Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

carmenkonstantina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα σας. Αποφασίσαμε με το αγόρι μου να πάμε Λευκάδα και φεύγουμε στης 8/7. δυστυχώς λόγο πολλών υποχρεώσεων τώρα αρχίζουμε και σχεδιάζουμε τις διακοπές μας και τα μέρη που μπορούμε να πάμε λόγο ότι δεν έχουμε αμάξι.
ερχόμαστε από Πάτρα με το κτέλ, έχουμε κλείσει στο πυροφάνι και χαίρομαι που ήδη έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά σχόλια. μπορεί να μας αφήσει το λεωφορείο κάπου ποιο κεντρικά ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνουμε από το ΚΤΕΛ στο ξενοδοχείο?

Επίσεις γίνεται να μου προτείνετε μέρη που μπορούμε από αξιοθέατα, παραλίες μαγαζάκια και ότι άλλο σας πιστεύετε ότι αξίζει να επισκεφτούμε όπου να έχουμε εύκολη πρόσβαση χωρίς αμάξι?

Ευχαριστώ πολύ
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Θα ηταν καλυτερα να εχετε μεταφορικο μεσο. Μηχανακι ξερει κανεις σας να οδηγει; Ή αυτοκινητο;
 

carmenkonstantina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
δυστυχώς όχι δεν γνωρίζουμε. Γιαυτό κιόλας έχουμε κλείσει ξενοδοχείο κεντρικά. απλά θα ήθελα συμβουλές για μέρη που μπορούμε να επισκεφτούμε εκτός κέντρου και μέσα στο κέντρο. :)
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Πυροφάνι είναι στον πεζόδρομο της Λευκάδας, λίγο πριν την παραλία με τα μπαράκια-καφέ. Το ΚΤΕΛ είναι λίγο μακριά με τα πόδια, αλλά όχι ότι δεν πας κιόλας. Θα κάνεις τη βόλτα σου στον πεζόδρομο και θα στρίβεις από κάποιο στενό για να βγεις στο Κτελ. Παλιά έκανε και στάση στον Άγιο Μηνά (κεντρική διασταύρωση της πόλης) αλλά επειδή έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω δεν ξέρω αν κάνει ακόμα. Αλλά αυτά τα ρωτάτε κι εκεί.
Γενικά έχει αρκετά δρομολόγια για τα χωριά και τις γωστές παραλίες πλην Πόρτο Κατσίκι και Εγκρεμνών (που ούτως ή άλλως δεν πας ούτε με αυτοκίνητο). Θα πάρετε ένα πρόγραμμα δρομολογίων όταν φτάσετε και θα κανονίσετε τις βόλτες σας. Μπορείτε να πάτε Νυδρί με λεωφορείο κι από κει με καραβάκι σε παραλίες, Μεγανήσι κλπ.
Τώρα για παραπάνω που ρωτήθηκε για κάποια μέρη που αξίζουν, για μένα πολύ όμορφα είναι στους καταρράκτες του Δημοσάρη, είναι στο Νυδρί, ρωτάτε και σας λένε. Έχει φαράγγι που περπατάς αλλά μη φανταστείτε κάτι δύσβατο και στο τέλος φτάνεις σε ένα σημείο που έχει καταρράκτες. Έχει και καφετέρια.
Επίσης πολύ must είναι η ταβέρνα Ράχη στο χωριό Εξάνθεια με απίστευτη θέα και ηλιοβασίλεμα απλά προσοχή γιατί το σούρουπο έχει πολύ κόσμο και μπορεί να μη βρείτε τραπέζι.
Το ορεινό κεφαλοχώρι Καρυά είναι πολύ ωραίο, 15 λεπτά απ'την πόλη, με μεγάλη πλατεία με πλατάνια και ταβέρνες.
Τα Σύβοτα που προαναφέρθηκαν ένα πολύ όμορφο λιμανάκι για φαγητό ή ποτό αλλά όχι για μπάνιο. Για χαλαρό ποτό είναι πολύ ωραία και στον Άγιο Νικήτα, όπου έχει 2-3 μαγαζιά πάνω στη θάλασσα.
Για νυχτερινή ζωή στη Βασιλική δεν ξέρω, δεν πηγαίνω. Είναι όμως μεγάλο χωριό και αρκετά τουριστικό οπότε φαντάζομαι ότι κάτι θα έχει να κάνεις. Το Νυδρί δεν μου αρέσει, πολύ αγγλοτουριστικό.
Ωραία μεζεδοπωλεία στην πόλη είναι το Γιόμα (κοντά στον Άγιο Μηνά, στον πεζόδρομο) και το Γωγώς Γεύσεις (λίγο πιο κάτω). Γενικά η διασκέδαση τα τελευταία χρόνια μεταφέρθηκε λίγο απ'την παραλία (που έχει τα πιο κλασικά καφέ-μπαράκια που γίνονται και λίγο κλαμπ πιο αργά) στον κεντρικό πεζόδρομο (τη λεγόμενη Αγορά ή Παζάρι όπως το λένε οι πιο παλιοί) με μικρά πιο ατμοσφαιρικά μπαρ. Σε όλα βέβαια Ιούλιο-Αύγουστο γίνεται χαμός. Υπάρχει ένα πολύ όμορφο μπαράκι λίγο έξω απ'την πιάτσα που λέγεται Octupus, είναι σε ένα στενό κάθετο στον πεζόδρομο, ανεβαίνοντας δεξιά (στη γωνία έχει το Folie Folie-κοσμήματα). Αυτό έχει και κήπο πίσω και είναι ωραία.
Επίσης σε ένα στενό κάθετο στην παραλία (στο στενό που είναι το Pure το κλαμπ) είναι ένα μικρό ξενοδοχείο το Αίγλη όπου έχει πολύ ωραίο κήπο για να κάτσεις για ποτό-κρασί.
Δεν σας γράφω ονόματα δρόμων γιατί δεν τα ξέρω... κανείς δεν ξέρει τους δρόμους στα μικρά μέρη.
Αυτά τα ολίγα θυμάμαμι τώρα, για ότι άλλο θέλετε εδώ είμαστε.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Κατά τη διάρκεια του περυσινού μου ταξιδιού στη Λευκάδα είχα τα καλύτερα ίσως γεύματα της ζωής μου στο καταπληκτικό εστιατόριο Ράχη, που βρίσκεται στο χωριό Εξάνθεια! Υπέροχο φαγητό σε χαμηλές τιμές για αυτό που προσφέρει, ενδείκνυται για απογευματινές ώρες, ειδικά εάν βρίσκεσαι εκεί την ώρα της δύσης του ηλίου θα απολαύσει το ηλιοβασίλεμα στο Ιόνιο! Έχει τρομερή θέα προς τη θάλασσα, ακριβώς από εκεί πέφτουν τα αλεξίπτωτα πλαγιάς για το Κάθισμα και έχει κι αυτό ενδιαφέρον να το βλέπεις!
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Καλησπέρα, μετα απο ενα σουπερ 5ημερο στη Σκύρο τελη Ιουνίου, η δευτερη καλοκαιρινή εξορμηση θα ειναι στη Λευκάδα για 5 βράδια στις 19 Αυγούστου. Θα ειμαστε 2 ζευγαρια, εχουμε κλεισει τη διαμονη μας στην περιοχη της κατουνας, διαθετουμε αυτοκινητο. Θα ηθελα 4,5 tips, εχω διαβασει παρα πολλα, κυριως θελω καποιος να μου πει σε ποιες παραλιες να παμε, σκεφτομαστε τις νυχτες για νυδρι η λευκαδα, κρουαζιερα στα νησακια αξιζει; θελουμε να κανουμε παρα πεντε και καταδυση, γνωριζει καποιες τιμες; επισκεψη στην καρυα;;; οποιος μπορει απανταει και προτεινει, ευχαριστώ πολύ.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα, μετα απο ενα σουπερ 5ημερο στη Σκύρο τελη Ιουνίου, η δευτερη καλοκαιρινή εξορμηση θα ειναι στη Λευκάδα για 5 βράδια στις 19 Αυγούστου. Θα ειμαστε 2 ζευγαρια, εχουμε κλεισει τη διαμονη μας στην περιοχη της κατουνας, διαθετουμε αυτοκινητο. Θα ηθελα 4,5 tips, εχω διαβασει παρα πολλα, κυριως θελω καποιος να μου πει σε ποιες παραλιες να παμε, σκεφτομαστε τις νυχτες για νυδρι η λευκαδα, κρουαζιερα στα νησακια αξιζει; θελουμε να κανουμε παρα πεντε και καταδυση, γνωριζει καποιες τιμες; επισκεψη στην καρυα;;; οποιος μπορει απανταει και προτεινει, ευχαριστώ πολύ.
Επίσκεψη και φαγητό στην Καρυα ενδείκνυται.
Όπως και Παλαιοκατούνα για φαγητό.
Βόλτα στους καταράκτες που είναι 2km από το Νυδρί
Μπάνιο σε Κάθισμα,Αγιο Νικήτα και Πόρτο Κατσίκι
Καλή η κρουαζιέρα σε νησάκια-Ιθάκη και Φισκάρδο. Προτείνεται ανεπιφύλακτα
Βραδύ περισσότερο προς Λευκάδα μιας και έχει γραφικά σοκάκια , παραλιακό δρόμο με μαγαζιά περισσότερες επιλογές και λιγότερους τουρίστες
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Επίσκεψη και φαγητό στην Καρυα ενδείκνυται.
Όπως και Παλαιοκατούνα για φαγητό.
Βόλτα στους καταράκτες που είναι 2km από το Νυδρί
Μπάνιο σε Κάθισμα,Αγιο Νικήτα και Πόρτο Κατσίκι
Καλή η κρουαζιέρα σε νησάκια-Ιθάκη και Φισκάρδο. Προτείνεται ανεπιφύλακτα
Βραδύ περισσότερο προς Λευκάδα μιας και έχει γραφικά σοκάκια , παραλιακό δρόμο με μαγαζιά περισσότερες επιλογές και λιγότερους τουρίστες
Ευχαριστώ πολυ, μηπως γνωριζεις στο περιπου τιμες κρουαζιερας; τιμες για παραπεντε η καταδυση; ευχαριστώ και παλι
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ευχαριστώ πολυ, μηπως γνωριζεις στο περιπου τιμες κρουαζιερας; τιμες για παραπεντε η καταδυση; ευχαριστώ και παλι
Για παραπέντε ή κατάδυση δεν γνωρίζω.
Οι τιμές στις κρουαζιέρες κυμαίνονται κοντά στα 15-20 ευρω αλλα δεν είμαι βέβαιος.Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο φαντάζομαι θα σε βοηθήσει.
Να βολτάρετε πρώτα στο λιμάνι του Νυδρίου να τσεκάρετε τα καράβια. Μην μπείτε σε κανα "σκυλοπνίχτη" μιας και ανάμεσα σε Κεφαλλονιά και Λευκάδα το απόγευμα πιάνει κάβο και έχει λίγο κύμα. Εαν κάποιος φοβάται περισσότερο από την παρέα να το κοιτάξετε.
Επίσης όσο πιο αργά πάς λίγο πριν ξεκινήσουν μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή με λίγο παζάρι α) γιατι θέλουν να γεμίσουν β) γιατι ειστε παρέα γ) θα τα πάρει κάποιος ανταγωνιστής.

ΥΓ. Δεν νομιζω οτι όλα κάνουν την ίδια διαδρομή...Διαλέξτε αναλόγως του τι προτιμάτε περισσότερο.
 

1kostas1973

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Για οσους θελουν να κανουν κρουαζιερα , να πω οτι υπαρχουν 3 μεγαλα πλοια που δενουν διπλα διπλα στο νυδρι και κανουν το ιδιο δρομολογιο. Ειναι τα Μακεδονια palace , Νυδρι star και Επτανησος.
Πηγαινουν Πορτο Κατσικι ή Εγκρεμνους μετα Φισκαρδο , Ιθακη σε μια ερημικη παραλια με βραχια , μετα Σπηλια Παπανικολη και τελος Σκορπιο.
Η τιμη ειναι 15 ή 20 ευρω ( αποτι καταλαβα οπου σε πιασουν ειναι ) , το παιδι δωρεαν και + 5 ευρω αν θες φαγητο . Εμεις πηγαμε με το Μακεδονια παλας αλλα το μετανοιωσαμε .Τα πλοια ειναι ασφυκτικα γεματα και μιλαμε για τελη Ιουνιου. Στο Φισκαρδο σταματαει 1 με 130 ωρα οπου αν κατσεις για φαγητο δεν θα προλαβεις να δεις το γραφικο λιμανακι.
Απο Ιθακη σε παει στην Δυτικη πλευρα του νησιου οπου εχει μονο βραχια και μια μικρη παραλια. Στη σπηλια Παπανικολη μπαινουν λιγο με τη πλωρη μεσα και μετα φευγουν.
Επισης αν πατε στο Νυδρι με αυτοκινητο για να παρετε το πλοιο , να πατε αρκετα νωρις γιατι σε στελνουν να παρκαρεις σε ενα δημοτικο παρκινκ 200 μετρα μακρυα το οποιο δεν ειχε θεση οταν πηγα και αναγκαστικα να παω ακομα μακρυτερα για να βρω να παρκαρω πανω στο δρομο. ( Και μου ειχαν πει το βραδυ που εκλεισα τα εισιτηρια οτι θα παρκαρω στα 50 μετρα σε ιδιωτικο παρκινκ δωρεαν).
Γνωμη μου ειναι να το ψαξετε να πατε με καποιο απο τα πιο μικρα καραβακια που υπαρχουν και σε πανε μονο Πορτο Κατσικι ή Εγκρεμνους και μετα σπηλια Παπανικολη οπου μπορεις να βουτηξεις κα να μπεις μεσα στη σπηλια οπου εχει μια υποτυπωδη αμμουδια με περισσοτερη ανεση χρονου και τελος Σκορπιο.
Το Φισκαρδο ειναι ενα γραφικο λιμανακι αλλα απο τα πολλα που υπαρχουν στην Ελλαδα και δεν θα χασετε και κατι αν δεν πατε.
Η περιφημη ταβερνα της κ. Τασσιας λιγο τσιμπημενη ( 10 ευρω η χοιρινη) αλλα εντελως απλη απο ντεκορ.
 
Last edited:

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Δεν κάνουν όλα ακριβώς την ίδια διαδρομή! και γω πάντως γενικά δεν είμαι φαν αυτών των καραβακίων γιατί είναι λίγο ακριβά γι αυτό που προσφέρουν και όταν είχα πάρει ένα τέτοιο κάποτε, στο τέλος της μέρας ήμουνα πολύ κουρασμένη λόγω του συνεχούς ''προγράμματος''! Αν δεν κάνω λάθος καραβάκια μικρά φεύγουν και από Βασιλική(στην οποία φτάνεις με ΚΤΕΛ ή ιχ) και πάνε σε κάποιες παραλίες (π.χ. Αγιοφύλλι , Πόρτο Κατσίκι κλπ) !
 

paliakos

Member
Μηνύματα
68
Likes
163
Ευχαριστώ πολυ ολους, για προτεινετε και τιποτε αλλο να ειναι ενεργο το θεμα μιας και πολυς κοσμακης θα παει Λευκάδα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.515
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom