Περί διαβατηρίου το ερώτημα

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Χαιρετώ τα πλήθη.

Εχω την εξής απορία αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Είναι να ταξιδέψω στο Τορόντο και απο εκεί στην Μινεσότα τον Αύγουστο. Σε ενα γραφείο που ρώτησα για τον αν χρειάζομαι visa για τον Καναδά μου είπαν πως όχι αλλά το διαβατήριο πρέπει να ισχύει για 6 μήνες από την ημερομηνία ταξιδιού.

Το διαβατήριο μου λήγει τον Οκτώβριο του 2011 οπότε δεν με καλύπτει για το εξάμηνο. Το πρόβλημα είναι ότι έχω στο διαβατήριο ήδη visa για Αμερική από ένα ταξίδι που έκανα το 2008.

Πρέπει να βγάλω καινούργιο διαβατήριο και να ξανατρέχω στην Αμερικάνικη πρεσβεία πάλι για visa? Το εξάμηνο ισχυει και αφορά μόνο τον Καναδά;

Αν ξέρει κάποιος ας με κατατοπίσει. :clap:

Ευχαριστώ

Ξέχασα να αναφέρω ότι το διαβατήριο που έχω είναι το καινούργιο με το τσιπάκι έκδοσης 2006.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Θα βγάλεις καινούργιο διαβατήριο και θα έχεις μαζί σου και το παλιό με τη visa για τις Ηνωμένες Πολιτείες.
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Αχά. Νόμιζα ότι το παλιό το ακυρώνουν και το παραδίδεις.
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Στην ακυρωση πες τους να προσεξουν μη χαλασουν τη σελιδα με τη βιζα γιατι τοτε δεν θα ισχυει
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν χρειαζεται να βγαλεις visa ουτε να κρατας το παλιο διαβατηριο. Θα συμπληρωσεις μια esta στην παρακάτω ιστοσελίδα
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

και εισαι ενταξει για Αμερική. Για Καναδά δεν χρειαζεσαι visa ετσι κι αλλιως. Οποτε βγάζεις νέο διαβατηριο, και μια esta η οποια ισχυει για 3 χρονια και κοστιζει 14 δολαρια.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν χρειαζεται να βγαλεις visa ουτε να κρατας το παλιο διαβατηριο. Θα συμπληρωσεις μια esta στην παρακάτω ιστοσελίδα
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

και εισαι ενταξει για Αμερική. Για Καναδά δεν χρειαζεσαι visa ετσι κι αλλιως. Οποτε βγάζεις νέο διαβατηριο, και μια esta η οποια ισχυει για 3 χρονια και κοστιζει 14 δολαρια.
Για ποιό λόγο να βγάλει esta;
Είμαστε σοβαροί, λέμε σε ανθρώπους με visa να πληρώσουν;
Θεωρείται αυτό απάντηση;
 

mitsos7

Member
Μηνύματα
88
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Searching
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από την στιγμή που δεν μου κρατάνε το παλιό διαβατήριο τότε μια χαρά.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Για ποιό λόγο να βγάλει esta;
Είμαστε σοβαροί, λέμε σε ανθρώπους με visa να πληρώσουν;
Θεωρείται αυτό απάντηση;
Ναι ειμαι πολυ σοβαρη, και δεν καταλαβα την ειρωνεια. Σιγα το ποσον που θα πρεπει να πληρωσει. Η απαντηση μου ειναι μια εναλλακτική στο να κουβαλαει τα δυο διαβατηρια. Το τι θα κανει ειναι δική του επιλογη καλο ειναι να ξερουμε ολες τις εναλλακτικες.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ναι ειμαι πολυ σοβαρη, και δεν καταλαβα την ειρωνεια. Σιγα το ποσον που θα πρεπει να πληρωσει. Η απαντηση μου ειναι μια εναλλακτική στο να κουβαλαει τα δυο διαβατηρια. Το τι θα κανει ειναι δική του επιλογη καλο ειναι να ξερουμε ολες τις εναλλακτικες.
Δεν είναι εναλλακτική ... είναι λάθος πληροφόρηση
Δεν σου είπε κανένας ότι θέλει esta... , να ταξιδέψει με την ήδη υπάρχουσα visa θέλει.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Είναι γεγονός. Μπορείς να ταξιδέψεις, εφόσον φέρεις επάνω σου το παλιό σου διαβατήριο με τη visa. Η esta είναι, όντως, εναλλακτική, εάν νιώθεις ανασφαλής με την κάπως μπακάλικη διαχείριση της κατάστασης που αφορά τη χρήση δύο διαβατηρίων.
Πάντως, οπωσδήποτε δεν χρειάζεται να βγάλεις esta.
Καλύτερα, όμως, να μας πει κάποιος που έχει ταξιδέψει με το σύστημα του διπλού διαβατηρίου, προκειμένου να μάθουμε εάν στην πράξη δημιουργείται κάποια αναστάτωση στον έλεγχο του αεροδρομίου ή όχι.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Είναι γεγονός. Μπορείς να ταξιδέψεις, εφόσον φέρεις επάνω σου το παλιό σου διαβατήριο με τη visa. Η esta είναι, όντως, εναλλακτική, εάν νιώθεις ανασφαλής με την κάπως μπακάλικη διαχείριση της κατάστασης που αφορά τη χρήση δύο διαβατηρίων.
Πάντως, οπωσδήποτε δεν χρειάζεται να βγάλεις esta.
Καλύτερα, όμως, να μας πει κάποιος που έχει ταξιδέψει με το σύστημα του διπλού διαβατηρίου, προκειμένου να μάθουμε εάν στην πράξη δημιουργείται κάποια αναστάτωση στον έλεγχο του αεροδρομίου ή όχι.
Ταξίδεψα με τα δυο διαβατήρια...αρκετές φορές!!
Για τι αναστάτωση μιλάς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom