Ρουμανία Πληροφορίες για Κραϊόβα Ρουμανία

elinapa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Καλησπέρα στους λάτρεις των ταξιδιών!!!!! :clap:Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας!!!!Επειδή πρόκειται να μείνω για έναν μήνα στην Κραϊόβα της Ρουμανίας, για εθελοντική εργασία μέσω ενός προγράμματος, θα ήθελα πληροφορίες για την συγκεκριμένη πόλη, οποιαδήποτε πληροφορία πιστεύετε οτι θα μου φανεί χρήσιμη.:)
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Eνα μηνα στην ρουμανια και να δουλευεις και απο πανω τζαμπα χαρα στην υπομονη σου!!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.199
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
akis-b,εθελοντικη εργασία αναφερει.
Αρα ειναι για καποιο καλο σκοπο.
Ενημερωσε την λοιπον,με οτι γνωριζεις και μην την αποθαρρυνεις,διοτι πιστευω οτι οταν προσφερεσαι εισαι ξεχωριστος-η και λυπαμαι που εγω δεν μπορω να παρασχω αναλογη εμπειρια.
Παντως καλη προσπαθεια.
 

elinapa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Eνα μηνα στην ρουμανια και να δουλευεις και απο πανω τζαμπα χαρα στην υπομονη σου!!
Γιατι τετοια
Eνα μηνα στην ρουμανια και να δουλευεις και απο πανω τζαμπα χαρα στην υπομονη σου!!
Γιατι τετοια αρνητικοτητα? Η εθελοντικη εργασια, ανεξαρτητα απο την χωρα, μας προσφερει ,πολλα ειδικα αν ειναι και στο πεδιο των σπουδων μας!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Γιατι τετοια

Γιατι τετοια αρνητικοτητα? Η εθελοντικη εργασια, ανεξαρτητα απο την χωρα, μας προσφερει ,πολλα ειδικα αν ειναι και στο πεδιο των σπουδων μας!!!!
Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος, γιατί δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένα πρόγραμμα εθελοντισμού από μια πρόσληψη, με ασφαλιστικά δικαιώματα και μισθό αλλά και απαίτηση επαγγελματισμού από τον εργαζόμενο, ειδικά εφόσον αφορά εργασία πάνω στο πεδίο σπουδών.
Χαρακτηριστικό απογοητευτικό παράδειγμα η λειτουργία του Παιδικού Μουσείου στην Αθήνα με εθελοντές απόφοιτους Παιδαγωγικών σχολών (μιλάμε για άτομα που έχουν όλα τα προσόντα) την ίδια στιγμή που θα μπορουσε να γίνει πρόσληψη με μισθό. Φοβάμαι ότι κάποιοι φορείς το βλέπουν ως τζάμπα παροχή υπηρεσιών.
 
Last edited:

elinapa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος, γιατί δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένα πρόγραμμα εθελοντισμού από μια πρόσληψη, με ασφαλιστικά δικαιώματα και μισθό αλλά και απαίτηση επαγγελματισμού από τον εργαζόμενο, ειδικά εφόσον αφορά εργασία πάνω στο πεδίο σπουδών.
Χαρακτηριστικό απογοητευτικό παράδειγμα η λειτουργία του Παιδικού Μουσείου στην Αθήνα με εθελοντές απόφοιτους Παιδαγωγικών σχολών (μιλάμε για άτομα που έχουν όλα τα προσόντα) την ίδια στιγμή που θα μπορουσε να γίνει πρόσληψη με μισθό. Φοβάμαι ότι κάποιοι φορείς το βλέπουν ως τζάμπα παροχή υπηρεσιών.
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες. Καποιος που γνωριζει περισσοτερα πραγματα για την εθελοντικη εργασια γενικοτερα ας απαντησει. Εγω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι η εθελοντικη εργασια σε μια ξενη χωρα προσφερει πολλα σε προσωπικο κ επαγγελματικο επιπεδο. Εγω το βλεπω ως μια εμπειρια!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες. Καποιος που γνωριζει περισσοτερα πραγματα για την εθελοντικη εργασια γενικοτερα ας απαντησει. Εγω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι η εθελοντικη εργασια σε μια ξενη χωρα προσφερει πολλα σε προσωπικο κ επαγγελματικο επιπεδο. Εγω το βλεπω ως μια εμπειρια!!!!
Φυσικά, εμπειρία είναι, αλλά καταλαβαίνεις ότι είναι μια πρακτική ενάντια στην αμοιβόμενη εργασία.
Επίσης, αν θεωρείται η εθελοντική εργασία με μίνιμουμ ευθύνη διεκπεραίωσης ενός έργου με υπευθυνότητα και σοβαρότητα (αν είναι κάποιος χάλιας, ή συμβιβάζονται γιατί είναι τζάμπα ή φεύγει και παίρνουν άλλον γιατί είναι τζάμπα) σημαντικό προσόν για ένα βιογραφικό, εγώ πάω πάσο.
 
Last edited:

elinapa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Φυσικά, εμπειρία είναι, αλλά καταλαβαίνεις ότι είναι μια πρακτική ενάντια στην αμοιβόμενη εργασία.
Επίσης, αν θεωρείται η εθελοντική εργασία με μίνιμουμ ευθύνη διεκπεραίωσης ενός έργου με υπευθυνότητα και σοβαρότητα (αν είσαι χάλιας, ή συμβιβάζονται γιατί είναι τζάμπα ή φεύγεις και παίρνουν άλλον γιατί είναι τζάμπα)
Η συγκεκριμενη εθελοντικη εργασια μου δινει τη δυνατοτητα να γνωρισω μια νεα κουλτουρα, να ερθω σε επαφη με εθελοντες απο αλλες χωρες( θα ειναι κ παιδια απο αλλες χωρες) και παραλληλα να βελτιωσω τις δεξιοτητες μου. Για αυτο σου λεω οτι εχεις δικιο σε αυτα που λες οσον αφορα την εθελοντικη εργασια, αλλα το να πας για ενα μηνα σε μια αλλη χωρα, οπου σου εξασφαλιζουν διαμονη και διατροφη, δεν ειναι κ τοσο κακο πια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Eνα μηνα στην ρουμανια και να δουλευεις και απο πανω τζαμπα χαρα στην υπομονη σου!!
Γιατί το λες αυτό; Έχεις πάει στη Ρουμανία και είσαι της άποψης ότι δεν αξίζει;

Elinapa αν και δεν έχω πάει Craiova, η Ρουμανία έχει πανέμορφα μέρη, ειδικά στην Τρανσυλβανία. Αν μπορείς πέρνα κι από κει, αξίζει πολύ. Έχοντας εμπειρίες από αντίστοιχα προγράμματα πιστεύω θα περάσεις πολύ καλά!


Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος, γιατί δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο μπορεί να προσφέρει ένα πρόγραμμα εθελοντισμού από μια πρόσληψη, με ασφαλιστικά δικαιώματα και μισθό αλλά και απαίτηση επαγγελματισμού από τον εργαζόμενο, ειδικά εφόσον αφορά εργασία πάνω στο πεδίο σπουδών.
Χαρακτηριστικό απογοητευτικό παράδειγμα η λειτουργία του Παιδικού Μουσείου στην Αθήνα με εθελοντές απόφοιτους Παιδαγωγικών σχολών (μιλάμε για άτομα που έχουν όλα τα προσόντα) την ίδια στιγμή που θα μπορουσε να γίνει πρόσληψη με μισθό. Φοβάμαι ότι κάποιοι φορείς το βλέπουν ως τζάμπα παροχή υπηρεσιών.
Φυσικά, εμπειρία είναι, αλλά καταλαβαίνεις ότι είναι μια πρακτική ενάντια στην αμοιβόμενη εργασία.
Επίσης, αν θεωρείται η εθελοντική εργασία με μίνιμουμ ευθύνη διεκπεραίωσης ενός έργου με υπευθυνότητα και σοβαρότητα (αν είναι κάποιος χάλιας, ή συμβιβάζονται γιατί είναι τζάμπα ή φεύγει και παίρνουν άλλον γιατί είναι τζάμπα) σημαντικό προσόν για ένα βιογραφικό, εγώ πάω πάσο.
Μερικές ενστάσεις...Ο εθελοντισμός είναι στάση ζωής, είναι η χαρά της ανιδιοτελούς προσφοράς. Έχει αμέτρητα οφέλη, είτε προσφέρεις τις υπηρεσίες σου στον τόπο σου είτε στο εξωτερικό. Δεν είναι πάντα-ευτυχώς-τζάμπα παροχή υπηρεσιών και εκμετάλλευση, αν και δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν κι αυτές οι περιπτώσεις. Υπάρχουν πολλά προγράμματα εκεί έξω (με εξέχον κατ'εμέ την Ευρωπαϊκή Εθελοντική Υπηρεσία-EVS) που σου καλύπτουν τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα από έξοδα κι εσύ το μόνο που κάνεις είναι να προσφέρεις το χρόνο, τις γνώσεις και την όρεξή σου πάνω σε πολλά και διαφορετικά πράγματα που σου αρέσουν και σ' ενδιαφέρουν και να δοκιμάζεσαι σε αυτά. Και σε αντάλλαγμα κερδίζεις πολλά και για τον εαυτό σου. Όχι χρήματα, αλλά νέες εμπειρίες, γνώσεις, δεξιότητες-πράγματα ανεκτίμητα. Και κάτι τέτοιο δεν είναι ίσως πάντα εφικτό μέσω της αμοιβόμενης εργασίας. Η εθελοντική εργασία είναι κάτι που εκτιμάται σ' ένα βιογραφικό, ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Και τέλος, το ότι είσαι εθελοντής δεν πιστεύω ότι σημαίνει ότι είσαι λιγότερο σοβαρός κι υπεύθυνος στον τρόπο που εργάζεσαι, για να μην πω ότι κάποιες φορές συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
 

elinapa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Σε ευχαριστω πολυ!!! Θα προσπαθησω να επισκεφτω οσο το δυνατον περισσοτερα μερη!!!!:airplane:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σε ευχαριστω πολυ!!! Θα προσπαθησω να επισκεφτω οσο το δυνατον περισσοτερα μερη!!!!:airplane:
Και κατά τη γνώμη μου πάντα ν' αναζητάς τέτοιες εμπειρίες, μόνο κερδισμένη μπορεις να βγεις! Θα το ανακαλύψεις βέβαια και μόνη σου αυτό ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom