Περού Περού

Georgia k

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
εικάζω πως και εσείς την ίδια περίοδο πήγατε για να μιλάτε μετα βεβαιότητας...
επειδή η τελική απόφαση θα παρθεί τον Απρίλιο(λόγω ανωτέρας βίας) ,θα είναι αργά για τον προγραμματισμό του συγκεκριμένου ταξιδιού?
μπορείτε να προτείνετε ταξιδιωτικό γραφείο στηνΑθήνα?
και τέλος....το κόστος σε ποιο επίπεδο ανέρχεται για ενα 15μερο-20 μερο(πλήρες πρόγραμμα πιθανόν και Βολιβία)?

εκ των προτέρων ευχαριστώ΄
ό,τι γνωρίζετε αποτελεί σημαντική βοήθεια!!!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Νομιζω οτι προλαβαινεις να το προγραμματισεις τον Απριλιο. Οσο για το κοστος 15 μερες με Βολιβια και Χιλη με πρακτορειο ξεκιναει απο 3500 το ατομο με τους φορους κ.τ.λ
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες!!:clap:
Θα σας ξαναενοχλησω ολους οσους εχετε παει,οταν πλησιαζει ο καιρος,να εισαστε σιγουροι!!:D
Ανεξαρτητα Θα παω..Εκλεισα με ΑΑ γυρω στο χιλιαρικο, θα παω Λιμα και Θα επιστρεψω απο Βολιβια. Το προγραμμα λεει Λιμα-Νασκα-Παρακας-Κουσκο-Αμαζονιος-Λιμνη Τιτιτακα-Λα Παζ. Εχω κλεισει μονο αεροπορικα + 2 εσωτερικες πτησεις Κουσκο-Αμαζονιο. Τιποτα αλλο...Επομενως οποιαδηποτε συμβουυλη και προταση για ξενοδοχεια ευπροσδεκτη,γιατι αποτι διαβαζω ειναι high season εκεινη την εποχη...Λετε να πρεπει να κλεισω??:roll:
 

thstavr

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα - Πορτο
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Καλησπέρα σε όλους
Μετράω μέρες και γω για το πασχαλινό μου ταξίδι στο Περού (ξέρω λαθος εποχή αλλα τι να κάνω), και ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα χρήματα που πρέπει να πάρω εκεί.
Σκόπευα να κάνω στην Ελλάδα δολλάρια και να τα αλλάξω εκει με σολες, αλλά κάποιοι (κυρίως αμερικάνοι) στο tripadvisor με συμβούλεψαν οτι είναι πιο συμφέρον να μην πάρω καθόλου χρήματα μαζί μου και να βγάζω από ΑΤΜ εκεί.
Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ? Θα μπορώ να βγάλω χρήματα από εκεί και αν ναι πόσο περίπου είναι η προμήθεια ανάληψης?
Σας ευχαριστώ
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
Εγώ είχα βρεθεί στο Περού τέλη Δεκεμβρίου μέχρι και πρώτο 10ήμερο Ιανουαρίου, προφανώς καλοκαίρι εκεί. Ισχύει οτι υπάρχουν μικροκλίματα, οπότε άλλο Λίμα, άλλο Κούσκο. Πάντως θυμάμαι ακόμα την υγρασία στη Λίμα. Ρούχα τα αναμενόμενα, παντού με κοντομάνικα. Ακόμα και στο "χειμώνα" τους, κρύο δεν θα βρεις, περισσότερο ψύχρα και βροχές.
Φοβερός προορισμός, ειδικά Παράκας η βόλτα με σκάφος για να δεις τα "πιγκουινοειδή" όπως τα έλεγα και φώκιες κλπ, το Τρουχίγιο (Trujillo) στο βορρά, τα απίστευα σεβίτσε (ceviche) παντού, τα πίσκο σάουερ (pisco sower), τρελή κουζίνα (προσοχή στο aji, καίει) αλλα με μέτρο στις πρωτόγνωρες γεύσεις, μπορεί να πέσουν βαριές στο στομάχι.

Λίμα είχα μείνει σε φίλο, το ίδιο και Asia, cuzco, trujillo σε μικρά ξενοδοχεία, δεν ξέρω καν εάν έχει νόημα να τα θυμηθώ γιατί ήταν το 2005, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πάντα, από τιμές μέχρι η ποιότητά τους.

Μην πάρεις πολλά πράγματα, θα βρεις πολλά φτηνά εκεί και θα θες και να πάρεις και μαζί σου για σουβενίρ (από ριχτάρια κ κιλίμια μέχρι κεραμικά, μαλλί αλπάκα κλπ κλπ).

Να δοκιμάσεις οπωσδήποτε "περουβιανο-κινέζικη" κουζίνα, είναι ψιλοmixed επειδή έχουν μεγάλη αποικία εκεί και μάλιστα συχνά 2ης και 3ης γενιάς. Και μην σου ξεφύγει το Lomo saltado από πιάτα.

Επίσης, τα ταξί εκεί δεν έχουν στάνταρ τιμές, παζαρεύεις σταματώντας τα ανάλογα το που θες να πας. Και μην περιμένεις ούτε άνεση, ούτε ασφαλή οδήγηση, αλλά ακόμα και αυτό είναι μέσα στην κουλτούρα των Limenos.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Επειδη πλησιαζει ο καιρος...(ανυπομονω) τελος Ιουνιου φευγω,οποιος ξερει θα πρεπει να κλεισω τιποτα απο εδω ή οχι?:roll:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.563
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
εικάζω πως και εσείς την ίδια περίοδο πήγατε για να μιλάτε μετα βεβαιότητας...
επειδή η τελική απόφαση θα παρθεί τον Απρίλιο(λόγω ανωτέρας βίας) ,θα είναι αργά για τον προγραμματισμό του συγκεκριμένου ταξιδιού?
μπορείτε να προτείνετε ταξιδιωτικό γραφείο στηνΑθήνα?
και τέλος....το κόστος σε ποιο επίπεδο ανέρχεται για ενα 15μερο-20 μερο(πλήρες πρόγραμμα πιθανόν και Βολιβία)?

εκ των προτέρων ευχαριστώ΄
ό,τι γνωρίζετε αποτελεί σημαντική βοήθεια!!!
Σκέπτομαι και εγώ ένα ταξίδι στο Περού αρχές Ιούλη
Θέλεις παρέα ? Η παρέα μου δεν μπορεί να έρθει. Μεμονωμένα προλαβαίνεις. το οργανωμένο είναι πολύ πιο ακριβό Έχω κάνει μια σχετική προετοιμασία.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Απο τηλεφωνα τι γινεται? Επειδη πρεπει να τηλεφωνω καθε μερα...Τι με συμφερει? Καρτα sim δικη τους στο κινητο μου???:roll:
 

kkokolaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
το Δεκεμβριο ενδείκνυται να πας Περου? Πως είναι ο καιρος τότε? Ζεστή , βροχές?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Aχ,αχ,αχ.........:(:(
Μονο αυτο λεω...
Απότομη προσγειωση.....
Εφη που εισαι???
Κικη και gmavro,εσεις μου αναψατε τις φωτιες ,σβηστε τες τωρα αν μπορειτε....:bleh:
Ερωτηση¨:
Ποια ειναι η χωρα οπου μπορεις να γυρισεις με ενα διαστρεμμα,1200 δολλαρια δωρο,μια ντουζινα κολομβιανους φιλους, να εχεις γινει πρωτη ειδηση στα τοπικα νεα,ενα απιστευτο ταξιδι-περιπετεια και με μια πετρα στην καρδια??
Απάντηση..:
Περου! Η χωρα οπου τα απιθανα ειναι πιθανα!!!!
:clap::clap::clap::clap:
Yorgo,ποσο δικιο ειχες!!!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Welcome back...
Γράφε γιατί καιγόμαστε...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αστα να πανε.....
Ακομα δεν εχω προσγειωθει....
:(:(:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.130
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom