Πηλιο για καλοκαιρι?

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
χαχα οκ να σαι καλα!! δηλαδη για ποσους οροφους μιλαμε και για ποσα σκαλια σε καθε οροφο?

Το ξενοδοχείο δεν είναι ενιαίο, αποτελείται από διάσπαρτα διώροφα δωμάτια, σε μιά πλαγιά. Δεν περπάτησα μέχρι τα τελευταία δωμάτια, αλλά άκουσα πολλούς να παραπονιούνται για τα σκαλιά. Να προσθέσω στην προηγούμενη απάντησή μου, ότι είδα κάποια άτομα που πήγαιναν με τα πόδια στο Μυλοπόταμο, αλλά εγώ επειδή είμαι τεμπέλα δεν θα το έκανα ποτέ.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ξενοδοχείο δεν είναι ενιαίο, αποτελείται από διάσπαρτα διώροφα δωμάτια, σε μιά πλαγιά. Δεν περπάτησα μέχρι τα τελευταία δωμάτια, αλλά άκουσα πολλούς να παραπονιούνται για τα σκαλιά. Να προσθέσω στην προηγούμενη απάντησή μου, ότι είδα κάποια άτομα που πήγαιναν με τα πόδια στο Μυλοπόταμο, αλλά εγώ επειδή είμαι τεμπέλα δεν θα το έκανα ποτέ.
χαχα και γω σ αυτη την κατηγορια ανηκω! να σαι καλα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!
 

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
@angelucky μένοντας στο Μούρεσι προφανώς θα πας Παπά νερό,Νταμούχαρι και πάνω από όλα Μυλοπόταμο. Ο Μυλοπόταμος, η πιο δημοφιλής και προβεβλημένη παραλία του Πηλίου, δεν είναι οργανωμένη, έχει ένα μπαράκι να πάρεις καφέ-ποτό αλλά θα χρειαστείς ομπρέλα δική σου και ψάθες. καλύτερα να πας καθημερινή γιατί σ/κ εκτός των τουριστών ανεβαίνουν και οι Βολιώτες και γίνεται το αδιαχώρητο. Αν έχεις διάθεση καλά είναι να κατέβεις προς τα κάτω, εννοώ προς Λαμπινού όπου πριν από αυτήν την παραλία υπάρχει, για εμένα, η ομορφότερη παραλία του Πηλίου που λέγεται Λημνιώνας. Βέβαια τα τελευταία 3km είναι χωματόδρομος αλλά όταν φτάσεις κάτω θα με θυμηθείς. Έχει και ταβερνάκι που μπορείς να καθήσεις για τσιπουράκι, ουζάκι, καφεδάκι κτλ. Μια άλλη μέρα να την αφιερώσεις ώστε να πας προς Αργαλαστή και από εκεί για μπανάκι στα Ποτιστικά (Ξυνόβρυση). Φοβερή παραλία (άμμος) με beach bar αλλά και εστιατόριο. Αν πας προς Αργαλαστή περνάς απο Νεοχώρι στο οποίο υπάρχει μια πολύ καλη ταβέρνα "ο Ψηλός".[/quote]

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και εγω για εκει κατευθυνομουν οσον αφορα τις παραλιες,μονο που νομιζω οτι ειναι λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο μακρια για να παω προς Ξυνοβρυση που μου αναφερεις δικιο δεν εχω? Δεν ειναι απο την αλλη πλευρα του Πηλιου?
 

michaliss

Member
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
αφιέρωσε μια μέρα για ξυνόβρυση-μελανή και δεν θα χάσεις, ξεκίνα πρωί και γύρισε το βραδάκι στην "βάση" σου. συνήθως σ/κ υπάρχουν και beach parties αν σε ενδιαφέρει.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
μόλις γύρισα από Πήλιο και δηλώνω ότι αποτελεί έναν ιδανικό τόπο για καλοκαιρινές διακοπές.
Μείναμε Τσαγκαράδα και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Ατμοσφαιρική, με όσο κόσμο χρειάζεται για να μην νιώθεις μοναξιά, με ωραία εστιατόρια και πολύ ωραία 2 μπαράκια. Αν είστε πάνω από 30 και δεν σας ενθουσιάζει η πολυκοσμία του Αυγούστου επιλέξτε Τσαγκαράδα και δεν θα το μετανιώσετε.
 

Whiteyez

Member
Μηνύματα
30
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Salzburg
Καλησπέρα σε όλους και μπράβο σε όσους δίνουν πληροφορίες.
Έχουμε κλείσει με την γυναίκα για 5 βράδια στο Μούρεσι αρχές Ιουλίου και το θέμα είναι ότι θέλουμε να κατέβουμε με τη μηχανή να ευχαριστηθούμε τη φύση (έτσι λέω εγώ). Θα κάνουμε λάθος η να πάρουμε το αμάξι; Οι δρόμοι τι λένε;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Οι δρόμοι είναι γεμάτοι στροφές, αλλά δεν βλέπω λόγο γιατί να μην πάρετε τη μηχανή. Ίσα ίσα που θα σας βολέψει πολύ, αφού το παρκάρισμα είναι δύσκολο στις παραλίες αν έχεις αυτοκίνητο.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Έχουμε κλείσει με την γυναίκα για 5 βράδια στο Μούρεσι αρχές Ιουλίου και το θέμα είναι ότι θέλουμε να κατέβουμε με τη μηχανή να ευχαριστηθούμε τη φύση (έτσι λέω εγώ). Θα κάνουμε λάθος η να πάρουμε το αμάξι; Οι δρόμοι τι λένε;
Μόλις γύρισα από το Πήλιο και το πρώτο πράγμα που υποσχέθηκα στον εαυτό μου είναι να ξαναγυρίσω, αλλά με την μηχανή! Η φύση είναι απίστευτη, τα στροφιλίκια γλυκά,:clap: και το αυτοκίνητο σε απομονώνει!
Αν βέβαια πας και μέσα καλοκαιριού, με την μηχανή θα ξεχάσεις και το πρόβλημα πάρκινκ, που απ΄ ότι κατάλαβα με αυτοκίνητο θα γίνεται ανυπέρβλητο!
Επίσης δεν πρέπει να υπαρχει και φόβος κλοπής.
Μην το σκέπτεσε λοιπόν, βουρρρρρρ και καλά να περάσεις!:D
 

Leventisd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Εδώ http://www.holidays-in-pelion.gr μπορείτε να βρείτε διαμονή στο Πήλιο σε σπίτια με κουζίνα , θεά στην θάλασσα κτλ , είναι τοπικό τουριστικό γραφείο και οργανώνει εκδρομές με βάρκες η να νοικιάσατε εσείς , ενοικίασης από μηχανάκια , αυτοκίνητα κτλ

Για διαμονή στον Άγιο Ιωάννη Πήλιο δείτε επίσης το Boutique Hotel Kentrikon http://www.bungalows-kentrikon.gr
 

Giorgos Vlachos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιόρδ
Ας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου για το Πήλιο.Έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής στην περιοχή θα κρίνω τον τόπο μου όσο πιο αντικειμενικά μπορώ.Λοιπόν το Πήλιο αποτελείται από 24 χωριά το καθένα με την δική του ομορφιά.Όσον αφορά το χειμώνα οι κύριοι τουριστικοί προορισμοί είναι η Πορταριά, η Μακρινίτσα, τα Χάνια λόγω του χιονοδρομικού και η Τσαγκαράδα. Όσον αφορά το καλοκαίρι οι επιλογές είναι αρκετές για να διαλέξει κάποιος από τον Αι Γιάννη, που είναι το πιο γνωστό τουριστικό θέρετρο,το Χορευτό επίνειο της Ζαγοράς,το Παπά Νερό δίπλα στον Αι Γιάννη, τη Νταμούχαρη, το Μηλοπόταμο, τα Ποτιστικά και τους Άγιους Σαράντα.Φυσικά οι επιλογές σε παραλίες είναι πάρα πολλές σε βαθμό πέρα για πέρα ικανοποιητικό.Από τις απέραντες που υπάρχει και οργανωμένο κομμάτι με ομπρέλες και ξαπλώστρες όπως είναι ο Αι Γιάννης και το Χορευτό μέχρι τις πιο παρθένες και λιγότερο διάσημες όπως η Παρίσαινα, ο Οβριός, η Πλάκα και η Ανάληψη.Η εκπληκτική ομορφιά του βουνού σε συνδυασμό με τις καθαρές παραλίες συνιστούν κατα την ταπεινή μου άποψη τον ιδανικό προορισμό για όλες τις εποχές του χρόνου.Αυτά λοιπόν από εμένα για την ιδιαίτερη πατρίδα μου που τόσο μου λείπει αυτές τις ζεστές μέρες του Ιούνη.Καλό καλοκαίρι!!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδιά καλησπέρα!
Τι επιλογές έχουμε για εκδρομές και φαγητό απο καλά νερά?Σκεφτόμουν μια μέρα νότια, μια τσαγκαράδα και γύρω παραλίες και ίσως τη μιαμιση στα καλα νερα!
Μιλάμε για 3μιση μέρες συνολο!
Τι θα μου προτείνατε;η παραλια στα καλα νερά είναι καλή? :)
ευχαριστω!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Δεν θα χαράμιζα ούτε λίγες ώρες στα Καλά Νερά και γενικά σε όλη την ακτή του Παγασητικού από Βόλο μέχρι Άφυσσο. Μείνε δύο μέρες Τσαγκαράδα και πέριξ ή προχώρα ακόμη πιο βόρεια προς Ζαγορά. Στο βορειοανατολικό Πήλιο μια μέρα δε φτάνει ούτε για ζήτω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.462
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom