Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
457
Φεζ δύο διανυκτερεύσεις δεν αρκούν? Εμένα πάλι μου είπαν ότι η καλύτερη περίοδος για το ταξίδι είναι ο Απρίλιος..
Δε μπορώ να ξέρω αν ο καλύτερος μήνας είναι ο Απρίλιος ή όχι, πάντως εγώ πήγα Απρίλιο και ήταν γενικά παντού σούπερ. Δε ζοριστήκαμε σε κανένα σημείο του ταξιδιού ούτε νοιώσαμε αποπνιχτικά από ζέστη ποτέ. Αν θέλεις να δεις γενικά για το ταξίδι που κάναμε (roadtrip) μπορείς να τσεκάρεις εδώ: http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-1/ , http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-two/ , http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-three/ Είναι περισσότερο φωτογραφίες και γενική αίσθηση, όχι ακριβώς ταξιδιωτικές πληροφορίες. Αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει και χρειάζεσαι πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις εδώ. :) Όλο τα ταξίδι είναι μέσα στον Απρίλιο του 2015.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δε μπορώ να ξέρω αν ο καλύτερος μήνας είναι ο Απρίλιος ή όχι, πάντως εγώ πήγα Απρίλιο και ήταν γενικά παντού σούπερ. Δε ζοριστήκαμε σε κανένα σημείο του ταξιδιού ούτε νοιώσαμε αποπνιχτικά από ζέστη ποτέ. Αν θέλεις να δεις γενικά για το ταξίδι που κάναμε (roadtrip) μπορείς να τσεκάρεις εδώ: http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-1/ , http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-two/ , http://www.croissantstories.com/gr/travelling/incredible-morocco-part-three/ Είναι περισσότερο φωτογραφίες και γενική αίσθηση, όχι ακριβώς ταξιδιωτικές πληροφορίες. Αν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει και χρειάζεσαι πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις εδώ. :) Όλο τα ταξίδι είναι μέσα στον Απρίλιο του 2015.
Eυχαριστώ για την ιστορία που διάβασα απνευστί και τις όμορφες φωτό που πλαισίωσαν εξαίσια το κείμενο. Θα μπορούσε να υπάρχει και σαν αυτόνομη ιστορία και να μην θαφτεί εδώ μέσα σαν απλό ποστ. Τέτοιο υλικό χρειαζόμαστε για έμπνευση.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Μικρή ερώτηση.... αν κάποιος έκλεισε μεταφορά απο το αεροδρόμιο της Φεζ μέχρι το ρίαντ του πόσο του ζήτησαν από το κατάλημα. Μου ζητάνε 20 ευρώ το άτομο και μου φαίνεται πολύ. Ευχαριστώ
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
στη φεζ ολα τα taxi εχουν ταξιμετρο . μπαινουμε μεσα και ζηταμε να το ανοιξουν . περιπου ενα euro ειναι στα τρια χιλιομετρα . ενημερωτικα απο τον σιδηροδρομικο σταθμο της φεζ στην εισοδο της μεντινας -μπλε πυλη το ταξιμετρο εγραψε 10 ντιρχαμ δηλαδη 1 euro
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Κι εγώ γύρισα πριν μία εβδομάδα μετά από 17 μέρες Μαρόκο. Σε όσα γράφεις θα πρόσθετα Ταγγέρη, Ασιλά και Τσεφτσάουεν. Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Και εμεις γυρίσαμε την Δευτέρα μετά από 2 εβδομάδες.... μας έκανε εντύπωση που δεν συναντήσαμε ούτε έναν Ελληνα. Ποια διαδρομή ακολούθησες;
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Κι εγώ γύρισα πριν μία εβδομάδα μετά από 17 μέρες Μαρόκο. Σε όσα γράφεις θα πρόσθετα Ταγγέρη, Ασιλά και Τσεφτσάουεν. Πολύ ωραίες φωτογραφίες.
Δώςε σε παρακαλώ πληροφορίες για Asilah και Tangier, δεν υπάρχουν πολλες στο forum
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Βεβαίως, τί ακριβώς θέλεις να μάθεις ;
Θα προσγειωθώ στο αεροδρόμιο της Ταγγέρης και δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να περάςω ενα απόγευμα στην Ταγγέρη και το άλλο πρωί να επισκεφτώ την Αsilah και να συνεχίσω απο εκεί για Chefchaouen ή να πάω κατευθείαν στην Asilah που είναι μικρότερη, να διανυκτερεύσω εκει και την αλλη μέρα να κατευθυνθώ μέσω Ταγγέρης στην Chefchaouen, χωρίς όμως να περάσω χρόνο στην Ταγγέρη.
Έχεις κάποια πρόταση dar ή riad στις δυο αυτες πόλεις?
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Θα προσγειωθώ στο αεροδρόμιο της Ταγγέρης και δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει να περάςω ενα απόγευμα στην Ταγγέρη και το άλλο πρωί να επισκεφτώ την Αsilah και να συνεχίσω απο εκεί για Chefchaouen ή να πάω κατευθείαν στην Asilah που είναι μικρότερη, να διανυκτερεύσω εκει και την αλλη μέρα να κατευθυνθώ μέσω Ταγγέρης στην Chefchaouen, χωρίς όμως να περάσω χρόνο στην Ταγγέρη.
Έχεις κάποια πρόταση dar ή riad στις δυο αυτες πόλεις?
Μιλάς για τώρα Δεκέμβρη ; Πόσες μέρες θα κάτσεις σύνολο Μαρόκο ; Θα κατέβεις και κάτω από τον Άτλαντα ;
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Μιλάς για τώρα Δεκέμβρη ; Πόσες μέρες θα κάτσεις σύνολο Μαρόκο ; Θα κατέβεις και κάτω από τον Άτλαντα ;
Έκλεισα αεροπορικά για Απρίλη. Στο πρόγραμμα μου έβαλα 1 νύχτα Asilah ή Ταγγέρη, 2 νύχτες Chefchaouen, 4 νύχτες Φες για να παω και Μέκνες, πολυ πρωινό τρένο για να κατέβω Μαρακές με μια σταση Καζαμπλανκα να επισκεφτώ το τζαμί, 2 νύχτες Μαρακές και 2 νύχτες Essaouira όπου και παίρνω την πτήση επιστροφής. Συνολο 12 μέρες στο Μαρόκο και θα μετακινούμαι με μεσα μαζικής μεταφοράς.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επέστρεψα απο 4ήμερο στο Μαρακές και θεωρώ χρέος μου να γράψω κάποιες πληροφορίες/εντυπώσεις για μελλοντικούς επισκέπτες.

Είναι ένας προορισμός γεμάτος ήχους,αρώματα και εικόνες. Εικόνες πάρα πολλές και διαφορετικές.Η χαρά του φωτογράφου.Φαγητά,άνθρωποι,φίδια,μαιμούδες,καπνοί,ταράτσες,εμπορεύματα κ.α που συνθέτουν ένα άναρχο σαγηνευτικό τοπίο. Τα φαγητά είναι υπέροχα και πάμθηνα. Να φάτε απο τη κεντρική αγορά με τις τέντες. Το νο.14 έχει υπέροχα θαλασσινά και ένα άλλο κάνει ένα σάντουιτς με αυγό και λα βας κυρί(τυρί). Αξίζουν και οι φρεσκοστημένοι χυμοί αλλά και τα σαλιγκάρια για όποιον επιθυμεί. Αν χαθείτε στη Μεντίνα θα βρείτε ακόμη ποιο αυθεντικά σαντουιτσοπωλεία ή και σαρδελοπωλεία για τους τολμηρούς.

Η Μεδίνα είναι μια ατελείωτη αγορά με στενά που αποτελεί λαβύρινθο.Το εκμεταλλεύονται κάποιο ντόπιοι,προσπαθώντας να σας ξεγελάσουν και αφού χαθείτε να σας ζητήσουν λεφτά για να βρουν το δρόμο. Αν θέλετε να αγοράσετε κάτι ενοείται ότι απο την τιμή που θα σας πούνε θα το αγοράσετε (αν επιθυμείτε) 60-70% κάτω. Υπάρχουν και άλλοι 10δες τρόποι που σκέφτονται για νας "κλέψουν" λεφτά αλλά μπορείτε να βρείτε οδηγούς ως morocco scams.
Δεν είναι όλοι έτσι και αρκετοί είναι πάρα πολύ φιλόξενοι και σε προσκαλούν για καφέ ή και φαγητό.

Για το Μαρακές φθάνουν 2 μέρες καθώς με τα παραπάνω έχετε να δείτε και τα υπέροχα απο άποψη αρχιτεκτονικής-ψηφιδωτής διακόσμησης κτίρια (Μουσείο Μαρακές).
Το Bali δεν αξίζει τόσο (ερείπεια) ενώ οι κήποι της Μενάρα είναι ξεχωριστοί και δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.949
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom