Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

StilianaG

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σας! Επειδή σκοπεύουμε και εμεις να ταξιδεψουμε Μαρόκο, ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να βάλουμε κάποιο εμβόλιο και ποια ειναι η καλυτερή εποχή για να ταξιδέψουμε εκεί
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα σας! Επειδή σκοπεύουμε και εμεις να ταξιδεψουμε Μαρόκο, ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να βάλουμε κάποιο εμβόλιο και ποια ειναι η καλυτερή εποχή για να ταξιδέψουμε εκεί
Καλησπερα και καλως ηρθες!

Βασει αυτων που μου εχουν αναφερει γνωστοι μου, οι καλυτεροι μηνες ειναι απο Μαρτιο-Μαϊο οπου εχει τις πιο νορμαλ θερμοκρασιες. Καλοκαρι θα εχει υπερβολικη ζεστη και το χειμωνα σε καποια σημεια πεφτει πολυ η θερμοκρασια..

Σαν 2η επιλογη θα σου προτεινα Σεπτεμβριο-Οκτωβριο αλλα τοτε η μερα ειναι μικροτερη σε διαρκεια..

Απο εμβολια δεν γνωριζω κατι
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα, κανένα υποχρεωτικό εμβόλιο δεν υπάρχει. Εμείς βρεθήκαμε εκεί Ιούνιο κ ακόμα η ζέστη ήταν υποφερτή
 

StilianaG

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ. Είσασταν πολύ βοηθητικοί! Ακόμη μία ερώτηση. Με τι αεροπορική εταιρεία ταξιδέψατε;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σας ευχαριστώ πολύ. Είσασταν πολύ βοηθητικοί! Ακόμη μία ερώτηση. Με τι αεροπορική εταιρεία ταξιδέψατε;
Καλησπερα,

Φιλοι μου πηγαν και γυρισαν με Air France, με μια σταση στο Παρισι
 

Hayate

Member
Μηνύματα
874
Likes
5.305
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ενημερωτικα και μετα το καλοκαιρι,ας πουμε Σεπτεμβριο ,ειναι πολυ καλη περιοδος.Προσωπικα δεν ενιωσα ιχνος δυσφοριας και επισης η διανυκτερευση στην ερημο της Σαχαρας εγινε κατω απο τις καλυτερες συνθηκες(στρωματα εξω απο τις σκηνες,ζακετακι,κατι να καλυπτει το προσωπο και ο καλυτερος υπνος ever)
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα στο Φόρουμ , εχουμε κανονισει ενα ταξίδι στο Μαροκο αρχες Μαιου
και πιο συγκεκριμένα Μαρακες και τουρ σαχαρα.Αναλυτικα το ταξιδι μας θα ειναι το εξής Θεσσαλονικη-Λονδινο 5 ωρες αναμονη Στανσετ 6 ωρα το πρωι αναχώρηση για μαρακες 2 βραδυα μαρακες 2 στο τουρ για Σαχαρα Μερζουγα με τουρ μεσω ελληνίδας θεσσαλονικιάς οπου και θα διανυκτερεύσουμε σε ριαντ στο μαρακες, Σαββατο 7 ώρα αναχώρηση για Βαλενθια 3 διανυκτερεύσεις 4η μερα επιστροφη μεσω βερολινο για θεσσαλονικη. Ο λογος που ανοιγω το θεμα ειναι οχι για να δειξω οτι παω ταξιδι αλλα για να ακουσω εγω και οι υπολοιποι του φόρουμ εμπειρίες αλλων μελών -προτάσεις ατόμων που έχουν παει για να γνωρίσουμε τις 2 αυτες πολεις καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων μεσω ερωτήσεων θα προχωράω σε λεπρομέρειες ταξιδιου
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από πολύωρη ανάγνωση και αφού σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας, επιτρέψτε μου να παραπέμψω και εγώ το πρόγραμμα μου και με μεγάλη χαρά να δεχτώ συμβουλές- διορθώσεις.
Στις 22/12 πετάμε από Θεσσαλονίκη για Μαρακές μέσω Μιλάνο Μπέργαμο ( χωρίς μεγάλη αναμονή ) και επιστρέφουμε στις 27/12. Σκέφτομαι να δούμε το Μαρακές την ημέρα που φτάνουμε και την επόμενη και στις 24 να κάνουμε μια διήμερη εκδρομή στην έρημο και συγκεκριμένα αυτή :

https://www.igomorocco.com/morocco-...agora-shared-desert-tours-from-marrakech.html
αν κάποιος γνωρίζει τα μέρη που αναγράφονται, παρακαλώ ας με βοηθήσει.. αξίζει ή οχι?
Και στις 26 να κάνουμε μια μονοήμερη εκδρομή στην Essaouira ή στους καταρράκτες

Περιμένω τα σχόλια και τις συμβουλές σας!
Ευχαριστώ πολύ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχω πρόσφατα γράψει για το κομμάτι Marrakech Ouarzazate εδώ
Πρακτικά θα κάνετε ένα ale retour και μάλλον στην επιστροφή θα βαρεθείτε. Μιλάμε για τουλάχιστον 700 χλμ πήγαιν'έλα. Εμείς δεν συνεχίσαμε προς Zagora γιατί το τοπίο μέχρι το Agzd όταν ξεκινά η κοιλάδα Draa, ήταν μια επιπεδη έρημος χωρίς κανένα ενδιαφέρον.
Η τιμή είναι φθηνή (αλλά το from.... με προβληματίζει για το τελικό κόστος αν είστε λίγοι στο γκρουπ, αποσαφήνισέ το). Εγώ θα επέλεγα την επιστροφή μέσω Skoura και καταρρακτη Οuzoud (αλλά ξεκινώντας πρωίπρωί από το camp) για εναλλαγή. Aλλά δεν έχεις τέτοιες ελευθερίες χωρίς δικό σου όχημα.
Μονοήμερη στην Essaouira σημαίνει 3 ώρες να πάς και 3 να έρθεις με το ΚΤΕΛ.
Αν τελικά έχετε 3 μέρες εκτός Μαρρακές θα επέλεγα ένα 3ήμερο tour προς Merzouga (αν υπάρχει) όπου θα δείτε και τα φαράγγια στη διαδρομή

πχ αυτό χωρίς να ξέρω τιμή όμως
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλύτερα βρες 3ημερη εκδρομή προς Merzouga. Και σίγουρα πρέπει να ρωτήσεις τελική τιμή. Εμείς με 95ε είχαμε κλείσει 3ημερο. Στην τιμή συμπεριλαμβανόταν και τα γεύματα.
 

kate-dim

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.460
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αυτό εννοούσα. Όλοι το ίδιο ακολουθούν. Πάρε μια ιδέα από την ιστορία μου γιατί ως το κομμάτι που σε ενδιαφερει έχει γραφτεί πλαισιωμένο με αρκετές φωτό
Εμείς το κάναμε ανεξάρτητοι, με το ραχάτι μας και με δικό μας μέσο
Θεωρώ καλύτερο να αφήσετε την Essaouira για μελλοντικό ταξίδι και να την συνδυάσετε με fes κλπ. Τώρα δείτε καλύτερα την έρημο
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.368
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom