Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Ναι εννοείται, ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι άλλωστε και κάνω την έρευνα μου. Είναι δελεαστική παντως η προοπτική της αλλαγής χρόνου στο Παρίσι, όσο κλισέ κι αν ακούγεται.
Οι τιμές πάντως μου φαίνονται εξωφρενικές, δε ξέρω, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.
Σε καλό σημειο ψάχνεις αλλά ειναι πανάκριβα όπως λες.. βλέποντας απο booking ειδα αυτα που ειναι στα 160 περιπου δικλινο το βραδυ..
Στην αλλαγή ένα μπουκάλι σαμπάνια και βουρ Σανζ Ελυζέ..

Hôtel Du Midi Paris Montparnasse
Hôtel Sophie Germain
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ενδεχόμενο διαμονής σε περιοχή εκτός κέντρου και εκτός περιφερειακού σε μια πόλη σαν το Παρίσι παίζει, κάνοντας χρήση των μέσων για μετακίνηση ή τη θεωρείτε απαγορευτική με βάση όσα συζητάμε εδώ μέσα; Για παράδειγμα:

ib.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.570
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το ενδεχόμενο διαμονής σε περιοχή εκτός κέντρου και εκτός περιφερειακού σε μια πόλη σαν το Παρίσι παίζει, κάνοντας χρήση των μέσων για μετακίνηση ή τη θεωρείτε απαγορευτική με βάση όσα συζητάμε εδώ μέσα; Για παράδειγμα:

View attachment 379503
Όχι δεν είναι απαγορευτικό σε καμία περίπτωση, ειδικά αυτό που πόσταρες που είναι κοντα στη γραμμή 4 με σημαντικές στάσεις. Το πρόβλημα είναι ότι βασίζεσαι σε αυτήν και φυσικά η έξτρα ταλαιπωρία. Τα ταξί είναι ακριβά και τα uber κάπως φθηνότερα αλλά ακριβά και αυτά. Έχει νυχτερινά λεωφορεία που εξυπηρετούν πολλές στάσεις βέβαια. Δες εδώ:

https://www.ratp.fr/sites/default/f...-essentiels/Plan-des-Noctilien.1611217472.pdf
 

vickoula

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ηθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για διαμονή 2+2 παιδια σε κάποιο από τα παρακάτω ξενοδοχεία.
Οι ημερομηνίες είναι 23 Ιουνίου με 26 Ιουνίου. 3 Νύχτες.
Οι τιμές είναι: 1. 346 € 2. 371€ κ 3. 287€.
Νομίζω οτι απλά μας ενδιαφέρει να είναι κοντά σε μετρό κ όταν γυρνάμε κατά τις 10:30 - 11:00 να είναι ΟΚ η περιοχή κ να μην φοβόμαστε. Αν έχει κ κατι για φαγητό ακόμη καλύτερα.
Γενικά δυσκολεύτηκα να βρω τετράκλινο.
Σας ευχαριστώ

1. Novotel Suites Paris Expo Porte de Versailles

2.https://all.accor.com/hotel/A3C7/index.en.shtml?dateIn=2022-06-23&nights=3&compositions=2-13-12&stayplus=false#section-description

3.https://all.accor.com/hotel/B0E4/index.en.shtml?dateIn=2022-06-23&nights=3&compositions=2-13-12&stayplus=false#origin=accor
Παιδιά αν μπορεί κάποιος ας μου πει την γνώμη του ώστε σιγά σιγά να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια κ στη συνέχεια ξενοδοχεία σε Παρίσι κ Disney.
Ευχαριστώ πολύ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όχι δεν είναι απαγορευτικό σε καμία περίπτωση, ειδικά αυτό που πόσταρες που είναι κοντα στη γραμμή 4 με σημαντικές στάσεις. Το πρόβλημα είναι ότι βασίζεσαι σε αυτήν και φυσικά η έξτρα ταλαιπωρία. Τα ταξί είναι ακριβά και τα uber κάπως φθηνότερα αλλά ακριβά και αυτά. Έχει νυχτερινά λεωφορεία που εξυπηρετούν πολλές στάσεις βέβαια. Δες εδώ:
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες, ναι είναι μια τίμια λύση, είδα και στο google ότι παίζουν και λεωφορεία συχνά - πυκνά απευθείας μάλιστα από τα σημεία ενδιαφέροντος (για βράδυ) στο 5ο & 6ο διαμέρισμα, οπότε αν δε τίθεται και θέμα ασφαλείας δείχνει καλή επιλογή, νομίζω τουλάχιστον, απ' ότι έχετε αφήσει να ενοηθεί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφορίες, ναι είναι μια τίμια λύση, είδα και στο google ότι παίζουν και λεωφορεία συχνά - πυκνά απευθείας μάλιστα από τα σημεία ενδιαφέροντος (για βράδυ) στο 5ο & 6ο διαμέρισμα, οπότε αν δε τίθεται και θέμα ασφαλείας δείχνει καλή επιλογή, νομίζω τουλάχιστον, απ' ότι έχετε αφήσει να ενοηθεί.
Tα νυχτερινά είναι ένα grande θέμα ασφάλειας. Εκτός κι αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση τα νεότερα χρόνια :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Tα νυχτερινά είναι ένα grande θέμα ασφάλειας. Εκτός κι αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση τα νεότερα χρόνια :p
Μα επιτέλους τι είναι αυτό το Παρίσι; Σε καμιά δύσκολη λατινοαμερικάνικη χώρα να πήγαινα λιγότερο άγχος θα είχα... :haha:
Αυτό για κάποια τρένα δεν ίσχυε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
8.570
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μα επιτέλους τι είναι αυτό το Παρίσι; Σε καμιά δύσκολη λατινοαμερικάνικη χώρα να πήγαινα λιγότερο άγχος θα είχα... :haha:
Αυτό για κάποια τρένα δεν ίσχυε;
Έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές νυχτερινά λεωφορεία. Πέμπτη και ΠΣΚ παίζει και σαρδελοποίηση ακόμα και 3-4 το ξημέρωμα. Προσωπικά ούτε τα βραδινά τρένα βρίσκω επικίνδυνα και επίσης τα χρησιμοποιώ τακτικά. Γενικά σπάνια θα τα πετύχεις με ελάχιστο κόσμο. Περισσότερο θα ανησυχούσα για κλέψιμο από τσέπες ή ακόμα και μέσα απ'τα χέρια στην πολυκοσμία.

Βέβαια ο καθένας το βλέπει απ'τη δική του οπτική.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Παιδιά αν μπορεί κάποιος ας μου πει την γνώμη του ώστε σιγά σιγά να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια κ στη συνέχεια ξενοδοχεία σε Παρίσι κ Disney.
Ευχαριστώ πολύ
Στο Νοβοτελ καλά εισαι.. εγω εκει θα διάλεγα..τις βόρειες περιοχές αποφευγουμε κατα κανόνα..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Μα επιτέλους τι είναι αυτό το Παρίσι; Σε καμιά δύσκολη λατινοαμερικάνικη χώρα να πήγαινα λιγότερο άγχος θα είχα... :haha:
Αυτό για κάποια τρένα δεν ίσχυε;
Στο μετρο παλια '80s ΄90s υπήρχε προβλημα (την πρωτη φορα που πηγα, κάπου στο 92,στο παρατσαφ κοντεψα να παιξω ξυλο) μετα ομως η κατασταση εγινε πολύ καλύτερη .. κοντα στο 2000 που εμενα εκει δεν υπήρχαν τοσο συχνά φαινόμενα αλλά τοτε τις πιο πολλές μετακινήσεις τις εκανα με αυτοκίνητο το οποίο θα προτεινα σε οποιον εχει την ευκαιρία να το κάνει αλλα οχι σε ωρες αιχμής..
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Μα επιτέλους τι είναι αυτό το Παρίσι;
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ εδώ και καιρό.
Έχω υποσχεθεί στη μικρή κόρη να την πάω αλλά βγαίνουμε εκτός προϋπολογισμού. Τα ξενοδοχεία εκτός κέντρου απαγορεύονται, σύμφωνα με τα εδώ γραφόμενα, οπότε;;;;;
Ψηλέ πότε θα πας για να πάρουμε καμιά φρέσκια πληροφορία οικονομικής διαμονής;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ψηλέ πότε θα πας για να πάρουμε καμιά φρέσκια πληροφορία οικονομικής διαμονής;
Κοιτούσα για 30/12-2/1 αλλά δεν είδα φως όσον αφορά τη διαμονή και με όσα σχόλια διάβασα.
Τώρα στρέφομαι προς Χριστούγεννα, καθώς οι περιπτώσεις είναι λίγο περισσότερες χωρίς οι τιμές να είναι απαραίτητα καλύτερες. Δε ξέρω, ακόμα το σκέφτομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom