Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μα κανονίσετε με αυτόν που θα σας πάρει απ'το αεροδρόμιο, εφόσον μείνετε ευχαριστημένοι.
Δε το σκεφτηκα αυτό.. Καλή ιδέα, θα ρωτήσουμε αν μπορεί.. Αλλά καλό θαναι να χουμε και ενα τηλέφωνο ραδιοταξί.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μα τι λες? Αστεια πραγματα. Δεν πατε σε καμια υποσαχαρια μπανανια.. Φυσικα θα σας δεχτουν κ θα σας φορτωσει κ τις αποσκευες. Κ θα πληρωσεις ακριβως το αντιτιμο της φιξ ταριφας, τπτ παραπανω. Αν οποιοσδηποτε αρνηθει η σας υπερχρεωσει, πριν πληρωσεις καλεις επιτοπου το 112, ζητας αποδειξη κ κανεις κ ον λαιν καταγγελια. Θυμισου μονο στην πολυ σπανια εκδοχη να παει ετσι να παρεις τον αριθμ αδειας που βρισκεται στην πορτα του οδηγου με μεγαλα νουμερα, μαρκα, μοντελο. Κανεις λογικος δεν ρισκαρει αυτοφωρο κ αφαιρεση αδειας για λιγα €.
(κατεβαζεις το modello reclamo κ το στελνεις με email)
http://www.comune.napoli.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/1193
Γυρίσαμε προχτές από Νάπολη και τελικά και από τη δική μας εμπειρία με τα ταξί στην πράξη δεν ισχύει η fixed τιμη.. Από το αεροδρόμιο ρωτήσαμε πόσο κοστίζει για να πάμε κοντά στον σταθμό και μας είπε έχουμε βαλίτσες και καρότσι άρα 22 ευρώ.. και όταν στην πορεία είπαμε την διεύθυνση (800-1000μ. απο τον σταθμό) μας είπε πως αφού δεν είναι ακριβώς στον σταθμό θέλει άλλα 3 ευρω.. Και μας άφησε και στην απέναντι μεριά της λεωφόρου να περάσουμε διάβαση χωρίς φανάρι με καρότσι, καθισματακι αυτοκινητου και 4 βαλιτσες..
Στην επιστροφή πήραμε τηλέφωνο σε ραδιοταξί και μας είπε η κοπέλα πως έρχεται σε 5 λεπτά και θα κοστίσει περίπου 20 ευρώ.. Έβαλε ταξίμετρο αυτη τη φορά και εγραψε 13 ευρώ αλλά ζήτησε 21.. Μόνα ζυγα δικά τους δηλαδή..
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γυρίσαμε προχτές από Νάπολη και τελικά και από τη δική μας εμπειρία με τα ταξί στην πράξη δεν ισχύει η fixed τιμη.. Από το αεροδρόμιο ρωτήσαμε πόσο κοστίζει για να πάμε κοντά στον σταθμό και μας είπε έχουμε βαλίτσες και καρότσι άρα 22 ευρώ.. και όταν στην πορεία είπαμε την ακριβή διεύθυνση (800-1000μ. απο τον σταθμό) μας είπε πως αφού δεν είναι ακριβώς στον σταθμό θέλει άλλα 3 ευρω.. Και μας άφησε και στην απέναντι μεριά της λεωφόρου να περάσουμε διάβαση χωρίς φανάρι με καρότσι, καθισματακι αυτοκινητου και 4 βαλιτσες..
Στην επιστροφή πήραμε τηλέφωνο σε ραδιοταξί και μας είπε η κοπέλα πως έρχεται σε 5 λεπτά και θα κοστίσει περίπου 20 ευρώ.. Έβαλε ταξίμετρο αυτη τη φορά και εγραψε 13 ευρώ αλλά ζήτησε 21.. Μόνα ζυγα δικά τους δηλαδή..
Γράψε μας αν θες και ένα γενικό σχόλιο μιας και πρόκειται και εγώ να την επισκεφτώ σε λίγο καιρό!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γυρίσαμε προχτές από Νάπολη και τελικά και από τη δική μας εμπειρία με τα ταξί στην πράξη δεν ισχύει η fixed τιμη.. Από το αεροδρόμιο ρωτήσαμε πόσο κοστίζει για να πάμε κοντά στον σταθμό και μας είπε έχουμε βαλίτσες και καρότσι άρα 22 ευρώ.. και όταν στην πορεία είπαμε την ακριβή διεύθυνση (800-1000μ. απο τον σταθμό) μας είπε πως αφού δεν είναι ακριβώς στον σταθμό θέλει άλλα 3 ευρω.. Και μας άφησε και στην απέναντι μεριά της λεωφόρου να περάσουμε διάβαση χωρίς φανάρι με καρότσι, καθισματακι αυτοκινητου και 4 βαλιτσες..
Στην επιστροφή πήραμε τηλέφωνο σε ραδιοταξί και μας είπε η κοπέλα πως έρχεται σε 5 λεπτά και θα κοστίσει περίπου 20 ευρώ.. Έβαλε ταξίμετρο αυτη τη φορά και εγραψε 13 ευρώ αλλά ζήτησε 21.. Μόνα ζυγα δικά τους δηλαδή..
Στην πραξη ισχυει κ παραισχυει. Οπως ισχυει ανα τον πλανητη οτι μπορει να γινουμε θυματα ληστων ταξιτζηδων. Απορω που ζητησε τοσα λιγα κ οχι 50€ πχ. Το πως θα αντιδρασει ο καθενας ειναι επιλογη του. Στο λινκ περιγραφεται αναλυτικα τι πρεπει να κανεις αν το διαβασες.καταρχην ζητας τη φιξ ταριφα, δεν ειναι υποχρεωτικη για σενα-ειναι γι αυτον αν το κανεις, κι αυτο γιατι σε μερες χωρις κινηση, αν δεν εχεις αποσκευες κλπ ειναι πιθανο να ειναι ακριβοτερη επιλογη. Αν τη ζητησεις το ταξιμετρο δεν τιθεται σε λειτουργια κ εκδιδεται αμεσως, πριν την εναρξη της κουρσας, αποδειξη με ωρα αφετηρια, προορισμο για να ειναι καλυμενο το ταξι σε περίπτωση ελεγχου. Αυτα ειναι γραμμενα κ σε πινακιδα στο αεροδρομιο με τις τιμές, οπως κ μεσα στο ταξι. Αν παρολα αυτα καποιος επιχειρησει να ζητήσει παραπανω κανω οτι κ σε οποιαδηποτε ευρωπαικη πολη (δηλ ελληνικη που συμβαινει συνεχεια...) ζηταμε αποδειξη κ επειτα η καλουμε το 112 η με την απόδειξη κανουμε καταγγελια με μειλ οπως ειχα γραψει παραπανω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Στην πραξη ισχυει κ παραισχυει. Οπως ισχυει ανα τον πλανητη οτι μπορει να γινουμε θυματα ληστων ταξιτζηδων. Απορω που ζητησε τοσα λιγα κ οχι 50€ πχ. Το πως θα αντιδρασει ο καθενας ειναι επιλογη του. Στο λινκ περιγραφεται αναλυτικα τι πρεπει να κανεις αν το διαβασες.καταρχην ζητας τη φιξ ταριφα, δεν ειναι υποχρεωτικη για σενα-ειναι γι αυτον αν το κανεις, κι αυτο γιατι σε μερες χωρις κινηση, αν δεν εχεις αποσκευες κλπ ειναι πιθανο να ειναι ακριβοτερη επιλογη. Αν τη ζητησεις το ταξιμετρο δεν τιθεται σε λειτουργια κ εκδιδεται αμεσως, πριν την εναρξη της κουρσας, αποδειξη με ωρα αφετηρια, προορισμο για να ειναι καλυμενο το ταξι σε περίπτωση ελεγχου. Αυτα ειναι γραμμενα κ σε πινακιδα στο αεροδρομιο με τις τιμές, οπως κ μεσα στο ταξι. Αν παρολα αυτα καποιος επιχειρησει να ζητήσει παραπανω κανω οτι κ σε οποιαδηποτε ευρωπαικη πολη (δηλ ελληνικη που συμβαινει συνεχεια...) ζηταμε αποδειξη κ επειτα η καλουμε το 112 η με την απόδειξη κανουμε καταγγελια με μειλ οπως ειχα γραψει παραπανω.
Καλά αν με το που ξεκινήσει το ταξίδι χρειαστεί να μαλώσεις με ταρίφες, να καλέσεις αστυνομία, να σου πει να το συζητήσουμε, να χάσεις καμια ώρα για να μην σε κοροιδέψουν, αυτό ήταν ξενέρωσες. Σκοπός είναι να μην ξεκινάνε με σκοπό να σε κλέψουν.

Για ελλάδα δεν ξέρω αν συμβαίνει συνέχεια, σίγουρα παλιότερα συνέβαινε αλλά όσες φορές χρειάστηκε τα τελευταία χρόνια κανένας δεν έκανε παράπονα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για ελλάδα δεν ξέρω αν συμβαίνει συνέχεια, σίγουρα παλιότερα συνέβαινε αλλά όσες φορές χρειάστηκε τα τελευταία χρόνια κανένας δεν έκανε παράπονα.
Πλακα κανεις? Εχεις παρει ταξι στην ελληνικη επαρχια? Χθες μου ζητησαν 25% παραπανω σε διαδρομη με φιξ ταριφα με απόφαση Περιφερειας... Πηρε φυσικα οτι επρεπε...
Στη Ναπολη δεν μου το εχουν κανει ποτε κ ειδα βαρια παρουσια αστυνομιας κ ελεγχων. Το κυνηγανε το θεμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στην πραξη ισχυει κ παραισχυει. Οπως ισχυει ανα τον πλανητη οτι μπορει να γινουμε θυματα ληστων ταξιτζηδων. Απορω που ζητησε τοσα λιγα κ οχι 50€ πχ. Το πως θα αντιδρασει ο καθενας ειναι επιλογη του. Στο λινκ περιγραφεται αναλυτικα τι πρεπει να κανεις αν το διαβασες.καταρχην ζητας τη φιξ ταριφα, δεν ειναι υποχρεωτικη για σενα-ειναι γι αυτον αν το κανεις, κι αυτο γιατι σε μερες χωρις κινηση, αν δεν εχεις αποσκευες κλπ ειναι πιθανο να ειναι ακριβοτερη επιλογη. Αν τη ζητησεις το ταξιμετρο δεν τιθεται σε λειτουργια κ εκδιδεται αμεσως, πριν την εναρξη της κουρσας, αποδειξη με ωρα αφετηρια, προορισμο για να ειναι καλυμενο το ταξι σε περίπτωση ελεγχου. Αυτα ειναι γραμμενα κ σε πινακιδα στο αεροδρομιο με τις τιμές, οπως κ μεσα στο ταξι. Αν παρολα αυτα καποιος επιχειρησει να ζητήσει παραπανω κανω οτι κ σε οποιαδηποτε ευρωπαικη πολη (δηλ ελληνικη που συμβαινει συνεχεια...) ζηταμε αποδειξη κ επειτα η καλουμε το 112 η με την απόδειξη κανουμε καταγγελια με μειλ οπως ειχα γραψει παραπανω.
Στην θεωρία αυτά είναι οκ αλλά στην πράξη δεν είναι και τόσο εύκολο. Καταρχάς στην πιάτσα εννοείται ζητήσαμε την φιξ τιμή και δεν ήταν ένας εκεί, ήταν 3-4 ταξιτζήδες στην ουρά έξω από το πρώτο ταξί και άκουγαν. Δεν διαλέγεις σε ποιο ταξί θα μπεις, μπαίνεις στο πρώτο.. Ο πρώτος λοιπόν είπε είναι 22 η φιξ τιμή για τόσα πράγματα που έχουμε και το είπε μπροστά στους άλλους. Εμείς είπαμε πως ξέρουμε πως είναι 18 αλλά επέμεινε στα 22. Και δε θα κάναμε ιστορία εκεί για 4 ευρώ, είπαμε οκ, και φορτωσαμε τα πραγματα. Αν δε μπαίναμε πιθανότατα έπρεπε να βρούμε ταξί εκτός πιάτσας γιατί εκεί έχουν σειρά δε μπαίνεις σε όποιο θες. Άσε που και ο επόμενος τα ίδια ή περισσότερα θα ζήταγε. Εκεί ήταν και οι επόμενοι και άκουγαν.. Μόλις ξεκίνησε και του γραψαμε σε ένα χαρτί την διεύθυνση είπε δεν είναι ακριβώς στον σταθμό και θέλει αλλα 3.. Ειχαμε δέσει μωρό στο καθισματάκι και είχαμε φορτωσει πράγματα, δεν υπήρχε περίπτωση να κατέβουμε.. Τώρα για αποδειξη και να ζητούσαμε σιγά μην έδινε, και μετά δεν υπήρχε διάθεση και χρόνος για καταγγελίες... Το ίδιο και στην επιστροφή. Δε νομίζω πως ήταν τυχαίο, απλά τα 18 τους φαίνονται λίγα και δε δέχονται να κάνουν την διαδρομή για αυτό το ποσό.
Γράψε μας αν θες και ένα γενικό σχόλιο μιας και πρόκειται και εγώ να την επισκεφτώ σε λίγο καιρό!
Από το ταξίδι αυτό το highlight ήταν η Πομπηία, μην την χάσετε! Ακόμα και εμείς που είμασταν με μωρό σε καρότσι κάναμε την διαδρομή που έχουν φτιάξει για όλους και είδαμε όλα τα σημαντικά σπίτια και σημεία της πόλης.. Απλα πρέπει να ευνοεί ο καιρός. Όταν πήγαμε εμείς δεν έβρεξε καθόλου και είχε μόνο λίγη λάσπη και κάποιες "λιμνούλες" από προηγούμενη βροχή. Ο καιρός ήταν ιδανικός γιατί δεν είχε ούτε κρύο, ούτε ζέστη, ούτε κόσμο.. Την άλλη μέρα πήγαμε και στο αρχαιολογικό μουσείο στην Νάπολη που έχει εκθέματα που βρέθηκαν στην Πομπηία και είχε πολύ ενδιαφέρον..
Τώρα η Νάπολη μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα φιλική πόλη για ταξίδι με μωρό μιας και δεν έχει μεγάλα πεζοδρόμια και οι περισσότερες διαβασεις δεν έχουν φανάρια και σχεδόν κανείς δε σταματάει να περάσεις. Στο ιστορικό κέντρο οι βόλτες ήταν πιο ευχαριστες μιας και τα σοκάκια δεν είχαν πολλή κόσμο λόγω εποχής. Ωραία ήταν η βόλτα και στην Chiaia, και στην Toledo. Aπό πιτσαρίες δε φάγαμε σε καμία από αυτές που προτείνονται στο φόρουμ. Π.χ. η da Μichele ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο μας αλλά είχε πάντα έξω κόσμο που περίμενε και έδιναν χαρτάκι για σειρά, η di Matteo όταν πήγαμε είχε όλα τα κάτω τραπέζια πιασμένα από το προσωπικό (τουλάχιστον 10 άτομα που καθόταν σε όλα τα τραπέζια) και μας εδειξαν μια στενή σκάλα να πάμε στον πάνω όροφο που με το καρότσι ήταν αδυνατο. Το sorbilo ανοιγε στις 7 και δε μας βόλευε.. Από αυτές που πήγαμε μας άρεσε περισσότερο το antica pizzeria o'presidente. Kαι η d'angeli απέναντι από τη da Michele καλή ήταν. Νομίζω όπου και να φας πίτσα καλή θα είναι, οι διαφορές ήταν στις λεπτομέρειες.. Οπωσδήποτε να δoκιμασετε το γλυκό sfogliatella!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Πλακα κανεις? Εχεις παρει ταξι στην ελληνικη επαρχια? Χθες μου ζητησαν 25% παραπανω σε διαδρομη με φιξ ταριφα με απόφαση Περιφερειας... Πηρε φυσικα οτι επρεπε...
Στη Ναπολη δεν μου το εχουν κανει ποτε κ ειδα βαρια παρουσια αστυνομιας κ ελεγχων. Το κυνηγανε το θεμα.
Νόμιζα πως μιλούσαμε για διαδρομές από το αεροδρόμιο. Τι κάνει ο κάθε ταξιτζής σε χωριά της επαρχίας δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι στη Λάρισα, που χρεώνουν όσα γράφει το ταξίμετρο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νόμιζα πως μιλούσαμε για διαδρομές από το αεροδρόμιο. Τι κάνει ο κάθε ταξιτζής σε χωριά της επαρχίας δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι στη Λάρισα, που χρεώνουν όσα γράφει το ταξίμετρο.
Για διαδρομη απο αεροδρομιο μιλησα κι εγω. Σε ελληνες ζητανε παραδοσιακα +25%, σε ξενους απο +50-300%. Λες τα ταξι πχ της Μυκονου, της Ιου να βαζουν ταξιμετρο?
Σορυ για το οφ τοπικ. Στην πιατσα του αεροδρομίου στη Ναπολη υπάρχει παντα αστυνομια, θα πήγαινα αμεσως σε αστυνομικο η θα καλουσα το 112. Παρομοια σκηνη γινεται καμια φορα βραδυα στο Τερμινι. Δε μασαμε ομως ουτε εκει που θεωρουνται σκληροπυρηνικοι.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Από το ταξίδι αυτό το highlight ήταν η Πομπηία, μην την χάσετε! Ακόμα και εμείς που είμασταν με μωρό σε καρότσι κάναμε την διαδρομή που έχουν φτιάξει για όλους και είδαμε όλα τα σημαντικά σπίτια και σημεία της πόλης.. Απλα πρέπει να ευνοεί ο καιρός. Όταν πήγαμε εμείς δεν έβρεξε καθόλου και είχε μόνο λίγη λάσπη και κάποιες "λιμνούλες" από προηγούμενη βροχή. Ο καιρός ήταν ιδανικός γιατί δεν είχε ούτε κρύο, ούτε ζέστη, ούτε κόσμο.. Την άλλη μέρα πήγαμε και στο αρχαιολογικό μουσείο στην Νάπολη που έχει εκθέματα που βρέθηκαν στην Πομπηία και είχε πολύ ενδιαφέρον..
Τώρα η Νάπολη μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα. Σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα φιλική πόλη για ταξίδι με μωρό μιας και δεν έχει μεγάλα πεζοδρόμια και οι περισσότερες διαβασεις δεν έχουν φανάρια και σχεδόν κανείς δε σταματάει να περάσεις. Στο ιστορικό κέντρο οι βόλτες ήταν πιο ευχαριστες μιας και τα σοκάκια δεν είχαν πολλή κόσμο λόγω εποχής. Ωραία ήταν η βόλτα και στην Chiaia, και στην Toledo. Aπό πιτσαρίες δε φάγαμε σε καμία από αυτές που προτείνονται στο φόρουμ. Π.χ. η da Μichele ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο μας αλλά είχε πάντα έξω κόσμο που περίμενε και έδιναν χαρτάκι για σειρά, η di Matteo όταν πήγαμε είχε όλα τα κάτω τραπέζια πιασμένα από το προσωπικό (τουλάχιστον 10 άτομα που καθόταν σε όλα τα τραπέζια) και μας εδειξαν μια στενή σκάλα να πάμε στον πάνω όροφο που με το καρότσι ήταν αδυνατο. Το sorbilo ανοιγε στις 7 και δε μας βόλευε.. Από αυτές που πήγαμε μας άρεσε περισσότερο το antica pizzeria o'presidente. Kαι η d'angeli απέναντι από τη da Michele καλή ήταν. Νομίζω όπου και να φας πίτσα καλή θα είναι, οι διαφορές ήταν στις λεπτομέρειες.. Οπωσδήποτε να δoκιμασετε το γλυκό sfogliatella!
Εγώ θα πάω τον Μάιο για τριήμερο (ουσιαστικά δύο μέρες γεμάτες) οπότε δε ξέρω πως να διαχειριστώ το χρόνο μου ακόμα. Ποντάρω στον καλό καιρό και στη μεγάλη διάρκεια της ημέρας εκείνη την περίοδο.
Κάποιο μνημείο ή άλλος χώρος αξιόλογος που πήγατε και έχεις να προτείνεις;
Προς το παρόν έχω κλείσει τα αεροπορικά και τη διαμονή (via duomo).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.400
Likes
9.332
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάποιο μνημείο ή άλλος χώρος αξιόλογος που πήγατε και έχεις να προτείνεις;
.
Θα σου προτεινα, οπως κ σε ολους τους μελλοντικους επισκεπτες 3ημερου, πρωτα να ξεκαθαρισεις τα ενδιαφεροντα σου. Βαλε τις προσωπικες σου προτεραιότητες κ ξεκινα προγραμματισμο. Τι να πρωτοκανεις σε μια πολη με : το μεγαλυτερο βασιλικο παλατι του πλανητη, τη μεγαλυτερη ρωμαικη πολη του πλανητη, το αρχαιοτερο θερετρο (κ πιο σικ νησι) του πλανητη, την ωραιοτερη ακτη, το, το.. ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.310
Μηνύματα
887.570
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom