Ρωσία Πληροφορίες για Ρωσία

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Να είσαι καλά!:) Είχα από παλιά όνειρο τη Ρωσία.Πρώτα ο Θεός το ταξίδι θα είναι κυρίως Μόσχα και Αγία Πετρούπολη(με κάποιες εκδρομές μάλλον) αυτή τη φορά. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να καταφέρω κάποτε να δω και άλλα μέρη της Ρωσίας.
Λίγο αποθαρρυντικά είναι όσα λέγονται πως είναι ακριβή χώρα, αλλά μιας και δεν έχω ψάξει ακόμα ξενοδοχεία δεν έχω γνώμη επ'αυτού.:)
Δεν ειναι ακριβη χωρα η Ρωσια, αντιθετως θα ελεγα φτηνη. Τα ξενοδοχεια στη Μοσχα ειναι αρκετα φτηνα, αν δεν ειναι απεναντι απο το κρεμλινο, επισης το φαγητο ειναι πιο φτηνο απο Αθηνα.
5642 Visota νο 6 στην μοσχα καταπληκτικο φαι, πληρες μενου με μπουκαλι κρασι-γλυκο-καφε , αν θυμαμαι καλα γυρω στα 40 € το ατομο. Για μονοημερες και το αεροδρομιο-ξενοδοχειο, εμεις ειχαμε κλεισει βαν με αρκετα χαμηλο κοστος,
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Αν επιτρέπεται πόσο κόστισε; Επέμεναν από το γραφείο για να σου βγάλουν βίζα να κλείσεις μέσω αυτών τίποτα άλλο(π.χ.ξενοδοχεία; )

Σε ρωτώ γιατί έχουμε κλείσει κι εμείς για Ρωσία και σκέφτομαι αν δεν είναι πολύ ακριβά να βγάλουμε βίζες μέσω γραφείου για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία.
http://www.vhs-greece.com/ αιτηση-διαβατηριο-ασφαλιση ( διπλα απο το προξενειο), προσκληση απο οργανισμο για visa( απο ιντερνετ) και φυσικα φωτογραφιες. Κοστος ολα μαζι γυρω στα 60€.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
http://www.vhs-greece.com/ αιτηση-διαβατηριο-ασφαλιση ( διπλα απο το προξενειο), προσκληση απο οργανισμο για visa( απο ιντερνετ) και φυσικα φωτογραφιες. Κοστος ολα μαζι γυρω στα 60€.
Τα προξενικά τέλη και η αμοιβή υπηρεσίας κοστίζουν 35+25=60 ευρώ. Η βεβαίωση αποδοχής τουρίστα από πλευράς της ρωσικής επιχείρησης πόσο κοστίζει; Γιατί ο τσάμπας έχει πεθάνει χρόνια τώρα στη Ρωσία.
Προσωπικά έχω πάει στο VHS κάμποσες φορές με ραντεβού (όσο ήταν δωρεάν για μένα) και βλαστημούσα την ώρα που το έκανα. Αν κάποιος μπορεί να πάρει τσάμπα την πρόσκληση απο ρωσικό tour operator και θέλει να γλιτώσει τα 30 επιπλέον ευρώ του Μουζενίδη, το κάνει. Αν η πρόσκληση (ή οι προσκλήσεις αν πρόκειται για διαφορετικές πόλεις) κοστίζουν έστω και 10 ευρώ η μία, για μένα δεν αξίζει να γνωρίσει κανείς τη ρωσική γραφειοκρατία για να εξοικονομήσει 10-20 ευρώ.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τα ξενοδοχεία που κλείνεις δεν στέλνουν αυτή την ''πρόσκληση'', θυμάμαι ότι μου είχαν στείλει ένα μέιλ που το χρησιμοποίησα για την βίζα, βέβαια αυτά το 2012.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καποια ξενοδοχεια στην παρεχουν.
Παντως μια χαρα μας ειχαν εξυπηρετησει στο VHS. Ασε που η κηφισιας με βολευει αφανταστα.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καποια ξενοδοχεια στην παρεχουν.
Παντως μια χαρα μας ειχαν εξυπηρετησει στο VHS. Ασε που η κηφισιας με βολευει αφανταστα.
Στην παρέχουν δωρεάν; Και, ποια είναι αυτά τα ξενοδοχεία στη Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη εν προκειμένω, που θα πάει η φίλη;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Στην παρέχουν δωρεάν; Και, ποια είναι αυτά τα ξενοδοχεία στη Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη εν προκειμένω, που θα πάει η φίλη;
Τώρα θυμήθηκα νομίζω, το Ιζμαίλοβο (ή κάπως έτσι) που είχα κλείσει αρχικά είχε κάποια χρέωση, μετά όμως που έκλεισα στο Χίλτον μου έστειλαν μειλ, νομίζω χωρίς καν να το ζητήσω, γιατί είχα ήδη κανονίσει με τον μουζενίδη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πήγα στην Αγία Πετρούπολη το 2015 και την βίζα την έβγαλα στον Μουζενίδη, χρησιμοποιώντας την κράτηση στο Booking. Φέτος το καλοκαίρι πήγα Μόσχα. Είχα πρόσκληση από φίλο που δουλεύει στο ελληνικό προξενείο στη Μόσχα και πήγα για βίζα στο προξενείο στο Χαλάνδρι. 35 ΕΥΡΩ + την ασφάλιση, κάτι λιγότερο από 50 ΕΥΡΩ σύνολο.
Όσον αφορά το κόστος σε Μόσχα. Έκλεισα διαμέρισμα από AirBNB στην Αρμπάς, (από τα πιο κεντρικά σημεία) με 52 ΕΥΡΩ τη βραδιά. Παλιό μεν πλήρως εξοπλισμένο δε. Φαγητό με λιγότερα από 20 ΕΥΡΩ εύρισκες σε πολλά μέρη. Μετακινήσεις φτηνές με το μετρό με εισιτήρια πολύ λιγότερο από 1 ΕΥΡΩ, παντού και γρήγορα. Τα ταξί κλέβουν του κερατά. Από αεροδρόμιο μέχρι το διαμέρισμα πληρώσαμε 4000 Ρούβλια (Περίπου 60 ΕΥΡΩ) ενώ όταν φεύγαμε μόνο 1500. Αυτό γιατί ο φίλος μας έδωσε μια εφαρμογή που έκελινες το ταξί με συγκεκριμένη τιμή, πολύ πιο φτηνή απ' αυτή που σου λέγανε οι ταξιτζήδες. Δυστυχώς την εφαρμογή αυτή δεν την έχω εγώ μιας και το κινητό μου είναι "προπολεμικό", αλλά η κόρη μου που βρίσκεται αυτό το χρόνο στη Βαρκελώνη. Στο σούπερ μάρκετ ψωνίζαμε στο 50-70% των τιμών εδώ.
Γενικά δεν θα χαρακτίριζα τη Ρωσία ακριβή, όχι τουλάχιστον πιο ακριβή από την Ελλάδα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Στην παρέχουν δωρεάν; Και, ποια είναι αυτά τα ξενοδοχεία στη Μόσχα και την Αγία Πετρούπολη εν προκειμένω, που θα πάει η φίλη;
Αν και τα ξενοδοχεια θα τα ψαξει η ιδια , απο την σελιδα του μουζενιδη σε ποια ξενοδοχεια παει
http://www.booking.com/hotel/ru/moskovskie-vorota-st-petersburg.el.html
και μερικα ακομα
http://www.booking.com/hotel/ru/par...046988b5f77dX32;type=total;ucfs=1&#map_closed
http://www.booking.com/hotel/ru/int...6113701e24faae6ef354e27eX2;type=total;ucfs=1&
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Πήγα στην Αγία Πετρούπολη το 2015 και την βίζα την έβγαλα στον Μουζενίδη, χρησιμοποιώντας την κράτηση στο Booking. Φέτος το καλοκαίρι πήγα Μόσχα. Είχα πρόσκληση από φίλο που δουλεύει στο ελληνικό προξενείο στη Μόσχα και πήγα για βίζα στο προξενείο στο Χαλάνδρι. 35 ΕΥΡΩ + την ασφάλιση, κάτι λιγότερο από 50 ΕΥΡΩ σύνολο.
Όσον αφορά το κόστος σε Μόσχα. Έκλεισα διαμέρισμα από AirBNB στην Αρμπάς, (από τα πιο κεντρικά σημεία) με 52 ΕΥΡΩ τη βραδιά. Παλιό μεν πλήρως εξοπλισμένο δε. Φαγητό με λιγότερα από 20 ΕΥΡΩ εύρισκες σε πολλά μέρη. Μετακινήσεις φτηνές με το μετρό με εισιτήρια πολύ λιγότερο από 1 ΕΥΡΩ, παντού και γρήγορα. Τα ταξί κλέβουν του κερατά. Από αεροδρόμιο μέχρι το διαμέρισμα πληρώσαμε 4000 Ρούβλια (Περίπου 60 ΕΥΡΩ) ενώ όταν φεύγαμε μόνο 1500. Αυτό γιατί ο φίλος μας έδωσε μια εφαρμογή που έκελινες το ταξί με συγκεκριμένη τιμή, πολύ πιο φτηνή απ' αυτή που σου λέγανε οι ταξιτζήδες. Δυστυχώς την εφαρμογή αυτή δεν την έχω εγώ μιας και το κινητό μου είναι "προπολεμικό", αλλά η κόρη μου που βρίσκεται αυτό το χρόνο στη Βαρκελώνη. Στο σούπερ μάρκετ ψωνίζαμε στο 50-70% των τιμών εδώ.
Γενικά δεν θα χαρακτίριζα τη Ρωσία ακριβή, όχι τουλάχιστον πιο ακριβή από την Ελλάδα.
Υπάρχουν εφαρμογές για ταξί, πιθανόν να αναφέρεσαι στη yandex, εμείς αυτή χρησιμοποιήσαμε και την τελευταία φορά εκεί, συνέφερε πιο πολύ για 3 άτομα να μας πάει απευθείας στο hostel από το μετρό κτλ.
Τώρα, για φαγητό οι επιλογές είναι άπειρες και στις δύο πόλεις. Προσωπικά στη Ρωσία τιμώ δεόντως ό,τι stolovaya (μαγειρείο) βρω στο δρόμο μου, και υπάρχουν πλέον και αλυσίδες από αυτά που δουλεύουν όλο το 24ωρο, όπου τρώω κανονικό φαγητό (self service αλά κατασκήνωση) με 5 ευρώ το άτομο το πολύ. Από εκεί και πέρα, οι Ρώσοι λατρεύουν το σούσι, και υπάρχει τεράστια ποικιλία με καλές τιμές και ποιότητα. Και φυσικά τα εστιατόρια που, ανάλογα την τσέπη σου διαλέγεις.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είχα πρόσκληση από φίλο που δουλεύει στο ελληνικό προξενείο στη Μόσχα.
Δε χρειάστηκε να εξηγήσεις παραπάνω :D . Και το φιλαράκι μου στη Ρόδο που έχει γνωστό στο Ρωσικό προξενείο στέλνει απλά τα διαβατήρια με courier και κοιμάται ήσυχος. Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει διαφορά στην τιμή, το θέμα είναι πόση είναι αυτή, και τι θέλει ο καθένας να κάνει. Θα μας ενημερώσει η @alma για το τι έπραξε και το πώς πέρασε :)


Δεν ξέρω αν η @alma έχει μπαμπά εφοπλιστή και σύζυγο καπετάνιο, αλλά εγώ τα ξενοδοχεία που αναφέρεις δεν τα "βλέπω" καν στην αναζήτησή μου. Και δε νομίζω να σου παρέχει κάποιος δωρεάν υποστήριξη για τη visa αν δε μείνεις εκεί. Ή κάνω λάθος;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
:haha: Τίποτα από τα δύο δεν έχω ,αλλά οκ δεν είναι όλα τόσο ακριβά όσα έβαλε( π.χ.184 ευρώ το δίκλινο για 4 διανυκτερεύσεις), πολλά μέλη εδώ προτείνουν πολύ ακριβότερα σε διάφορους προορισμούς, ωστόσο @KonstantinosAlyona λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να πάω στο Μουζενίδη, καθώς για 20 ευρώ άντε το πολύ 30 διαφορά δεν αξίζει νομίζω την ταλαιπωρία της διαδικασίας και το ίδιο λέει και ο συνταξιδιώτης μου που τάσσεται αναφανδόν υπέρ του να πάμε να μας βγάλουν σε πρακτορείο τη βίζα. Έχω γνωστούς που έχουν πάρει βίζα με διάφορους τρόπους(π.χ. από πρακτορεία του εξωτερικού) αλλά τόση φασαρία δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.



Τέσπα έχω πολύ καιρό ακόμα ως το Μάιο, ελπίζω να πάνε όλα καλά.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom