Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ετοιμαζομαι και εγω για Παρισι 2-7/5/2023 οικογενεια με 2 κορες 10+13. Εκλεισα ηδη αεροπορικα και τωρα θελω να κλεισω ξενοδοχειο. Διαβασα πολυ εδω μεσα και ειδα οτι προτεινονται οι ζωνες 1-10.

Λιγο που εψαξα ειδα τα:
1. Novotel Paris Centre Tour Eiffel
2. voco Paris - Porte de Clichy
3. Novotel Paris Centre Bercy

συν τα απο πανω που εγραψε ο/η χρηστης piccolo_mondo . Θα ηθελα να μου προτεινετε 2-3 εξ αυτων για να μεινει αξιοπρεπως μια οικογενεια. Προφανως θα μετρησει η τοποθεσια ως προς την προσβαση και την ασφαλεια, αν και περυσι στο Λονδινο μετακινηθηκαμε αποκλειστικα με ποδια - uber. Καλο ειναι παντως να υπαρχει metro σε walking distance.

Ευχαριστω εκ των προτερων, μιας και με εχει πιασει ενα αγχος να κλεισω ξενοδοχειο ωστε να αρχισω μετα να σχεδιαζω το ταξιδι ανα ημερα και να σας πρηξω με επιπλεον ερωτησεις!
Το 2 το ξεχνάς.
Τα 1,3 είναι σε καλές περιοχές αλλά όχι και τόσο βολικές. Όχι πως δεν μένεις άνετα. Το 1 βέβαια είναι κοντά στον πύργο αν μετράει και το 3 μου αρέσει πολύ η περιοχή κι έχει καλή συγκοινωνία. Απ' όλα τα Accor που παρατέθηκαν θα διάλεγα το 2 της @piccolo_mondo
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Καλα για τις μετακινησεις εχω πελαγωσει αλλα ας κλεισω ξενοδοχειο και θα το μελετησω εκ των υστερων. Θα ηθελα να ειναι καπως κεντρικα το ξενοδοχειο ωστε να μπορουμε το μεσημερι να πεταγομαστε για ενα διαλειμμα μιας και μας αρεσει να περπαταμε συνεχεια και οσο να ναι τα παιδια δεν αντεχουν τοσο οσο οι μεγαλοι. Το 2 της picollo_mondo δυστυχως ειναι εκτος μπατζετ οποτε -προς το παρον- κοιταω για καποια απο τα novotel να δω που θα καταληξω. Εννοειται αν υπαρχει κατι αλλο επανερχομαι .
 

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
250 ευρω και λιγο πιο πανω. Δεν εχω ιδεα απο τιμες μιας και τελευταιο οικογενειακο ταξιδι στο εξωτερικο το εκανα μεσω ταξιδιωτικου οποτε ειχα πληρωσει ενα αρκετα εμγαλο ποσο που περιελαμβανε προφανως και αλλα πραγματα. Ειπα να δοκιμασω στο Παρισι να κλεισω τα παντα μονος μιας και πιστευω οτι θα γλυρωσω ετσι καποια χρηματα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλα για τις μετακινησεις εχω πελαγωσει αλλα ας κλεισω ξενοδοχειο και θα το μελετησω εκ των υστερων. Θα ηθελα να ειναι καπως κεντρικα το ξενοδοχειο ωστε να μπορουμε το μεσημερι να πεταγομαστε για ενα διαλειμμα μιας και μας αρεσει να περπαταμε συνεχεια και οσο να ναι τα παιδια δεν αντεχουν τοσο οσο οι μεγαλοι. Το 2 της picollo_mondo δυστυχως ειναι εκτος μπατζετ οποτε -προς το παρον- κοιταω για καποια απο τα novotel να δω που θα καταληξω. Εννοειται αν υπαρχει κατι αλλο επανερχομαι .
Όλα καλά είναι. Κανένα όμως δεν είναι αρκετά κεντρικό.
Υπολόγισε πως για να διασχίσεις το Δήμο του Παρισιού από Βορρά μέχρι Νότο θες περίπου 2-2,5 ώρες με τα πόδια και από Δύση σε Ανατολή περίπου 2,5-3 ώρες.
 
Last edited:

james9t

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Όλα καλά είναι. Κανένα όμως δεν είναι αρκετά κεντρικό.
Υπολόγισε πως για να διασχίσεις το Δήμο του Παρισιού από Βορρά μέχρι Νότο θες περίπου 2-2,5 ώρες με τα πόδια και από Δύση σε Ανατολή περίπου 2,5-3 ώρες.
Κεντρικο ως απολυτη εννοια και στο μπατζετ μου δε νομιζω οτι γινεται στο Παρισι. Σε πολεις τετοιου μεγεθους νομιζω παιζει ρολο η προσβαση στα ΜΜΜ και το να ειναι το ξενοδοχειο σε walking distance απο πραγματα που θες να κανεις. Με βαση αυτα ψαχνω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κεντρικο ως απολυτη εννοια και στο μπατζετ μου δε νομιζω οτι γινεται στο Παρισι. Σε πολεις τετοιου μεγεθους νομιζω παιζει ρολο η προσβαση στα ΜΜΜ και το να ειναι το ξενοδοχειο σε walking distance απο πραγματα που θες να κανεις. Με βαση αυτα ψαχνω
Αν περπατας 20km τη μέρα όλα walking distance είναι. Αν θες σε 10-20 λεπτά να είσαι παντού με τα πόδια δεν γίνεται, πρέπει να μείνεις πολύ κεντρικά. Συγκοινωνία κοντά σου έχεις παντού.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Κατι που αφορά γενικά τις κρατήσεις και δεν αφορά αποκλειστικά το Παρίσι, αλλά θεωρώ οτι είναι καλή ευκαιρία να το πω.
Για κρατήσεις ξενοδοχείων να χρησιμοποιείτε Compare & Save on Cheap Hotel Deals - HotelsCombined και trivago.gr - Σύγκρινε τιμές για ξενοδοχεία σε όλο τον κόσμο .
Σχεδόν πάντα κάνω κράτηση είτε από booking είτε από agoda όμως πλέον όχι απευθείας από τα site τους. Παρόλο που είμαι genius 3, όταν η αναζήτηση γίνεται μέσω από αυτά τα sites σύγκρισης, οι τιμές που παίρνω είναι κατά πολύ πολύ φθηνότερες. Επανειλημμένα και τσεκαρισμένα.
 

meli90

Member
Μηνύματα
82
Likes
10
Πολύ με δυσκολεύει το κομμάτι της διαμονής στο Παρίσι. Ένα παραπάνω που θα είναι στην παρέα μας άτομο με αμαξίδιο. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν airbnb για άτομα με αναπηρία σε ολόκληρο Παρίσι; Μου φαίνεται αδιανόητο. Και κράζουμε την Ελλάδα. Μα δεν έχω βρει ούτε ένα airbnb. Επίσης τα ξενοδοχεία δεν απαντούν στα μειλ που στέλνω για επιβεβαίωση συνθηκών για αμεα. Θέλαμε την περίπτωση του airbnb για να είμαστε όλοι μαζί και να το χαρούμε παρεΐστικα. Έχω ξενερώσει. Το μόνο θετικό ότι τουλάχιστον κλείσαμε εισιτήρια και υπάρχει κάτι έτοιμο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.224
Likes
41.720
Κεντρικο ως απολυτη εννοια και στο μπατζετ μου δε νομιζω οτι γινεται στο Παρισι. Σε πολεις τετοιου μεγεθους νομιζω παιζει ρολο η προσβαση στα ΜΜΜ και το να ειναι το ξενοδοχειο σε walking distance απο πραγματα που θες να κανεις. Με βαση αυτα ψαχνω
Ο,τι ειπε ο @tripakias . Αν δεν μεινετε καρακεντρο, δεν υφισταται περπατησιμη αποσταση για τα αξιοθεατα.


Ολοι οσοι προβληματιζεστε για τις υπερβολικες τιμες και τις φτωχες παροχες γι αυτες τις τιμες φετος, γιατι δεν σπατε τη διαμονη στο Παρισι μιση μιση με μια επαρχιακη πολη πχ την καταπληκτικη Ρουεν πολυ κοντα απο κει, να δειτε και κατι αλλο? Τη Γαλλια σε πιο χαλαρη αυθεντικη φαση, ξεκουραστη, λιγοτερο αγχωτικη, καλυτερο φαι σε λογικες τιμες, χωρις να χρειαζεται μετρο και να κοψετε το κοστος φετος που οι Ολυμπιακοι το εχουν εκτιναξει?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολύ με δυσκολεύει το κομμάτι της διαμονής στο Παρίσι. Ένα παραπάνω που θα είναι στην παρέα μας άτομο με αμαξίδιο. Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν airbnb για άτομα με αναπηρία σε ολόκληρο Παρίσι; Μου φαίνεται αδιανόητο. Και κράζουμε την Ελλάδα. Μα δεν έχω βρει ούτε ένα airbnb. Επίσης τα ξενοδοχεία δεν απαντούν στα μειλ που στέλνω για επιβεβαίωση συνθηκών για αμεα. Θέλαμε την περίπτωση του airbnb για να είμαστε όλοι μαζί και να το χαρούμε παρεΐστικα. Έχω ξενερώσει. Το μόνο θετικό ότι τουλάχιστον κλείσαμε εισιτήρια και υπάρχει κάτι έτοιμο.
Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει

Hébergements et handicap - Paris

Να αποφύγεις σίγουρα το 18ο, και τις περιοχές γύρω από Bellevile, Πάνθεον και την γειτονιά Butte aux Cailles και γενικά άμα βλέπεις Butte πολύ κοντά να περιμένεις ανηφόρες. Για άλλους λόγους να απορρίψεις το 19ο, το ανατολικό 20ο και το βόρειο 17ο. Φρόντισε να έχει κοντά στάση λεωφορείου.

Δυστυχώς σχεδόν όλο το κεντρικό Παρίσι έχει πολύ παλιά κτίρια που είναι αδύνατο να γίνουν παρεμβάσεις και υποδομές για ΑμεΑ. Αν δεν βρείτε κάτι κεντρικό κλείστε κάπου στα σύνορα 13ου, 14ου, 15ου και 16ου όπου έχει καινούριες πολυκατοικίες (μην φανταστείς καινούριες σε σχέση με τα 300+ έτη του κέντρου) και μονοκατοικίες που μπορεί να σας βολέψουν.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
127
Likes
473
250 ευρω και λιγο πιο πανω. Δεν εχω ιδεα απο τιμες μιας και τελευταιο οικογενειακο ταξιδι στο εξωτερικο το εκανα μεσω ταξιδιωτικου οποτε ειχα πληρωσει ενα αρκετα εμγαλο ποσο που περιελαμβανε προφανως και αλλα πραγματα. Ειπα να δοκιμασω στο Παρισι να κλεισω τα παντα μονος μιας και πιστευω οτι θα γλυρωσω ετσι καποια χρηματα.
Κοίτα στην ιστορία που δημοσίευσα:
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
εκεί γράφω αναλυτικά για το ξενοδοχείο που έμεινα τον Οκτώβριο του 2023.
πιστεύω ότι είναι εντός του προϋπολογισμού σου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.699
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom