Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

blade_

Member
Μηνύματα
206
Likes
211
Την καλησπερα μου στη παρεα.

μερικες ερωτησεις παρακαλω,μιας και ετοιμαζουμε ταξιδακι στην πολη του φωτος ;)

εχω βρει κατι ενδιαφερον για διαμονη κοντα στη σταση μετρο στο clignancourt...ειναι καλη περιοχη ?αν και βλεπω ειναι στο διαμερισμα 18 οποτε ...?

εχω βρει και μερικα ομορφα διαμερισματακια κοντα στο σεντ ντενι,υπαρχει μετρο προς τα εκει?συγκοινωνια 24ωρες?
αξιοπρεπης περιοχη για επιστροφη νυχτερινες ωρες?

Γενικα ειμαστε τυποι που σηκωνομαστε οχι πολυ νωρις το πρωι,αρχιζουμε τις βολτες μας και επιστρεφουμε 12-1 το βραδακι...

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.461
Likes
4.479
εχω βρει κατι ενδιαφερον για διαμονη κοντα στη σταση μετρο στο clignancourt...ειναι καλη περιοχη ?αν και βλεπω ειναι στο διαμερισμα 18 οποτε ...?

εχω βρει και μερικα ομορφα διαμερισματακια κοντα στο σεντ ντενι,υπαρχει μετρο προς τα εκει?συγκοινωνια 24ωρες?
αξιοπρεπης περιοχη για επιστροφη νυχτερινες ωρες?
Απλά ξέχασέ τες και τις 2 περιοχές που ανέφερες, θεωρούνται από τις πιο "επικίνδυνες". Πόσο μάλλον για πρώτη φορά στο Παρίσι.
 

blade_

Member
Μηνύματα
206
Likes
211
Απλά ξέχασέ τες και τις 2 περιοχές που ανέφερες, θεωρούνται από τις πιο "επικίνδυνες". Πόσο μάλλον για πρώτη φορά στο Παρίσι.
Ευχαριστώ πολύ, καλά το φανταζόμουν ..

Γι αυτές που έχω σε κύκλο ?
 

Attachments

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.461
Likes
4.479
Το Neuilly είναι από τις πολύ καλές περιοχές, αλλα είναι λίγο εκτός. Είναι καλό για να ζεις μόνιμα, για τουρίστας και για πρώτη φορά στην πόλη δε θα ήταν η top επιλογή μου. Και δε νομίζω να είναι και τόσο οικονομικό, αν το budget σας είναι περιορισμένο.
Γιατί δεν κοιτάτε λίγο πιο κοντά-κεντρικά?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.517
Likes
29.318
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σα να έχεις κυκλώσει Φιλοθέη και Ψυχικό.


Υπόψιν ότι το βράδυ μέσα στο δάσος εκεί τα πράγματα είναι λίγο κάπως. Αλλά μόνο μέσα.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Πρόβλημα δεν θα έχεις γενικά αλλά είσαι κανα μισάωρο απο το κέντρο.. αν δεν σε πειράζει μια χαρά είσαι..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Στο Νειγυ μενει ο ανηψιος μου,του εκλεψαν το αυτοκινητο πριν κατι μηνες και τον ιδιο δυο φορες σε τρια χρονια..Ξερουν οτι μενουν φραγκατοι εκει και ειναι αρκετα απομερα..
 

blade_

Member
Μηνύματα
206
Likes
211
σας ευχαριστω ολους κατ αρχας για τις απαντησεις...κοιταω γενικα για airbnb λογω κοστους και μου βγαζει καποια σε αυτες τις περιοχες...κυριως πανω και κατω απο το παρκο...νομιζω οτι εχω απορριψει τα βορεια και μαλλον και τα ανατολικα απ οτι εχω καταλαβει για λογους ασφαλειας...

δε με πειραζει να ειναι μακρυα αρκει να εχει συχνα μετρο η λεωοφρειο..οι ωρες που κινουμαστε ειναι συνηθως 12 το πρωι με 12 το βραδυ συνεχομενα εξω...

οταν λεμε μισαωρο εννοουμε ποδαρατο η με τα μεσα?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με τα μεσα εννοει...προαστια ειναι.Τα διαμερισματα στο Παρισι απλωνονται σε μορφη σαλιγκαρου απο το 1 μεχρι το 21 νομιζω,Το ενα ειναι περιοχη Λουβρο.Οσο πιο μικρο το νουμερο,τοσο πιο κεντρικα.Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις μπορεις να βρεις ακομα μερικα διαμερισματα σε λογικες τιμες,συνηθως σε πανω οροφους χωρις ασανσερ,Δεν γραφεις ποσο σκοπευεις να μεινεις..
 

blade_

Member
Μηνύματα
206
Likes
211
Με τα μεσα εννοει...προαστια ειναι.Τα διαμερισματα στο Παρισι απλωνονται σε μορφη σαλιγκαρου απο το 1 μεχρι το 21 νομιζω,Το ενα ειναι περιοχη Λουβρο.Οσο πιο μικρο το νουμερο,τοσο πιο κεντρικα.Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις μπορεις να βρεις ακομα μερικα διαμερισματα σε λογικες τιμες,συνηθως σε πανω οροφους χωρις ασανσερ,Δεν γραφεις ποσο σκοπευεις να μεινεις..
μια βδομαδα σκεφτομαι,στα τελη του σεπτεμρβη..μιση ωρα ειναι σχετικα οκ,υπαρχει ασφαλης συγκοινωνια προς τα πισω μεταμεσονυκτια?

οι περιοχες εκτος κεντρου εχουν ζωη?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.556
Μισή ώρα στο περίπου με ΜΜΜ. Αυτό εξαρτάται..
πχ εγω έμενα (μόνιμα όχι ως τουρίστας) Billiancourt απέναντι απο το νησάκι Ile Saint Germain και όποτε πήγαινα με μετρο έκανα πάνω απο μισάωρο .. αν και δεν είχα χρησιμοποιήσει λεωφορεία μου είχαν πει ότι είναι καλύτερα αλλά πρέπει να ξέρεις το δίκτυο για να κινηθείς (δεν είναι και δύσκολο).. Κάποιοι δήμοι, όπως πχ η Boulogne , είχαν λεωφορειάκια δωρεάν για να πας στο μετρό.. Ρώτα το αν είσαι μακρυά και εκτός Παρισιού (δηλαδή περιφερειακού)..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.381
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom