Γερμανία Πληροφορίες για Βαυαρία

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
αντε με βαρια καρδια τελικα παλι salzburg...θα κανουν τουλαχιστον καμια συναυλια πρωτοχρονιατικα ή ολα θα ειναι ήδη νεκρα;
@karfitsa ειχα παει regensburg τοτε την καλη χρονια..14!οντως κουκλα.
Καλά να περάσεις.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλημέρα, καλό μήνα και καλό ψήσιμο! Εύχομαι να είστε στη θάλασσα.
Πλησιάζει ο καιρός για το επόμενο ταξίδι μας, 27 Ιουλίου, θα είμαστε δύο άτομα.
Θα πάμε για 6 μέρες Αυστρία και Γερμανία. Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
1η μέρα, Άφιξη στη Βιέννη-διανυκτέρευση στο Graz.
2η,3η μέρα, διαμονή στο Inzell, Γερμανία, Βαυαρικές Άλπεις και είναι ο λόγος που προγραμματίσαμε το ταξίδι εξαρχής.
4η, 5η, 6η Διαμονή στη Βιέννη.
7η, αναχώρηση το βράδυ από Βιέννη.
Καταρχάς, να πω ότι έχω μαζέψει πολλές πληροφορίες για Βιέννη και στο Graz θα συναντήσουμε φίλους Έλληνες.
Έχω, όμως, πλήρη άγνοια για τη Γερμανία και έχω ερωτήσεις.
Αξίζει να πάμε Μόναχο ή να μην το σκέφτομαι, καν;
Έχει επισκεφθεί κανείς εκείνα τα μέρη; Καμία πρόταση για κοντινά αξιοθέατα που μπορούμε να πάμε;
Επειδή θέλουμε να πάμε το πρωί της 3ης ημέρας στο Σάλτζμπουργκ, πόσο εύκολη είναι η διάβαση συνόρων Αυστρίας-Γερμανίας;
Έχω κάνει κράτηση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου online. Συμφέρει ή να το ακυρώσω και να νοικιάσω εκεί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Για το αυτικινητο πολύ καλά έκανες.Δεν υπάρχουν σύνορα μεταξύ Αυστρίας Γερμανίας.Ειναι σαν μια χώρα.Την βινιετα μη ξεχάσεις για την Αυστρία αντί για διόδια.Στην Γερμανια δεν χρειάζεται τίποτα για διόδια.Τα έχουν ενσωμάτωση στην τιμη της βενζίνης.Εκει κοντά στην διανυκτέρευση στο inzell εκτός απο το Salzburg ειναι ένα καταπληκτικό μέρος το Hallstatt,άλλο εντυπωσιακό μέρος ειναι το kitzbuhel .Επισης στην λίμνη chiemsee ειναι το ανάκτορο του Λουδοβίκου του Β.Εγω στο Μόναχο θα έκανα μια ΣΤΑΣΗ στην κεντρική Πλατεία.Ετσι για μια τζούρα για να ξαναπάω.Η περιοχή αυτή ειναι πανέμορφη.Διαλεγεις και ΠΑΙΡΝΕΙΣ.Καλα να περάσεις.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Ωραία! Βρήκα τη λίμνη, είναι πανέμορφη! Αν κατάλαβα καλά, είναι μέσα σε πάρκο, το Berchtesgaden. Μπορούμε να πάμε την πρώτη μέρα, μετά τις 4, ή είναι αργά;
Βλέπω ότι είναι και τα αλατορυχεία εκεί, αξίζει, πήγατε;
Για το Eagle's nest δεν ψήνομαι καθόλου......
Δεν θα θέλω να φύγουμε, μου φαίνεται.
Νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα, γιατί δεν ξέρω Γερμανικά και βλέπω να πηγαίνουμε αλλού γι αλλού. Εδώ, χανόμαστε στην Ελλάδα, φαντάζομαι τί θα γίνει εκεί.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ωραία! Βρήκα τη λίμνη, είναι πανέμορφη! Αν κατάλαβα καλά, είναι μέσα σε πάρκο, το Berchtesgaden. Μπορούμε να πάμε την πρώτη μέρα, μετά τις 4, ή είναι αργά;
Βλέπω ότι είναι και τα αλατορυχεία εκεί, αξίζει, πήγατε;
Για το Eagle's nest δεν ψήνομαι καθόλου......
Δεν θα θέλω να φύγουμε, μου φαίνεται.
Νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα, γιατί δεν ξέρω Γερμανικά και βλέπω να πηγαίνουμε αλλού γι αλλού. Εδώ, χανόμαστε στην Ελλάδα, φαντάζομαι τί θα γίνει εκεί.
Πράγματι είναι στο Berchtesgaden. Δεν θυμάμαι μέχρι ποια ώρα λειτουργούν τα καραβάκια αλλά σίγουρα αξίζει η βόλτα.
Στα αλατωρυχεία πήγαμε αλλά δεν ενθουσιάστηκα.
Το Eagle's nest μου άρεσε η θέα από την κορυφή.
 

Lamprini74

Member
Μηνύματα
45
Likes
78
Η λίμνη Konigssee ειναι ολα τα λεφτα. Αν θυμαμαι καλα αφου τη διασχισεις με καραβακι περπατας λιγο ακομα και φθανεις σε μια μικροτερη λιμνη η οποια ειναι απιστευτη. Τετοιους αντικατοπτρισμους σε νερο δεν εχω ξαναδει. Τη βλεπεις και μπερδευεις το πανω με το κατω!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Η λίμνη Konigssee ειναι ολα τα λεφτα. Αν θυμαμαι καλα αφου τη διασχισεις με καραβακι περπατας λιγο ακομα και φθανεις σε μια μικροτερη λιμνη OBERSEE η οποια ειναι απιστευτη. Τετοιους αντικατοπτρισμους σε νερο δεν εχω ξαναδει. Τη βλεπεις και μπερδευεις το πανω με το κατω!
KONIGSSEE
1 KONIGSSEE.jpg


2 KONIGSSEE.jpg


3 KONIGSSEE.jpg


4 KONIGSSEE.jpg


OBERSEE
OBERSEE 1.jpg


OBERSEE2.jpg
 

Attachments

zoi_zoitsa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκάη
Καλημέρα! επειδή φεύγουμε την Δευτέρα 17/09 για Γκάρμις- Παρτενκίρχεν και έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις πληροφορίες που έχετε γράψει (και όπως πάντα είναι απίστευτα βοηθητικές) έχω μια άλλη απορία σχετικά με τα ρούχα που θα έπρεπε να πάρει κάποιος μαζί του αυτό το διάστημα και κυρίως τα πανωφόρια!! θα χρειαστεί χοντρό μπουφάν?? καλοδεχούμενη οποιαδήποτε πληροφορία!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η πρόγνωση του καιρού τί λέει;;;
Φίλη που μένει στο Λινταου, έλεγε ότι πρίν 10μέρες είχε 14 βαθμούς και άναβαν καλοριφέρ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom