Βιετνάμ Πληροφοριες για Βιετναμ....

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Λοιπόν, άλλη μια ερώτηση. Έχω 4 μέρες στο Ανόι. Τις 1.5 (1 βράδι) θα τις δώσω στο Halong Bay. Να θυσιάσω τη μία για μονοήμερη εκδρομή ή καλύτερα όχι? Αν ναι, να επιλέξω Perfume Pagoda ή Tam Coc?
Λοιπόν, ουσιαστικά μιλάμε για 2 μέρες το Ανόι, έτσι; Κι αν κάνεις τη μονοήμερη, μία; Θα σου φτάσει ο χρόνος να δεις ό,τι θες στο Ανόι; Εγώ θά'λεγα "με τίποτα" αλλά, πάλι, εξαρτάται το τι θες. Πάντως, την πόλη σίγουρα δεν θα προλάβεις να την "νιώσεις" - if you know what I mean.

Τώρα, Perfume Pagoda ή Tam Coc; Το δεύτερο είναι κάτι σαν "το Halong Bay της στεριάς". Δηλαδή, παρόμοιοι εντυπωσιακοί σχηματισμοί βράχων, κάποιες σπηλιές (μερικές τις περνάς από κάτω), βαρκάδα σε ποτάμι μέσα από ρυζοχώραφα, κλπ. Το σύνηθες "πακέτο" διαρκεί μέχρι 3 ώρες (εκεί) και μαζί με πηγαιν'έλα, στάσεις, φαγητό, 8-9 ώρες (επιστροφή κατά τις 6μ.μ.).

Η Perfume Pagoda είναι "must see" κυρίως για τους Βιετναμέζους (για θρησκευτικούς λόγους κυρίως), η διαδρομή (με βάρκα) διαρκεί λιγότερο και δεν έχει το ενδιαφέρον της προηγούμενης, το μέρος είναι "tres touristique" (ξέρεις, όπως με κάθε ναό που σέβεται τον εαυτό του στην Ελλάδα και πανηγυρίζει: Πάγκοι με εικονίτσες, φυλακτά, αφιερώματα, τοπικές "λιχουδιές" και ό,τι άλλο φανταστείς - you got the picture), με εστιατόρια, πολλά εστιατόρια (τόσες χιλιάδες κόσμος, κάπου πρέπει να κορέσει την πείνα και τη δίψα του). Ωστόσο, η τοποθεσία είναι εντυπωσιακή, η σπηλιά επίσης, η παγόδα ... μμμ ... δε θα τό'λεγα αλλά ο κόσμος... ο κόσμος είναι όλα τα λεφτά! Πολύυυυς κόσμος! Προετοιμάσου να στριμωχτείς, να διαγκωνιστείς, να πατηθείς ίσως, να τυφλωθείς (απ' το σκοτάδι καλέ, τι φαντάστηκες; πάρε φακό μαζί σου) για την τελική ... είσοδο. Αξίζει; Εσύ θα το κρίνεις. Πάντως έχει τζέρτζελο, εμείς το γουστάραμε κι ας γίναμε μούσκεμα απ' τη βροχή και τον αέρα, κρυολογήσαμε, γίναμε ως τα γόνατα μεσ' στη λάσπη και δεν ήμασταν και πολύ σίγουροι γι' αυτό που φάγαμε (γουρούνι ήταν; λαγός ήταν; σκύλος ήταν; θα σε γελάσω! ). Καλή φάση!

Α, και γνωρίσαμε και κάτι Εβραίους που έκαναν την επιστροφή λίγο λιγότερο βαρετή ...
... Και το βράδυ φάγαμε την ωραιότερη γαριδόσουπα της ζωής μας!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
H ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι 13 διανυκτερευσεις ειναι απελπιστικα λιγες.
Θες να δεις πολλα και στο τελος θα εχεις παρει μονο μια μικρη εικονα απο το ταξιδι αυτο αφου θα εισαι συνεχεια με μια βαλιτσα στο χερι και θα περιμενεις καποιο μεταφορικο μεσον για να πας στον επομενο προορισμο.
Αυτο δεν ειναι ταξιδι ειναι αγωνας δρομου,αλλα σε περιπτωση που το κανεις καλυτερα ειναι να βρεις τουριστικο πρακτορα οπως το γραφεις και συ να σου κανονισει ορισμενα πραγματα για να γλυτωσεις χρονο.
Στη θεση σου αν ειχα 13 διανυκτερευσεις θα τις περναγα μεταξυ Ταιλανδης και Καμποτζης το Βιετναμ θα το αφηνα για αλλη φορα και θα του αφιερωνα περισσοτερες μερες που του αξιζουν.

Ετσι κι αλλιως Ν.Α Ασια θα ξαναπας.
Χτυπα τωρα ενα Κο Τσανγκ και ενα Σιεμ Ριπ και εισαι οκ.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
babaduma και xenos ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

xenos έχεις απόλυτα δίκιο ότι 13 διανυκτερεύσεις είναι απελπιστικά λίγες αλλά αυτές έχουμε και δυστυχώς(ή και ευτυχώς)λόγω υποχρεώσεων θα περάσουν τουλάχιστον 5-6 χρόνια για να μπορέσω να λείψω περισσότερο. Μάλιστα εκτός από ένα ταξίδι στην Ινδία που μπορεί να κάνω μέσα στουςπρώτους μήνες του επόμενου έτους μπορεί γιααρκετά χρόνιανα με βλέπει μόνο η Ευρώπη. :klaps:Οπόταν μιας και Ταύλάνδη πήγα τον Φεβρουάριο τώρα να πάω και κάπου αλλού. Όχι ότι με χαλάει δηλαδή το Κο Τσαγκ ;)Το έχω αποδεχτεί ότι θα πάρω μόνο μια ιδέα και ότι θα είμαι συνέχεια στο τρέξιμο αλλά δεν θέλω να αναβάλλω πράγματα για το μέλλον οπόταν κάνω συμβιβασμούς.

Badaduma I really know what you mean αλλά ούτε με2 μέρες μάλλονδεν θα τη νοιώσω τη πόλη. Το θέμα είναι να τα βάλω κάτω και να δω αν βγαίνουν τα βασικά (Ναός της Λογοτεχνίας,Μαυσωλείο Χο, Λίμνη, παγόδες κλπ) σε μια μέρα ή αν αυτά που θα μείνουν πίσω είναι λιγότερο εντυπωσιακά από αυτές τις τοποθεσίες.Σε ευχαριστώ πολύ γιατί με την περιγραφή σου για την κατάσταση στην perfume pagoda μου έδωσεςτην απάντηση. Αν τελικά κάνω την μονοήμερη θα πάω Tam Coc. Καταστάσεις όπως αυτή που έχεις περιγράψει με τόσο πολύ κόσμο, ποδοπάτημα κλπ μπορούν να μου προκαλέσουν πανικό και να ξεκινήσω να βρίζω αλά κυρπιακά.:icon_redface: Ενώ αντίθετα βάλε με μονάχη σε μια βάρκα για 2 ώρες σε ένα γαλήνιο τοπίο και θα είμαι ευτυχισμένη.


.. Και το βράδυ φάγαμε την ωραιότερη γαριδόσουπα της ζωής μας!
Έχεις καταλάβει τις αδυναμίες μου ε; ... Αυτή κι αν είναι must πληροφορία! θυμάσαι πού;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.279
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
οι μετακινησεις που περιγραφετε απο πολη σε πολη με τι μεσα γινονται?νοικιασμενο αμαξι η βανακια,ταξι ??
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αεροπλάνα, τρένα, λεωφορεία ανάλογα με το που θες να πας. Έχεις κάποια συγκεκριμένη μετακίνηση υπόψη?
Εγώ κανονικά αύριο πετάω αλλά ο καιρός μου τα χαλάει :-(
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
οι μετακινησεις που περιγραφετε απο πολη σε πολη με τι μεσα γινονται?νοικιασμενο αμαξι η βανακια,ταξι ??
Νοικιασμένο αμάξι με οδηγό. Δεν χρειάζεται να το κάνεις από πριν (online), γίνεται και σε πρακτορεία ταξιδίων - επί τόπου. Αλλά, υπάρχει και περίπτωση να σε πλησιάσει κάποιος (ή να βρεις ταξιτζή που να θελήσει να κάνει τη διαδρομή που θες - αν τα βρείτε στην τιμή).
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.279
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
ακομα δεν εχω καταληξει,γιατι δεν θα εχω πολλες μερες στη διαθεση μου οποτε σκεφτομαι να κανω μονο το βορειο η μονο το νοτιο βιετναμ,για να μην ειμαι πολυ πιεσμενος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ακομα δεν εχω καταληξει,γιατι δεν θα εχω πολλες μερες στη διαθεση μου οποτε σκεφτομαι να κανω μονο το βορειο η μονο το νοτιο βιετναμ,για να μην ειμαι πολυ πιεσμενος.
Σωστό σε βρίσκω... ;)
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.279
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Σωστό σε βρίσκω... ;)
Αν τα εβαζες σε μια ζυγαρια ,ποιο θα κερδιζε κατα τη γνωμη σου??Σημειωση...επειδη ειναι να ταξιδεψω τον φευρουαριο,στο βορειο δεν θα ναι και πολυ ζεστα(και μενα μαρεσει η ζεστη..)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν τα εβαζες σε μια ζυγαρια ,ποιο θα κερδιζε κατα τη γνωμη σου??Σημειωση...επειδη ειναι να ταξιδεψω τον φευρουαριο,στο βορειο δεν θα ναι και πολυ ζεστα(και μενα μαρεσει η ζεστη..)
Α, μη σε τρομάζει τόσο ο καιρός.

Μόνον αν κινηθείς για το βουνό Fan Si Pan και την περιοχή του Sa Pa θα χρειαστείς - ενδεχομένως - κάτι περισσότερο από ένα φθινοπωρινό μπουφανάκι. Αν πέσεις στην περίπτωση, μπορεί η θερμοκρασία να είναι σε μονοψήφια νούμερα και νά'χει και υγρασία, ομίχλη ή βροχή (μην ξεχνάς και το υψόμετρο). Ε, τότε, θα χρειαστείς κάτι πιο χοντρό. Πάντως, τα περισσότερα καταλύματα της περιοχής δεν έχουν θέρμανση (κάτι λέει αυτό) και - αν χρειαστεί - βολεύονται με καμμιά ηλεκτρική σόμπα.

Τώρα, στα χαμηλά, τα πράγματα είναι σαφώς πιο ήπια, τις "κρύες" μέρες η χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να είναι στους 12-14 και η υψηλή γύρω στους 24. Ε, μπορεί να έχει και κανένα ψιλόβροχο. Εμένα προσωπικά, η βροχή δε με χαλάει (εκτός αν έχω να κάνω ορεινές χωμάτινες διαδρομές), προσφέρει υπέροχες ατμοσφαιρικές εικόνες - αν σου τύχει εκεί, θα καταλάβεις τι εννοώ.

Όσο για το "Βόρειο ή Νότιο", η - προσωπική μου πάντα - άποψη είναι ότι το Βόρειο προσφέρεται περισσότερο για "εξερεύνηση" ενώ το Νότιο έχει πιο "χαλαρές" στιγμές. Όλες όμως είναι το ίδιο ενδιαφέρουσες.
 

nikolasth7

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα!Παρόλο που έκανα μόλις εχθές εγγραφή συνηθίζω να περνάω αρκετό χρόνο εδώ!Ετοιμαζόμαστε για Βιετνάμ μαζί με ένα συνάδελφο μου στα τέλη Σεπτέμβρη!Το μόνο σίγουρο είναι ότι φτάνουμε Χο τσι Μινχ με emirates και έχουμε στη διάθεση μας (μόνο) 12 ημέρες συνολικά.Μια σκέψη είναι να περάσουμε κάποιες ημέρες μας και στη Καμπότζη μιας και είναι σχετικά κοντά και η άλλη να πάμε ως το Ανόι.Τι θα προτείνατε εσείς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom