πολίτης σέβεται πιο εύκολα από το Λαρισαίο πολίτη τον ΚΟΚ και ο αστυνομικός επίσης που θα τον ελέγξει το ίδιο, αντίστοιχα ο επιχειρηματίας θα παίξει πιο κοντά στους κανόνες και όχι ξεδιάντροπα. Το "Λαρισαίος" δεν το είπα για να θίξω εσένα, κι εγώ από εκεί είμαι. Αλλά είναι γεγονός ότι σ' αυτή την πόλη (τουλάχιστον σε σύγκριση με τις γειτονικές) η παιδεία περί ΚΟΚ είναι πολύ κάτω του μηδενός.
Κι επειδή ΞΑΝΑλέω, το ποδόσφαιρο δεν είναι τουλάχιστον για εμένα πλέον λόγος να χαλάει η ζωή μου, και ούτε η πρωταρχική χαρά αυτής, αν αύριο μεθαύριο δε μου αρέσει για τον χι ψι λόγο αυτό που βλέπω, απλά δε βλέπω. Ή βλέπω για να δέχομαι τα πειράγματα των φίλων μου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom