Περπάτημα με παθήσεις δίσκων σπονδυλικής στήλης

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
(Αν χρειαζεται, ας μεταφερθει σε αλλο τοπικ η στα σοσιαλ)

Θα ηθελα να μαθω εμπειριες αλλων μελων με δισκοπαθειες κ αμα καταφεραν να επανελθουν στα ταξιδια με πολυωρο περπατημα και πτησεις χωρις πονο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.543
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δισκοπαθεια δεν έχω αλλά έχω άλλα μυοσκελετικά. Θα σου πω τι με βοήθησε. Κολύμπι και γιόγκα. Επίσης έχω πάει σε χειροπρακτικο απλά εκεί δε θέλει πολλές συνεδρίες.
 
Μηνύματα
630
Likes
2.879
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγω έχω δισκοπάθεια και με βοήθησε που πήγα σε κανονικό φυσικοθεραπευτή με πληρωμή και όχι στις δέκα "δωρεάν" του ΙΚΑ.
 

themischar

Member
Μηνύματα
493
Likes
4.619
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα,
Ύστερα από +35 χρόνια που ζω με το πρόβλημα (κήλη δίσκου σε τρεις σπονδύλους), μπορώ να εκφέρω την εμπειρία μου !
Ό,τι είδους θεραπεία (εκτός από χειρουργείο) την έχω δοκιμάσει και η κάθε μιά έβαζε το δικό της, μικρό όμως, ¨ λιθαράκι ¨ αποκατάστασης. Ο χρόνος απραξίας σε πολλά δρώμενα τελικά ήταν εκείνος που, κυριολεκτικά, με βοήθησε να πάω παρακάτω.
Έχω επανέλθει, εξυπακούεται, προ πολλού σε εξαιρετική κατάσταση. Όμως, όταν είναι να ξεπεράσω την καθημερινότητα, χρησιμοποιώ -προληπτικά- ορθοπεδική ρυθμιζόμενη ζώνη μέσης που μου παρέχει αίσθηση ακαμψίας όπως π,χ ορειβασία ή χρήση μοτοσικλέτας σε ταξίδι και σπάνια σε ολοήμερο περπάτημα στην πόλη με φορτίο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.908
Θα ηθελα να μαθω εμπειριες αλλων μελων με δισκοπαθειες κ αμα καταφεραν να επανελθουν στα ταξιδια με πολυωρο περπατημα και πτησεις χωρις πονο.
Είμαι ο άνθρωπος σου.
Ακολουθεί σεντόνι.
Όταν ήμουν 27 περίπου χρονών (τώρα 64) υπερεκτιμώντας την δύναμη μου σήκωσα υπερβολικό βάρος και είχε σαν αποτέλεσμα τρια κατάγματα και καθίζηση σπονδύλων. Κάτι θυμάμαι για ένα
συνδρομο η σημείο Λασέκ η κάπως έτσι. Δέσιμο, ζώνες με ελάσματα και λουριά. Ενέσεις και παυσίπονα.
Τρεισήμισι μήνες ξάπλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το ψυχολογικό μετά μην μου ξανασυμβεί.
Καμία δραστηριότητα κανένα γυμναστήριο,ούτε ποδήλατο, ούτε σκι. Έπρεπε να περάσουν πάνω από
δυο χρόνια να αρχίσω να το ξεπερνώ.
Στα 30 μου μες την τρελή χαρά το είχα αφήσει πίσω και άρχισα τα πάντα σαν να μην είχε συμβεί
τίποτα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται πόνοι, όχι τακτικά και όχι για πολλές ημέρες.Μια και ανέφερες
τα ταξίδια δεν είχα πρόβλημα ιδιαίτερο, εκτός από μια φορά. Ήμουν σε έκθεση στην Γερμανία και από την προηγούμενη ημέρα είχα γερό τράβηγμα το οποίο προσπάθησα να το ξεπεράσω με ισχυρά
αναλγητικά και όχι ξεκούραση. (Λάθος). Πέντε ημέρες που κράτησε η έκθεση μηδέν ξεκούραση και στο
καπάκι πήγαμε από Γερμανία Χονγκ Κονγκ σε άλλη έκθεση. Στο αεροπλάνο οι πόνοι αφόρητοι και
τα χάπια που έπαιρνα σαν καραμέλες δεν έκαναν τίποτα.
Στο αεροδρόμιο με περ΄μενε ασθενοφόρο με γιατρό που μου τράβηξε μια ένεση και πόνος μηδεν.
Όταν έφτασα στο ξενοδοχείο ο πόνος άρχισε να επιστρέφει οπότε η σύζυγος πηγε στην ρεσεψιόν
και ζήτησε φυσιοθεραπευτή για μασάζ και γιατρό. Σε λιγότερο από ώρα εμφανίστηκε μια κυρία
ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί με τόσο μεγάλες διαστάσεις σε γυναίκα. Ύψος στο 1.90 και σώμα σαν
τους παλαιστές του σούμο. Λέω για αστείο στην σύζυγο, εύχομαι να είναι η γιατρός γιατί αν είναι
η φυσιοθεραπεύτρια την έκατσα. Δεν ήταν γιατρός. Έκλαψα!!!
Έτριβε, τραβούσε,μου σταύρωνε πόδια-χέρια και εδώ αρχίζει η πλάκα.
Μου λέει η σύζυγος, δεν μπορούσα να σε φανταστώ με άλλη γυναίκα στο ίδιο κρεβάτι,να σε κάνει
να βογκάς κι εγώ να κοιτάω. :haha::haha: Μου αλοίφει και την πλάτη με ένα πράγμα σαν αλοιφή η οποία
έκαιγε αφόρητα. Λίγο πριν φύγει με ξάπλωσε ανάσκελα και μου έβαλε μαξιλαρια κάτω από τα πόδια.
Αργότερα έμαθα ότι λέγεται Η θέση της κοιμωμένης του Χαλεπά. Κάπως έτσι..
kili-11.jpg

Προτού φύγει μου λέει ότι θα έρθει 6 το πρωί και να μην σηκωθώ καθόλου από το κρεβάτι.
Το πρωί είχαν στρώσει διάδρομο-χαλί έξω από το δωμάτιο και η μόνη γυμναστική που μου έκανε
ήταν μπουσούλημα στα τέσσερα όπως τα μωρά, αλλά η πλάτη να είναι ίσια και τα γόνατα στο περπάτημα να πλησιάζουν προς το στήθος. Προσπάθησε να το κάνεις εικόνα αυτό που είπε
η σύζυγος. Ρε μπαγάσα να έχεις μπροστά σου γυναίκα στα τέσσερα κι εσύ από πίσω να την κυνηγάς στα τέσσερα με τις πιτζάμες και να αγκομαχάς. @KIKI , @evaT δεν κυκλοφοράτε μόνο εσείς με πιτζάμες. Το μυστικό είναι 10 λεπτά το πρωί και 10 λεπτά το απόγευμα μπουσούλημα.Την δεύτερη
ημέρα άρχισε να υποχωρεί ο πόνος και ήμουν τυχερός που η έκθεση γινόταν στο ίδιο ξενοδοχείο.
Στην πορεία έχω προσθέσει πολύ περπάτημα και κολύμπι όπως ανέφερε η Φένια.
Αν μπορείς τις ζεστές ημέρες να περπατάς στην αμμουδιά και να μπουσουλάς στην άμμο και τον
χειμώνα στο χαλί του σαλονιού. Στο you tube έχει αρκετά βιντεάκια με διάφορες ασκήσεις.
Χρησιμοποιώ αυτήν την κρέμα που είναι νόμιμη και στην Ελλάδα από φαρμακείο ..
Αλλά μόνο αυτήν. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές.
Cannabix CBD crema 60 ml
Στην Ισπανία που μένω επιτρέπεται η ατομική καλιέργεια ιατρικής κάνναβης και πλέον δεν χρησιμοποιώ τα συνταγογραφούμενα οπιούχα που έπαιρνα, παρά μόνο όταν βρίσκομαι εκτός
Ισπανίας. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ για την ιατρική κάνναβη γιατί νομίζω δεν είναι ακόμα νόμιμη
στην Ελλάδα. Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι ,μόνο με πμ.
Έχω παρατηρήσει ότι το στενό παντελόνι στην μέση μου δημιουργούσε πρόβλημα.
Αντικατέστησα όλα τα παντελόνια με ένα νούμερο μεγαλύτερο και η ζώνη είναι χαλαρή.
Σχεδόν μου πέφτουν αλλά δεν μου αρέσουν οι τιράντες. Ήταν πιο εύκολο να αλλάξω παντελόνια από το να κάνω δίαιτα. :haha::haha: Όταν είμαι εκτός δουλειάς στο σπίτι μόνο φόρμες με λάστιχο.
Είπαμε σεντόνι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Παναγιώτη σέβομαι την ταλαιπωρία σου αλλά γέλασα πολύ με το κείμενο σου. Γράφεις πολύ ωραία και παραστατικά....
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
@panpan στο σημειο που ειπες για το βαρος κ τα καταγματα στα 27 σου με επιασε μεγαλη ανατριχιλα.
Αλλα μου εβγαλε μεγαλη αισιοδοξια το κειμενο σου γιατι αν τα καταφερες εσυ με καταγματα κ καθιζησεις, τοτε μπορουμε κ οι υπολοιποι οσοι εχουμε παθησεις στην περιοχη.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.111
Likes
24.129
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Είμαι ο άνθρωπος σου.
Ακολουθεί σεντόνι.
Όταν ήμουν 27 περίπου χρονών (τώρα 64) υπερεκτιμώντας την δύναμη μου σήκωσα υπερβολικό βάρος και είχε σαν αποτέλεσμα τρια κατάγματα και καθίζηση σπονδύλων. Κάτι θυμάμαι για ένα
συνδρομο η σημείο Λασέκ η κάπως έτσι. Δέσιμο, ζώνες με ελάσματα και λουριά. Ενέσεις και παυσίπονα.
Τρεισήμισι μήνες ξάπλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν το ψυχολογικό μετά μην μου ξανασυμβεί.
Καμία δραστηριότητα κανένα γυμναστήριο,ούτε ποδήλατο, ούτε σκι. Έπρεπε να περάσουν πάνω από
δυο χρόνια να αρχίσω να το ξεπερνώ.
Στα 30 μου μες την τρελή χαρά το είχα αφήσει πίσω και άρχισα τα πάντα σαν να μην είχε συμβεί
τίποτα με αποτέλεσμα να εμφανίζονται πόνοι, όχι τακτικά και όχι για πολλές ημέρες.Μια και ανέφερες
τα ταξίδια δεν είχα πρόβλημα ιδιαίτερο, εκτός από μια φορά. Ήμουν σε έκθεση στην Γερμανία και από την προηγούμενη ημέρα είχα γερό τράβηγμα το οποίο προσπάθησα να το ξεπεράσω με ισχυρά
αναλγητικά και όχι ξεκούραση. (Λάθος). Πέντε ημέρες που κράτησε η έκθεση μηδέν ξεκούραση και στο
καπάκι πήγαμε από Γερμανία Χονγκ Κονγκ σε άλλη έκθεση. Στο αεροπλάνο οι πόνοι αφόρητοι και
τα χάπια που έπαιρνα σαν καραμέλες δεν έκαναν τίποτα.
Στο αεροδρόμιο με περ΄μενε ασθενοφόρο με γιατρό που μου τράβηξε μια ένεση και πόνος μηδεν.
Όταν έφτασα στο ξενοδοχείο ο πόνος άρχισε να επιστρέφει οπότε η σύζυγος πηγε στην ρεσεψιόν
και ζήτησε φυσιοθεραπευτή για μασάζ και γιατρό. Σε λιγότερο από ώρα εμφανίστηκε μια κυρία
ειλικρινά δεν έχω ξαναδεί με τόσο μεγάλες διαστάσεις σε γυναίκα. Ύψος στο 1.90 και σώμα σαν
τους παλαιστές του σούμο. Λέω για αστείο στην σύζυγο, εύχομαι να είναι η γιατρός γιατί αν είναι
η φυσιοθεραπεύτρια την έκατσα. Δεν ήταν γιατρός. Έκλαψα!!!
Έτριβε, τραβούσε,μου σταύρωνε πόδια-χέρια και εδώ αρχίζει η πλάκα.
Μου λέει η σύζυγος, δεν μπορούσα να σε φανταστώ με άλλη γυναίκα στο ίδιο κρεβάτι,να σε κάνει
να βογκάς κι εγώ να κοιτάω. :haha::haha: Μου αλοίφει και την πλάτη με ένα πράγμα σαν αλοιφή η οποία
έκαιγε αφόρητα. Λίγο πριν φύγει με ξάπλωσε ανάσκελα και μου έβαλε μαξιλαρια κάτω από τα πόδια.
Αργότερα έμαθα ότι λέγεται Η θέση της κοιμωμένης του Χαλεπά. Κάπως έτσι..
View attachment 428894
Προτού φύγει μου λέει ότι θα έρθει 6 το πρωί και να μην σηκωθώ καθόλου από το κρεβάτι.
Το πρωί είχαν στρώσει διάδρομο-χαλί έξω από το δωμάτιο και η μόνη γυμναστική που μου έκανε
ήταν μπουσούλημα στα τέσσερα όπως τα μωρά, αλλά η πλάτη να είναι ίσια και τα γόνατα στο περπάτημα να πλησιάζουν προς το στήθος. Προσπάθησε να το κάνεις εικόνα αυτό που είπε
η σύζυγος. Ρε μπαγάσα να έχεις μπροστά σου γυναίκα στα τέσσερα κι εσύ από πίσω να την κυνηγάς στα τέσσερα με τις πιτζάμες και να αγκομαχάς. @KIKI , @evaT δεν κυκλοφοράτε μόνο εσείς με πιτζάμες. Το μυστικό είναι 10 λεπτά το πρωί και 10 λεπτά το απόγευμα μπουσούλημα.Την δεύτερη
ημέρα άρχισε να υποχωρεί ο πόνος και ήμουν τυχερός που η έκθεση γινόταν στο ίδιο ξενοδοχείο.
Στην πορεία έχω προσθέσει πολύ περπάτημα και κολύμπι όπως ανέφερε η Φένια.
Αν μπορείς τις ζεστές ημέρες να περπατάς στην αμμουδιά και να μπουσουλάς στην άμμο και τον
χειμώνα στο χαλί του σαλονιού. Στο you tube έχει αρκετά βιντεάκια με διάφορες ασκήσεις.
Χρησιμοποιώ αυτήν την κρέμα που είναι νόμιμη και στην Ελλάδα από φαρμακείο ..
Αλλά μόνο αυτήν. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές.
Cannabix CBD crema 60 ml
Στην Ισπανία που μένω επιτρέπεται η ατομική καλιέργεια ιατρικής κάνναβης και πλέον δεν χρησιμοποιώ τα συνταγογραφούμενα οπιούχα που έπαιρνα, παρά μόνο όταν βρίσκομαι εκτός
Ισπανίας. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ για την ιατρική κάνναβη γιατί νομίζω δεν είναι ακόμα νόμιμη
στην Ελλάδα. Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι ,μόνο με πμ.
Έχω παρατηρήσει ότι το στενό παντελόνι στην μέση μου δημιουργούσε πρόβλημα.
Αντικατέστησα όλα τα παντελόνια με ένα νούμερο μεγαλύτερο και η ζώνη είναι χαλαρή.
Σχεδόν μου πέφτουν αλλά δεν μου αρέσουν οι τιράντες. Ήταν πιο εύκολο να αλλάξω παντελόνια από το να κάνω δίαιτα. :haha::haha: Όταν είμαι εκτός δουλειάς στο σπίτι μόνο φόρμες με λάστιχο.
Είπαμε σεντόνι.
Εύχομαι να είσαι καλά πάντα από εδώ και πέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.550
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom