Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ για τις εκτενείς απαντήσεις... Όσο για τα αεροπορικά η αλήθεια είναι πώς βρήκα ακόμα και με 60 (!!) ευρώ για Αθήνα-Πράγα και 80 ευρώ απο Βουδαπέστη-Αθήνα με aegean, έτσι με 140 ευρώ μόνο έχω αεροπορικά για 2 χώρες, με απευθείας πτήσεις και με μια πολύ καλή εταιρεία. Όλα αυτά βέβαια ενώ τα κοιτούσα τώρα για τον Αύγουστο, αν τα κοιτάξω τον Ιούνιο πχ δεν ξέρω τι θα δω :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Σας ευχαριστώ πολύ για τις εκτενείς απαντήσεις... Όσο για τα αεροπορικά η αλήθεια είναι πώς βρήκα ακόμα και με 60 (!!) ευρώ για Αθήνα-Πράγα και 80 ευρώ απο Βουδαπέστη-Αθήνα με aegean, έτσι με 140 ευρώ μόνο έχω αεροπορικά για 2 χώρες, με απευθείας πτήσεις και με μια πολύ καλή εταιρεία. Όλα αυτά βέβαια ενώ τα κοιτούσα τώρα για τον Αύγουστο, αν τα κοιτάξω τον Ιούνιο πχ δεν ξέρω τι θα δω :)
όσο τα κοιτάς και δεν τα κλείνεις τόσο χειρότερα είναι όμως! Επίσης μην ξεχνάς πως αυτές οι τιμές που βλέπεις είναι χωρίς βαλίτσα, μόνο με χειραποσκευή.
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Ένα ταξίδι η Βιέννη με 4 ημέρες...
και ένα διαφορετικό ταξίδι με Πράγα 3 ημέρες μαζί με Βουδαπέστη άλλες 2 ημέρες.
Και οι 3 πόλεις είναι δύσκολο να γίνουν σε ένα ταξίδι 7 ημερών.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Τελικά κλείσαμε τα εισιτήρια, αλλά οι 7 μέρες γίνανε 9... :) 20-29 Αυγούστου! :lol: Μήπως, λέω μήπως, τώρα χωράει κάπου και η Βιέννη; Λέω μήπως "καταφέρουμε να πάμε για 2-3 μέρες κι εκεί να δούμε έστω τα βασικά. Με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό, έλεγα να μοιράσω τις μέρες κάπως έτσι, με τη σειρά που θα τις δούμε:
2 μέρες Βουδαπέστη
2 μέρες Βιέννη
4 μέρες Πράγα
Τι λέτε;
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Αν επιμένεις να επισκεφτείτε και τις 3 πόλεις και σε ενδιαφέρουν τα αξιοθέατα, μουσεία κτλ. τότε τις περισσότερες μέρες να τις αφιερώσεις στη Βιέννη. Έχει πολύ ψωμί. Αν είστε πιο χαλαροί τότε από 3 σε Πράγα και Βουδαπέστη μήπως και καταφέρετε cesky krumlov ( όχι καρλοβιβαρι). Και πάλι όμως το προγραμμα θα είναι βαρύ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Επειδή δεν βλέπω να αλλάζεις γνώμη και θες να το κάνεις έτσι, βάλε σε όλες από 3 μέρες και καλό ταξίδι!

http://www.mav-start.hu/
http://studentagencybus.com/en/419_419/STUDENT AGENCY Prague - Austria
http://www.orangeways.com/en/timetable-busticket

Εισιτήριο από Βιέννη μέχρι Βουδαπέστη κλείσε μέσα από το πρώτο site, είναι ας πούμε ο οσε τους και έχει φθηνότερα εισιτήρια( 13 ευρω) από εκείνα που μπορείς να βρεις από εκείνον της αυστρίας http://www.oebb.at/en/Travelling_abroad/SparSchiene_Europa/Hungary/index.jsp

Τέλος πάντων τσέκαρε ότι θες και εσύ αποφασίζεις.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
2,5 μέρες για Βουδαπέστη νομίζω ειναι αρκετές για να δεις τα βασικά ως πρώτο προορισμό απο τους 3, απο κει και πέρα εχουμε 6 γεμάτες να μοιράσουμε σε Βιέννη και Πράγα (δυστυχώς η τελευταία 9η μέρα δεν μετράει γιατί φεύγουμε πρωί για Αθήνα). Ίσως τις μοιράσουμε σε 4 και 2 ή 3 και 3, ανάλογα πώς θα βγει το πρόγραμμα. Θέλει πολύ ψάξιμο στο ιντερνετ, πολύ tripadvisor, ώρες μουσείων, αποστάσεις, πολύ google... τα ξέρετε :)
Δεν έχω πρόβλημα με το βαρύ πρόγραμμα, σε όλα μου τα ταξίδια κάνω βαρύ πρόγραμμα (στο Παρίσι ειδικά περπατούσαμε απο τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ κάθε μέρα).
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Τελικά κλείσαμε τα εισιτήρια, αλλά οι 7 μέρες γίνανε 9... :) 20-29 Αυγούστου! :lol: Μήπως, λέω μήπως, τώρα χωράει κάπου και η Βιέννη; Λέω μήπως "καταφέρουμε να πάμε για 2-3 μέρες κι εκεί να δούμε έστω τα βασικά. Με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό, έλεγα να μοιράσω τις μέρες κάπως έτσι, με τη σειρά που θα τις δούμε:
2 μέρες Βουδαπέστη
2 μέρες Βιέννη
4 μέρες Πράγα
Τι λέτε;
συμφωνώ με τον TAX78 για την Βιέννη ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 ημέρες...όταν θα φτάσεις θα το διαπιστώσεις!!
επίσης, για την Βουδαπέστη 3 ημέρες είναι μια χαρά.. (μην σου πω 2 :icon_rolleyes:), αν πάτε όμως και στα λουτρά τότε σίγουρα 3 γιατί μόλις μπείτε δεν θα θέλετε να βγείτε!!!
όσον αφορά την Πράγα, οπωσδήποτε αφιέρωσε μια ημέρα στο Cesky Krumlov (ημερήσια εκδρομή)...βέβαια η περίοδο που θα ταξιδέψεις δεν είναι και η καλύτερη....διότι θα δεις μια ξεραήλα να επικρατεί, ειδικά στους κήπους του παλατιού (Την άνοιξη και το φθινόπωρο υπάρχουν υπέροχα χρώματα, ειδικά για φωτογραφίες)...αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

θα μου πεις σε παρακαλώ το link για το Αθήνα-Πράγα με 60 ευρώ??
Καλά να περάσετε!!!


 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Αφού το θες τόσο δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε ακόμα κατά πόσο αξίζει ή όχι.
Κάντο και θα μας πεις εσύ μετά.

Ανάλωσε τον χρόνο καλύτερα στο πως θα δεις ότι περισσότερο μπορείς, από της πληροφορίες μέσα από το φόρουμ.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
συμφωνώ με τον TAX78 για την Βιέννη ότι χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 ημέρες...όταν θα φτάσεις θα το διαπιστώσεις!!
επίσης, για την Βουδαπέστη 3 ημέρες είναι μια χαρά.. (μην σου πω 2 :icon_rolleyes:), αν πάτε όμως και στα λουτρά τότε σίγουρα 3 γιατί μόλις μπείτε δεν θα θέλετε να βγείτε!!!
όσον αφορά την Πράγα, οπωσδήποτε αφιέρωσε μια ημέρα στο Cesky Krumlov (ημερήσια εκδρομή)...βέβαια η περίοδο που θα ταξιδέψεις δεν είναι και η καλύτερη....διότι θα δεις μια ξεραήλα να επικρατεί, ειδικά στους κήπους του παλατιού (Την άνοιξη και το φθινόπωρο υπάρχουν υπέροχα χρώματα, ειδικά για φωτογραφίες)...αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

θα μου πεις σε παρακαλώ το link για το Αθήνα-Πράγα με 60 ευρώ??
Καλά να περάσετε!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Τα εισιτήρια που βρήκα είναι για Αθήνα->Βουδαπέστη και Πράγα->Αθήνα. Αθήνα-> Πράγα δεν υπάρχει στο πρόγραμμα :) Ξεκινάμε με Βουδαπέστη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom