Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.982
Likes
9.447
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Tina μην αισθανεσαι ασχημα , μια χαρα γραφειs μεχρι τωρα , δε χρειαζεται να γραψειs κανενα κατεβατο , δυο λογακια με τιs γενικεs εντυπωσειs σου :).
Ο ξαδερφοs μου , μου ειχε πει οτι οι επισκεψειs που πηγαιναν ηταν βασικα σε συγκεκριμενα μερη για να ψωνισουν και οχι για να δουν μερη η αξιοθεατα και αυτο του την εσπασε αρκετα. Συνεβη κατι τετοιο στο δικο σου ταξιδι?
 

Roulita

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!!!
Παιδια εγω πηγα πριν 2 χρονια Μαροκο και περασα αξεχαστα!!!Οι ανθρωποι φιλοξενοι,το φαγητο πεντανοστιμο τα δοκιμασα ολα και γυρισα με 5 κιλα πανω,το Μαρακες αψογο φοινικες στους δρομους τελεια κτιρια, η Ουαρζαζατ(πυλη της Σαχαρας)υπεροχη με σπιτια φτιαγμενα απο λασπη κατακοκκινη και η βολτα με τις καμηλες ανεπαναληπτη!Η αγορα της Φεζ γεματη με καθε μικροπραγματα και δωρακια για αυτους που αγαπαμε και μας περιμενουν Ελλαδα!Και τελος,για τους ανδρες της παρεας ,ο χορος της κοιλιας απτα κοριτσια του Μαροκο,μοναδικος!!!Ζηλευτα σωματα με φιδισια κινηση!
ΑΞΙΖΕΙ!!!Οποιος δεν πηγε,να παει και οσο για τη βρομια και μυρωδιες που ανεφεραν αλλοι φιλοι πιο πανω ,,,εεεε ας κανουν λιγο υπομονη εχουν και γαιδουρακια στους δρομους οπως και μαιμουδακια και καμηλες τι να κανουμε???Ας τα απολαυσουμε...ετσι απλα!!!
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Λοιπον η Ρουλιτα τα ειπε καλυτερα απο εμενα!
Οχι ευτυχως ,εμας ,δεν μας πηγαιναν συνεχεια για να ψωνισουμε, αλλά αρκετοι απο το γκρουπ εκδηλωσαν τετοιο ενδιαφερον και τους πηγε ο ντοπιος ξεναγος που ειχαμε ,σε διαφορα γνωστα του μαγαζια. Οι λοιποι συνεχισαμε κανονικα το προγραμμα μας.

Το φαγητο ηταν τελειο!!!! Με το να μην εχουν ακομα ψυγεια σε αρκετα χωρια, ολα τα φαγωσημα ηταν φρεσκα , απο τα φασολακια εως το κοτοπουλο. Και γνησια γευση !

Αλλά αυτο με εντυπωσιασε μετα τα τοπια και τα χωρια, ηταν ο χορος! Ειδα διαφορα ειδη χορου παραδοσιακοι παντα, οχι μονο της κοιλιας, και πραγματικα ξετρελαθηκα.

Οσο για τις μυρωδιες εγω που πηγα Μαρτη δε με ενωχλησαν καθολου μα καθολου.
Γενικα ηταν αλλο ενα ωραιο ταξιδι, στην ζωη μου!
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επειδή το ψάχνω για Μαρόκο έκανα μια έρευνα πτήσεων αρχικά μια που πιστέυω ότι είναι ένα μεγάλο έξοδο σε αυτό το ταξίδι. Βρήκα λοιπό τα εξής.
Αθήνα - Φρανκφούρτη με επιστροφή 98 ? www.lufthansa.gr
Φρανκφούρτη (Hahn) - Φεζ στα 50 ευρώ περίπου www.ryanair.com
Μαρακές - Φρανκφούρτη (Hahn) στα 60 ευρώ περίπου. www.ryanair.com
Σύνολο αεροπορικών 210 ευρω περίπου.

Μετά από Φεζ για Μεκνές - Ραμπάτ- Καζαμπλανκα - Μαρακές μπορείτε να πάρετε το τρένο που ακόμα και σε πρώτη θέση η ακριβότερη διαδρομή είναι γύρω στα 15 ευρω.

Το site των τρένων του Μαρόκου είναι http://www.oncf.ma/ (στα γαλλικά) και δίνει πληροφορίες δρομολογίων και κόστος διαδρομής. Ξενοδοχεία θα βρήτε σχετικά οικονομικά. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς αλλά δεν έχω πλήρη άποψη για να σας καθοδηγήσω.

Εγώ που δεν σκοπεύω να κανω μια εβδομάδα shopping για να πλουτίσω κανένα ξεναγό θα πάω έτσι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου γιατι τα αεροπορικα για Μαροκο ειναι ελαφρως ζορικα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Επειδή το ψάχνω για Μαρόκο έκανα μια έρευνα πτήσεων αρχικά μια που πιστέυω ότι είναι ένα μεγάλο έξοδο σε αυτό το ταξίδι. Βρήκα λοιπό τα εξής.
Αθήνα - Φρανκφούρτη με επιστροφή 98 ? www.lufthansa.gr
Φρανκφούρτη (Hahn) - Φεζ στα 50 ευρώ περίπου www.ryanair.com
Μαρακές - Φρανκφούρτη (Hahn) στα 60 ευρώ περίπου. www.ryanair.com
Σύνολο αεροπορικών 210 ευρω περίπου
Βάλε και κανένα σαραντάρι περίπου απο FRA στο Hahn...

Ρίξε μια ματιά στο ATH-MIL και μετά από Οrio al Serio στο Mαρακές με My Air, ίσως βγαίνει φτηνότερα... Τα πάντα βέβαια εξαρτώνται από το πότε πας. Αυτό το 98 της LH χλωμό το κόβω να το πετύχει κάποιος εύκολα... Στη θεωρία καλό φαίνεται στην πράξη μάλλον δύσκολο... Το σενάριο Μιλάνο , My Air μου φαίνεται ρεαλιστικότερο...
 

EleniCrete

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα!
Αρχές Σεπτέμβρη φεύγω για Μαρόκο μόνη μου. Θα ήθελα να μου πείτε μέσα σε 12 ημέρες ποιες είναι οι καλύτερες πόλεις να επισκεφτώ και αν θα είναι επικίνδυνο να κάνω μία εκδρομή στην έρημο. Επίσης, περίπου πόσα χρήματα πιστεύετε οτι θα μου χρειαστούν;
Ευπρόσδεκτη κάθε συμβουλή ;)
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Υπάρχουν ήδη αναφορές για το Μαρόκο. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά.

http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=705&highlight=%CC%E1%F1%FC%EA%EF

Η συνταξιδιώτισα ΕΡΣΗ, έχει κάνει εκτός γκρουπ το Μαρόκο. Μπορείς να της στείλεις ένα π.μ. και είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα σου δώσει εκπληκτικές πληροφορίες.
Πάντως εγώ από το Μαρόκο λάτρεψα τη Φεζ, αγάπησα το Μαρακές και ευχήθηκα να μπορώ να ξαναγυρίσω στην έρημο του νότου. Μην ανησυχείς. Θα περάσεις πανέμορφα.
 

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
eleni καλημερα!!!
και εμεις λεμε για Μαροκο Σεπτεμβριο, αλλα μαλλον θα ταξιδεψουμε οργανωμενα..
θα περιμενουμε εντυπωσεις!!!:lol:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
καλό ταξίδι στο μαρόκο ..εκπληκτικό !!! μείνε περισσότερο στην φέζ και στο μαρρακές .ονειρο !!! απόφυγε την καζαμπλάνκα .ειναι ένα εμπορικό λιμάνι μόνο .
θα ξετρελαθείς με το μαρακές ,ειναι ολόκληρο ένα ποίημα !!.πήγα πρίν 5 χρόνια για αυτό διάβασε και ενημερώσου περισσότερο και πιο έγκυρα ..
 

EleniCrete

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικά, ίσως να αρκεστώ σε Φεζ και Μαρακές, την Καζαμπλάνκα λίγο θα προλάβω να την δω την ημέρα που φεύγω και για την εκδρομή στην έρημο αν δεν βρω κάπου οργανωμένα δεν θα το διακινδυνέψω να την κάνω...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Όταν γυρίσω θα γράψω τις εντυπώσεις μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.310
Μηνύματα
887.584
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom