Ρουμανία Πληροφορίες για Ρουμανία?

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να βασανίζονται πολύ. Φυσικά μια επίσκεψη λίγων ημερών μόνο μια επιφανειακή ιδέα μπορεί να δώσει. Γι αυτό και έχω μια σύγχυση σχετικά με όσα είδα. Ίσως σε ένα μελλοντικό δεύτερο ταξίδι να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα.
[Παρατήρησες αρκετά. Όντως τρακτέρ δεν υπάρχουν (δεν είδες τα κάρα με τις πινακίδες κυκλοφορίας!?!), όντως οι άνθρωποι βιώνουν μια ζωή στερήσεων και κακουχιών (τα σπίτια τους και εσωτερικά, δεν είναι καλύτερα). Έχεις δίκιο στην επιλογή λέξεων στην αρχή του μηνύματος.
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χαίρεται,

Μετά από μία αρχική σκέψη για Βουλγαρία, η οποία τελικά απορρίφθηκε, λέμε να πάμε Ρουμανία για 8 μέρες (20-28/8). Ως βάση θα έχουμε το Βουκουρέστι. Οι όποιες μετακινήσεις μας θα είναι με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, τρένα κλπ.
Η αρχική σκέψη είναι εκτός από το Βουκουρέστι να περάσουμε ένα διήμερο (μία νύχτα) στο Brasov, όπου και θα διανυκτερεύσουμε (εκεί να πάμε στο Bran;;;) , την επόμενη μέρα να πάμε Sinaia για επίσκεψη στο περίφημο κάστρο της και μετά επιστροφή στο Βουκουρέστι (όλα αυτά με τρένο). Επίσης σκεφτόμαστε να κάνουμε μία ημερήσια εκδρομή στην Κονστάντα. (τρένο ή λεωφορείο). Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μήπως;
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
προτεινω

εκανα ακριβως το ιδιο προγραμμα το πασχα .3 μερες μπρασοβ , 4 βουκουρεστι και 3 μολδαβια . στο μπρασοβ πηραμε οδηγο και μας εκανε μονοημερη εκδρομη στα καστρα ...αν θες λεπτομερειες πες....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Brasov να πας, Bran να μην πας, Rasnov να πας. Το Bran είναι ένα τουριστικό πανηγυράκι που τέτοια εποχή καταστρέφει την όποια επιβλητικότητα του σκαρφαλωμένου στον λόφο, κάστρου (το οποίο δεν είναι του Vlad Tepes III). Το Rasnov κάπως σώνει την μέρα. Την Costanta εγώ δεν θα την έβαζα σε κανένα ταξιδιωτικό πρόγραμμα. Αντ' αυτού διάλεξε μια Sighisoara και θα με θυμηθείς. Πρόσθεσε το Fagaras και το Sibiu και επέστρεψε Βουκουρέστι με το τρένο από Sibiu (υπερπαραγωγή)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Brasov να πας, Bran να μην πας, Rasnov να πας. Το Bran είναι ένα τουριστικό πανηγυράκι που τέτοια εποχή καταστρέφει την όποια επιβλητικότητα του σκαρφαλωμένου στον λόφο, κάστρου (το οποίο δεν είναι του Vlad Tepes III). Το Rasnov κάπως σώνει την μέρα. Την Costanta εγώ δεν θα την έβαζα σε κανένα ταξιδιωτικό πρόγραμμα. Αντ' αυτού διάλεξε μια Sighisoara και θα με θυμηθείς. Πρόσθεσε το Fagaras και το Sibiu και επέστρεψε Βουκουρέστι με το τρένο από Sibiu (υπερπαραγωγή)

Καλησπέρα στο sibiu πηγαίνεις με τραίνο πρέπει να μείνεις εκεί νομίζω, μήπως μπορείς να έχεις έδρα το Μπρασόβ και να κάνεις μονοήμερες, τι λές για το δέλτα του Δούναβη?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Εγώ προτείνω να μην "ξεσπιτώνεσαι" κάθε μέρα. Μείνε Brasov, μονοήμερη Sighisoara, μονοήμερη Sibiu (με αυτή την σειρά) και το δέλτα άστο για άλλη φορά. και είναι πολύ μακριά, και η γύρω περιοχή δεν αξίζει, και η Tulcea που βρίσκεται δίπλα, είναι πάτος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μπορει να μην εχω παει αλλα προγραμματιζα ενα τετοιο ταξιδι τα χριστουγεννα που δεν εγινε τελικα..εκανα τετοια ερευνα που ειναι σαν να εχω παει..8 μερες ειναι πολυ καλα οποτε εχεις επιλογες..βουκουρεστι μεινε το πολυ 2 διανυκτερευσεις.μετα παντε απο πανω προς τα κατω δηλαδη απο βουκουρεστι πατε σιγκιροαρα που ειναι τελεια και διανυκτερευστε.μετα πατε σιμπιου και απο εκει πατε για εκδρομη στη λιμνη balea.χωρις αυτοκινητο μαλλον ειναι δυσκολο αλλα ρωτηστε..ολοι εχουν αναφερει τα καλυτερα για την περιοχη.κανε μια αναζητηση και θα δεις..μετα πατε μπρασοβ και μεινετε τις περισσοτερες μερες.απο εκει η σιναια ειναι καμια ωρα με το τρενο,πολυ ομορφο μερος για ημερισια..το καστρο του μπραν οντως ειναι μια τουριστικη ατραξιον και ολοι ξερουν οτι δεν ειναι το πραγματικο καστρο του δρακουλα αλλα πηγαινουν για να πουν οτι πηγαν..και απο εκει κατεβειτε παλι βουκουρεστι για να αναχωρησετε..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Το καλύτερο μέρος του ταξιδιού κατ'εμέ είναι τα Fagaras, θα τους έδινα τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις, η φύση είναι απαράμιλλης ομορφιάς, ποτάμια, λίμνες, ζώα άγρια, μετάνιωσα ειλικρινά που δεν έμεινα παραπάνω. Το Μπραν αξίζει λόγω του γύρω σκηνικού και μόνο. Το Βουκουρέστι μυρίζει Βαλκάνια, το Σιμπίου κεντρική Ευρώπη. Βρήκα το Μπρασόβ το πιο ατμοσφαιρικό απ'όλες τις πόλεις αλλά ένιωσα την πραγματική κατάσταση της χώρας στα χωριά της. Καλά να περάσεις.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστώ πολύ όλους. Δεν έχει πάει κανείς στο Δέλτα? Απο μια προχειρη έρευνα που έκανα αναφέρουν ότι είναι καταπληκτικά τα νησάκια, η φύση τα ζώα. Σκέπτομαι αν γίνεται να χωρίσω την εκδρομή στη μέση, να πάω και στο δέλτα του Δούναβη.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Προσωπικά θα σου συνιστούσα εκτός από τις υπέροχες πόλεις της Τρανσυλβανίας, να στρέψεις το ενδιαφέρον σου προς τα μοναστήρια της Suceava σε συνδυασμό με τις ξύλινες εκκλησίες στo Maramures. Όμορφα τοπία κι εκεί και εξαιρετικού ενδιαφερόντος μνημεία και σαφώς λιγότερο τουριστικά
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Το καλύτερο μέρος του ταξιδιού κατ'εμέ είναι τα Fagaras, θα τους έδινα τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις, η φύση είναι απαράμιλλης ομορφιάς, ποτάμια, λίμνες, ζώα άγρια, μετάνιωσα ειλικρινά που δεν έμεινα παραπάνω. Το Μπραν αξίζει λόγω του γύρω σκηνικού και μόνο. Το Βουκουρέστι μυρίζει Βαλκάνια, το Σιμπίου κεντρική Ευρώπη. Βρήκα το Μπρασόβ το πιο ατμοσφαιρικό απ'όλες τις πόλεις αλλά ένιωσα την πραγματική κατάσταση της χώρας στα χωριά της. Καλά να περάσεις.

καλημέρα, σκέπτομαι να μείνω 2 μέρες στο Μπρασόβ να κανονίσω και μία Fagaras?
Πάς με τραίνο?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
εκανα ακριβως το ιδιο προγραμμα το πασχα .3 μερες μπρασοβ , 4 βουκουρεστι και 3 μολδαβια . στο μπρασοβ πηραμε οδηγο και μας εκανε μονοημερη εκδρομη στα καστρα ...αν θες λεπτομερειες πες....
Γειά ,Προγραμματίζω μια τέτοια εκδρομή, Μπορείς να μου πείς για τη μονοήμερη στα κάστρα πού πήγες? πόσο κόστισε? την κανόνισες εκεί με πρακτορείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.402
Μέλη
38.950
Νεότερο μέλος
vaggelis55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom