Πιστωτικές/Προπληρωμένες κάρτες στην Ευρώπη

Apollonios

Member
Μηνύματα
39
Likes
36
Καλησπέρα σε όλους όσους είναι ακόμη μπροστά στην οθόνη τους και δεν το "έσκασαν" για το τριήμερο.

Η απορία που με βασανίζει τις τελευταίες μέρες είναι μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με την προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου στο επικείμενο ταξίδι μου στο Παρίσι. Ως γνωστόν, η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει τσιπ. Υπάρχει περίπτωση κάποια μηχανήματα αυτόματης πώλησης ή καταστήματα/ εστιατόρια να απαιτούν τσιπ για πληρωμή;

Σημειωταίον, σε προηγούμενα μου ταξίδια στην Ιταλία και στην Ουγγαρία, όπου και να τη χρησιμοποίησα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Περιμένω εναγωνίως απάντηση από τα αγαπητά μέλη και τους "σοφούς" του φόρουμ!:D
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καμια προπληρωμενη καρτα απο οτι ξερω δεν διαθετει τσιπ. Δεν εχω τετοια καρτα, προτιμω την κανονικη πιστωτικη αλλα γνωστοι μου που την χρησιμοποιησαν στο εξωτερικο δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα.
 

manos_XP

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Καλησπερα!
το μονο που εχει σημασια ειναι να μαθεις απο την τραπεζα σου σε τι ATM εξω μπορεις να σηκωνεις λεφτα(εχουν αντιστοιχη ονομασια).
Για παραδειγμα Γερμανια με καρτα εθνικης τραπεζας(λογαριασμος ταμιευτηριου) μπορουσα να σηκωνω απο ολα τα μηχανηματα που εχουν το σημα CIRROUS(καπως ετσι γραφεται.θα σε γελασω).
Σε γενικες γραμμες ειναι 2 τα συστηματα (σαν να λεμε 2 διατραπεζικα ΔΙΑΣ).
Καλεσε στην Κυπρου και ρωτησε απο που μπορεις να κανεις αναληψη(επισης ρωτα για τις χρεωσεις αναλογα με το ποσο που σηκωνεις).

Παντως γενικα δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγω στην Βαρκελώνη, οταν το ξενοδοχείο ζήτησε μια κάρτα για εγγυηση εδωσα αρχικά αυτη αλλα δεν την δεχτηκαν βεβαια και ετσι δωσαμε την πιστωτική του αντρα μου. Στο τελευταιο ταξιδι χρησιμοποιησα μονο πιστωτική. Δεν νομιζω καποιο εστιατοριο ή καταστημα να αρνηθει να την παρει, για ποιο λογο? Αν υπαρχουν χρηματα μεσα η συναλλαγη θα γινει αν δεν υπαρχουν οχι. Θα σου ζητησουν ή αλλη καρτα ή μετρητα...
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Πριν 2 χρονια που πηγα Παρισι χρησιμοποιηση την πιστωτικη μου.. τοτε ομως στις 2 τραπεζες που ειχα καρτα δεν ειχαν βαλει ακομα τσιπακι.. δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα, ουτε στο ξενοδοχειο, ουτε σε μαγαζια ουτε στην ενοικιαση αυτοκινητου.. εκει που δεν περασε ηταν στα παρκομετρα.. επαιρναν καρτα μονο με τσιπακι, κι ετσι την πατησαμε κι αρπαξαμε μια κληση :bleh:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
εαν ειναι για αγορες και εφοσον υπάρχει μεσα το απαιτουμενο ποσό δεν υπάρχει πρόβλημα, εαν ομως ειναι για ενοικιαση αυτοκινητου ή ξενοδοχειου που θα την χρησιμοποιήσουν για εγγυηση δεν μπορεις γιατι προφανως δεν θα εχεις τοσο μεγαλο ποσο μέσα για παρακράτηση εγγυησης και σε περίπτωση στραβης δεν θα μπορουν να δεσμεύσουν μεγαλύτερο ποσο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Η απορία που με βασανίζει τις τελευταίες μέρες είναι μήπως έχω κάποιο πρόβλημα με την προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου στο επικείμενο ταξίδι μου στο Παρίσι. Ως γνωστόν, η συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει τσιπ. Υπάρχει περίπτωση κάποια μηχανήματα αυτόματης πώλησης ή καταστήματα/ εστιατόρια να απαιτούν τσιπ για πληρωμή;
Χρησιμοποιώ την προπληρωμένη κάρτα της τράπεζας Κύπρου εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν είχα (σχεδόν) ποτέ πρόβλημα σε κανένα από τα ταξίδια μου (ούτε και στο Παρίσι). Και λέω "σχεδόν" γιατί δυο φορές στα duty free το μηχάνημα δεν τη δεχόταν. Νομίζω αυτό συνέβη στα αεροδρόμια της Πράγας και της Βουδαπέστης (ή του Βερολίνου, δε θυμάμαι καλά).

Επίσης στην Ισπανία κάποια στιγμή αρχικά αρνήθηκαν να τη δεχθούν επειδή στην κάρτα δεν υπήρχε όνομα, αλλά μετά τους εξήγησα ότι στις προπληρωμένες δεν υπάρχει όνομα και μετά τη δέχθηκαν.

Όταν η κάρτα έληξε, μετά από δυο χρόνια, και μου έστειλαν την καινούρια υπήρχε γραμμένο το ονοματεπώνυμό μου, οπότε τώρα πια δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εαν ειναι για αγορες και εφοσον υπάρχει μεσα το απαιτουμενο ποσό δεν υπάρχει πρόβλημα, εαν ομως ειναι για ενοικιαση αυτοκινητου ή ξενοδοχειου που θα την χρησιμοποιήσουν για εγγυηση δεν μπορεις
Για ενοικίαση αυτοκινήτου δε γνωρίζω τι γίνεται. Σε όλα μου τα ταξίδια όμως χρησιμοποιώ την προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου για να κλείσω ξενοδοχείο και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα:lol:
 
Μηνύματα
127
Likes
22
H Mastercard prepaid είναι καλή για αγορά εισιτηρίων και κράτηση διαμονής μέσω ίντερνετ, με τη Mastercard prepaid της Πειραιώς υπάρχουν εκπτώσεις σε σχέση με τη visa (γλυτώνεις τα 10 ευρώ στη ryanair). Στην easyjet δεν υπάρχει διαφορά visa-mastercard. Η Aegean βέβαια σου κρατάει τη χρέωση συναλλαγής 6 ευρώ θες-δε θες.
Στην wizzair αναγκάστηκα να βγάλω την Wizz-Kreditkarte (δωρεάν) που μαζί με την WizzExklusiv (κάτι σαν κάρτα μέλος, κοστίζει 30 ευρώ/έτος) πετυχαίνω μειώσεις ώς και 20 ευρώ ανά εισιτήριο.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
παιδια οταν περνατε την ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ απο το μηχάνημα στις αγορές σας στο εξωτερικό δίνετε το pin ?
Στις debit θέλει πάντα pin..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδια οταν περνατε την ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ απο το μηχάνημα στις αγορές σας στο εξωτερικό δίνετε το pin ?
Στις debit θέλει πάντα pin..
Σε κάποιες περιπτώσεις ναι... (Μια VISA της Citibank κάποτε μου κλείδωσε σε ένα μηχάνημα εκδόσεων εισιτηρίων στο σταθμό τρένων του αεροδρομίου της Ζυρίχης, επειδή το μηχάνημα ζητούσε PIN κι εγώ δεν το θυμόμουν, και η Citibank θεώρησε στη συνέχεια τη συναλλαγή ως ύποπτη).

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, δε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σε κανένα αυτόματο πωλητή στο Παρίσι, κανενός τύπου, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (αυτό πρακτικά σημαίνει πως θα περιμένεις στις ουρές στους σταθμούς μετρό/τρένων κλπ). Επίσης, κάποια καταστήματα ενδεχομένως να μην τη δεχτούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.628
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom