Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
@nthed ήσουν εκεί αυτές τις μέρες?? Εμείς πάμε την ερχόμενη εβδομάδα. Ακούω ότι έχει κουνούπια. Πώς ήταν η κατάσταση??
Πάρτε μαζί σας αντικουνουπικο ναστε σίγουροι. Ομπρέλα να πάρετε πάντως για καλό και για κακο
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Πάρτε μαζί σας αντικουνουπικο ναστε σίγουροι. Ομπρέλα να πάρετε πάντως για καλό και για κακο
Αυτά είναι σίγουρα ότι θα τα έχουμε μαζί μας. Απλώς ήθελα ένα σχόλιο από κάποιον που ήταν εκεί αυτές τις μέρες.

Ναι ήμασταν το περασμένο ΣΚ. Ουτε καν είδα κουνούπι, καλά να περάσετε!

Σε ευχαριστώ πολύ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ναι ήμασταν το περασμένο ΣΚ. Ουτε καν είδα κουνούπι, καλά να περάσετε!

2 καλοκαιρια που πηγα, δεν εχει κουνουπια.
Στην μόλις προ ολίγο ερώτησή μου στο ξενοδοχείο για την ύπαρξη κουνουπιών, η απάντηση ήταν.

Yes there are mosquitos but not so many.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.099
Likes
1.959
Στην μόλις προ ολίγο ερώτησή μου στο ξενοδοχείο για την ύπαρξη κουνουπιών, η απάντηση ήταν.

Yes there are mosquitos but not so many.
Εχει κουνουπια!ημουν ακριβως 1 βδομαδα πριν,το δωματιο που μπηκαμε στο cannaregio ηταν ΦΟΥΛ στα κουνουπια,ευτυχως μας αφησε αντικουνουπικες συσκευες και ψεκαστικο...επισης αναλογα την ζεστη-υγρασια μπορει να εχει κουνουπια και στα καναλια αλλα αυτα που ειναι στα στενα,μην φανταστεις στο μεγαλο καναλι!εμας παντως που μας λατρευουν τα κουνουπακια δε μας αγγιξε κανενα(και δε φοραγαμε και κανα autan πχ)οποτε μ ενα αντικουνουπικο στο δωματιο θα ειστε καλυμμενοι θεωρω...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δε ξέρω αν πρέπει να το ποστάρω σ΄αυτό το θέμα, αλλά νομίζω αφορά τις μετακινήσεις οπότε..

Λοιπόν, στο πρόσφατο ταξίδι μου στη Βενετία τα Χριστούγεννα, επειδή ένα ψιλο άγχος το είχα μην έχει μεγάλη παλίρροια και πλημμυρίσει, για να ξέρω που να κινηθώ αν χρειαστεί, κατέβασα μια εφαρμογή (High Tide Venice - Hi!Tide) που είχε αναλυτικά τους κυριότερους δρόμους και στάσεις βαπορέτων με επίπεδο στάθμης, δηλ. πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι από το επίπεδο της θάλασσας. Παραθέτω παρακάτω τις σχετικές πληροφορίες. Βασικά να ξέρετε ότι τα σημεία με τριψήφιο νούμερο, ειδικά πάνω από 120cm πλημμυρίζουν λιγότερο.. Όσο πιο μεγάλο το νούμερο, τόσο λιγότερο πλημμυρίζει...Και το αντίθετο..
20221231_125106.jpg


20221231_125037.jpg


20221231_125011.jpg


20221231_124905.jpg


20221231_124731.jpg
 
Last edited:

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
New Year's Eve στην Βενετία?


Καλημέρα! Να πάω?

Σήμερα θα κλείσω το εισιτήριο οπότε προλαβαίνω😃 Το σκέφτομαι σαν τελικό σκέλος ενός ταξιδιου που θα ξεκινήσει τα Χριστούγεννα από Βιέννη κι στην συνέχεια να καταλήξω με τραινο από Σαλτσμπουργκ στη Βενετία καο επιστροφή Πρωτοχρονια Αθήνα.

Εχετε κάποια εμπειρία, πρόταση?
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.111
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημέρα! Να πάω?

Σήμερα θα κλείσω το εισιτήριο οπότε προλαβαίνω😃 Το σκέφτομαι σαν τελικό σκέλος ενός ταξιδιου που θα ξεκινήσει τα Χριστούγεννα από Βιέννη κι στην συνέχεια να καταλήξω με τραινο από Σαλτσμπουργκ στη Βενετία καο επιστροφή Πρωτοχρονια Αθήνα.

Εχετε κάποια εμπειρία, πρόταση?
Πολύ ωραίο ταξίδι.
Καλά να περάσετε.
 

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα! Σκεφτόμαστε ένα 4ημερο στην Βενετία τον Δεκέμβρη ..σας διαβάζω αλλά έχει γίνει κουρκούτι το μυαλό με.τοσες πληροφορίες. Αρχικά θέλω να ρωτήσω θα είμαστε με τον άντρα μου και την κόρη μας που τον Δεκέμβρη θα είναι 20 μηνών... το καρότσι παλεύεται στην Βενετία η θα αγανακτησουμε ?? Και που να ψάξω για κατάλυμα?? Σε ποιες περιοχές?? (Ψάχνουμε σχετικά οικονομικό)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
. Αρχικά θέλω να ρωτήσω θα είμαστε με τον άντρα μου και την κόρη μας που τον Δεκέμβρη θα είναι 20 μηνών... το καρότσι παλεύεται στην Βενετία η θα αγανακτησουμε ??
Δεν είναι και εύκολη υπόθεση το καρότσι πάνω στα σκαλακια των γεφυρών συνέχεια. Και συνυπολογιστειτε επίσης και το ότι θα είναι και Δεκέμβριος με πιθανά κρύα κ βροχές (slippery σκαλιά κ πλακόστρωτα)
 

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
:eek::eek:
Δεν είναι και εύκολη υπόθεση το καρότσι πάνω στα σκαλακια των γεφυρών συνέχεια. Και συνυπολογιστειτε επίσης και το ότι θα είναι και Δεκέμβριος με πιθανά κρύα κ βροχές (slippery σκαλιά κ πλακόστρωτα)

Ω τέλεια! Και τι επιλογή έχουμε? Περπατάει η μικρή αλλά θα κουραστεί θα θέλει να κατσει/κοιμηθεί κτλ δεν γίνεται ..σε μάρσιπο δεν μπαίνει.. να την αφήσω σε γιαγιά δεν παίζει να μην την πάρω μαζί.. δεν έχω εναλλακτική? 😔😔
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom