Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

standby

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φαγητό στην Λευκάδα

Καλησπέρα σας.Σκοπεύω να πάω σε 10 μερες Λευκάδα και θα μείνω για 4 μερες στον Ασπρογερακάτα. Πέρα από τις παραλίες που ξέρω πάνω κάτω που θα πάω θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω τις 4 καλύτερες ταβέρνες για εσάς.
Έχω ακούσει για το 'Σαν παραμύθι' στην χώρα της Λευκάδας και το 'πυθάρι'. Μετά μου έχουν πει για την 'Ράχη' ότι έχει τρομερή θέα και πολύ καλές τιμές στην Εξάνθεια, στην Καρυά σε μία ταβέρνα που δεν θυμούνται όμομα (την μεσαία από τις 3 στην πλατεία). Θα ήθελα επίσης να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο σουβλαζίδικο (μου παν για τους Daldons) και για ψάρι που να πάω να φάω καλό και οικονομικο. Σας ευχαριστώ πολυ αλλά εχω μπερδευτεί. Δεν ψάχνω κυριλέ εστιατόρια. Απλά ταβερνάκια με ελληνική οικονοιμκή παραδοσιακή κουζίνα..
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Γι' αυτό το αγαπώ αυτό το φόρουμ. Με ένα κλικ βρίσκεις τα πάντα όλα για το μέρος που θές να πας!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Καλησπέρα σας.Σκοπεύω να πάω σε 10 μερες Λευκάδα και θα μείνω για 4 μερες στον Ασπρογερακάτα. Πέρα από τις παραλίες που ξέρω πάνω κάτω που θα πάω θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω τις 4 καλύτερες ταβέρνες για εσάς.
Έχω ακούσει για το 'Σαν παραμύθι' στην χώρα της Λευκάδας και το 'πυθάρι'. Μετά μου έχουν πει για την 'Ράχη' ότι έχει τρομερή θέα και πολύ καλές τιμές στην Εξάνθεια, στην Καρυά σε μία ταβέρνα που δεν θυμούνται όμομα (την μεσαία από τις 3 στην πλατεία). Θα ήθελα επίσης να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο σουβλαζίδικο (μου παν για τους Daldons) και για ψάρι που να πάω να φάω καλό και οικονομικο. Σας ευχαριστώ πολυ αλλά εχω μπερδευτεί. Δεν ψάχνω κυριλέ εστιατόρια. Απλά ταβερνάκια με ελληνική οικονοιμκή παραδοσιακή κουζίνα..
κοίτα η Λευκάδα έχει πάρα πολλά μέρη για φαγητό και εξαρτάται πάντα απ΄το που θα βρίσκεσαι κάθε φορά..εγώ δεν θυμάμαι καθόλου πως λέγονται αλλά θα σου πω κάποια ταβερνάκια που νομίζω θα βρεις εύκολα..
για ψάρι στα Σύβοτα(Λευκάδας όχι Θεσπρωτίας)στη ταβέρνα της Σπυριδούλας..πολύ καλό φαγητό (και ψάρι) έχει και στο Αι Νικήτα,η ταβέρνα που βρίσκεται ακριβώς μπροστά στη παραλία(έχει και πάνω στον κεντρικό πεζόδρομο του χωριού πολλά,αλλά μου κάνουν για πιο φαστ-φουντ)
αν είσαι στα Ασπρογερακάτα και θες πίτες,σουβλάκια,κτλ.,νομίζω πως η καλύτερη επιλογή είναι η γωνιακή ψησταριά πάνω στη πλατεία στα Λαζαράτα.
Γενικά καλό φαγητό θα βρεις παντού και σε λογικές τιμές,άρα μη αγχώνεσαι γιάυτό..αν βρεθείτε στον Πόρο για μπάνιο,έχει μια πολύ ωραία ψησταριά πάνω στο χωριό(είναι ορεινό χωριό ο Πόρος)με μεγάλη βεράντα για θέα στη θάλασσα και πολύ καλά ψητά παιδάκια!(τι γράφω πρωί-πρωί)
Η Καρυά,σαν το πιο τουριστικό απ΄όλα τα ορεινά,έχει πιο τσιμπημένες τιμές και κατά τη γνώμη μου χαμηλότερη ποιότητα!
καλά να περάσετε!
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
σκέφτομαι σοβαρά να πάω και εγώ, οδικώς από Θεσσαλονίκη.
Είδα όμως κάποιες φωτος και ψιλοξενέρωσα. Βλέπω ότι το νησί δεν είναι πολύ παραδοσιακό και γραφικό. Αυτό που αξίζει παιδιά είναι οι παραλίες και το φυσικό τοπίο?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
σκέφτομαι σοβαρά να πάω και εγώ, οδικώς από Θεσσαλονίκη.
Είδα όμως κάποιες φωτος και ψιλοξενέρωσα. Βλέπω ότι το νησί δεν είναι πολύ παραδοσιακό και γραφικό. Αυτό που αξίζει παιδιά είναι οι παραλίες και το φυσικό τοπίο?
Αν μιλάς για μετά τις 15 Ιούλη, μη κάνεις το λάθος να πας. Δε βρίσκεις γωνίτσα να βάλεις την ψάθα σου και το βράδυ στην χώρα νιώθεις πως περπατάς σε συλλαλητήριο. Το νησί έχει φοβερές εναλλαγές τοπίου και πανέμορφες παραλίες όπως επίσης οροπέδια, καταρράκτες, ακρωτήρια, φάρους, παραδοσιακές γιορτές αλλά όχι σε peak season.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Θα το παλέψω να πάω μέσα Ιούλη... Θενκς Παναγιώτα για τη χρήσιμη πληροφορία.
 

kavaliotis90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά χρειάζομαι επιγόντως την βοήθειά σας! Σκεφτόμασταν με την παρέα μου διακοπές στη Λευκάδα το Σάββατο. Αξίζει από άποψης νυχτερινής ζωής; Δεν ζητώ υπερβολές. Απλά μην είναι και νέκρα! Ποιά περιοχή θεωρείτε πως ενδείκνυται;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παιδιά χρειάζομαι επιγόντως την βοήθειά σας! Σκεφτόμασταν με την παρέα μου διακοπές στη Λευκάδα το Σάββατο. Αξίζει από άποψης νυχτερινής ζωής; Δεν ζητώ υπερβολές. Απλά μην είναι και νέκρα! Ποιά περιοχή θεωρείτε πως ενδείκνυται;
Club που να βαράνε πολύ θα βρείτε στη Χώρα και το Νυδρί. Το Νυδρί κινείται περισσότερο με εισαγόμενο τουρισμό. Μπαράκια βρίσκετε παραλιακά σε όλο το νησί.
Προσωπικά, θα σου πρότεινα διαμονή στον Αι-Γιάννη, 10 λεπτά από χώρα, μακριά από την βαβούρα, πολύ καλύτερες τιμές.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Club που να βαράνε πολύ θα βρείτε στη Χώρα και το Νυδρί. Το Νυδρί κινείται περισσότερο με εισαγόμενο τουρισμό. Μπαράκια βρίσκετε παραλιακά σε όλο το νησί.
Προσωπικά, θα σου πρότεινα διαμονή στον Αι-Γιάννη, 10 λεπτά από χώρα, μακριά από την βαβούρα, πολύ καλύτερες τιμές.
Παναγιώτα να μείνω και γω Αι-Γιάννη, καλύτερα ε? Εκεί έχει καλές παραλίες?
 

kavaliotis90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παναγιώτα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απ ότι κατάλαβα θα μείνουμε στη Βασιλική.
Έψαχνα ειναι η αλήθεια για το δρόμο από εκεί μέχρι το Πόρτο Κατσίκι και αναρωτιέμαι αν αξίζει βόλτα με καραβάκι.
Επίσης διαβασα σε προηγούμενο μνμ οτι υπάρχει κάποιος καινούργιος δρομος απο Πόντι που μειώνει την απόσταση. Γνωρίζει κανεις αν ειναι βατός;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παναγιώτα να μείνω και γω Αι-Γιάννη, καλύτερα ε? Εκεί έχει καλές παραλίες?
Ναι, Gloriana μου, νομίζω είναι ιδανική επιλογή. Σου προτείνω το Lefkada Greece - Villa Verde Apartments and Studios on Lefkada Island - Agios Ioannis
Η θάλασσα είναι αρκετά καλή, με πολλούς σέρφερς όταν φυσάει. Ρίξε μια ματιά εδώ στην παραλία του Αι-Γιάννη http://www.studiosaramos.com/perioxi/4Lefkas_Town.jpg .Τα ξενοδοχεία είναι όλα μέσα στον ελαιώνα, προστατευόμενο από NATURA.

Παναγιώτα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απ ότι κατάλαβα θα μείνουμε στη Βασιλική.
Έψαχνα ειναι η αλήθεια για το δρόμο από εκεί μέχρι το Πόρτο Κατσίκι και αναρωτιέμαι αν αξίζει βόλτα με καραβάκι.
Επίσης διαβασα σε προηγούμενο μνμ οτι υπάρχει κάποιος καινούργιος δρομος απο Πόντι που μειώνει την απόσταση. Γνωρίζει κανεις αν ειναι βατός;
Η Βασιλική είναι πάνω από μισή ώρα από Χώρα. Το Πόρτο Κατσίκι πραγματικά καλό είναι να αποφεύγεται τον Αύγουστο, στην παραλία δεν υπάρχει ούτε γωνία ελεύθερη, οι τιμές στα καφέ στα ύψη και το αυτοκίνητο πρέπει να το αφήσετε πολύ ψηλά, κάτι που λόγω χώματος και ζέστης δυσκολεύει πολύ την κατάβαση αλλά κυρίως την ανάβαση.
Πάρτε καραβάκι από Βασιλική για Αγιοφύλλι, τα νερά θα σας μαγέψουν. Προσωπικά, τη Βασιλική θα την προτιμούσα για διαμονή μόνο λόγω της πρόσβασης στις παραλίες Μικρός Γυαλός και Πόρος, κατ'εμέ από τις ομορφότερες και πιο γαλήνιες παραλίες του νησιού.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Παναγιώτα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απ ότι κατάλαβα θα μείνουμε στη Βασιλική.
Έψαχνα ειναι η αλήθεια για το δρόμο από εκεί μέχρι το Πόρτο Κατσίκι και αναρωτιέμαι αν αξίζει βόλτα με καραβάκι.
Επίσης διαβασα σε προηγούμενο μνμ οτι υπάρχει κάποιος καινούργιος δρομος απο Πόντι που μειώνει την απόσταση. Γνωρίζει κανεις αν ειναι βατός;
από Βασιλική για Πόρτο Κατσίκι δεν κάνεις πάνω από 15' με τίποτα..και ο δρόμος από Πόντι, δεν είναι μόνο βατός είναι καινούργιος και μια χαρά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.706
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom