Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

DragonAce

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει;
Ταξίδι-Όνειρο
eurotrip, όλη την ευρώπη

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Σαν περιοχή δεν λέει πολλά αλλά όσο πας προς το κέντρο θα είναι πιο ακριβά.....Όπου και να μείνεις μέσα απο τον περιφερειακό πάνω απο 30 λεπτά δεν θα κάνεις για να κατέβεις στο κέντρο..όμως το σταθμίζεις και αποφασίζεις...στο κέντρο πιο ακριβά αλλά λιγότερα εισητήρια και μετακινήσεις ενω πιο έξω πιο φθηνά μεν αλλα θες μια με μιάμιση ώρα κάθε μέρα για μετακινήσεις συν τα εισητήρια ....

Το ξενοδοχείο είναι καλό πάντως και κοντά σε μετρό...

Παρεπιπτόντως αν μείνεις εκει τελικά πολύ κοντά είνια το Τεχνολογικό Πάρκο (το οποίο σου συνιστώ να επισκεφθείς και αν μπορέσεις να παρακολουθήσεις κάποια προβολή στη La Geode, μια τεράστια γυάλινη σφαίρα που στο εσωτερικό της ειναι ένας σφαιρικός κινηματογράφος τύπου πλανητάριου)....
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας! Επιλέξαμε το παρακάτω ξενοδοχείο Location map, directions, route to the aparthotel Adagio Access Paris La Villette in PARIS για 4 ημέρες το τετράκλινο στα 400 ευρώ. Η περιοχή δηλαδη δεν είναι τιποτα το αξιόλογο απο οτι διάβασα; Και αν δεν είναι τουλάχιστον θα μπορουμε να επισκεφτούμε εύκολα τις υπόλοιπες περιοχές; Η τιμή ήταν πολύ δελεαστική σε σχέση με τα αλλα ξενοδοχεία πιστεύω...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Γειά σας! Επιλέξαμε το παρακάτω ξενοδοχείο Location map, directions, route to the aparthotel Adagio Access Paris La Villette in PARIS για 4 ημέρες το τετράκλινο στα 400 ευρώ. Η περιοχή δηλαδη δεν είναι τιποτα το αξιόλογο απο οτι διάβασα; Και αν δεν είναι τουλάχιστον θα μπορουμε να επισκεφτούμε εύκολα τις υπόλοιπες περιοχές; Η τιμή ήταν πολύ δελεαστική σε σχέση με τα αλλα ξενοδοχεία πιστεύω...
Είναι aparthotel ετσι υπόψη..έχει μια μικρή διαφορά ως προς τις υπηρεσίες που προσφέρει ....εγώ πάντως τα έχω τιμήσει τα adagio..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
....και τι σημαίνει "aparthotel" ???
είναι κάτι σαν χοστελ, κάτι για νέους με κοιτώνες ???
ή κάτι τύπου easyhotel???
Ευχαριστώ.:)
Είναι σαν να νοικιάζεις για λίγες μέρες μια πλήρως επιπλωμένη γκαρσονιέρα η δυαράκι....έχουν κουζίνα που μπορείς να μαγειρεύεις και στα Adagio υπογράφεις ένα συμβόλαιο ενοικίασης....Δεν υπάρχει καθημερινή καθαριότητα (η αν τη θέλεις την πληρώνεις επιπλέον) και κάποια aparthotel (Apartment Hotel) δεν παρέχουν καν πρωινό κλπ...
Είναι ιδανικά για οικογένειες θα έλεγα, γιατί έχεις την άνεση να κάνεις κάτι πρόχειρο αλλά και να μαγειρέψεις για τα παιδιά, κάτι απλό...
 

nontas

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και απο μένα!
Είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα τα φωτα σας. Έχουμε κλεισει με την κοπέλα μου εισητήρια για Παρίσι σε καμιά 20αρια μέρες απο τώρα. Είμαστε στην φάση τώρα για να κλείσουμε ξενοδοχείο. Γενικά λόγω των οικονομικών έχούμε καταλήξει σε κατι φθηνό γενικα που να μας παρεχει τα βασικά,τα 2 είναι στην περιοχή Gare du Nord και το 3ο είναι στην περιοχή Moulin Rouge στον σταθμό Place de Clichy του μετρό.
Σας παραθέτω τα αντίστοιχα link :
1) http://www.booking.com/hotel/fr/comfort-paris-10eme-gare-de-l-est.el.html?sid=9203111a5fda115479cb8435fe1135c9;dcid=1
2) Booking.com: Hotel Modern Est, Παρίσι, Γαλλία - 221 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
3) Booking.com: Vintimille Hotel, Παρίσι, Γαλλία - 718 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας κύριως για την τοποθεσία και στην συνέχεια για το ξενοδοχείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα παιδιά και απο μένα!
Είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα τα φωτα σας. Έχουμε κλεισει με την κοπέλα μου εισητήρια για Παρίσι σε καμιά 20αρια μέρες απο τώρα. Είμαστε στην φάση τώρα για να κλείσουμε ξενοδοχείο. Γενικά λόγω των οικονομικών έχούμε καταλήξει σε κατι φθηνό γενικα που να μας παρεχει τα βασικά,τα 2 είναι στην περιοχή Gare du Nord και το 3ο είναι στην περιοχή Moulin Rouge στον σταθμό Place de Clichy του μετρό.
Σας παραθέτω τα αντίστοιχα link :
1) http://www.booking.com/hotel/fr/comfort-paris-10eme-gare-de-l-est.el.html?sid=9203111a5fda115479cb8435fe1135c9;dcid=1
2) Booking.com: Hotel Modern Est, Παρίσι, Γαλλία - 221 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
3) Booking.com: Vintimille Hotel, Παρίσι, Γαλλία - 718 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας κύριως για την τοποθεσία και στην συνέχεια για το ξενοδοχείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η τοποθεσία κανενός από τα 3 ξενοδοχεία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βρίσκονται σε κάποιες αδιάφορες περιοχές του κέντρου του Παρισιού, με κάπως πιο κεντρική την τοποθεσία του πρώτου. Το θέμα είναι ότι και τα 3 ξενοδοχεία έχουν επιεικώς μετριότατες κριτικές, οπότε μήπως θα ήταν καλύτερα να κοιτούσατε για κάτι πιο αξιοπρεπές, ακόμη κι αν είναι λίγο πιο μακριά, αλλά κοντά σε κάποιο σταθμό του μετρό.
 
Last edited by a moderator:

nontas

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Βασικά η επιλογή για την περιοχή έγινε επειδή βρίσκεται κοντά σε στάσεις μετρό και θα ήταν εύκολη η πρόσβαση σε πολλά σημεία της πόλης.
Υπάρχει καποίο προβλήμα σε αυτέσ τις περιοχές σχετικά με το αν μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα το βράδυ η γενικότερα υπάρχει κάποιο θέμα ασφάλειας?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Βασικά η επιλογή για την περιοχή έγινε επειδή βρίσκεται κοντά σε στάσεις μετρό και θα ήταν εύκολη η πρόσβαση σε πολλά σημεία της πόλης.
Υπάρχει καποίο προβλήμα σε αυτέσ τις περιοχές σχετικά με το αν μπορείς να κυκλοφορήσεις άνετα το βράδυ η γενικότερα υπάρχει κάποιο θέμα ασφάλειας?
Mε σειρά προτίμησης θα έβαζα το 1ο, 2ο και 3ο, αναφορικά με την τοποθεσία. Καμία από αυτές δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη, ωστόσο ίσως δε δημιουργούν και την μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας, όπως άλλες περιοχές της πόλης.
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Προσωπικά, αν και έχουν περάσει μερικά χρόνια (2005 και 2008), θυμάμαι ότι έμεινα την πρώτη φορά στην περιοχή της Βαστίλλης (κοντά στο Marrais) στην αρχή της οδού Saint-Antoine, δηλ. δίπλα στην πλατεία της Βαστίλλης, όπου έχει και μετρό (δίκλινο αξιοπρεπές με 40 ευρώ τη βραδιά το δίκλινο χωρίς πρωινό φυσικά). Τη δεύτερη φορά, έμεινα σε ένα ξενοδοχείο επί της Rue de la Roquette, πιο μακριά από το κέντρο από το πρώτο με 80 ευρώ τη βραδιά το δίκλινο, κοντά στο νεκροταφείο Pere Lachaise (επισκέψιμο και πολύ ωραίο με τάφους πολλών διασήμων φιλοσόφων και καλλιτεχνών, νομίζω και του Jim Morrison!). Δυστυχώς, τη δεύτερη φορά είχαμε αυτοκίνητο γιατί είμαστε περαστικοί (μεγάλο λάθος να μετακινείσαι με αυτοκίνητο στο Παρίσι...).
Όταν πήγα, θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει και η Place des Vosges και το Quartier Latin.
Μερικά πρακτικά θέματα:
1. Αν προτιμάτε μουσεία και άλλα αξιοθέατα, προτιμότερο είναι να μείνετε στα προάστια που είναι στη νότια ακτή του Σηκουάνα, ενώ αν προτιμάτε μαγαζιά και ψώνια, στη βόρεια πλευρά, αφού, αν θυμάμαι καλά το Λούβρο, το Hotel de Ville και το μνημείο Les Invalides είναι μόνο στη βόρεια πλευρά.Για την Μοντμάρτη και τη Sacre Coeur, όπου και να μένετε, απαιτείται μετρό KAI περπάτημα (ανηφόρα και σκαλάκια). Η Παναγία των Παρισίων είναι στο νησάκι μέσα στο Σηκουάνα, οπότε οκ...
2. Άνετα παπούτσια για πολύ περπάτημα. Πολλά μνημεία, όπως λχ. ο Πύργος του Άιφελ κ.ά., είναι εξαιρετικού μεγέθους και ορατά από πολλά σημεία του Παρισιού, ιδιαιτέρως εάν σκέκεσαι στην όχθη του Σηκουάνα, με αποτέλεσμα να φαίνονται ότι είναι κοντά στο σημείο που βρίσκεσαι.
3. Προτιμότερο να μην έχει πρωινό εκεί που θα κλείσετε. Με αυτό τον τρόπο, ίσως γλιτώσετε κάποια κιλάκια από τα κρουασάν και τα γλυκά που θα παίρνετε στο δρόμο. Οποιοδήποτε πρωινό ξενοδοχείου δε θα σας αποτρέψει να φάτε ΚΑΙ έξω. Εγώ, τουλάχιστον, δεν έχω τέτοια "σιδερένια" αντοχή. :shock:

Οπωσδήποτε, βόλτα με το καραβάκι στο Σηκουάνα (προσοχή όταν περνάτε κάτω από τη Γέφυρα των Καλλιτεχνών, γιατί έχει παρατηρηθεί να πετάνε κουβάδες με διάφορα υγρά μίγματα από αυτή στους διερχόμενους με τα βαρκάκια) και το Μουσείο Rodin.

Αυτά για τώρα. Αν θυμηθώ κάτι, θα ξαναγράψω.

Θα περάσετε όμορφα!

:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.907
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom