Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Σε λογικά πλαίσια σχεδόν εως τέλος του μήνα & σαφώς είναι σε συνάρτηση με το προς τα που σκοπεύεις να κινηθείς (παραθαλάσσια π.χ δε θα’χεις κανένα θέμα).

Ευχαριστω για την απαντηση Μαρακες ειναι ο προορισμος!Για την μικρη μου αδερφη ανησυχω περισσοτερο, αν θα μπορει αν αντεξει την ζεστη , ειναι 10!
 

themischar

Member
Μηνύματα
497
Likes
4.651
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ευχαριστω για την απαντηση Μαρακες ειναι ο προορισμος!Για την μικρη μου αδερφη ανησυχω περισσοτερο, αν θα μπορει αν αντεξει την ζεστη , ειναι 10!
Άρα, ο προγραμματισμός είναι για το τέλος του μήνα.
Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως θα' σται Ο.Κ (πέρσι για παράδειγμα την ίδια εποχή, στο Μαρακές, είχε γύρω στους 28c, όχι πως αυτό λέει από μόνο του κάτι).
Καλή οργάνωση.
 

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Άρα, ο προγραμματισμός είναι για το τέλος του μήνα.
Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως θα' σται Ο.Κ (πέρσι για παράδειγμα την ίδια εποχή, στο Μαρακές, είχε γύρω στους 28c, όχι πως αυτό λέει από μόνο του κάτι).
Καλή οργάνωση.
Ευχαριστω παρα πολυ
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
καλησπερα , εγω θα ηθελα να ρωτησω τον ιουνιο η ζεστη ειναι ανυποφορη;
ευχαριστω!
Εμείς πήγαμε Ιούλιο. Η ζέστη είναι αρκετή ιδιαίτερα το μεσημέρι (12-4)γι αυτο εκείνες τις ώρες καλύτερα να είσαι κάπου με κλιματισμό. . Αν θυμάμαι καλά στην έρημο είχε 47 το απόγευμα αλλα η κόρη μας δεν είχε κανενα θέμα (8 ετών). Μάλλον εμείς ζεσταθήκαμε περισσότερο. Πας σε μια χώρα με ζέστη. Οκ! Αποδέξου το και θα περάσεις πολύ όμορφα! Το πρωι και απο το απογευμα και μετά η θερμοκρασία ήταν οκ.
 

athinapo

Member
Μηνύματα
12
Likes
25
Εμείς πήγαμε Ιούλιο. Η ζέστη είναι αρκετή ιδιαίτερα το μεσημέρι (12-4)γι αυτο εκείνες τις ώρες καλύτερα να είσαι κάπου με κλιματισμό. . Αν θυμάμαι καλά στην έρημο είχε 47 το απόγευμα αλλα η κόρη μας δεν είχε κανενα θέμα (8 ετών). Μάλλον εμείς ζεσταθήκαμε περισσότερο. Πας σε μια χώρα με ζέστη. Οκ! Αποδέξου το και θα περάσεις πολύ όμορφα! Το πρωι και απο το απογευμα και μετά η θερμοκρασία ήταν οκ.
ευχαριστω πολυ ! Για την μικρη ανυσηχουσα περισσοτερο εμεις οι μεγαλοι μπορουμε να κανουμε υπομονη ειδικα σε ταξιδι :)
 

Manos46

Member
Μηνύματα
604
Likes
2.531
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλή χρονιά και καλά ταξίδια! Θέλω να κάνω το tour Μαρακές-Μερζουγκα-Μαρακές , έχετε άποψη για κάποιο καλό πρακτορείο; Έχω βρει το Gboo Morocco Tours κ το Red City Tours, γνώμες; Επίσης με ίντερνετ στο κινητό τι πακέτα υπάρχουν;
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλή χρονιά και καλά ταξίδια! Θέλω να κάνω το tour Μαρακές-Μερζουγκα-Μαρακές , έχετε άποψη για κάποιο καλό πρακτορείο; Έχω βρει το Gboo Morocco Tours κ το Red City Tours, γνώμες; Επίσης με ίντερνετ στο κινητό τι πακέτα υπάρχουν;
Καλησπέρα, χρησιμοποιησα το red city tours και είναι μια χαρά αν ψάχνεις κάτι οικονομικό και δεν σε πολυνοιάζουν οι ανέσεις. Για ίντερνετ μου έδωσαν απ το ξενοδοχείο μια κάρτα sim της orange και έβαλα με 5 ευρώ ίντερνετ για μια εβδομάδα που ήταν υπεραρκετό. Νομίζω με 10 ευρώ σύνολο είσαι οκ
 

Magdakar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Πολλά πολλά συγχαρητήρια για το γάμο σας.
Η απάντηση από @marstay σου έδωσε, ήδη, ένα στίγμα. Οι 5-6 μέρες δε φτάνουν για όλα τα μέρη που αναφέρεις και θα πρέπει να κάνεις επιλογή βγάζοντας αρκετά.
Ο καιρός γενικά θα'ναι καλός δηλ. υποφερτός.
Αν λοιπόν θα χρησιμοποιήσεις το ίδιο μέρος άφιξη - αναχώριση π.χ το Μαρακές, τότε μπορείς να κάνεις :
- Το Μαρακές - Φες - Μαρακες ή
- Το Μαρακές - Merzouga (έρημος) - Μαρακές
Εξάλλου γαμήλιο ταξίδι είναι, δε γίνεται να είσαστε και στους δρόμους ολημερίς !
Επίσης, είναι κατατοπιστικό να ρίξεις μια ματιά και στα προηγούμενα post εδώ και προπαντός δες στο χάρτη τα μέρη που θα ήθελες & τις αποστάσεις τους γιατί οι αποστάσεις μπορεί να μην είναι μεγάλες αλλά θέλουν χρόνο αφού δε βοηθά το οδικό δίκτυο.
Στειλε πμ για ό,τι άλλο, ενδεχομένως, θα ήθελες.
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;
Στην κεντρική πλατεία, κοντά στο καφέ Argana είχα αλλάξει ευρώ σε τοπικό νόμισμα σε πολύ καλή τιμή. 10 ευρώ δεν είναι μικρό ποσό για Μαρόκο, αφού υπάρχει χαρτονόμισμα του μονόευρου.
Άλλαξε τα ευρώ σου σε ντιρχάμ.
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
1.943
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
Προτείνω να αλλάξετε πρακτορείο και να πάτε σε σκηνή με θέρμανση και μπάνιο φυσικά
Μερικά γραφεία είναι απαράδεκτα γιατί Κα ξεπαγιασετε;
Εμείς φάγαμε από παντού χωριά δρόμο εστιατόρια φούρνους και ΟΧΙ δεν παθαίνεις τίποτα
Η χώρα είναι καθαρή καμμία σχέση με Αίγυπτο πχ οι τουαλέτες στα εστιατόρια είναι πιο κάθαρες κι από τα σπίτια μας
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους,

10/02 θα επισκεφτούμε το Μαρακές και την Σαχάρα με γκρουπ για 8 ημέρες.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος έχει πάει τέτοια περίοδο

1) Τι ρούχα να πάρουμε ιδανικά λόγω καιρού, το βράδυ έχει πολύ κρύο, την ημέρα; κάθεσαι με κοντομάνικο ; είδα στο acuweather ότι εκείνη ην περίοδο θα έχει 20-21 βαθμούς.

2) Μετρητά-κάρτα: Που μπορούμε να κάνουμε συνάλλαγμα χωρίς να μας πιάσουν κότσο; Το συνάλλαγμα να γίνει σε μικρά ποσά; τύπου 10 ευρω και όχι σε μεγάλο χαρτονόμισμα; Κάρτες κάπου διάβασα θα ήταν καλό να μην χρησιμοποιήσουμε. Επίσης χρειάζεται να έχουμε ευρώ πάνω μας;

3) Διαμονή στη Σαχάρα, με ενημέρωσαν από το γραφείο ότι δεν έχουν θέρμανση οι σκηνές. Προφανώς και θα παρουμε ισοθερμικά μαζί, αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο καθαρά είναι.

4) Από φαρμακείο τι πρέπει να έχουμε μαζί μας; Μας έχουν τρομοκρατήσει ότι δεν γλιτώνουμε γαστρεντερίτιδα

τι άλλο να προσέξουμε , κλπ

Ευχαριστώ!!!!
Ali hotel για συνάλλαγμα στην πλατεία jemaa el fna. Είχα μαζί μου ευρώ. Άλλαξα και λίγα ευρώ στο αεροδρόμιο του Μαρακές για τα πρώτα εξοδα. Στην έρημο είχε κρύο το βράδυ το Νοέμβριο. Προσέξτε να μην πιείτε νερό βρύσης. Φάγαμε πολύ street food και δεν παθαμε τίποτα. Καλό ταξίδι!
 

Magdakar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Προτείνω να αλλάξετε πρακτορείο και να πάτε σε σκηνή με θέρμανση και μπάνιο φυσικά
Μερικά γραφεία είναι απαράδεκτα γιατί Κα ξεπαγιασετε;
Εμείς φάγαμε από παντού χωριά δρόμο εστιατόρια φούρνους και ΟΧΙ δεν παθαίνεις τίποτα
Η χώρα είναι καθαρή καμμία σχέση με Αίγυπτο πχ οι τουαλέτες στα εστιατόρια είναι πιο κάθαρες κι από τα σπίτια μας

είναι αργά πλέον. Εχθές ενημερωθήκαμε για την θέρμανση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.315
Μηνύματα
887.657
Μέλη
38.980
Νεότερο μέλος
juanito

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom