Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορει, αλλα μπορει να εχει χωριστο salle d'eau και salle de bain. Στα γαλλικα πως το λεει;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.461
Likes
4.479
Γενικά η διαμονή είναι ακριβή και ειδικότερα εκείνη η περίοδος θεωρείται "τουριστική" για Παρίσι, οπότε καλό δωμάτιο κεντρικά στην τιμή που ζητάτε θεωρώ δύσκολο να βρείτε. Βεβαια εξαρτάται και από τα standards του καθενός. Όπως επίσης προαναφέρθηκε, αν ανεβείτε 10-20 ευρώ τη βραδιά θα είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά προσωπικά για αξιοπρεπές (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) δωμάτιο, θα χρειαστούν τουλ. 90-100€/βραδιά.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Η περιοχή γύρω από τον Gare du Nord είναι ασφαλής για διαμονή;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η περιοχή γύρω από τον Gare du Nord είναι ασφαλής για διαμονή;
Αν ειναι γυρω απο το σταθμο δεν κυκλοφορεις και με ανεση το βραδι... Απο κει και περα το πιο πιθανο ειναι να μην σου συμβει κατι.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
tripakias said:
Αν ειναι γυρω απο το σταθμο δεν κυκλοφορεις και με ανεση το βραδι... Απο κει και περα το πιο πιθανο ειναι να μην σου συμβει κατι.
Έχεις να προτείνεις κάτι αξιόπιστο γύρω στα 100€/βράδυ για τις 14-16/7;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχεις να προτείνεις κάτι αξιόπιστο γύρω στα 100€/βράδυ για τις 14-16/7;
Με μια ενδεικτική αναζήτηση για τις ημερομηνίες που ψάχνεις θα βρεις αρκετά ξενοδοχεία τα οποία έχουν καλες κριτικές σε διαφορες περιοχές του Παρισιού εντός του χρηματικού ποσού που διαθέτεις. Δυσκολο να βρεις ένα σε πολύ κεντρική τοποθεσία και παράλληλα αξιόλογο σα κατάλυμα, ωστόσο υπάρχουν αρκετά σε περιοχες πολύ καλύτερες από αυτή γύρω από τον Gare du Nord. Κανε μια αναζήτηση και οταν καταλήξεις σε μερικά πες μας για να σου δώσουμε την άποψη μας.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πολλά οικονομικά ξενοδοχεία που είναι παράλληλα και αξιόλογα βρίσκω στην περιοχή του Μονπαρνας. Παραπάνω διάβασα ότι είναι σχετικά καλή για διαμονή. Ισχύει? Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά την προηγούμενη φορά που ήμουν στο Παρίσι δεν έμεινα σε ξενοδοχείο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ωραια περιοχη ειναι απο τις πιο ζωντανες του Παρισιου. Κοντα στη σταση vavin δε βρισκονται μερικα απο τα καλυτερα εστιατορια της πολης. Γνωμη μου απλα αν κλεισεις εκει κοντα να αποφευγεις να χρησιμοποιεις το σταθμο Montparnasee-Bienvenue γιατι γινεται της μουρλης.

Μερικα ξενοδοχεια για τα χρηματα που διαθετεις υπαρχουν και στο 9ο διαμερισμα κοντα ομως στις Bd Monmarte και Bonne Nouvelle. Μην κλεισεις κανενα που βρισκεται προς clichy, pigalle ή cadet(εκτος κι αν βρισκεται πανω στη Rue La Fayette).

Βασικα απο αυτα που θα βρεις αν θες ποσταρε τα να παρεις μια δευτερη γνωμη για την καθε περιοχη.
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
https://www.airbnb.com/rooms/455709
https://www.airbnb.com/rooms/785565
Καθώς δεν υπάρχει και μεγάλη άνεση για κάτι καλύτερο-ακριβότερο και πιο κεντρικά, θέλω να μου πέιτε τη γνώμη σας γι'αυτά τα δύο διαμερίσματα.. :)
Θα ελεγα το δευτερο να το αποκλεισετε χωρις δευτερη σκεψη (απ' οσο θυμαμαι θα ειστε δυο κοριτσια, ετσι; ).

Το πρωτο αν δεν βρειτε κατι αλλο δεν ειναι και σε κακο μερος (ουτε σε αρκετα καλο ομως).
 

christina kot

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
:) ευχαριστώ.. ναι κοριτσια θα ειμαστε.. απλά προσπαθούμε να εξοικονομήσουμε όσα χρηματα γίνεται απο το δωματιο, γιατί ειναι και πολλές οι μέρες οπότε θα φάμε πολλά εκεί... κ εγώ το πρώτο έλεγα.. λέει οτι έχει κοντά σταθμούς και φαίνεται σχετικά καλό.. μας έχει πεδέψει πολύ το θέμα διαμονής και ήδη το καθυστερήσαμε αρκετά:roll:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
λέει οτι έχει κοντά σταθμούς και φαίνεται σχετικά καλό.. μας έχει πεδέψει πολύ το θέμα διαμονής και ήδη το καθυστερήσαμε αρκετά:roll:
Ετσι οπως το βλεπω μου φαινεται πως απεχει τουλαχιστον 7-8 λεπτα με τα ποδια απο τον κοντινοτερο σταθμο μετρο (με νορμαλ βημα), που για Παρισι μαλλον μακρια το λες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.603
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom