Νορβηγία Πληροφορίες για Νορβηγία

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε 10 μέρες ταξίδι ίσως θα ήταν καλύτερα να αφαίρεσεις το Μπέργκεν ή το Οσλο.

Εγώ για το σέλας θα προσπαθήσω στο μέλλον να πάω στο Αμπίσκο Βόρεια Σουηδία και θα το συνδυάσω με την παραμυθένια Στοκχόλμη , τη Κιρούνα και ίσως Νόρβικ {βόρεια Νορβηγία} .

Βέβαια παρατηρώ στο δίκτυο οτι για το σέλας έχει πολλούς θαυμαστές το Τρομσό {δεν έχω πάει δεν ξέρω}

Μπορεί κάποιος να κατεβάσει κάποιες εφαρμογές στο κινητό του που θα τον βοηθήσουν στο κυνηγητό του σέλας χωρίς να χρησιμοποιήσει κάποιο οργανωμένο τουρ. Θέλει και λίγη τύχη με τον καιρό.

Αν πας για το σέλας πιστεύω οτι το Αμπίσκο είναι τέλεια επιλογή διότι είναι χωριό στη Λαπωνική φύση και δεν έχει και φώτα όπως εικάζω στο Τρομσό που είναι μια πόλη.
Το Abisco έχει ακόμα πιο κατάλληλο κλίμα από το Tromso για το Σέλας, είναι καλύτερη επιλογή, αλλα και πιο ακριβή.

Οι εφαρμογές δε βοηθάνε και πολύ, σου δίνουν πληροφορίες για το KP index, που καθορίζει κυρίως το χαμηλότερο γεωγραφικό πλάτος από το οποίο θα είναι ορατό (και όχι την ένταση του φαινομένου όπως πολλοί λανθασμένα πιστεύουν), αλλά σε εκείνα τα πλατη, ακόμα και με KP=1.5 το βλέπεις (με νέα Σελήνη). Θες πληροφορίες για τη νεφοσκεπή και την εξέλιξή της, που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα, και το "δίκτυο" των "ξεναγών σέλατος" που ενημερώνουν ο ένας τον άλλο ειναι ίσως η καλύτερη πηγή. Ακόμα και μια μικρή τρύπα ανάμεσα στα σύνεφα συχνά αρκεί.

Φυσικα εξυπακούεται ότι πρέπει να είσαι μακρια από πόλεις και φώτα, άρα αν δεν πάρεις τουρ χρειάζεται να έχεις όχημα.
 
Last edited:

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί να κάνω λάθος που ανοίγω καινούριο θέμα αλλά δεν ήξερα πως ήταν καταλληλότερο να κάνω αυτή την ανάρτηση.

Κλείσαμε παρορμητικά με τον σύζυγο με το Black Friday της Aegean ένα ταξίδι στη Νορβηγία για 5 μέρες (λόγω έλλειψης παραπάνω άδειας) γιατί είναι όνειρο ζωής η Σκανδιναβία αλλά τώρα διαβάζοντας για τις αποστάσεις έχω απογοητευτεί πλήρως.
Επειδή είμαι ένα βήμα πριν τα αναβάλλω τα εισητήρια μπορεί κάποιος να μου πει αν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι μέσα σε 5 μέρες;

Θα υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά γνωρίζω ότι υπάρχει και μία εκπληκτική διαδρομή με το τρένο και εννοείται το ιδανικό θα ήταν να πάμε και στα Lofoten . Εκεί δεν γνωρίζω αν πας οδικώς.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!!
 
Μηνύματα
62
Likes
327
Καλησπέρα σε όλους,

Μπορεί να κάνω λάθος που ανοίγω καινούριο θέμα αλλά δεν ήξερα πως ήταν καταλληλότερο να κάνω αυτή την ανάρτηση.

Κλείσαμε παρορμητικά με τον σύζυγο με το Black Friday της Aegean ένα ταξίδι στη Νορβηγία για 5 μέρες (λόγω έλλειψης παραπάνω άδειας) γιατί είναι όνειρο ζωής η Σκανδιναβία αλλά τώρα διαβάζοντας για τις αποστάσεις έχω απογοητευτεί πλήρως.
Επειδή είμαι ένα βήμα πριν τα αναβάλλω τα εισητήρια μπορεί κάποιος να μου πει αν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι μέσα σε 5 μέρες;

Θα υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά γνωρίζω ότι υπάρχει και μία εκπληκτική διαδρομή με το τρένο και εννοείται το ιδανικό θα ήταν να πάμε και στα Lofoten . Εκεί δεν γνωρίζω αν πας οδικώς.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!!!
Γιατί να το αναβάλλετε; Εντάξει, σε 5 ημέρες δεν θα την δείτε ολόκληρη, αλλά κάτι θα καταφέρετε, αφού και θέλετε πολύ να πάτε. Καλά να είσαστε και να ξαναπάτε, αφού θα έχετε πάρει και μία ιδέα :cool:
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Γιατί να το αναβάλλετε; Εντάξει, σε 5 ημέρες δεν θα την δείτε ολόκληρη, αλλά κάτι θα καταφέρετε, αφού και θέλετε πολύ να πάτε. Καλά να είσαστε και να ξαναπάτε, αφού θα έχετε πάρει και μία ιδέα :cool:
Ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά λόγια, η αλήθεια είναι ότι η ζυγαριά γέρνει πιο πολύ στο να πάμε διότι είναι μεγάλη αγάπη. Από την εμπειρία σας στο Lofoten είναι εφικτό να πάμε;
Ευχαριστώ!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Δεν γράφεις για ποιον μήνα έκλεισες. Χειμώνα θα απέφευγα Λοφότεν, άσε που από Όσλο οδικώς είναι ένα 24ωρο, δεν ενδεικνύεται για ταξίδι 5 ημερών. Για κυνήγι σέλαος (μέχρι Μάρτιο), από Όσλο με πτήση στο Τρόμσε. Νομίζω ότι με 5 ημέρες θα πρέπει να εστιάσεις σε 2 πόλεις, π.χ. Όσλο και Μπέργκεν και να κάνεις το ένα σκέλος της μεταξύ τους διαδρομής με τρένο, όπως επιθυμείς, φαντάζομαι σε αυτό αναφέρεσαι. Από το Μπέργκεν μπορείς να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο Sognefjord / Aurlandsfjord με μετάβαση στο Flåm, για τη γραφική διαδρομή με τρένο μέχρι το Myrdal. Από εκεί επιστροφή Μπέργκεν ή απευθείας Όσλο, ανάλογα το πρόγραμμά σου.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Δεν γράφεις για ποιον μήνα έκλεισες. Χειμώνα θα απέφευγα Λοφότεν, άσε που από Όσλο οδικώς είναι ένα 24ωρο, δεν ενδεικνύεται για ταξίδι 5 ημερών. Για κυνήγι σέλαος (μέχρι Μάρτιο), από Όσλο με πτήση στο Τρόμσε. Νομίζω ότι με 5 ημέρες θα πρέπει να εστιάσεις σε 2 πόλεις, π.χ. Όσλο και Μπέργκεν και να κάνεις το ένα σκέλος της μεταξύ τους διαδρομής με τρένο, όπως επιθυμείς, φαντάζομαι σε αυτό αναφέρεσαι. Από το Μπέργκεν μπορείς να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο Sognefjord / Aurlandsfjord με μετάβαση στο Flåm, για τη γραφική διαδρομή με τρένο μέχρι το Myrdal. Από εκεί επιστροφή Μπέργκεν ή απευθείας Όσλο, ανάλογα το πρόγραμμά σου.
Με συγχωρείς έχεις δίκιο, έκλεισα για 1-6 Μαίου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
497
Likes
1.628

andpsy

Member
Μηνύματα
273
Likes
663
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Εγω εχω κλείσει για Απρίλιο, 5 (4) μέρες (Δευτέρα-Παρασκευή). Ενα προσχέδιο του ταξιδιού μου (θα ειμαι σόλο) ειναι το εξης:

Δευτέρα Αφιξη στο Όσλο, παραμονή 1 βραδυ στο Όσλο
Τρίτη πρωί, με το τρένο θα παω στο Μπέργκεν,
Τετάρτη θέλω να κανω κρουαζιέρα στα Φιόρδ, να πάω μέχρι το Flam. Δεν ξερω ακομα αν θα γυρισω Μπέργκεν με το πλοίο ή αν θα παρω το τρένο για Myrdal και απο εκει πίσω για Μπέργκεν (φοβάμαι ότι με το τρένο θα χαθει πραγματικά όλη η μέρα)
Πέμπτη, (αν εχω πιάσει κανα στοιχηματάκι μεχρι τότε) σκέφτομαι να παω στο Τρόμσο με πρωινή πτήση (~150ε πήγαινε-ελα) και έιτε να μεινω ενα βραδυ εκεί, είτε να γυρισω με βραδυνη πτήση στο Όσλο. Αν μείνω το βραδυ εκεί και φυγω με πρωινή πτήση για Όσλο, ειναι μικρο το χρονικό περιθώριο για την πτήση της επιστροφής..
Αν δεν παω Τρόμσο, μάλλον θα φυγω με το νυχτερινό τρένο απο Μπεργκεν για Όσλο.

Θεωρω εσείς με 5 βραδυα, θα είστε πιο άνετοι, θα ειναι και πιο μεγάλη η μέρα, θα το χαρείτε!
 
Last edited:

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Έκανα κάτι παρόμοιο πριν λίγους μήνες. Ίσως σε βοηθήσει η ιστορία μου...

Norway in a nutshell, έκδοση DIY
Σε ευχσριστω παρα πολυ! Πολυ όμορφη η ιστορία σου και πολύ χρήσιμα tips!! Ηδη αρχίζω να το βλεπω πιο ζεστά!!

Εγω εχω κλείσει για Απρίλιο, 5 (4) μέρες (Δευτέρα-Παρασκευή). Ενα προσχέδιο του ταξιδιού μου (θα ειμαι σόλο) ειναι το εξης:

Δευτέρα Αφιξη στο Όσλο, παραμονή 1 βραδυ στο Όσλο
Τρίτη πρωί, με το τρένο θα παω στο Μπέργκεν,
Τετάρτη θέλω να κανω κρουαζιέρα στα Φιόρδ, να πάω μέχρι το Flam. Δεν ξερω ακομα αν θα γυρισω Μπέργκεν με το πλοίο ή αν θα παρω το τρένο για Myrdal και απο εκει πίσω για Μπέργκεν (φοβάμαι ότι με το τρένο θα χαθει πραγματικά όλη η μέρα)
Πέμπτη, (αν εχω πιάσει κανα στοιχηματάκι μεχρι τότε) σκέφτομαι να παω στο Τρόμσο με πρωινή πτήση (~70ε) και έιτε να μεινω ενα βραδυ εκεί, είτε να γυρισω με βραδυνη πτήση στο Όσλο. Αν μείνω το βραδυ εκεί και φυγω με πρωινή πτήση για Όσλο, ειναι μικρο το χρονικό περιθώριο για την πτήση της επιστροφής..
Αν δεν παω Τρόμσο, μάλλον θα φυγω με το νυχτερινό τρένο απο Μπεργκεν για Όσλο.

Θεωρω εσείς με 5 βραδυα, θα είστε πιο άνετοι, θα ειναι και πιο μεγάλη η μέρα, θα το χαρείτε!
Τελικά δεν θα απορριφθεί το ταξιδι!! Σε ευχαριστώ πολυ που μοιράστηκες τις ιδεες σου!! Σου ευχομαι να δεις το Βορειο Σελας και να περάσεις τελεια!!
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους,

Μία τελευταία ερώτηση. Η διαδρομή με το τραίνο προς Μπέργκεν η περίφημη και τα Λοφοτέν είναι εφικτό μέσα σε 5 μέρες; Λοφοτέν πέρα από το αεροπλάνο πως αλλιώς πας και κόστος περίπου; Και θέλω και Trolltunga τρομάρα μου να δω τι θα πρωτοπρολάβω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Μία τελευταία ερώτηση. Η διαδρομή με το τραίνο προς Μπέργκεν η περίφημη και τα Λοφοτέν είναι εφικτό μέσα σε 5 μέρες; Λοφοτέν πέρα από το αεροπλάνο πως αλλιώς πας και κόστος περίπου; Και θέλω και Trolltunga τρομάρα μου να δω τι θα πρωτοπρολάβω!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το Trolltunga πρώτη φορά το άκουσα από εσένα, αλλά μετά από ένα σύντομο ψάξιμο, είσαι εκτός σεζόν αρχές Μαΐου, είναι κλειστά. Μέχρι τότε διοργανώνονται hikes μόνο από εξειδικευμένες εταιρείες για έμπειρους πεζοπόρους και εφόσον ο καιρός το επιτρέπει. Η διαδρομή είναι δύσκολη και απαιτητική, η απόσταση 13,5 χιλιόμετρα επί δύο (δηλαδή διάρκειας 10 ωρών και πάνω) και χρειάζεσαι ένα στοιχειώδη εξοπλισμό. Χωρίς συνοδεία, μόνο καλοκαίρι, αλλά και πάλι δεν νομίζω να αφορά τον μέσο hiker η διαδρομή αυτή. Δεν γνωρίζω βέβαια τη φυσική σας κατάσταση, ούτε αν προτίθεστε να κουβαλήσετε εξοπλισμό στο ταξίδι. Άσε που θα πρέπει να κάνετε διανυκτέρευση στην περιοχή, χωρίς ο καιρός να διασφαλίζει ότι θα πραγματοποιηθεί η διαδρομή. Ίσως θα πρέπει να επικεντρωθείς αλλού.
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Το Trolltunga πρώτη φορά το άκουσα από εσένα, αλλά μετά από ένα σύντομο ψάξιμο, είσαι εκτός σεζόν αρχές Μαΐου, είναι κλειστά. Μέχρι τότε διοργανώνονται hikes μόνο από εξειδικευμένες εταιρείες για έμπειρους πεζοπόρους και εφόσον ο καιρός το επιτρέπει. Η διαδρομή είναι δύσκολη και απαιτητική, η απόσταση 13,5 χιλιόμετρα επί δύο (δηλαδή διάρκειας 10 ωρών και πάνω) και χρειάζεσαι ένα στοιχειώδη εξοπλισμό. Χωρίς συνοδεία, μόνο καλοκαίρι, αλλά και πάλι δεν νομίζω να αφορά τον μέσο hiker η διαδρομή αυτή. Δεν γνωρίζω βέβαια τη φυσική σας κατάσταση, ούτε αν προτίθεστε να κουβαλήσετε εξοπλισμό στο ταξίδι. Άσε που θα πρέπει να κάνετε διανυκτέρευση στην περιοχή, χωρίς ο καιρός να διασφαλίζει ότι θα πραγματοποιηθεί η διαδρομή. Ίσως θα πρέπει να επικεντρωθείς αλλού.
Παρότι ψάχνω αρκετά ομολογώ ότι αυτό δεν το είχα δει. Γενικότερα όπου γκρεμός είμαι μέσα στα ταξίδια :haha: Οπότε μήπως προλάβω τα Lofoten; Γνωρίζεις για αυτά καθόλου; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom