Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ταξιδιωτικα πρακτορεια για αιγυπτο! :)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φυσικά είναι ασφαλής προορισμός!!
Τρομοκρατικές επιθέσεις γίνονταν πάντα, παντού, όποιος τα λέει αυτά, μου θυμίζει τη γιαγιά μου που νομίζει πως μόνο αν κάθομαι σπίτι, δε θα κινδυνεύω!! :haha:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
επισης θα ηθελα να μου προτεινετε ταξιδιωτικα πρακτορεια για αιγυπτο! :)
Γιατι να πας με πρακτορειο; Μια χαρα μπορεις να το οργανωεις μονος και πολυ φτηνοτερα
 
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ok!και μια τελευταια χαρη.....θα ηθελα να μου πειτε μερικες γενικες πληροφοριες για την αιγυπτο!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Στην λεξη "αιγυπτος" εμφανιζει ολα τα μηνυματα και τις πληροφοριες που χρειαζεσαι, αν εχεις ακομα αποριες τα ξανα λεμε
 
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ποια εποχη θα ηταν καλυτερη για να παω και που πρεπει να παω για μια πρωτη γνωριμια με τη χωρα,δηλαδη σε ποιες περιοχες...!υπολογιζω να παω περιπου μεχρι 6 μερες!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Αν ψάχνεις για πρακτορείο τα Pyramis και Boutros εξειδικεύονται για Αίγυπτο. Καλή εποχή είναι Απρίλιος –Μάιος. Οι 6 μέρες είναι λίγες εκτός αν πάς μόνο Κάιρο – Αλεξάνδρεια. Κανʼ τις 8-10 και διάλεξε πακέτα με 1 μέρα Αλεξάνδρεια, 2-3 Κάιρο και 4-5 κρουαζιέρα Νείλου. Την τελευταία δεκαετία έχουν συμβεί 5 – 6 τρομοκρατικές επιθέσεις. Στατιστικά η πιθανότητα να σου συμβεί κάτι είναι από μια στις 500.000.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Περίοδοι..Απρίλιος - Μαιος και Οκτωβριος - Νοέμβριος. Υποφερτος καιρός και μετά ή πριν τη high season (στην Αίγυπτο η high season είναι Δεκέμβριο-Μαρτιο)
αξίζουν 2-3 μέρες στο Κάιρο. Επίσης, με το τρενο μέσα σε μια νύχτα έχεις βρεθεί κάμποσαααα χλμ νοτία στο πανέμορφο Ασουαν (3 μέρες μαζί με Αbu Simbel). Στο Λουξορ 1,5 μέρα για να δεις τα αρχαια. Και η Αλεξάνδρεια έχει να πει πράγματα..στο νερό 1 μια μέρα...
Εναλλακτική αντι για Νείλο, πάς απο Αλεξάνδρεια στην οαση της Σιβας...απλά απίστευτα!! οαση μέσα στην έρημο με λίμνες και δυνατότητα jeep safari στους αμμολοφους..
επισης παίζει η δυνατότητα εκδρομής προς στην χερσόνησο του Σινα..Δεν έχω πάει, δεν γνωρίζω..
Εννοείται πως μπορείς να κανονίσεις όλο το ταξίδι μόνο σου χωρις κανένα πρακτορείο..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Eγώ που πήγα Δεκέμβρη πάντως αν μπορούσα θα πήγαινα λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα, γιατί Δεκέμβρη χρειάζεσαι και μπουφανάκι πρωί-βράδυ, αν πάς τώρα ας πούμε θα'σαι μια χαρα πιστεύω. Μόνο κοντομάνικα, ούτε να κουβαλάς μπουφάν, ούτε μακρυμάνικα... Επίσης, αν πάς με πρακτορείο, προτείνω 8ήμερο για να σου μείνει και 1 μέρα ελεύθερη, να περπατήσεις το Κάιρο, να δεις πως ζούν, να μπείς σε ταξί!!! Αλλά αν πάς μεμονομένα και θες να δείς όσα βλέπει κανείς με το πρακτορείο πρέπει ή να ρίξεις το τρέξιμο ή να μείνεις περισσότερο...είναι πάρα πολλά...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί η ασφάλεια, αλλώστε πουθένα δεν μπορείς να νίωσεις την πλήρη ασφάλεια! (Άσχετο, αλλά πριν λίγες μέρες και ένω φυσούσε αρκετά εκεί που διάβαζα ιστορίες στο travelstories πιάνω με την άκρη του ματιού μου μία κίνηση έξω από το παράθυρο μου, πράγμα περίεργο γιατί μένω στον 2ο, και όχι δεν ήταν πουλί, κοιτάω και τι να δω ο αέρας είχε σηκώσει ένα τραπεζάκι από κάποιο μπαλκόνι και το πέταξε στο δρόμο!!!!).
Θα μου άρεσε κι εμένα να κάνω αυτό το ταξίδι και πριν από λίγο καιρό όταν ήμουν στην αναζήτηση του επόμενου προορισμού είχα πάρει πολύ ζεστά στο θέμα "Αίγυπτος" αλλά ψάχνοντας κατέληξα ότι θα ήταν οικονομικά ασύμφωρο να το οργανώσω μόνη μου, απ΄ότι να παώ με πρακτορείο. Τόσο πολύ λάθος έψαχνα?:throw:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Περισσότερες πιθανότητες έχεις να σου συμβεί κάτι μέχρι να πας στο αεροδρόμιο παρά στην αίγυπτο. Για αυτό δώσε κύριο βάρος και πρόσεχε το δρόμο μέχρι τα Σπάτα. Μην μιλάς στο κινητό κ.λ.π.
 
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Μηπως εχει ταξιδεψει κανεις απο εσας με exotour?ειναι καλο πρακτορειο?θα ηθελα τη γνωμη σας!!! ευχαριστω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.205
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom