Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

Nikos7

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν χρειάζεται κάποιο χαρτί για τον COVID; Επίσης κάπου διάβασα ότι έχει μπει φόρος για τους τουρίστες 9 ευρώ. Ισχύει;
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια για Ταϊλάνδη την περίοδο Οκτωβρίου Νοεμβρίου!
Είναι γενικά ζεστός ο καιρός εκείνο το διάστημα?
Αξίζει?
και αν όχι ποιες από τις άλλες χώρες της ΝΑ Ασίας θα προτείνατε για εκείνο το διάστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

mpampiscap

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Έχει πάει κάποιος-Α Ταϊλάνδη το πασχα?
Λέμε για 27/4/24 με 11/5/24
Τον Μάιο ξέρω για μουσωνες
Θα είναι καλά?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
657
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Την περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου σε ποιές περιοχές της Ταϊλάνδης να προσανατολίζομαι με ωραίο καιρό για μπάνιο και με όχι πολλές βροχές?
 
Μηνύματα
138
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχει πάει κάποιος-Α Ταϊλάνδη το πασχα?
Λέμε για 27/4/24 με 11/5/24
Τον Μάιο ξέρω για μουσωνες
Θα είναι καλά?
Καλησπέρα. Θεωρητικά μέχρι Μάρτιο είναι καλά απο θέμα βροχών. Θεωρώ οριακό τον Απρίλιο. Απο την άλλη, υπάρχουν και άλλα παιδιά εδώ που έχουν πάει σε διαφορετικά μέρη στην Ταϊλάνδη και ενώ είναι ξηρή περίοδος έβρεχε.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
923
Likes
4.129
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα σε όλους!
Την περίοδο Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου σε ποιές περιοχές της Ταϊλάνδης να προσανατολίζομαι με ωραίο καιρό για μπάνιο και με όχι πολλές βροχές?
Απ'όσο ξέρω, η περιοχή στην Άνταμαν είναι αυτή που έχει ξηρασία την περίοδο που ψάχνεις (Πουκέτ, Κραμπί κλπ).

Εκείνη την περίοδο, οι μουσώνες φέρνουν βροχές σε Σαμουί, Παγκνιάν κλπ.
 

erodios

Member
Μηνύματα
118
Likes
517
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν εχεις ελληνικο διαβατηριο και μεινεις ως 30 μερες δεν χρειαζεσαι βιζα.
Αυτό ισχύει ακόμα και αν κάνω δεύτερη είσοδο στην Ταϊλάνδη;
Προγραμματίζω μετάβαση στην Καμπότζη από τη Μπανγκόκ και μετά επανείσοδο για το Πουκέτ, αλλά έχω μπερδευτεί με τη βίζα! Κάπου διαβάζω στο διαδίκτυο με αυτά που είτε ίσχυαν παλιότερα είτε ισχύουν για άλλες χώρες ότι π.χ. η βίζα μιας εισόδου κοστίζει (κόστιζε) 40$ και πολλαπλών εισόδων 200$!
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
884
Likes
6.682
Όσες εισόδους και να κάνεις δεν χρειάζεσαι βίζα αν δεν περάσεις τις 30 ημέρες διαμονή. Όμως πια έχει μπει "ταξιδιωτικός φόρος", κάπου 20$ αν θυμάμαι που πληρώνεις όταν κοιτάνε τα διαβατήρια σε αεροδρόμια, νομίζω τα οδικά περάσματα εξαιρούνται.
 

erodios

Member
Μηνύματα
118
Likes
517
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όσες εισόδους και να κάνεις δεν χρειάζεσαι βίζα αν δεν περάσεις τις 30 ημέρες διαμονή. Όμως πια έχει μπει "ταξιδιωτικός φόρος", κάπου 20$ αν θυμάμαι που πληρώνεις όταν κοιτάνε τα διαβατήρια σε αεροδρόμια, νομίζω τα οδικά περάσματα εξαιρούνται.
Το 40ρι για τις δύο εισόδους μου θα το αντέξω, αν και φυσικά θα προτιμούσα να μην υπάρχει. Το 200ρι είναι που με τρόμαξε!
 
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
μαλδίβες
Γεια σας και απο έμας, 20 χρόνια γάμου και το γιορτάζουμε με ταξίδι στην Ταϊλανδή 🎉🎉 για 14 διανυκτερεύσεις 14 - 29 Νοεμβρίου, είμαστε φυσιολάτρες και μας αρεσουν η πεζοπορίες σας το αναφέρω μήπως έχετε να μας προτεινετε κάποια πεζοπορία
Πεταμε με Qatar για Πουκετ
Το πλάνο μας για την ώρα είναι
3 μερες Πουκετ λέμε να μείνουμε στην παλιά πόλη ,μπορούνε να βρούμε οδηγό για να μας κάνει κάποια βόλτα στα αξιοθέατα ?
Μετά οδικός με λεωφορείο για Γκραμπι , το έχει κάνει κάποιος ? Η να πάμε ακτοπλοϊκός ?
3 μερες Γκραμπι ,λέμε να νοικιάσουμε σκούτερ
1 διανυκτερευση στην παραλια Railay
Και η υπόλοιπες 6 διανυκτερεύσεις να μοιραστούν σε 2-3 νησιά
Και μετά να επιστρέψουμε ακτοπλοϊκος για Πουκετ για την τελευταία διανυκτερεύσει
Ποια νησάκια μας προτείνεται ?
Λέγαμε για διανυκτερευση στα Πιπί
Εσεις που έχετε ξαναπάει αν δεν κάνουμε κρατηση ξενοδοχείου απο τώρα , θα βρούμε λέτε όταν θα είμαστε εκει ?
Ξέρω πολλές ερωτήσεις 🙃
Αλλά σας ευχαριστωωω
 

Natasha123

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Καλησπέρα εχω πολλές ερωτήσεις...
1. πως πας kha sok , πόσες μέρες θέλει και μετά πρέπει να ξαναγυρίσω κραμπι;
2. πέρα απο το πουκετ σε ποια νησιά θα προτείνατε να μείνουμε κάποια βράδια; εχω διαβασει για poda, lanta ,ko yao noi...
3. τι ισχυει τελικα με το ηλεκτρονικό τσιγάρο
4. σκέφτομαι 3 μερες chang mai - 3ή 4 μερες μπανγκοκ - 3-η 4 κραμπι - 2 πουκετ ή σε καποιο αλλο νησι ίσως οχι τόσο τουριστικό ή καλυτερα να κανω ημερισιες στα αλλα νησια και 2 sok, θα ηθελα την γνωμη σας.
5. Διαβαζω επισης οτι στη Railay αξιζει να μεινεις να μεινεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.694
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom