Περί ποδοσφαίρου

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
mexican μπορει σαν πρωταθληματα αυτα που ανεφερες να ειναι αδυναμα αλλα αυτες οι χωρες εξαγουν πολυ περισσοτερους παικτες στα μεγαλα πρωταθληματα απ οτι εμεις και οι εθνικες τους συμμετεχουν πιο συχνα απο μας στις μεγαλες διοργανωσεις. δε μπορεις πχ να λες οτι οι ουγγροι δεν ξερουν απο μπαλα επειδη οι ομαδες τους ειναι ανυπαρκτες στην ευρωπη. αυτοι πηγαν σε 2 τελικους μουντιαλ και εβγαλαν και εναν πουσκας που εμεις τετοια προσωπικοτητα μονο ως προπονητη ή τουριστα μπορει να δουμε στην ελλαδα

επισης επειδη η βαθμολογια ειναι της τελλευταιας 5ετιας και τα προηγουμενα χρονια δεν καναμε απολυτως τιποτα και παραλληλα διαιρουσαμε τους βαθμους μας δια 6 ενω αυτοι δια 4, ειναι λογικο να ειμαστε σε αυτη τη θεση.

δες που ειναι η ρουμανια. η ρουμανοι προπερσι εκαναν την καλυτερη βαθμολογια απο ολες τις χωρες και ανεβηκαν εκει. πλεον εχουν ξεφουσκωσει και οταν απο του χρονου θα εχουν 6 ομαδες θα δεις για ποτε θα ερθει η καθετη πτωση για αυτους
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Φίλος θα διαφωνήσω μαζί σου...
Όταν παίζεις μπάλα έχεις άλλη κριτική ικανότητα ως προς την ποιότητα,τεχνική και γενικά άλλα χαρακτηριστικά ενός παίκτη/ομάδος...
όπως και ένας μουσικός όταν ακούει μουσική έχει ¨άλλο αυτί¨ από τους υπόλοιπους όπως και να το κάνουμε..
με βάση αυτό λοιπόν σου λέω ότι Βέλγιο,Ελβετία,Βουλγαρία είναι ΑΜΠΑΛΟΙ!!!
δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4!μπορεί πειθαρχικά να κάνουν κάτι (εκτός Βουλγαρία)αλλά τεχνικά είναι ότι να ναι...
και λέω εγώ...είναι δυνατόν αυτοί οι Ατσούμπαλοι να είναι πάνω από μας?
όσο για την Ουγγαρία σε πληροφορώ ότι είναι πιο άμπαλοι από όλους!!!!
Μιλάμε πάντα για το παρόν έτσι?
Γιατί αν το πας έτσι και η Σενεγάλη στο μουντιάλ του 2002 έκανε μαγικά πράγματα...τώρα που είναι?με το ζόρι στο google την βγάζει σαν αναζήτηση.:haha:

Κατάλαβες που είναι το ζουμί φίλος?
Η διάρκεια!και όλες αυτές οι χώρες δεν έχουν (και) διάρκεια..εμείς τα τελευταία 5-6 χρόνια κάνουμε μια αξιόλογη προσπάθεια...;)
Και έχουμε ποιοτικότερους παίκτες πιστεύω από αυτές τις χώρες που ανέφερα (επαναλαμβάνω μιλάμε για τώρα!.)
άντε να ι δούμε:bleh:..
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Όταν παίζεις μπάλα έχεις άλλη κριτική ικανότητα ως προς την ποιότητα,τεχνική και γενικά άλλα χαρακτηριστικά ενός παίκτη/ομάδος...
αν αναφερεσαι σε μενα να σου πω οτι δεν εισαι ο μονος εδω μεσα στο φορουμ που παιζει μπαλα ;)

επισης για να κρινει αυτος που ξερει απο μπαλα οπως λες θα πρεπει να δει πρωτα, και μη μου πεις οτι καθεσαι και βλεπεις αγωνες του βελγικου του ελβετικου και του βουλγαρικου πρωταθληματος......

επισης τους λες ατσουμπαλους. μη μου πεις οτι το ελληνικο πρωταθλημα ειναι γεματο μπαλαδορους ή οτι βλεπεις καποιο εστω υποτιπωδες θεαμα γιατι θα μας τρελανεις. οι ποιοτικοι παικτες που υπαρχουν στην ελλαδα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου

λες οτι δεν εχουν διαρκεια. γιατι εμεις εχουμε; αν ειχαμε διαρκεια δε θα ειχαμε τωρα αυτη τη θεση αλλα θα ειχαμε διατηρηθει σε πιο πανω θεσεις οπως ειμασταν καποτε.

τελος λες οτι τα τελευταια χρονια κανουμε μια αξιολογη προσπαθεια :haha:. περα απο την εθνικη πες μου τι εχουν καταφερει οι ελληνικες ομαδες τα τελευταια χρονια.
η βαθμολογια αυτη αποτυπωνει τις επιτυχιες των χωρων. κανεις νικες; παιρνεις βαθμους ανεβαινεις. τρως σφαλιαρες; δεν παιρνεις βαθμους και κατεβαινεις. αρα για να ειμαστε σε αυτη τη θεση μαλλον δεν εχουμε πετυχει και τιποτα σημαντικο ;)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Συμφωνώ με το Λευτέρη
Βλέποντας το πρωτάθλημά μας δεν μπορουμε να μιλάμε για άμπαλους ξένους.
Για τους συγκεκριμένους.
Οι Βουλγαροι πάντα ηταν σε επίπεδο χώρας πανω - κατω σαν κι εμας.
Οι Βέλγοι ειχαν σε συλλογικο επίπεδο μεγαλύτερες επιτυχίες ( λόγω Αντερλεχτ κυρίως)
Οι Ελβετοι δεν ειχαν κατι εξαιρετικο τα τελευταια 40 χρόνια ( που να τρεχουν και να ιδρωνουν οι τραπεζίτες)
Για τους Ούγγρους: Θα προτεινα σεβασμο στο ενδοξο παρελθον ( εχουν διδάξει ποδόσφαιρο).
Πως λέμε ποια σχεση έχουν οι Νεοελληνες με τους αρχαίους; Αυτό. :D
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Μέχρι πριν 2-3 χρόνια που ήμουν εκνευριστικά κολλημένος τύχαινε και έβλεπα κάνα match από αυτά τα πρωταθλήματα.τώρα όχι..
Απλά έχουν άλλες υποδομές και δουλεύουν καλύτερα σε άλλους τομείς!
Πειθαρχεία,φυσική κατάσταση, κτλ.
Εμείς σαν Έλληνες τεχνικά είμαστε καλύτεροι από αυτούς.
και την τεχνική αφού παίζεις και ποδόσφαιρο θα ξέρεις ότι δεν την αποκτάς αλλά την έχεις εκ γεννητής όπως και την ταχύτητα..μπορείς να τα δουλέψεις αλλά ως ένα σημείο..
οι Ούγγροι αν διαβάσεις καλά σου είπα ότι κάποτε έπαιζαν μπαλάρα επί Πούσκας.τώρα που είναι?εγώ δεν βλέπω κάτι αξιόλογο...
και ο ΠΑΟΚ επί Κούδα έκανε ότι ήθελε και τώρα είναι για κλάματα...
αλλά δυστυχώς οι εντυπώσεις δεν είναι αυτές που μένουν αλλά τα πρωταθλήματα και τα κύπελλα..σε αυτό έχεις δίκαιο δεν έχουμε κάνει τπτ.
Για να μην το κουράζουμε το θέμα και λέω εγώ τα δικά μου και εσύ τα δικά σου και δεν βγάζουμε άκρη σου λέω απλά ότι θεωρώ με βάση την τωρινή βαθμολογία ότι αδικούμαστε.Είμαστε καλύτεροι!
Απλά δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ ξέρω ότι το θέαμα στα γήπεδα είναι άθλιο... Τώρα τι μου λέτε για βαθμολογίες και τέτοια...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Γι αυτο δεν θα παω αυριο γηπεδο,θα προτιμησω την παρελαση:haha:
 

Attachments

mike

Member
Μηνύματα
79
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μόντρεαλ-Ν.Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λιγο ησυχια στο ακροατηριο θελω να μιλησω.......:haha:

Η γνωμη μου ειναι οτι και οι ελλαδα και οι υπολοιπες χωρες εχουν καλους και τεχνιτες παιχτες, αλλα το κακο εδω στην ελλαδα ειναι αλλο οτι δεν υπαρχουν υποδομες και γηπεδα.Τι να το κανεις καποιος να ειναι τεχνιτης και να παιζει σε χωραφι.
Ειναι σαν να δινεις σε ενα μαγειρα να φτιαξει κατι με ληγμενα προιοντα,τι να κανει θαυματα;;)
Οταν στο εξωτερικο τα παιδικα τμηματα των γνωστων ομαδων η καθε μια εχει δικο της γηπεδο που εμεις δεν μπορουμε ουτε να το φανταστουμε.Ειναι στη φυση του ελληνα να ζηταει χωρις να δωσει, δηλ φτιαξε γηπεδα και μετα να μιλησουμε για ολα τα αλλα,εκει να δεις ποσα παιχτακια θα φανουνε.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Εδώ κάνεις μέγα λάθος φίλε μου!
Στη Βραζιλία και στην Αφρική παίζουν ξυπόλητοι και σε άθλιες συνθήκες και κάνουν θαύματα κυριολεκτικά!
και μη μου πεις το χει το αίμα τους...δεν το δέχομαι.
απλά τα παλικάρια παίζουν όλη μέρα στις αλάνες και κάνουν αυτά που κάνουν!
Μήπως κατά βάθος είμαστε κακομαθημένοι και δεν θέλουμε να "ιδρώσουμε"?
λέω εγώ τώρα...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μία ερώτηση. Που τους είδαμε τους τεχνίτες Έλληνες; Στην εθνική για παράδειγμα που είναι όπως λένε και ο καθρέφτης, ποιος είναι τόσο τεχνίτης; Έχω την αίσθηση ότι είναι περιαστικός μύθος :D. Κάτι σαν τους κροκόδειλους στους υπονόμους της Ν.Υόρκης, όλοι λένε ότι υπάρχουν αλλά κανείς δεν τους έχει δει.

Δεύτερη ερώτηση. Χρειάζεται το σύγχρονο ποδόσφαιρο τόσο πολύ τεχνίτες; Τα δεκάρια έχουν διαγραφεί από τις μεταγραφικές λίστες όλων των μεγάλων ομάδων. Τώρα πλέον, θέλουν σωστά καταρτισμένους παίκτες, που τρέχουν σαν ιπποδρομιακά άλογα. Προπόνηση, προπόνηση και μόνο προπόνηση είναι αυτό που μετράει. Το ταλέντο δυστυχώς ή ευτυχώς έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα.

Τρίτη και τελευταία. Ποιος Έλληνας ποδοσφαιριστής έχει σύγχρονη ποδοσφαιρική παιδεία;

ΥΓ Συμφωνώ με τα χίλια με το Δευκαλίωνα. Τα χάλια που βλέπουμε όλοι μας, είναι το ποδόσφαιρο που έχουμε.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Σεϊταρίδης,Μπασινάς,Σαμαράς,Αμανατίδης,
Λυμπερόπουλος,Καραγκούνης,Τζιόλης...
100κιλά μπάλα ξέρει ο καθένας.
θες και άλλους?
είναι λίγοι αλλά αυτό που σας λέω είναι ότι σιγά σιγά βγάζουμε ακόμη περισσότερους..πριν 10 χρόνια είχαμε 2-3..τώρα έχουμε 15-20..μετά από 5-10 χρόνια (θέλω να πιστεύω) θα έχουμε 30-40...
Και αν είδες και την Εθνική νέων το καλοκαίρι στο Ευρωπαϊκό έχει μια φουρνιά που θα γράψει ιστορία αν συνεχίσει έτσι!
Όσο για το σύγχρονο ποδόσφαιρο λίγες ομάδες παίζουν με κλασσικό δεκάρι έχεις δίκαιο..Έχουν άλλες απαιτήσεις,προσδοκίες...Το ταλέντο όμως σε ορισμένες θέσεις πιστεύω ότι περνάει σε 1η μοίρα....δεν μπορεί ένας άτεχνος να παίξει την θέση που παίζει ο Κακά ας πούμε..κατάλαβες?
Και πιστεύω σε ορισμένες περιπτώσεις βασιλεύει και το Μέγα Βύσμα..
Π.χ. Βύντρα!!!
Ε δεν μπορεί αυτός ο παίκτης που με στημένη μπάλα δεν μπορεί να βγάλει σέντρα να παίζει ΠΑΟ και Εθνική και το τραγικότερο να τον ζητάει η Χέρτα!!!
Αυτά δεν γίνονται..:shock: Δεν έχω ξαναδεί πιο άμπαλο δεξί μπακ!
Τεσπα η ουσία είναι ότι παίκτες βγάζουμε...Απλά δεν γίνεται η κατάλληλη αξιοποίηση τους λόγω έλλειψης υποδομών και γενικά ποδοσφαιρικής παιδείας.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.398
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom